Постанова № 41760693, 05.12.2014, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.12.2014
Номер справи
286/7120/14-а
Номер документу
41760693
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/7120/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2014 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації про зобовязання провести донарахування та виплату коштів, передбачених ОСОБА_2 України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить зобов'язати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату на неї та її неповнолітню дитину щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої ст.37 ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати за період з 01.04.2014 року по 30.09.2014 року та щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, мотивуючи тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. Їй виплачувались компенсації, що встановлені в ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, що призвело до порушення її прав.

Представник управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації в судове засідання не зявився, але надіслав заперечення проти позову. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, має дитину - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, отримувала спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено ОСОБА_2, що підтверджується копією паспорта серії ВМ №150146, посвідчення потерпілої, довідками про проведені виплати.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч, Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачені серед інших і такі виплати :

- ст.37 ОСОБА_2 громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться щомісячна грошова допомога в звязку з обмеженням споживання продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі 40% мінімальної заробітної плати;

- ст. 48 ОСОБА_2 щорічна допомога на оздоровлення кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, виплачується в розмірі 3 мінімальних заробітних плат,

Постановами Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.07.2005 року встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:

-для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб. (2,10 грн. за гр. реф.).

- для щорічної допомоги на оздоровлення, кожній дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків 75 гривень.

ОСОБА_2 України Про Державний бюджет на 2011 рік, Про Державний бюджет на 2012 рік; та Про Державний бюджет на 2013 рік, встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

ОСОБА_2 України Про Державний бюджет на 2014 рік від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень ОСОБА_2) такі обмеження не були встановлені. ОСОБА_2 України Про внесення змін до ОСОБА_2 України Про Державний бюджет України на 2014 рік від 31.07.2014, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст. ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 ОСОБА_2 України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст.ст. 5, 6 ОСОБА_2 України Про соціальний захист дітей війни, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.

Відповідно, вимоги, передбачені ст.37 ОСОБА_2 України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 03.08.2014 року по 30.09.2014 року не можуть бути задоволені.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 ОСОБА_2 є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачем допомог вказаних у довідках не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених ОСОБА_2 України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.

Вимога в частині донарахування і виплати коштів, передбачених ст. 37 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, не підлягає задоволенню, оскільки остання досягла повноліття, а доручення на представництво її інтересів матір'ю позивачем у матеріалах справи відсутнє.

Позивачем сплачено судовий збір у сумі 73,08 грн., який відповідно до ст.94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково .

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 донарахування та виплату допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у відповідності до ст.37 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.04.2014 року по 02.08.2014 року, виходячи з розміру 40% мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено ОСОБА_2 України Про Державний бюджет України на 2014 рік, щомісячно та щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 ОСОБА_2 України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за травень 2014 року, дитині, яка втратила внаслідок Чорнобильської катастрофи одного з батьків, розмірі 3 мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено ОСОБА_2 України Про Державний бюджет України на 2014 рік.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 73,08 грн..

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя:

ОСОБА_4