Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
"15" жовтня 2014 р. Справа № 820/16455/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Мельникова Р.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області до казенного підприємства "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Зміївському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до казенного підприємства "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод", у якому просить суд стягнути з розрахункових рахунків, відкритих казенним підприємством "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" в банківських установах, заборгованість у сумі 70812,35грн в рахунок погашення його податкового боргу на користь державного бюджету на бюджетний рахунок одержувача №31110029700227, одержувач УДКСУ у Зміївському районі (код 37754227), банк одержувача ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України. Відповідач самостійно не сплатив суми податкових зобов'язань, самостійно визначені ним у поданих до податкової інспекції деклараціях. Внаслідок цього у відповідача виник податковий борг в сумі 70812,35грн. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, зазначену суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.
У поданих до суду письмових запереченнях представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на те, що КП "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" створено шляхом перетворення державного підприємства Міністерства оборони України у казенне підприємство відповідно до наказу Міністерства оборони України від 11.02.2002 №16. Підприємство створено з метою виконання державного контракту і державного замовлення Міністерства оборони України з ремонту озброєння та військової техніки. Опис майна у податкову заставу позивачем не здійснювався. До теперішнього часу акт опису майна позивачем не складався. Зміни до Державного реєстру щодо зміни суми податкового боргу не вносилися. Таким чином, з посиланням на статтю 96 Податкового кодексу України представник відповідача вважає, що оскільки відсутні докази вжиття органом податкової служби передбачених Податковим кодексом України заходів погашення податкового боргу, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Представником позивача до суду подано заяву про розгляд справи без участі представника ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, у судове засідання свого представника не направив, про причини неявки, всупереч вимогам ч.2 ст.40 КАС України, суду не повідомив.
Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи зазначене, суд на підставі ч.6 ст.128 КАС України розглянув справу у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, прийшов до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Відповідно до п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.7, 19-1.1.10, 19-1.1.34, 19-1.1.45, 19-1.1.46 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.
Згідно з п.п.20.1.18 та 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідач - казенне підприємство "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" - зареєстрований як юридична особа, що підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.27). Відповідач перебуває на обліку в ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області як платник податків з 28.12.1993.
Пунктом 54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 ст.203 Податкового кодексу України для подання податкової декларації. (Пункт 203.2 ст.203 Податкового кодексу України.)
Відповідно до ст. 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Згідно з п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Згідно з п.56.11 ст.56 ПК України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
14.08.2014 казенним підприємством "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" надано до ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області самостійно узгоджену податкову декларацію з плати за землю за липень 2014р. Сума податку, яка підлягає сплаті в бюджет, складає 18645,75грн, останній день сплати - 30.08.2014.
17.07.2014 казенним підприємством "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" надано до ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області самостійно узгоджену податкову декларацію з податку на додану вартість №904099228. Сума податку на додану вартість, яка підлягає сплаті в бюджет, складає 508,00грн. Останній день сплати 30.07.2014.
15.08.2014 казенним підприємством "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" надано до ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області самостійно узгоджену податкову декларацію з податку на додану вартість №9047270495. Сума податку на додану вартість, яка підлягає сплаті в бюджет, складає 43615,00грн, останній день сплати 30.08.2014.
15.07.2014 казенним підприємством "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" надано до ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області самостійно узгоджену податкову декларацію по екологічному податку за 2 квартал 2014 року. Сума податкового зобов'язання по надходженням за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, яка підлягає сплаті в бюджет, складає 8043,60грн, останній день сплати - 19.08.2014.
Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається). (Пункт 59.5 ст.59 Податкового кодексу України.)
ДПІ у Зміївському районі ГУ Міндоходів у Харківській області було направлено казенному підприємству "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" податкову вимогу від 06.05.2014 №135-25 (а.с.19).
Відповідно до ст. 16.1.4 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)
Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового Кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Пунктом 87.9 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не сплатив суму податкового зобов'язання, визначену на підставі поданих відповідачем до податкової інспекції декларації, податковий борг відповідача становить 70812,35грн, що підтверджується вищезазначеними матеріалами справи та обліковими картками платника - казенного підприємства "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" (а.с.21-26).
На час розгляду справи податковий борг у вказаній сумі у добровільному порядку відповідачем не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем до суду не надано.
Згідно з пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, податкова інспекція як контролюючий орган має право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 95.1 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до наявних в матеріалах справи доказів, КП "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" відкрито розрахункові рахунки в АТ "УкрСиббанк", МФО 351005, рахунок 26009475697800, відкритий 08.11.2013 року валюта рахунку - українська гривня; АТ "УкрСиббанк", МФО 351005, рахунок 26056000017875, відкритий 13.11.2013 року валюта рахунку - українська гривня; ПАТ КБ "Приватбанк" м. Харків, МФО 351533, рахунок 26005060565770, відкритий 13.10.2009 року валюта рахунку - українська гривня; ПАТ КБ "Приватбанк" м. Харків, МФО 351533, рахунок 26057060534414, відкритий 13.10.2009 року валюта рахунку - українська гривня; АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВЛЬ" у м. Києві, МФО 380805, рахунок 26002707208920, відкритий 14.04.2011 року валюта рахунку - долар США; АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВЛЬ" у м. Києві, МФО 380805, рахунок 26005707208820, відкритий 14.04.2011 року валюта рахунку - українська гривня; АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВЛЬ" у м. Києві, МФО 380805, рахунок 2600752113, відкритий 21.03.2006 року валюта рахунку - українська гривня; АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВЛЬ" у м. Києві, МФО 380805, рахунок 26044710660320, відкритий 17.05.2011 року валюта рахунку - українська гривня.
При розгляді справи судом враховано те, що відповідно до ст. 95 ПК України першочерговим заходом стягнення податкового боргу є стягнення коштів, які перебувають у власності платника.
Крім того, відповідно до п.88.1 та 88.2 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.
Також суд критично ставиться до твердження представника відповідача щодо застосування в порядку ст.96 ПК України до відповідача заходів погашення податкового боргу, оскільки як вбачається з листа Державного концерну "Укроборонпром" від 07.05.2014 №UOP-2.2-4205 КП "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" не знаходиться в переліку підприємств, заборонених до приватизації відповідно до Закону України "Про перелік об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації".
Отже, положення ст.96 ПК України до відповідача не застосовується.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з банківських рахунків відповідача податкового боргу в сумі 70812,35грн обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Зміївському районі Головного управління Міндоходів у Харківській області до казенного підприємства "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" про стягнення податкового боргу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з розрахункових рахунків, відкритих казенним підприємством "Зміївський ремонтний енергомеханічний завод" (ідент. код 08326540; вул.Зміївська, буд.29, м.Зміїв, Харківська область, 63404) в банківських установах, заборгованість у сумі 70812,35грн (сімдесят тисяч вісімсот дванадцять грн тридцять п"ять коп.) в рахунок погашення його податкового боргу на користь державного бюджету на бюджетний рахунок одержувача №31110029700227, одержувач УДКСУ у Зміївському районі (код 37754227), банк одержувача ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.В. Мельников