Постанова № 41754060, 28.11.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2014
Номер справи
821/3875/14
Номер документу
41754060
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2014 р.

м. Херсон

Справа № 821/3875/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Поліекспо" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Управління Державної казначейської служби України у Херсонській області про стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,

встановив:

Приватне підприємство "Поліекспо" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (відповідач-1, ДПІ), Управління Державної казначейської служби України в м. Херсоні Херсонської області (далі - відповідач-2, казначейська служба) про стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на загальну суму 252590 грн. Позовні вимоги обґрунтувало тим, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування приватним підприємством "Поліекспо" бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку за січень 2014 року в розмірі 1093437 грн., за лютий 2014 року в сумі 566036 грн. та за квітень 2014 року в розмірі 6490345 грн., відповідачем -1 складено довідки від 18.03.14 № 99/21-03-15-02/19236745, від 29.04.14 № 181/21-03-15-02/19236745 та від 19.06.14 № 339/21-03-15-02/19236745, які є носіями доказової інформації про невстановлення фактів порушень позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. У порушення п.200.12 ст. 200 Податкового кодексу України ДПІ протягом п'яти днів після складання довідок не передано до казначейської служби висновок вказаних сум бюджетного відшкодування, а відповідачем - 2, в свою чергу, не здійснено відповідних виплат у визначений законом термін, тому на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість нарахована пеня в розмірі 252590 грн., яка підлягає стягненню на користь ПП "Поліекспо" в судовому порядку.

Представником позивача надано до суду заяву щодо розгляду справи в порядку письмового провадження.

Належним чином повідомлений відповідач-1 у судове засідання не з'явився, заперечень проти позову до суду не надав.

Від відповідача -2 до суду надійшло пояснення на позовну заяву, в якому зазначено, що управління Казначейства не може дати оцінку законності позовних вимог ПП "Поліекспо", оскільки до його повноважень не входить контроль за обґрунтованістю та своєчасним внесенням обов'язкових платежів до бюджету, у т.ч. по сплаті ПДВ. У разі задоволення позовних вимог, стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування податку на додану вартість буде проводитись відповідачем - 2 згідно з п. 23 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.11 № 845. Просить розглянути справу без участі його представника.

Виходячи з вищевикладеного, відповідно до ч.4, ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження, за наявними у справі доказами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з’ясувавши обставини спору, об’єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 21.07.2014 р. товариство з обмеженою відповідальністю «Поліекспо» зареєстровано юридичною особою 17.07.1998 р. за № 1 499 145 0000 014793.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.02.2014 р., 19.03.2014 р. та 16.05.2014 р. позивачем подано до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області податкові декларації з податку на додану вартість за січень, лютий та квітень 2014 року, відповідно, та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування із розрахунками за січень 2014 року в розмірі 1093437 грн., за лютий 2014 року в сумі 566036 грн. та за квітень 2014 року в розмірі 6490345 грн.

З метою визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування, у період з 11.03.2014 р. по 13.03.2014 р. контролюючим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування позивачем бюджетного відшкодування з ПДВ на рахунок платника у банку за січень 2014 року, за результатами якої складено довідку 18.03.14 № 99/21-03-15-02/19236745.

Довідкою ДПІ від 29.04.14 № 181/21-03-15-02/19236745 зафіксовано результати аналогічної перевірки за лютий 2014 року, яка проводилась у період з 24.04.2014 р. по 28.04.2014 р.

Результати перевірки достовірності нарахування бюджетного відшкодування за квітень 2014 року з 16.06.14 по 18.06.14 викладені у довідці від 19.06.14 № 339/21-03-15-02/19236745.

Зазначеними перевірками не встановлено порушень при відображенні позивачем у податкових деклараціях з податку на додану вартість за січень, лютий та квітень 2014 року бюджетного відшкодування на загальну суму 8149818 грн.

Відповідно до пп. 14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 Податкового кодексу України.

Згідно з п.200.7 ст.200 ПКУ платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Відповідно до п.200.8 ст.200 ПКУ до податкової декларації платником податків додається розрахунок суми бюджетного відшкодування.

Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних (п.200.10 ст.200 ПКУ).

Положеннями п.200.11 ст.200 ПКУ визначено, що за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Згідно з п.200.12 ст.200 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відповідно до п.200.13 ст.200 ПКУ на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Таким чином, виходячи з дати закінчення перевірок (13.03.14, 28.04.14, 18.06.14), граничний термін перерахування коштів бюджетного відшкодування з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок позивача за січень 2014 року - 25.03.14, за лютий 2014 року - 12.05.14, за квітень 2014 року - 30.06.14.

Проте, згідно з випискою по рахунку приватного підприємства "Поліекспо" від 30.08.2014 р. кошти на загальну суму 8149818 грн. надійшли на рахунок позивача 28.08.14.

Відповідно до п. 200.23 ст.200 ПКУ суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Отже, виходячи з аналізу вказаної норми, нарахування пені здійснюється на суму бюджетної заборгованості, погашення якої відбулося.

Позивачем, на підтвердження своїх вимог щодо стягнення донарахованої пені в розмірі 252590 грн. за січень, лютий, квітень 2014 року станом на 28.08.14, внаслідок несвоєчасного бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 8149818 грн., долучено до позову розрахунок суми пені, з якого слідує:

1) пеня, нарахована на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість за січень 2014 року: 1093437 грн. (заборгованість бюджету за січень 2014 року)*15%(120% облікової ставки НБУ) *156 днів прострочення (з 26.03.14 по 28.08.14)=70099,80 грн.

2) пеня, нарахована на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість за лютий 2014 року: 566036 грн. (заборгованість бюджету за лютий 2014 року)*15%(120% облікової ставки НБУ) *108 днів прострочення (з 13.05.14 по 28.08.14)=25122,70 грн.

3) пеня, нарахована на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість за квітень 2014 року: 6490345 грн. (заборгованість бюджету за квітень 2014 року)*15%(120% облікової ставки НБУ) * 59 днів прострочення (з 01.07.14 по 28.08.14)=157368,50 грн.

Таким чином, загальний розмір пені за прострочення сплати бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, що підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь ПП "Поліекспо" складає 252590 грн. Відповідачі не спростували даний розрахунок пені.

Відповідно до ч.1, ч.2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки письмовими доказами, наданими позивачем, підтверджено факт прострочення відповідачами процедури перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку, тому суд приходить до висновку щодо правомірності нарахування пені в розмірі 252590 грн. на суму заборгованості з відшкодування податку на додану вартість.

За таких обставин, суд задовольняє позовні вимоги повністю.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України судові витрати в сумі 487 грн. 20 коп. підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 128, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов приватного підприємства "Поліекспо" задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету через Управління Державної казначейської служби України у Херсонській області на користь приватного підприємства "Поліекспо" (код ЄДРПОУ 19236745) пеню за прострочення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у сумі 252 590 грн. (двісті п'ятдесят дві тисячі п'ятсот дев'яносто гривень).

Відшкодувати з Державного бюджету на користь приватного підприємства "Поліекспо" (код ЄДРПОУ 19236745) витрати по сплаті судового збору в сумі 487 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень) 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.3.4