Копія
Пр. № 2-а/155/50/14
Справа № 155/1211/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2014 року Горохівський районний суд
Волинської області
в складі: головуючого - судді Адамчук Г.М.,
при секретарі Ревуцькій М.В.,
з участю: представника позивача Шевчука В.В.,
представника відповідача Грибок Н.А.,
третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області до відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області про скасування постанови про накладення штрафу, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_3, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області звернулося з позовом до відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області про скасування постанови про накладення штрафу, посилаючись в обґрунтування своїх позовних вимог на наступне.
Постановою старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області Грибок Н.А. 04.06.2014 року було винесено постанову про накладення на управління штрафу за невиконання рішення Горохівського районного суду від 27.12.2010 року в розмірі 680 гривень. Постанова мотивована тим, що управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області не виконало у встановлений державним виконавцем строк зобов'язання щодо виконання рішення Горохівського районного суду Волинської області від 27 грудня 2010 року, згідно якого вищевказане управління було зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 жовтня 2010 року та виплачувати в подальшому на підставі положень ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає, що вищевказана постанова є протиправною з тих підстав, що державний виконавець у зобов'язанні від 26 травня 2014 року не вказав, яким чином необхідно виконати вимоги виконавчого документа, оскільки в даному випадку мова йде про перерахунок і виплату державної пенсії. Так, відповідно до пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 року "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення цього Закону були доповненні пунктом 4, згідно якого в 2011 році положення ст.ст.39, 50-52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Також згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», фінансування для виплати вищевказних пенсій здійснюється, виходячи із наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Правомірність вищевикладеного підтверджується рішенням Конституційного суду України № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року, згідно з яким передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів всього суспільства. Стягувачу ОСОБА_3 було проведено нарахування та виплату державної пенсії з 01 жовтня 2010 року по 31 жовтня 2011 року, а в подальшому виконувати рішення суду управління не мало можливості згідно до вимог діючого законодавства. З огляду на вищенаведене, позивач просить скасувати постанову старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області серії ВП № 23604769 від 04.06.2014 року про накладення штрафу в розмірі 680 гривень.
В судовому засіданні представник позивача Шевчук В.В. просить поданий позов задовольнити з підстав, які вказані в позовній заяві.
В судовому засіданні представник відповідача - старший державний виконавець відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області Грибок Н.А. позову не визнала, вважаючи цей позов безпідставним, оскільки штраф за невиконання рішення на суду на управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі було накладено правомірно.
В судовому засіданні третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_3 просив у задоволенні вищевказаного позову відмовити, посилаючись на те, що судове рішення, яким встановлено обов'язок здійснити перерахунок його пенсії та виплачувати її в майбутньому, не змінено, не скасовано та набуло законної сили. ОСОБА_3 ствердив, що жодний нормативно-правовий акт не може відмінити чинність судового рішення, яке набуло законної сили, а посилання на неможливість його виконання у зв'язку з обмеженими бюджетними можливостями є незаконним, що підтверджується як національним законодавством, так і практикою Європейського суду з прав людини.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача та третьої особи, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, суд вважає позов управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області до відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області про скасування постанови про накладення штрафу таким, що не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Як вбачається з оглянутих в судовому засіданні матеріалів виконавчого провадження, на виконанні у відділі державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області перебуває виконавчий лист, виданий 10 грудня 2010 року Горохівським районним судом Волинської області, відповідно до якого управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01 жовтня 2010 року, та виплачувати в подальшому на підставі положень ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2014 року постанову Горохівського районного суду від 10.12.2010 року у справі №2а-1241/10 було залишено без змін.
Відповідно до ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Умови і порядок виконанні рішень судів та інших органів (посадових) осіб, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначені Законом України «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року №606-XIV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч.2 ст.25 Закону №606-XIV, . державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до ньоговиконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржникавиконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.
Згідно з ст.75 Закону №606-XIV, після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.
У разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінченнявиконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчийдокумент до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Відповідно до ст.89 вищевказаного Закону, у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Враховуючи викладені вище правові положення, суд дійшов висновку, що державний виконавець наділений правом виносити постанови, якими накладати штрафи на боржника, у зв»язку з невиконанням судового рішення увизначений строк, в тому числі і повторне.
З матеріалів справи вбачається, що постановою про накладення штрафу від 04.06.2014 року на УПФУ в Горохівському районі було накладено штраф в розмірі 680 гривень за невиконання рішення Горохівського районного суду №2-1241 від 27.12.2010 року, щодо зобов»язання УПФУ у Горохівському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.10.2010 року та виплачувати в подальшому на підставі положень ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на вищенаведене суд вважає, що позивачем безпідставно констатовано поважність причин невиконання судового рішення при тому, що обов'язковим до виконання судовим рішенням обов'язок по нарахуванню та виплаті стягувачу належних йому сум покладено саме на боржника, а не осіб, які забезпечують формування державного бюджету чи забезпечення фінансування певних статей його витрат. При цьому жодних доказів вжиття боржником належних заходів до забезпечення включення до відповідної статті бюджетних витрат необхідних коштів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України, не подавалось. Матеріали справи свідчать про невжиття боржником належних заходів для забезпечення фактичного виконання судового рішення.
Таким чином, на думку суду, державним виконавцем у визначеному законом порядку було правомірно притягнуто управління Пенсійного фонуд України в Горохівському районі до відповідальності, а тому у задоволенні пред'явленого позивачем позову слід відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.11, ч.2 ст.71, ст.ст.86, 161, 163, 181, 255 КАС України, Законом України "Про виконавче провадження", суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в Горохівському районі Волинської області до відділу державної виконавчої служби Горохівського районного управління юстиції Волинської області про скасування постанови про накладення штрафу, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - ОСОБА_3, відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Горохівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий (підпис)
Згідно з оригіналом
Голова Горохівського районного суду
Волинської області Г.М. Адамчук