гіналом
Справа №200/11547/14-а
Провадження №2а/200/418/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2014р. Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська у складі:
головуючого судді - Решетніка М.О.
при секретарі - Тиханській О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дніпропетровської міськради "Про скасування рішення та зобовязання вчинити певні дії", -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до Бабушкінського райсуду м.Дніпропетровська з даним позовом, в обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що в січні 2007р. нею було подано до відповідача заяву на отримання земельної ділянки в районі вул.Веселки у м.Дніпропетровську. В процесі опрацювання матеріалів заяви нею були отримані позитивні висновки щодо місця розташування об'єкту відділу Державного управління охорони навколишнього середовища у Дніпропетровській області, головного лікаря міської санітарно-епідеміологічної станції, Дніпропетровського обласного центру охорони історико-культурних цінностей та управління економіки міської ради. 05 грудня 2009р. набрали чинності зміни до Земельного кодексу України, за якими погодження місця розташування обєкта та реєстрації територіальної зони виключено з процедури оформлення прав власності на земельну ділянку. У звязку з цим нею до Дніпропетровської міськради було подано клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в районі вул.Веселка у м.Дніпропетровську разом з графічними матеріалами. Однак листом №13/9-3597 від 23.11.2010р. Земельного управління міськради її повідомили про необхідність отримання нотаріального погодження отримання земельної ділянки від ВАТ "Дніпропетровський машинобудівний завод", що було визнано неправомірним постановою Бабушкінського райсуду м.Дніпропетровська від 12.07.2013р. та зобов'язано відповідача розглянути її клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки у власність. Після цього листом №7/22-84 від 15.01.2014р. Дніпропетровська міськрада повідомила, що рішенням №152/43 їй відмовлено у надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність у зв'язку з ненаданням до клопотання необхідних документів та матеріалів із землеустрою, визначених ст.123 ЗК України та п.2.2.2 Порядку оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки у м.Дніпропетровську, затвердженого рішенням міськради від 30.01.2013р.
Позивач просить визнати неправомірним та скасувати вказане рішення міськради і зобов'язати відповідача надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою для відведення запитуваної земельної ділянки розміром в 0,1 га в районі вул.Веселки у її власність, місце розташування якої позначене в доданих графічних матеріалах.
Позивачка у судове засідання не зявилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Представник відповідача у судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки до суду не повідомив.
Згідно ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в січні 2007р. позивачкою ОСОБА_1 було подано до Дніпропетровської міськради заяву про отримання земельної ділянки у власність в районі вулиці Веселки, а 01 квітня 2010р. на імя міського голови клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на земельній ділянці в районі вул.Веселка в м.Дніпропетровську (а.с.5).
Згідно листа Дніпропетровської міської ради №13/9-3597 від 23.11.2010р. позивачку було повідомлено про розгляд та опрацювання її клопотання від 01.04.2010р. та, разом з тим, про призупинення опрацювання її клопотання у звязку із надходженням листа ВАТ "Дніпропетровський машинобудівний завод" від 26.10.2010р., до вирішення питання щодо вилучення даної земельної ділянки із постійного користування вказаного товариства, як землекористувача на підставі їх листа до Дніпропетровської міської ради (а.с.6).
Відповідно до постанови Бабушкінського райсуду м.Дніпропетровська від 12 липня 2013р. визнано протиправною вимогу Дніпропетровської міськради про необхідність отримання позивачкою нотаріальної згоди ВАТ "Дніпропетровський машинобудівний завод" на вилучення (викуп) земельної ділянки, оскільки земельні ділянки у районі вул.Веселка не входять до складу земель, які на підставі Державного акту на право користування землею Б № 097789 від 1990р. були передані в користування ДП ДМЗ ім. В.І.Леніна та відповідно ПАТ ДМЗ, а бездіяльність Дніпропетровської міськради щодо розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на земельній ділянці в районі вул.Веселка у м.Дніпропетровську - протиправною.
Згідно рішення №152/43 Дніпропетровської міськради від 27.11.2013р. позивачці ОСОБА_1 було відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, у зв'язку з ненаданням до клопотання документів та матеріалів із землеустрою, визначених ст.123 ЗК України та п.2.2.2 Порядку оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки у м.Дніпропетровську, затвердженого рішенням міськради від 30.01.2013р. №34/31 (а.с.8-9).
Спірні правовідносини сторін регулюються Законом України "Про місцеве самоврядування", Земельним кодексом України.
Статтею 14 Конституції України передбачено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи й цілями, на досягнення яких спрямовано це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008р. №2 зазначено, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. А згідно ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються ними у своїй діяльності, а також актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими в межах їхньої компетенції.
Відповідно до п.34 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування, а ст.118 цього Кодексу визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідно до п.1 ст.122 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі, зокрема, надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Відповідно до ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно до ч.4 ст.151 ЗК України особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються із заявою (клопотанням) про вибір місця розташування земельних ділянок до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної республіки Крим, місцевої державної адміністрації. Відповідно до ч.5 цієї статті до заяви (клопотання) додаються обґрунтування необхідності вилучення (викупу) та/або відведення земельної ділянки; позначене на відповідному графічному матеріалі бажане місце розташування земельної ділянки з її орієнтовними розмірами; засвідчена нотаріально письмова згода землекористувача (землевласника) на вилучення (викуп) земельної ділянки (її частини) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (викупу) земельної ділянки та умов її вилучення (викупу); копія документу, що посвідчує особу.
Відповідно до ч.7 ст.151 ЗК України відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно зі своїми повноваженнями, розглядає заяву (клопотання) і в тижневий строк з дня її реєстрації направляє її копії на розгляд територіальних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, а також до відповідних територіальних органів виконавчої влади виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Відповідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Будь-яких доказів правомірності прийнятого рішення, що в даному оскаржується, відповідачем суду не надано.
Таким чином, враховуючи викладені обставини справи та приведені норми закону, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним і скасування рішення міської ради №152/43 від 27.11.2013р., а також зобов'язання Дніпропетровської міськради надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою для відведення запитуваної земельної ділянки розміром в 0,1 га в районі вул.Веселки їй у власність, місце розташування якої позначене в доданих графічних матеріалах, необхідно задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.116,118, 122,123,151 Земельного кодексу України, ст.ст.7-12,14,15,17,19,41,69-71,86,128,158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Визнати неправомірним та скасувати рішення Дніпропетровської міськради №152/43 від 27.11.2013р.
Зобов'язати Дніпропетровську міську раду надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки розміром в 0,1 га в районі вул.Веселки у м.Дніпропетровську у власність ОСОБА_1, місце розташування якої позначене в доданих графічних матеріалах.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя