Постанова № 41732063, 23.10.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2014
Номер справи
808/6105/14
Номер документу
41732063
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2014 року Справа № 808/6105/14 ДО/808/115/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Р.В. Сацького,

при секретарі судового засідання А.С. Ярошенко,

за участю представників сторін :

від позивача: Голобородько С.О.

від відповідача: Прокопчук О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя адміністративну справу

за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП»

до: Державної податкової інспекції у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області

про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» до Державної податкової інспекції у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ДПІ у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області щодо корегування показників податкової звітності TOB «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі акту №518/16-01-22- 06/37975963 від 28.05.2014 «про результати проведення зустрічної звірки TOB «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» з питань правомірності проведених господарських відносин із контрагентами за лютий 2014 року»;

- зобов'язати ДПІ у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області відновити в АІС «Податковий блок» «Підсистема автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» показники податкової звітності TOB «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» за лютий 2014 року що зазначені у податковій декларації з податку на додану вартість та були відкориговані на підставі акту №518/16-01-22-06/37975963 від 28.05.2014.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що податковий орган безпідставно здійснив зміни в АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», а саме коригування показників податкової звітності тільки за результатами актів про неможливість проведення зустрічної звірки.

Просив визнати протиправними дії відповідача щодо корегування показників податкової звітності ТОВ «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» за період лютий 2014 року в АІС «Податковий блок» «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі акту №518/16-01-22-06/37975963 від 28.05.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» з питань підтвердження господарських відносин із платниками податків і зборів, їх реальності та повноти відображення в обліку за період з лютий 2014 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надали заперечення, в якому зазначили, що ТОВ «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» не знаходиться за юридичною адресою, місцезнаходження посадових не встановлено, документального підтвердження по взаємовідносинам з підприємствами-контрагентами не надано, що дає привід вважати взаємовідносини між позивачем та контрагентами нікчемними. Отже, оскільки податковий кредит сформовано підприємством при відносинах з підприємствами за березень, квітень, травень, червень 2014 року за нікчемними угодами, то такі суми ПДВ не є податковим кредитом у розумінні п.198.3 ст. 198 ПК України. Також, в ході перевірки не підтверджено реальність господарських операцій з покупцями товарів. Просили відмовити у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО - БЕСТ - ГРУП» (код ЄДРПОУ 37975963, 85740, Донецька область, м. Докучаєвськ, провулок Комунальний, будинок 12, квартира 6) зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом 28.11.2011.

Державною податковою інспекцією у місті Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області складено акт №518/16-01-22-06/37975963 від 28.05.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за лютий 2014 року з висновків якого встановлено порушення передбачені:

п.1, п.5, ст.. 203, п.1, п.2, ст. 215, п.1 ст. 216, ст.228, ст. 629, ст. 650, ст. 655, ст.658, ст. 662 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків;

п. п.198.3 ст. 198, п.198.6 ст.198, 201.6 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України щодо завищення суми податкового кредиту у листопаді-грудні 2013 року на суму ПДВ 210 978,14 грн.

ст. 185 Податкового кодексу України щодо завищення податкового зобов'язання у листопаді-грудні 2013 року на суму ПДВ 210 978, 14 грн.

Підставою таких висновків є припущення, щодо укладання нікчемних правочинів, між ТОВ «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» та контрагентами, які не спричинили реального настання юридичних наслідків.

У зв'язку з цим, відповідачем внесено в АІС «Податковий блок» коригування податкового кредиту та податкового зобов'язання ТОВ «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» за лютий 2014 року, що підтверджується детальною інформацією, роздрукованих з АІС «Податковий блок».

При цьому, слід зазначити, що за результатами зазначених звірок відповідачем податкові повідомлення-рішення не приймались.

Відповідно до п. п. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно абз. 1, 2 п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу У цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Отже, у випадку виявлення факту заниження платником податків податкового зобов'язання, рівно як і у випадку виявлення факту завищення платником податків податкового зобов'язання, в тому числі і внаслідок декларування неіснуючого об'єкта оподаткування, податковий орган обтяжений законодавцем обов'язком прийняти відповідне податкове повідомлення-рішення. Іншого порядку дій податкового органу як суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах законодавство не передбачає.

Самостійна зміна Відповідачем в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» Позивача порушує права та інтереси Позивача.

Рішенням Конституційного Суду України від 01.12.2004 у справі № 1-10/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес) розтлумачено поняття «охоронюваний законом інтерес», що вживається в частині першій статті 4 Цивільного процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «права», а саме зазначено цей термін треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам.

Крім того, відповідно до п. 73.5. ст. 73 Податкового Кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно наказу ДПА України від 22.04.2011 №236 «Про затверджені Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкові служби зустрічних звірок» у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема, у зв'язку встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою) складається акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.

Додатком № 3 Наказу № 236 чітко встановлений зразок форми акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, яким не передбачено можливості робити висновок щодо реальності (нереальності) вчинення господарських операцій платником податків, робити висновок про неправомірність формування платником податку свого податкового кредиту у відповідному звітному періоді та порушення останнім приписів Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Тобто, складання акту за наслідками проведення саме зустрічної звірки не передбачено податковим законодавством, окрім акту про неможливість її проведення. Результати такої звірки можуть бути оформлені виключно у формі довідки.

З матеріалів справи встановлено, що за наслідками проведення зустрічної звірки відповідачем складено саме акти про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за лютий 2014 року.

В порушення наведених норм, відповідач у акті зробив висновки, що позивачем безпідставно сформований податковий кредит та податкове зобов'язання у зв'язку із здійсненням нікчемних правочинів.

З огляду на викладене, у спірних правовідносинах відповідачем порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, а також порядок оформлення її результатів, передбачених п. 73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Наказом № 236.

На підставі неправомірно складених актів від 07.08.2014 №358/26-52-22-04-10/39059292, від 02.09.2014 №413/26-52-22-04-10/39059292, відповідачем здійснено коригування у АІС «Податковий блок» показників податкової звітності позивача за березень, квітень травень, червень 2014 року.

Основним завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Отже, враховуючи те, що коригування здійснено неправомірно, належним засобом поновлення порушеного права є зобов'язання контролюючого органу відновити показники, самостійно задекларовані ТОВ «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП».

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати протиправними дії ДПІ у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області щодо корегування показників податкової звітності TOB «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі довідки №518/16-01-22- 06/37975963 від 28.05.2014 «про результати проведення зустрічної звірки TOB «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» з питань правомірності проведених господарських відносин із контрагентами за лютий 2014 року».

3. Зобов'язати ДПІ у м. Полтаві ГУ Міндоходів у Полтавській області відновити в АІС «Податковий блок» «Підсистема автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» показники податкової звітності TOB «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» за лютий 2014 року що зазначені у податковій декларації з податку на додану вартість та були відкориговані на підставі довідки №518/16-01-22-06/37975963 від 28.05.2014.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРО-БЕСТ-ГРУП» витрати на сплату судового збору у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Р.В. Сацький