Постанова № 41754437, 05.12.2014, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
05.12.2014
Номер справи
920/877/13
Номер документу
41754437
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" грудня 2014 р. Справа № 920/877/13

Колегія суддів у складі: головуючий суддя Істоміна О.А., суддя Білецька А.М., суддя Гребенюк Н. В.

при секретарі Полубояриній Н.В.

за участю представників сторін:

позивача - не з'явився

відповідача - Фанта Т.О., дов. № 15-2493 від 07.04.2014 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу ПАТ "Сумихімпром", м. Суми (вх. №3500 С/3) на рішення господарського суду Сумської області від 06.10.14 у справі № 920/877/13

за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до ПАТ "Сумихімпром", м. Суми

про стягнення 2 329 960,77 грн.

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Сумське обласне відділення фонду соціального захисту населення, звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просив суд стягнути з відповідача, Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" 2 329 960,77 грн., в тому числі 2 316 064,47 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зокрема за не створення 61 робочого місця для працевлаштування інвалідів, 13 896,30 грн. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.

Справа розглядалась судами неодноразово.

Рішенням господарського суду Сумської області від 06.10.2014 р. у справі № 920/877/13 (суддя Жерьобкіна Є.А.) позов задоволено частково. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 417 650,97 грн. адміністративно-господарських санкцій. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" в доход державного бюджету України 8 353,02 грн. судового збору. У задоволенні позовних вимог в іншій частині - в позові відмовлено.

Відповідач з рішенням суду не погодився, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати в частині стягнення з Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 417 650,97 грн. адміністративно-господарських санкцій та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити в повному обсязі. Відповідач вважає, що висновки суду першої інстанції про не створення 11 робочих місць для працевлаштування інвалідів, що були направлені на підприємство центром зайнятості, не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки 11 особам з інвалідністю було відмовлено у працевлаштуванні у зв'язку з тим, що згідно висновків МСЕК, їм протипоказана тяжка фізична праця, або тривале перебування на ногах. Таким чином, відповідач стверджує, що ПАТ "Сумихімпром" вжито всіх заходів для недопущення господарського правопорушення, у зв'язку з чим посилається на відсутність підстав для застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій у розмірі 417650,97 грн.

Позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, в яких з наведеними відповідачем доводами не погоджується, посилаючись на те, що вакансії на працевлаштування інвалідів заявлялися на 0,5 ставки, тобто на неповний робочий день (4 години), що унеможливлює важку фізичну працю, а тим більше тривале перебування на ногах. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, оскаржуване рішення - без змін.

Крім того, позивач просить розглянути справу без участі представника Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування на відрядження.

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 13.11.2014 р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 02.12.2014 р.

Враховуючи те, що судом апеляційної інстанції вжито необхідних заходів для належного повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши повноту встановлення судом обставин справи та докази по справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 ГПК України, заслухавши уповноваженого представника відповідача, колегія суддів приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, виходячи з наступного.

Сумське обласне відділення фонду соціального захисту населення звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою від 24.10.2011 року по справі № 5021/2509/2011 за заявою ТОВ "Компанія з управління активами "Промислові інвестиції" було порушено провадження у справі про банкрутство ПАТ "Сумихімпром"; ухвалою від 30.10.2012 року була введена процедура санації ПАТ "Сумихімпром" строком на 12 місяців; ухвалою від 11.06.2013 року було продовжено строк підготовки плану санації ПАТ "Сумихімпром" на 6 місяців.

Відповідно до п. 7 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство.

В інформаційному листі Вищого господарського суду України від 28.03.2013 року № 01-06/606/2013 зазначається, що згідно з абзацом 4 чатини 8 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають будь-які (незалежно від характеру правовідносин) поточні вимоги до боржника вирішуються шляхом їх розгляду у позовному провадженні господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.

Отже, в силу п. 7 ч. 1 ст. 12, ч. 9 ст. 16 ГПК України та ч. 4 ст. 10, ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" даний спір підлягає розгляду по суті господарським судом в межах даної справи.

Як свідчать матеріали справи, відповідач - ПАТ "Сумихімпром", зареєстрований як юридична особа та відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" перебуває на обліку за місцем реєстрації в Сумському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Згідно звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2012 рік, поданого відповідачем позивачу на вимогу ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу ПАТ "Сумихімпром" складала 4904 особи, в тому числі 135 інвалідів.

Звертаючись до господарського суду, позивач послався на те, що в порушення ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач не сплатив самостійно суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році у встановлений законодавством строк, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість, що становить 2 316 064,47 грн. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеню в сумі 13 896,30 грн. за період з 16.04.2013 року по 15.05.2013 року.

Вирішуючи даний господарський спір, суд першої інстанції, виходив з положень ст.ст. 18-20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. N 757, а також обставин справи щодо фактичного створення відповідачем робочих місць для працевлаштування інвалідів у необхідній кількості, їх відповідності визначеним законом вимогам, доказам, наданим відповідачем на підтвердження органів місцевого центру зайнятості про наявність на підприємстві відповідача вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів протягом звітного періоду. Крім того, судом першої інстанції прийнято до уваги інформацію, надану Сумським міським центром зайнятості викладеною у листі № 07/1299 від 26.06.2014 року, щодо направлення осіб на заявлені ПАТ "Сумихімпром" вакансії.

Так, судом першої інстанції встановлено, що 11 інвалідам було відмовлено у працевлаштуванні у зв'язку з невідповідністю вимогам роботодавця. Як пояснює відповідач, запис "кандидатура не відповідає вимогам роботодавця" означає, що вони мали протипоказання на працевлаштування на підприємстві хімічної промисловості згідно висновків про умови та характер праці, які вказані у довідках до актів огляду МСЕК.

Проте, місцевий господарський суд вважав, що вказані посилання відповідача не узгоджуються з інформацією про наявні вакантні місця для працевлаштування інвалідів, яка надавалася до Сумського міського центру зайнятості у звітах форми №3-ПН (0,5 ставки, за спеціальностями: діловод, оператор комп'ютерного набору, підсобний робітник, прибиральник службових приміщень; умови праці - нормальні), та умовами і характером праці, що вказані у довідках до актів огляду МСЕК осіб з інвалідністю, що зверталися до відповідача.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідачем в порушення вимог ст.ст. 17, 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не вжито усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць, в тому числі спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, що до нього звернулися, у зв'язку з чим суд вважав правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 417 650,97 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році, зокрема за не створення 11 робочих місць для працевлаштування інвалідів, що звернулися до відповідача.

В іншій частині позовних вимог судом відмовлено за необґрунтованістю та безпідставністю з огляду на те, що не зайнятість необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів виникла не з вини відповідача, тому на нього не може бути покладена відповідальність передбачена ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" через відсутність у діях відповідача складу правопорушення.

Повторно переглядаючи справу, здійснивши оцінку обставинам справи та правомірності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права до даних правовідносин, колегія суддів погоджується з висновками, викладеними в рішенні суду, щодо правомірності та обґрунтованості позовних вимог, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України. Спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку. Фонд соціального захисту інвалідів, його відділення мають право захищати свої права та законні інтереси, у тому числі в суді.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. (ч. 1 ст. 18 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" ( у редакції чинній на 2012 рік) інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу, визнаються безробітними.

Згідно з пунктом 6 статті 7 зазначеного Закону підбір підходящої роботи для інвалідів здійснюється відповідно до їхніх професійних навичок, знань, рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та з урахуванням побажань інваліда.

Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення" (у редакції від 08.07.2011року) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи і організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць (вакантних посад) інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

З огляду на викладене, обов'язок по працевлаштуванню інвалідів відповідно до встановленого Законом нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості.

Разом з цим, обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 2 квітня 2013 року у справі N 21-95а13.

Обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені частиною третьою статті 18 Закону, а саме:

а) виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць.

Поняття робоче місце інваліда, спеціальне робоче місце інваліда визначено статтею 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" і розуміється як:

робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях;

спеціальне робоче місце інваліда - окреме робоче місце або ділянка виробничої площі, яка потребує додаткових заходів з організації праці особи з урахуванням її індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, шляхом пристосування основного і додаткового устаткування, технічного обладнання тощо.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи (частина друга статті 18 Закону).

Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування роботодавцями інвалідів, для яких це місце роботи є основним (частина п'ята статті 19 Закону);

б) створення для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" індивідуальна програма реабілітації - комплекс оптимальних видів, форм, обсягів, термінів реабілітаційних заходів з визначенням порядку і місця їх проведення, спрямованих на відновлення та компенсацію порушених або втрачених функцій організму і здібностей конкретної особи до виконання видів діяльності, визначених у рекомендаціях медико-соціальної експертної комісії.

Частиною 3 статті 23 зазначеного Закону визначено, що індивідуальна програма реабілітації інваліда є обов'язковою для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, реабілітаційними установами, підприємствами, установами, організаціями, в яких працює або перебуває інвалід, дитина-інвалід, незалежно від їх відомчої підпорядкованості, типу і форми власності.

Відповідно до пунктів 5, 8 Положення про індивідуальну програму реабілітації інваліда, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 р. N 757, індивідуальна програма розробляється протягом одного місяця з дня звернення інваліда до МСЕК і розробляється за участю інваліда.

З огляду на викладене, створення роботодавцями для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації неможливе без наявності інваліда.

Згідно зі статтею 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. Відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення інваліда на іншу роботу без його згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров'я інвалідів.

Відповідно до абзацу другого пункту 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення" державна служба зайнятості має право одержувати від підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, адміністративні дані про наявність вакантних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, характер і умови праці на них, про всіх вивільнюваних, прийнятих і звільнених працівників та інформацію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть призвести до вивільнення працівників.

Процедуру подання інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів центру зайнятості визначено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Так, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Інструкцією щодо заповнення форми звітності №3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 р. N 420, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 р. за N 1534/11814 (чинна станом на 2012 рік) встановлено, що підприємства, установи й організації, їх структурні підрозділи та філії незалежно від форми власності та господарювання повинні за наявності вакансій у повному обсязі подавати інформацію про наявність вільних робочих місць (вакансій) центрам зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків.

Правила подання роботодавцями звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) передбачено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.

Таким чином, при розгляді даної справи потрібно встановлювати такі обставини: створення робочих місць відповідно до встановленого нормативу; інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакантних посад); спрямування центрами зайнятості інвалідів до роботодавців та випадки безпосереднього звернення інвалідів до роботодавців з питань працевлаштування; причини не працевлаштування роботодавцями інвалідів.

Як вказано вище, обов'язки роботодавців стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування визначені частиною третьою статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". А саме, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що відповідачем в період з 01.01.2012 по 31.12.2012 було виділено робочі місця за різними спеціальностями для працевлаштування інвалідів, що підтверджуються штатним розписом керівників, спеціалістів, службовців та робітників ПАТ "Сумихімпром" для працевлаштування інвалідів, що введено в дію з 01.01.2012року, загальна кількість штатних одиниць - 204. (а.с. 188-194, том 2).

Протягом 2012 року відповідач повідомляв Сумській міський центр зайнятості про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів шляхом подачі звітів форми №3-ПН із заповненням графи 15, що підтверджується матеріалами справи.

Також, відповідачем протягом 2012 року додатково подавалась інформація про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів в Сумську обласну Всеукраїнську громадську організацію інвалідів "Союз Чорнобиль України" (листи № 89-2764 від 22.03.2012рроку, № 89-3671 від 26.04.2012року, № 89-4621 від 30.05.2012року, № 89/5442 від 27.06.2012року, № 89-6038 від 23.07.2012року, № 89-7153 від 30.08.2012року, № 89-775 від 28.09.2012року, № 89-8623 від 30.10.2012року, № 89-9329 від 26.11.2012року, № 89-9991 від 25.12.2012року), Сумську міську громадську організацію інвалідів України "Доля" (листи № 89-2767 від 22.03.2012року, № 89-3679 від 26.04.2012року, №89-4614 від 30.05.2012року, № 89-5440 від 27.06.2012року, №89-7157 від 30.08.2012року, № 89-7759 від 28.09.2012року, № 89-9331 від 26.11.2012року, № 89-9992 від 25.12.2012року), Зарічну МСЕК (листи № 89-2770 від 22.03.2012року, № 89-3676 від 26.04.2012року, №89-4619 від 30.05.2012року, № 89-5435 від 27.06.2012року, № 89-6042 від 23.07.2012року, №89-7158 від 30.08.2012року, № 89-7758 від 28.09.2012року, № 89-8625 від 30.10.2012року, № 89-9326 від 26.11.2012року, № 89-9995 від 25.12.2012року), Сумську міжрайонну МСЕК (листи № 89-2761 від 22.03.2012року, № 89-3680 від 26.04.2012року, №89-4613 від 30.05.2012року, № 89-5434 від 27.06.2012року, № 89-6040 від 23.07.2012року, №89-7160 від 30.08.2012року, № 89-7754 від 28.09.2012року, № 89-8627 від 30.10.2012року, № 89-9324 від 26.11.2012року, № 89-9996 від 25.12.2012року), Ковпаківську МСЕК (листи № 89-2769 від 22.03.2012року, № 89-3675 від 26.04.2012року, №89-4618 від 30.05.2012року, № 89-5436 від 27.06.2012року, № 89-6041 від 23.07.2012року, №89-7159 від 30.08.2012року, № 89-7757 від 28.09.2012року, № 89-8626 від 30.10.2012року, № 89-9325 від 26.11.2012року, № 89-9994 від 25.12.2012року), Сумську обласну громадську організацію інвалідів України "Поступ" (листи № 89-2765 від 22.03.2012року, № 89-3677 від 26.04.2012року, №89-4615 від 30.05.2012року, № 89-5441 від 27.06.2012року, №89-7154 від 30.08.2012року, № 89-7756 від 28.09.2012року, № 89-8619 від 30.10.2012року, № 89-9327 від 26.11.2012року, № 89-9998 від 25.12.2012року), Сумську обласну організацію інвалідів "Всеукраїнська асоціація працездатних інвалідів" (листи № 89-2763 від 22.03.2012року, № 89-3672 від 26.04.2012року, №89-4617 від 30.05.2012року, № 89-5438 від 27.06.2012року, № 89-6044 від 23.07.2012року, №89-7155 від 30.08.2012року, № 89-7760 від 28.09.2012року, № 89-8622 від 30.10.2012року, № 89-9322 від 26.11.2012року, № 89-9993 від 25.12.2012року), Сумську міську громадську організацію інвалідів України "Доброта" (листи № 89-2766 від 22.03.2012року, № 89-3678 від 26.04.2012року, №89-4622 від 30.05.2012року, № 89-5439 від 27.06.2012року, № 89-6043 від 23.07.2012року, №89-7156 від 30.08.2012року, № 89-7761 від 28.09.2012року, № 89-8621 від 30.10.2012року, № 89-9328 від 26.11.2012року, № 89-9990 від 25.12.2012року), Обласну МСЕК (листи № 89-2768 від 22.03.2012року, № 89-3674 від 26.04.2012року, №89-4620 від 30.05.2012року, № 89-5433 від 27.06.2012року, № 89-6037 від 23.07.2012року, №89-7161 від 30.08.2012року, № 89-7753 від 28.09.2012року, № 89-8620 від 30.10.2012року, № 89-9323 від 26.11.2012року, № 89-9997 від 25.12.2012року), Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (листи № 89-2762 від 22.03.2012року, № 89-3673 від 26.04.2012року, №89-4617 від 30.05.2012року, № 89-5437 від 27.06.2012року).

Статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлена відповідальність за меншу кількість працюючих інвалідів, ніж це передбачено нормативом робочих місць, з урахуванням положень статей 18, 181 цього ж Закону стосовно обов'язку державних органів щодо працевлаштування інвалідів і відсутності аналогічного обов'язку у підприємств, установ, організацій, а тому відповідальність останніх може наступити тільки у разі відмови у працевлаштуванні інвалідів у кількості відповідно до встановлених нормативів. Відмова у працевлаштуванні є доказом того, що підприємство не забезпечило нормативу робочих місць.

Згідно з інформацією наданою Сумським міським центром зайнятості викладеною у листі № 07/1299 від 26.06.2014року, у 2012 році Сумським міським центром зайнятості на заявлені ПАТ "Сумихімпром" вакансії направлялись 15 осіб (а.с. 227, том 2).

Відповідно до інформації наданої Сумським міським центром зайнятості у листі № 07/2027 від 17.09.2014 року, центром зайнятості у 2012 році реєстрація безробітних проводилась та надавались консультаційні послуги з підбору роботи відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №219, чинного на момент виникнення спірних правовідносин. Згідно з п. 3, 4 Порядку №219 для реєстрації у державній службі зайнятості громадянин подає копії трудової книжки, цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг), диплома або іншого документа про освіту, довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, що зберігаються в його особовій справі. У разі неподання особами документів, необхідних для реєстрації, їм надаються лише профорієнтаційні та консультаційні послуги, пов'язані з працевлаштуванням. У 2012 році з числа направлених на працевлаштування осіб з інвалідністю до ПАТ "Сумихімпром" відмовлено у працевлаштуванні 9 безробітним, які перебували на обліку, та 3 особам, які звертались за консультаційними послугами з працевлаштування.

Судом встановлено, що одна з осіб, які зверталися за консультаційними послугами з працевлаштування і якій згідно з інформацією Сумського міського центру зайнятості було відмовлено у працевлаштуванні 14.08.2012року, прийняття на роботу згідно з розпорядженням № 852 від 29.08.2012 року, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с. 130, том 3, а.с. 21, том 2).

Згідно з корінцями направлень на працевлаштування, витягами з реєстру направлень на працевлаштування, актами комісії ПАТ "Сумихімпром" 11 інвалідам відмовлено у працевлаштуванні у зв'язку з невідповідністю вимогам роботодавця (а.с. 58-62, 73-83, 128-130, 149, 153, том 3).

Як пояснює відповідач, запис "кандидатура не відповідає вимогам роботодавця" означає, що вони мали протипоказання на працевлаштування на підприємстві хімічної промисловості згідно висновків про умови та характер праці, які вказані у довідках до актів огляду МСЕК.

Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, вказані посилання відповідача не узгоджуються з інформацією про наявні вакантні місця для працевлаштування інвалідів, яка надавалася до Сумського міського центру зайнятості у звітах форми №3-ПН (0,5 ставки, за спеціальностями: діловод, оператор комп'ютерного набору, підсобний робітник, прибиральник службових приміщень; умови праці - нормальні), та умовами і характером праці, що вказані у довідках до актів огляду МСЕК осіб з інвалідністю, що зверталися до відповідача.

Згідно зі статтями 2, 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" дискримінація за ознакою інвалідності забороняється, та відмова в укладенні трудового договору з мотивів інвалідності не допускається.

Виходячи з наведених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем в порушення вимог ст.ст. 17, 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не вжито усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць, в тому числі спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, що до нього звернулися, у зв'язку з чим суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 417 650,97 грн. (11 x 37968,27грн.) адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році, зокрема за не створення 11 робочих місць для працевлаштування інвалідів, що звернулися до відповідача.

В іншій частині позовних вимог щодо застосування до відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, судом першої інстанції правомірно відмовлено, оскільки обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування. В той ас, як відповідачем належними доказами доведено, що в 2012 році підприємством було виділено робочі місця за різними спеціальностями для працевлаштування інвалідів згідно зі штатним розписом керівників, спеціалістів, службовців та робітників ПАТ "Сумихімпром", що також підтверджується звітами форми №3-ПН, в яких останній інформував центр зайнятості про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, однак робочі місця при цьому залишились вакантними у зв'язку з не направленням для працевлаштування інвалідів уповноваженими органами.

Таким чином, не зайнятість необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів виникла не з вини відповідача, тому на нього не може бути покладена відповідальність передбачена ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" через відсутність у діях відповідача складу правопорушення.

Стосовно посилань позивача в обґрунтування позову щодо застосування адміністративно-господарської санкції на неповноту інформування відповідачем центру зайнятості про наявність вільних робочих місць, суд не приймає останні до уваги, оскільки, як випливає з наданої Сумським міським центром зайнятості інформації, у 2012 році держаною службою зайнятості було направлено відповідачу лише 15 осіб з інвалідністю, а тому несвоєчасне подання відповідачем звіту за формою № 3-ПН про наявність вакансій за червень 2012 року, не знаходиться у причино-послідовному зв'язку із не працевлаштуванням інвалідів за направленням державної служби зайнятості.

З урахуванням викладених обставин, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 1 898 413,50 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2012 році відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зокрема за нестворення 50 робочих місць для працевлаштування інвалідів, є безпідставними, оскільки в цій частині відповідач вжив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Також, колегія суддів не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог щодо стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 13 896,30 грн. за період з 16.04.2013 року по 15.05.2013 року з огляду на приписи ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції станом на 22.09.2011 року), а також зважаючи на те, що ухвалою господарського суду Сумської області від 24.10.2011 року порушено провадження у справі № 5021/2509/2011 за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Промислові інвестиції", м. Київ про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" та пунктом 5 зазначеної ухвали введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та визначено, що протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).

Приймаючи до уваги вищезазначене, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що обставини справи були всебічно і повно досліджені господарським судом, а тому рішення господарського суду Сумської області від 06 жовтня 2014 року по справі № 920/877/13 відповідає чинному законодавству та фактичним обставинам справи, а доводи заявника, з яких подана апеляційна скарга про скасування рішення, не можуть бути підставою для його зміни чи скасування.

На підставі викладеного та керуючись статтями 32-34, 43, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром", м. Суми залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Сумської області від 06 жовтня 2014 року по справі № 920/877/13 залишити без змін.

Постанова набирає чинності з дня її проголошення і може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом 20-ти днів.

Повний текст постанови складено та підписано 05 грудня 2014 року

Головуючий суддя Істоміна О.А.

Суддя Білецька А.М.

Суддя Гребенюк Н. В.