Постанова № 41728381, 03.12.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2014
Номер справи
819/2532/14-а
Номер документу
41728381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2532/14-a

03 грудня 2014 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Надвиничній Г.Я.

за участю: відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1, в якій просить стягнути з відповідача суму 13294,59 грн. надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а саме в сумі 4598,94 грн. за період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року, в сумі 7559,76 грн. за період з 01.10.2013 року по 31.03.2014 року, в сумі 1135,89 грн. за травень 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі висновків проведеної ревізії Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в управлінні соціального захисту населення Збаразького району перевірки інформації по здійсненню догляду за перестарілим ОСОБА_2, що подані разом із заявою від ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям виявлено подачу невірної інформації про здійснення нею догляду за перестарілим ОСОБА_2, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 13294,59 грн.

Від позивача управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області через канцелярію суду поступила письмова заява про розгляд даної адміністративної справи без участі їхнього представника, що відповідає вимогам ч.4 ст.122 КАС України.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення відповідача, суд встановив наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи на підставі заяв ОСОБА_1 від 03.04.2013 року, від 01.10.2013 року від 05.05.2014 року про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг їй з урахуванням всіх членів сім'ї, які проживають за адресою: АДРЕСА_1 надана державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в сумі 4598,94 грн. за період з 01.04.2013 року по 30.09.2013 року, в сумі 7559,76 грн. за період з 01.10.2013 року по 31.03.2014 року, в сумі 1135,89 грн. за травень 2014 року.

Згідно акту ревізії проведеною Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією фінансово - господарської діяльності управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації за період з 01.08.2011 року по 31.05.2014 року № 17-22/323 від 27.08.2014 року встановлено, що 17.02.2014 року виконкомом Колодненської сільської ради видано довідку №195 від 21.02.2014 року ОСОБА_1 про те, що вона дійсно з 14.03.2008 року і по даний час ніде не працює. Доглядає за перестарілим ОСОБА_2 1933 року народження згідно рішення виконкому від 17.02.2014 року №12.

На підставі висновків проведеної ревізії Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в управлінні соціального захисту населення Збаразького району перевірки інформації по здійсненню догляду за перестарілим ОСОБА_2, виявлено подачу відповідачем ОСОБА_1 невірної інформації про здійснення нею догляду за перестарілим ОСОБА_2, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 13294,59 грн.

Згідно п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право, зокрема пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

05.09.2014 року начальнику управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації на підставі п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" направлено обов'язкові вимоги №19-17-12-15/1255, пунктом яких зобов'язано управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації відшкодувати зайво нараховану та виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на загальну суму 437380,01 грн., в тому числі й шляхом пред'явлення цивільних позовів до осіб, які допустили порушення та перерахувати в дохід державного бюджету з призначенням платежу за кодом 21080500 "Інші надходження", на рахунок НОМЕР_1, МФО 838012.

Згідно ч.2 ст.15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

12.09.2014 року управлінням соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації направлено відповідачу повідомлення № 01-11/1745 про припинення надання допомоги малозабезпеченим сім'ям та повернення переплаченої суми допомоги у розмірі 13294,59 грн.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-III спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Пунктом 2 Постанови передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Пунктом 10 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Отже, у даному випадку здійснення постійного догляду за особою, яка досягла перестарілого віку протягом трьох місяців перед датою звернення ОСОБА_1 за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є обставиною, що впливає на призначення та виплату такої державної допомоги.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи відповідач ОСОБА_1 не здійснювала догляду за перестарілим ОСОБА_2 протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Згідно з п. 28 вищезазначеної Постанови, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Так, частиною 2 ст. 22 Закону України від 21.11.1992 року № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

З аналізу наведених норм чітко випливає, що суми надміру виплачених коштів стягуються в судовому порядку тільки внаслідок зловживання такої особи щодо приховування та подання нею недостовірних даних, пов'язаних із її доходами та майновим станом при призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого відповідач неправомірно одержала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 13294,59 грн., яка підлягає поверненню як надміру виплачена.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.

Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 суму 13294 (тринадцять тисяч двісті дев'яносто чотири) грн. 59 коп. надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.