Постанова № 4176829, 02.07.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
02.07.2009
Номер справи
2а-6691/09/1/0170
Номер документу
4176829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

02.07.09Справа №2а-6691/09/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В., за участю представника позивача Безверхої Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим до Республіканського підприємства "Євпаторійське міжрайпаливо"

про стягнення

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АР Крим до Республіканського підприємства "Євпаторійське міжрайпаливо" про стягнення заборгованості зі сплати земельного податку в розмірі 25804,84 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.05.2009 року було відкрите провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.05.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі та пояснила, що Республіканське підприємство "Євпаторійське міжрайпаливо" перебуває на обліку в ДПІ в м. Євпаторії АР Крим і зареєстроване як платник податків та згідно Конституції України та Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 зобовязане їх сплачувати у порядку та строки, передбачені законом. Але у відповідача залишилася непогашеною сума заборгованості по сплаті земельного податку в розмірі 25804,84 гривень.

У судове засідання відповідач не з`явився, повідомлений належним чином про час і місце судового засідання, що підтверджується поштовим повідомленням № 08783638, явку свого представника не забезпечив, заперечень, пояснень по справі не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності відповідача, повідомленого належним чином про час і місце судового засідання.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1,3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в м. Євпаторії АР Крим є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Євпаторії АРК уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.

Судом встановлено, що РП "Євпаторійське міжрайпаливо" є юридичною особою, зареєстрованою Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АРК 10.06.1994 року, перереєстрацію проведено 24.09.2007 року, має ідентифікаційний код 01884604, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 442970, довідкою ГУ Статистики в АРК з ЄДРПОУ № 05,3-06-19/1955 від 26.09.2005 року, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.5-7).

РП "Євпаторійське міжрайпаливо" взято на податковий облік у ДПІ в м. Євпаторії АР Крим з 30.06.1994 року за № 01-191-43, що підтверджується Довідкою від 23.01.2006 року № 29/29-00 .

Таким чином, судом встановлено, що РП "Євпаторійське міжрайпаливо" є субєктом господарювання, юридичною особою, платником податків зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Судом встановлено, що РП "Євпаторійське міжрайпаливо" на підставі державного акту серії І КМ № 001435 від 13.06.1996 року має право постійного користування земельною ділянкою площею 3,45 га, розташованої у м. Євпаторії по вул. Ескадронній, 28. Цей факт підтверджується додатком 1 до податкового розрахунку земельного податку на 2008 рік та копією державного акту серії І КМ № 001435 від 13.06.1996 року.

Таким чином, відповідач є платником земельного податку та зобовязаний у строки, встановлені Законом України «Про плату за землю» подавати податкову звітність та вчасно сплачувати земельний податок.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок, підстави та строки сплати земельного податку передбачені Законом України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України «Про плату за землю» сплачують земельний податок. Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачено, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою

Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Нарахування громадянам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про плату за землю» облік громадян - платників земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності і нарахування відповідних сум проводиться щороку станом на 1 травня.

Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» встановлено, що платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до Статті 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно з підпунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Судом встановлено, що 24.01.2008 року відповідачем до податкового органу в порядку звітності було надано податковий розрахунок земельного податку за 2008 рік № 475, відповідно до якого відповідач зобовязаний за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року сплатити по 3461,30 гривень земельного податку, всього в розмірі 13845,19 гривень, граничні строки сплати зазначеного зобовязання відповідно до 30.09.2008 року, до 30.10.2008 року, до 01.12.2008 року, до 30.12.2008 року, до 30.01.2009 року.

Судом встановлено, що 29.01.2009 року відповідачем до податкового органу в порядку звітності було надано податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік № 1160, відповідно до якого відповідач зобовязаний за січень, лютий, березень, 2009 року сплатити по 3986,55 гривень земельного податку, всього в розмірі 11959,68 гривень. Граничні строки сплати зазначеного зобовязання відповідно до 02.03.2009 року, до 30.03.2009 року, до 30.04.2009 року.

Однак, у порушення Закону України «Про плату за землю» у граничні строки сплати податкового зобовязання узгоджені суми земельного податку РП "Євпаторійське міжрайпаливо" не сплатило у повному обсязі.

Відомості особового рахунку відповідача станом на 14.05.2009 року свідчать про те, що за відповідачем, у звязку з несвоєчасною сплатою сум земельного податку у 2008, 2009 роках, утворилась заборгованість у розмірі 25804,84 гривень.

Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значиться повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Судом встановлено, що 31 жовтня 2008 року ДПІ в м. Євпаторії АРК була складена перша податкова вимога № 1/335 на суму податкового боргу РП "Євпаторійське міжрайпаливо" в розмірі 3461,30 гривень. Податкова вимога від 31 жовтня 2008 року одержана відповідачем 10.11.08 року, що підтверджується підписом посадової особи відповідача на поштовому повідомленні про вручення.

Судом встановлено, що 16 грудня 2008 року ДПІ в м. Євпаторії АРК була складена друга податкова вимога № 3664/10/240 на суму податкового боргу РП "Євпаторійське міжрайпаливо" в розмірі 7015,60 гривень. Податкова вимога від 16 грудня 2008 року була одержана відповідачем 16.01.09 року, що підтверджується підписом посадової особи відповідача на поштовому повідомленні про вручення.

Відповідно до п. 1.3. ст.. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійне узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Також, суд зазначає, що ДПІ в м. Євпаторії АРК прийнято рішення № 4/24-0 від 20.01.2009 року про застосування заходів погашення податкового боргу платник податків за рахунок стягнення його активів а також тих активів право власності на які виникає у майбутньому. Рішення прийнято на підставні статті 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків. Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги. Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів - у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним податковим органом.

Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Суд встановив, що станом на 14.05.2009 року заборгованість по сплаті земельного податку РП "Євпаторійське міжрайпаливо" складала 25804,84 гривень і досі не сплачена, цей факт підтверджується даними особового рахунку, а також розрахунком суми заборгованості.

Приймаючи до уваги, що заборгованість у розмірі 25804,84 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачена, вона підлягає стягненню з РП "Євпаторійське міжрайпаливо", тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Під час судового засідання, яке відбулось 02.07.2009 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 07.07.2009 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.Стягнути з Республіканського підприємства "Євпаторійське міжрайпаливо" (ідентифікаційний код 01884604) заборгованість зі сплати земельного податку у розмірі 25804,84 гривень на р/р № 33210811700015 в УГК в м. Євпаторії ГУ ДКУ в АРК, м. Сімферополь, МФО 824026, одержувач місцевий бюджет м. Євпаторії, код платежу 13050100-53.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Трещова О.Р.