Справа № 161/14215/14-а
Провадження № 2-а/161/572/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2014 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Ковтуненка В.В.,
при секретарі Смалюк В.В.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Господарук І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луцьк адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку Волинської області (далі УПФ України в м. Луцьку) про спонукання провести перерахунок пенсії по інвалідності,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернулася до суду з вказаним позовом. В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що вона є інвалідом 3 групи, потерпілою 1 категорії та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і має право на отримання основної пенсії відповідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак відповідач виплачує їй таку пенсію у значно меншому розмірі. Вона звернулася до відповідача у серпні 2014 року з проханням перерахунку пенсії за нормами зазначеного закону з 01.01.2014 року. Однак відповідачем було відмовлено у перерахунку пенсії. Вважає такі дії відповідача неправомірними з підстав, викладених в позовній заяві. Просить суд визнати відмову відповідача в нарахуванні та виплаті основної пенсії відповідно ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 02.03.2014 року неправомірною. Зобов'язати відповідача нарахувати та призначити пенсію відповідно ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Представник позивача в судовому засіданні заявлений позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача, суб'єкта владних повноважень, в судовому засіданні заявлений позов не визнала з підстав, викладених в письмових запереченнях. Просила відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що заявлений позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14.06.2011 року 3491 -VI (набрав чинності з 19.06.2011 року) встановлено, що у 2011 році положення ст.39,50,51,52,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується в порядку та розмірах. встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям делеговано Кабінету Міністрів України. На виконання згаданих вимог закону Кабінетом Міністрів України 23.11.2011 року прийнято постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Конституційний суд роз`яснив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати порядок та розміри соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов`язується з його функціями, визначеними в п.2,3 ст.116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.21012 року №4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв`язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що при вирішенні справ, пов`язаних із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суди мають керуватися Конституцією України, Законами та рішеннями Конституційного Суду України, в тому числі від 26.12.2011 року та від 25.01.2012 року.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. №3-рп/2012 дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані в межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Судом при розгляді справи встановлено, що з 01.08.2011 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в УПФ України в м. Луцьку як одержувач пенсії по інвалідності 3 групи, захворювання пов'язане з негативним впливом аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпіла 1 категорії (а.с. 10).
Також встановлено, що у відповідності до посвідчення серії НОМЕР_1 позивач є інвалідом ІІ групи захворювання пов'язане з негативним впливом аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 34).
Також встановлено, що у серпні 2014 року позивач зверталася до УПФ України в м. Луцьку із заявою про перерахунок пенсії. 26.08.2014 року за вихідним № 360/Г-01 позивачу було надано відповідь, якою відмовлено у перерахунку пенсії (а.с. 10).
Таким чином позивач перебуває на обліку в УПФ України в м. Луцьку як одержувач пенсії по інвалідності 3 групи, однак у відповідності до посвідчення серії НОМЕР_1 позивач є інвалідом ІІ групи захворювання пов'язане з негативним впливом аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». А тому суду не видається можливим встановити інвалідом ІІ чи ІІІ групи є позивач, та відповідно яка саме пенсія підлягає нарахуванню та виплаті. А тому за таких обставин, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 158 -164 Кодексу адміністратвиного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити ОСОБА_3 в задоволенні її позову до Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку Волинської області про спонукання провести перерахунок пенсії по інвалідності.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя В.В. Ковтуненко
Постанова складена в повному об'ємі
27 листопада 2014 року