ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 листопада 2014 року м. Львів № 813/6408/13-а
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І., за участі секретаря судового засідання Думич Х.М., прокурора Бойко Н.І., представника позивача Маковецького Р.І., представника відповідача Борис В.Ю. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом в.о. прокурора Залізничного району м. Львова в інтересах держави в особі в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» до публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» про стягнення з публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» штрафу,
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява в.о. прокурора Залізничного району м. Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» до публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» про стягнення штрафу у розмірі 3 400 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що в результаті ухилення від виконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області від 04.12.2012 року №03/23-30-264 інспекцією складено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №07 від 04.03.2013 року в розмірі 3 040 грн. В результаті не сплати відповідачем в добровільному порядку суми штрафу прокурор Залізничного району міста Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до бюджету наявну суму штрафу. Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві та наданих пояснень. Просили суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача щодо заявленого позову заперечив з підстав наведених у письмових запереченнях від 14.11.2014 року вх. №39697, додатково зазначивши, що із штрафом накладеним постановою від 04.03.2013 року №07 в сумі 3 060 грн. не погоджується, оскільки вважає припис від 04.12.2012 року №03/23-30-264 та зазначену постанову винесеними всупереч та з порушенням норм законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті Суд встановив наступне:
На підставі ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст.9 Закону України "Про електроенергетику" та Акта від 30.11.2012 року №03/23-33-264 позивачем проведено позапланове інспектування за зверненням фізичних та юридичних осіб до органів державної влади щодо порушень суб'єктами господарювання вимог законодавства, а саме, за зверненням громадянина ОСОБА_3 мешканця АДРЕСА_1 з приводу виносу електричного проводу, який проходить над дахом житлового будинку.
За результатами такого огляду складено припис №03/23-30-264 від 04.12.2012 року, яким зобов'язано відповідача з дотриманням вимог п. 2.4.53 Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 05.01.2006 року №3 (із змінами та доповненнями) винести за межі будівлі, що знаходяться на території земельної ділянки, що на правах власності належить ОСОБА_3 будинковий ввід від оп.№12 Л-2 ЗТП-573 до ж/б АДРЕСА_1 з терміном усунення таких порушень до 28.12.2012 року.
Актом перевірки (протоколом) від 19.02.2013 року №03/23-33-16 предметом якого була позапланова перевірка виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду встановлено не виконання вимоги Припису від 04.12.2012 року №03/23-30-264.
В результаті ухилення від виконання припису від 04.12.2014 року позивачем складено постанову №07 від 04.03.2013 року про накладення на Жовківський район електричних мереж Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері електропостачання в розмірі 3 060 грн.
Не погодившись із винесеним приписом та постановою відповідач оскаржив останні до суду.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05.06.2013 року у адміністративній справі №813/2620/13-а за позовом публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису від 04.12.2012 року за № 03/23-30-264 та постанови № 07 від 04.03.2013 року у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2014 року апеляційну скаргу ПАТ «Львівобленерго» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05.06.2013 року в адміністративній справі №813/2620/13-а за позовом публічного акціонерного товариства «Львівобленерго» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису та постанови - залишено без задоволення, а вказану постанову суду - без змін.
В результаті невиконання відповідачем постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №07 від 04.03.2013 року в добровільному порядку, прокурор в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні» звернувся до суду з вимогою про стягнення з відповідача штрафу у сумі 3 400грн.
Приймаючи рішення суд керувався наступними нормами законодавства.
Статтею 121 Конституції України на прокуратуру покладено обов'язок представляти інтереси держави у суді, у випадках передбачених законом.
Прокурор самостійно визначає підстави для представництва в судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво на будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Відповідно до ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва у суді інтересів держави є: наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. У вказаній нормі Закону також передбачено, що однією із форм представництва прокурором є звернення до суду з позовами (заявами, поданнями).
Згідно з ч.2 ст.60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Конституційний Суд України у Рішенні від 08.04.1999 року (справа № 1-1/99) зазначив, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Водночас, вказаним Рішенням визначено, що інтереси держави є оціночним поняттям, органи прокуратури мають право визначати в чому саме відбулось або могло відбутись порушення матеріальних або інших інтересів держави. В даному ж випадку, на думку прокурора, несплата відповідачем штрафу істотно порушує фінансові інтереси держави, зумовлює неповноту надходження коштів до бюджету, у зв'язку із чим, останній і звернувся до суду в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні».
Відповідно до ст.60 КАС України у цьому випадку прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Держенергонагляду у Західному регіоні.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» здійснює свою діяльність на підставі Статуту затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 13.10.2009 року №527. В той же час, Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Західному регіоні» є відокремленим підрозділом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і створений відповідно до наказу ДП «НЕК Укренерго» від 20.02.2006 року №63 «Про створення відокремлених підрозділів ДП «НЕК «Укренерго».
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, а також регулювання відносин пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України визначає Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року №575/97(далі - Закон).
Відповідно до ст.9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
Згідно зі ст.27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок застосування штрафних санкцій інспекторами Держенергонагляду регламентований Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.1999р. (далі - Положення).
Відповідно до п.2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за №1312, штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до п.8 Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Згідно з п.10 вказаного Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
З огляду на те, що припис №03/23-30-264 від 04.12.2012 року та постанова від 04.03.2013 року, оскаржувались в судовому порядку, проте не були скасовані, на день розгляду даної справи в суді сума штрафу у розмірі 3 060 грн. не сплачена, а відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету, тобто факт не поступлення або несвоєчасне поступлення за штрафним санкціями до бюджету коштів свідчить про загрозу порушення інтересів держави, що полягає у недофінансуванні бюджетних установ, організацій, соціальних програм. З метою недопущення виникнення таких порушень, в.о. прокурора Залізничного району м. Львова правомірно звернувся до суду з позовною вимогою про стягнення вказаної суми штрафу в судовому порядку.
На підставі наведеного, Суд дійшов до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, з врахуванням чого, заявлений позов підлягає до задоволення повністю.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України судові втрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Львівобленерго»( 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 3; ЄДРПОУ 00131587) на користь державного бюджету України штраф у розмірі 3 060 (три тисячі шістдесят) грн.
Судові витрати з відповідача не стягуються.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, виготовленої в повному обсязі. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 03 грудня 2014 року.
Суддя Сподарик Н.І.