Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
03 грудня 2014 р. №820/19444/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Полях Н.А.,
при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,
за участі:
представника позивача - Демчана А.В.,
1-го представника відповідача - Грінцова О.В.,
2-го представника відповідача - Абраменко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Приватного підприємства "СПС" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків, -
В С Т А Н О В И В:
Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з поданням до Приватного підприємства "СПС", у якому просить суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Приватного підприємства "СПС", застосованого на підставі рішення в.о. начальника Західної ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області №б/н від 01.12.2014 року.
В обґрунтування зазначеного подання контролюючий орган зазначив, що фахівцями контролюючого органу було здійснено вихід за податковою адресою відповідача на планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012р. по 31.12.2013р., однак останніх не було допущено до проведення перевірки, у зв'язку із відсутністю службових посвідчень. За результатами зазначених обставин фахівцями позивача складено акт №1472/20-33-22-01-07/31062161 від 26.11.2014р. відмови від допуску до проведення планової виїзної перевірки ПП "СПС". На підставі акту начальник відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту звернувся до в.о. начальника західної ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області із зверненням від 01.12.2014р. про застосування адміністративного арешту майна платника податків. Розглянувши вказане звернення, в.о. начальника західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області прийняв рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ПП "СПС" від 01.12.2014р.
З метою підтвердження обґрунтованості застосування арешту майна контролюючий орган звернувся до Харківського окружного адміністративного суду.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлене подання, наголосив на правомірності та обґрунтованості дій контролюючого органу та просив суд задовольнити подання у повному обсязі.
Представники відповідача у судовому засіданні проти подання заперечували, вказали на неправомірність та необґрунтованість дій контролюючого органу. У своїх запереченнях представники відповідача наголошували, що фахівці контролюючого органу під час виходу на перевірку не пред'явили посвідчення працівника податкової інспекції, у зв'язку із чим було порушено вимоги податкового законодавства. Вважаючи дії фахівців контролюючого органу, при виході на перевірку, протиправними, представники відповідача вважають, що у в.о. начальника західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області не було жодних підстав для застосування умовного адміністративного арешту майна.
На підставі викладеного представники відповідача просили суд у задоволенні подання відмовити у повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються подання та заперечення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що подання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Приватне підприємство "СПС" з 31.03.2012р. перебуває на обліку в Західній ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області.
У зв'язку із включенням Приватного підприємства "СПС" до плану-графіка документальних перевірок на 4 квартал 2014 року та на підставі п.77.1, 77.4 ст.77, п.82.1 ст.82 ПК України контролюючим органом прийнято наказ "Про проведення документальної перевірки ПП "СПС" за №2236 від 16.10.2014р. (а.с.34) Із зазначеного наказу вбачається, що перевірка розпочинається з 07.11.2014р., тривалістю 20 робочих днів. Копію наказу було направлено на адресу відповідача, яку останній отримав 27.10.2014р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
На підставі вказаного наказу та направлень №1987, №2013, №2007, №2014 від 06.11.2014р. фахівцями контролюючого органу були здійсненні виходи 07.11.2014р., 10.11.2014р., 11.11.2014р., 12.11.2014р., 13.11.2014р., 14.11.2014р., 17.11.2014р., 19.11.2014р., 18.11.2014р., 20.11.2014р., 21.11.2014р., 25.11.2014р. за податковою адресою відповідача, з метою реалізації наказу №2236 від 16.10.2014р. та проведення планової виїзної перевірки. Однак, посадовими особами відповідача, фахівців контролюючого органу, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, не було допущено до проведення перевірки, у зв'язку із відсутністю в останніх службових посвідчень.
Через неможливість розпочати планову виїзну перевірку ПП "СПС" фахівцями контролюючого органу були складені акти "Про неможливість розпочати планову виїзну перевірку ПП "СПС" (код ЄДРПОУ 31062161) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012р.-31.12.2013р." від 07.11.2014р. за №1304/20-33-22-01-07/31062161, від 10.11.2014р. за №1307/20-33-22-01-07/31062161, від 11.11.2014р. за №1332/20-33-22-01-07/31062161, від 12.11.2014р. за №1333/20-33-22-01-07/31062161, від 13.11.2014р. за №1347/20-33-22-01-07/31062161, від 14.11.2014р. за №1356/20-33-22-01-07/31062161, від 17.11.2014р. за №1357/20-33-22-01-07/31062161, від 19.11.2014р. №1405/20-33-22-01-07/31062161, від 18.11.2014р. за №1391/20-33-22-01-07/31062161, від 20.11.2014р. за №1417/20-33-22-01-07/31062161, від 21.11.2014р. за №1435/20-33-22-01-07/31062161, від 25.11.2014р. за №1457/220-33-22-01-07/31062161 (а.с.6-29).
20 листопада 2014 року Західною об'єднаною державною податковою інспекцію м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області був направлений лист №15378/10/20-33-22-01-16 (а.с.75-76), в якому ПП "СПС" було надано роз'яснення, що довідки (замість службового посвідчення), які пред'являлися фахівцями контролюючого органу, під час виходу на перевірку, підтверджують посаду та прізвище посадових (службових) осіб, яким доручено проводити перевірку, та на яких виписані відповідні направлення на проведення перевірки.
У зазначеному листі керівництво Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області просило допустити до проведення планової виїзної документальної перевірки ПП "СПС" зазначених вище фахівців контролюючого органу.
Крім того, листом №15378/10/20-33-22-01-16 від 20.11.2014р. ПП "СПС" було повідомлено про наслідки не допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки та можливість застосування заходів, передбачених ст.94 ПК України.
26.11.2014р. фахівці контролюючого органу вкотре вийшли за податковою адресою ПП "СПС" з метою проведення планової виїзної перевірки останнього. Однак, посадових осіб Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, не було допущено до проведення перевірки, у зв'язку із відсутністю в останніх службових посвідчень.
Через не допуск посадових осіб до проведення перевірки, був складений акт №1472/20-33-22-01-07/31062161 від 26.11.2014р. "Про відмову від допуску до проведення планової виїзної перевірки ПП "СПС" (код ЄДРПОУ 31062161) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012р. по 31.12.2013р." (а.с.30-32).
На підставі акту №1472/20-33-22-01-07/31062161 від 26.11.2014р. начальник відділу перевірок платників податків управління податкового аудиту звернувся до в.о. начальника західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області із зверненням від 01.12.2014р. про застосування адміністративного арешту майна платника податків (а.с.5). За результатами розгляду вказаного звернення, в.о. начальника західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області прийняв рішення від 01.12.2014р. про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ПП "СПС".
З метою підтвердження обґрунтованості накладення арешту, Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області протягом 24 годин звернулася із зазначеним поданням до Харківського окружного адміністративного суду.
По суті заявленого подання суд зазначає наступне.
Відповідно до положень п.81.1 ст.81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови. (п.81.2 ст.81 ПК України).
Із акту №1472/20-33-22-01-07/31062161 від 26.11.2014р. та інших матеріалів справи вбачається, що єдиною підставою для відмови у допуску посадових осіб Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до проведення перевірки став факт не пред'явлення службових посвідчень.
Суд зазначає, що службове посвідчення є документом державного службовця, яким підтверджується посада та прізвище посадових (службових) осіб. Іншої інформації службове посвідчення не містить.
Суд встановлено, що посадовим особам Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, замість службових посвідчень були видані довідки №3241/с/20-33-04-32 від 10.11.2014р., №3239/гр/20-33-04-32 від 10.11.2014р., №3238/гр/20-33-04-32 від 10.11.2014р., №3240/с/20-33-04-32 від 10.11.2014р. відповідно (а.с.61, 67, 68, 69), які були пред'явлені при виході на перевірку.
Суд, дослідивши вказані вище довідки, дійшов до висновку, що останні повністю відповідають вимогам службового посвідчення, хоча і називаються "довідкою", адже останні виготовлені на бланку Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, містить фото, зазначено посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадових осіб та термін дії довідки. Крім того, на зазначених довідках наявний відтиск гербової печатки Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, який на третину захоплює фотокартку посадової особи.
Також, суд під час дослідження зазначених довідок врахував той факт, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України", згідно з наказом Державної фіскальної служби України від 13.08.2014р. № 41 "Про організацію утворення територіальних органів Державної фіскальної служби" Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на момент проведення перевірки перебувала в процесі реорганізації, а тому видача службових посвідчень встановленого зразка була неможлива з об'єктивних причин.
Про неможливість видачі службових посвідчень, встановленого зразка, та про достовірність довідок ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 відповідача було повідомлено листом №15378/10/20-33-22-01-16 від 20.11.2014р.
Разом з тим, платник податків проігнорував усі вказані вище обставини.
Відповідно до положень п.94.1 ст.94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Арешт майна може бути застосовано, зокрема, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу (п.п.94.2.3 п.94.2 ст.94 ПК України).
Згідно п.94.5 ст.94 ПК України умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Відповідно до п.94.10 ст.94 арешт на майно може бути накладено рішенням керівника контролюючого органу (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Крім того, відносини щодо накладення арешту унормовані Порядком застосування адміністративного арешту майна платника податків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 №1398, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 січня 2012р. за №9/20322 (далі за текстом - Порядок №1398).
Проаналізувавши положення ч.3 ст.2 КАС України, ст.94 ПК України та Порядку №1398 суд дійшов висновку, що рішення №б/н від 01.12.2014р. "Про застосування умовного адміністративного арешту Приватного підприємства "СПС" (код ЄДРПОУ 31062161)" є законним, правомірним та таким, що прийнято у межах наданих повноважень.
Положеннями ст.183-3 КАС України передбачено спеціальну процедуру розгляду подань органу доходів і зборів з приводу підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Суд зазначає, що контролюючим органом дотримано вимог щодо прийняття рішення про застосування умовного адміністративного арешту №б/н від 01.12.2014р. та протягом визначеного законом термін звернено подання про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Таким чином, посилання відповідача на порушення контролюючим органом порядку звернення до суду спростовані у судовому засіданні, а тому є безпідставними.
З огляду на викладене вище та враховуючи, що судом встановлено безпідставність не допуску посадових осіб Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до проведення планової виїзної перевірки ПП "СПС" та той факт, що рішення №б/н від 01.12.2014р. "Про застосування умовного адміністративного арешту Приватного підприємства "СПС" (код ЄДРПОУ 1062161)" не оскаржене та є чинним на час розгляду даної справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість та законність подання, у зв'язку з чим таке подання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Подання Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до Приватного підприємства "СПС" про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків - задовольнити у повному обсязі.
Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Приватного підприємства "СПС", застосованого на підставі рішення в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області від 01.12.2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 05.12.2014 року.
Суддя Полях Н.А.