Справа № 759/14127/14-а
П О С Т А Н О В А
іменем України
"12" листопада 2014 р. Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Журибеди О.М.,
при секретарі - Павлишиній А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок розміру одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю, зобов'язання виплатити компенсації, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з даним адміністративним позовом та просила визнати дії відповідачів з нарахування компенсації на оздоровлення за 2014 рік незаконними, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахувати та виплатити їй компенсацію на оздоровлення за 2014 рік у розмірі 6090 гривень в порядку і на умовах, визначених положеннями ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посилаючись на те, що вона є інвалідом 2-ї групи по захворюванням пов'язаним з впливом аварії на ЧАЕС, має категорію 1 як особа, що постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АС, у зв'язку з чим у відповідності до ст. 48 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Оскільки зазначений вид соціальної виплати їй виплатили в розмірі 120 гривень за 2014 рік, тобто в меншому розмірі ніж передбачено вказаним законом, просить перерахувати їй розмір та здійснити відповідну виплату за 2014 рік.
Позивач в судове засідання з'явилась 23.09.2014 року, в подальшому в судове засідання не з'явилась про час та місце судового розгляду була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила в позовній заяві просить суд розглянути справу у її відсутність.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації проти позову заперечував, посилаючись на його необґрунтованість, безпідставність, законність своїх дій і пропуск позивачкою позовної давності для звернення до адміністративного суду (а.с. 17-18 - заперечення).
Представник відповідача Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в судовому засіданні також заперечував проти позову посилаючись на його необґрунтованість, безпідставність, законність своїх дій.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши думку учасників процесу, суддя вважає за необхідне у задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 5 - копія паспорту) і має Категорію 1 як особа, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, що стверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 05.11.1997р. (а.с. 9 - копія посвідчення і вкладки до нього).
Позивачка перебуває на пенсійному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, отримує компенсаційні виплати згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи ЧАЕС, але письмові докази про це в матеріалах справи відсутні.
15.04.2014р. позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації із заявою про виплату щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 10 - копія заяви), але отримала відмову від 17.04.2014р. (а.с. 9 - копія листа), яку вважає незаконною.
У відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення інвалідам ЧАЕС ІІ групи складає 5 мінімальних заробітних плат.
До видатків, що здійснюються з Державного бюджету України належать, зокрема, видатки на держані програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (пункт 17 ст. 87 Бюджетного кодексу України).
Стаття 4 Бюджетного кодексу України зазначає, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетному кодексу та закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Частиною 6-7 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» установлено, що у 2014р. норми і положення статей деяких Законів України, зокрема ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів, бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Конституційний Суд України в рішенні №20-рп/2011 зазначив, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини 1 ст.4 Бюджетного кодексу України.
Тобто, суди при розгляді справ щодо соціального захисту право громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005р., за 2014р. позивачці була нарахована і виплачена допомога на оздоровлення в сумі 120 грн., тобто, відповідно до діючого законодавства.
Правових підстав для її перерахунку судом не встановлено.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, аналізуючи обґрунтування позову позивачкою і заперечення проти нього відповідачів, суд приходить до висновку, що при нарахуванні та виплаті позивачці щорічної допомоги на оздоровлення згідно з положеннями ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2014 рік відповідачі діяли відповідно до вимог діючого законодавства, у зв'язку із чим їх дії є законними, а позов в цій частині не підлягає задоволенню по суті.
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачкою строку звернення до адміністративного суду, суддя приходить до наступного.
Згідно частини 2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, виплата нарахованої допомоги позивачці проведена 13.06.2014 року (а.с. 8), а позивачка звернулась до суду з позовом 20.08.2014 року, тобто без порушення шестимісячного строку.
Керуючись ст.ст. 48, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 7-12, 69-71, 94, 99, 101, 128, 158-163 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної у м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій незаконними, зобов'язання здійснити перерахунок розміру одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю, зобов'язання виплатити компенсації - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: