ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ22 жовтня 2014 р. Справа № 804/11949/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: судді Борисенко П.О., при секретарі судового засідання - Сергієнка В.Ю., за участю представника позивача - Масенка А.О. та третьої особи - ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Нікопольського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням
законів у природоохоронній сфері
до Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області
треті особи ОСОБА_1 та Відділ Держземагенства
у Томаківському районі Дніпропетровської області
про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Нікопольський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області, треті особи - ОСОБА_1 та Відділ Держземагенства у Томаківському районі Дніпропетровської області, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області № 640-22/VІ від 16.01.2014 р. «Про затвердження проекту щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) гр. ОСОБА_1 в АДРЕСА_1».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області № 640-22/VІ від 16.01.2014р. «Про затвердження проекту щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) гр. ОСОБА_1 в АДРЕСА_1» є протиправним, а отже підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та про визнання адміністративного позову.
Третя особа - 1 (ОСОБА_1) у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував.
Третя особа - 2 (Відділ Держземагенства у Томаківському районі Дніпропетровської області) належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без участі його представника.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, судом встановлено наступні обставини.
Згідно ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
У відповідності до Закону України «Про прокуратуру», на підставі постанови № 10 від 14.03.2014 р. Нікопольською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері проведено перевірку додержання Томаківською селищною радою Томаківського району Дніпропетровської області вимог земельного законодавства України під час розпорядження землею.
Перевіркою встановлено, що рішенням Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області № 640-22/VІ від 16.01.2014 «Про затвердження проекту щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) гр. ОСОБА_1 в АДРЕСА_1» затверджено проект відведення земельної ділянки щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення особиста селянського господарства на земельну ділянку для будівницг обслуговування житлового будинку, господарських будівель і (присадибна ділянка) гр. ОСОБА_1 та змінено цільове призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
З метою проведення повної, всебічної та якісної перевірки, Нікопольською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері на підставі вимоги № 68/651 вих.14 від 16.04.2014р. до перевірки залучено Державну інспекцію сільського господарства в Дніпропетровській області, якою відповідно до вимог ч. 1 ст. 5, ст. ст. 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ч. 1 ст. 19 Закону України «Про охорону земель» здійснено перевірку з питання дотримання Томаківською селищною радою Дніпропетровської області вимог земельного законодавства під час прийняття рішення № 640-22/VІ від 16.01.2014 р.
В ході перевірки Державною інспекцією сільського господарства в Дніпропетровській області встановлено факт порушення вимог ст. ст. 20, 186-1 Земельного кодексу України при прийнятті Томаківською селищною радою Дніпропетровської області рішення № 640-22/VІ від 16.01.2014 р., про що 23.06.2014 р. складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 212/5.
01.07.2014 р. за вх. № 66/1707-вх. до Нікопольської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері від Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області надійшла відповідна інформація за № 06.1/13- 20/3575 від 24.06.2014 р. із долученим до неї акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 212/5 від 23.06.2014 р. про результати перевірки та виявлені порушення.
Згідно статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельної ділянки здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а саме проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
У вищезазначеному проекті щодо зміни цільового призначення земельної ділянки у наявності є лише висновок головного архітектора Томаківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області № 10 від 20.03.2014, яким погоджено зміну цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1
Згідно з інформацією Відділу Держземагентства у Томаківському районі Дніпропетровської області № 01-11/614 від 14.04.2014 р. встановлено, що гр. ОСОБА_1 у відділ із клопотанням (заявою) про погодження проекту відведення земельної ділянки щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд не звертався, висновок про погодження даного проекту останньому не надавався.
Таким чином, всупереч ст. 186-1 Земельного кодексу України у наданому на затвердження до органу місцевого самоврядування проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення відсутнє погодження з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Перевіркою також встановлено, що Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області під час винесення рішення № 640-22/VІ від 16.01.2014 «Про затвердження проекту щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) гр. ОСОБА_1 в АДРЕСА_1» не взято до уваги і те, що вказана земельна ділянка, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю належить, іншій особі, а саме: ОСОБА_1 Як вбачається із державного акту на право приватної власності на землю за № 32 від 11.03.1993 р., складеного та виданого на підставі рішення Томаківської селищної ради народних депутатів № 36 від 10.03.1993 р., земельну ділянку площею 0,0510 га передано в приватну власність ОСОБА_1 для підсобного господарства на території селища Томаківка Дніпропетровської області.
При цьому слід зазначити, що відповідно до витягу про державну реєстрацію прав КП «Томаківське бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради» № 36263963 від 15.11.2012 р. квартира з належними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 належить ОСОБА_1
Відповідно до вимог земельного законодавства у разі зміни прізвища власника земельної ділянки передбачено приведення у відповідність правовстановлюючих документів на землю, що в даному випадку зроблено не було.
ОСОБА_1 звернувся до суду про встановлення факту, як це передбачено ст. 256 Цивільного кодексу України щодо належності саме йому правовстановлюючих документів на вищевказану земельну ділянку лише 09.09.2014 р. після відкриття Дніпропетровським окружним адміністративним судом провадження у справі за даним позовом.
16.09.2014р. ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду провадження у справі № 804/11949/14 за клопотанням ОСОБА_1 зупинено до набрання законної сили рішенням Томаківськгого районного суду Дніпропетроввської області у справі № 195/1387/14-ц за позовом ОСОБА_1 до Томаківської селищної ради Дніпропетровської області про встановлення факту належності Державного акту на право приватної власності на землю.
19.09.2014 р. Томаківським районним судом Дніпропетровської області прийнято рішення у справі № 195/1387/14-ц про встановлення факту належності Державного акту на право приватної власності на землю № 32 від 11.03.1993 р., виданого на земельну ділянку площею 0,05 гектарів, розташовану на території Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області. Як встановлено з рішення суду підставою для його прийняття став факт звернення з клопотанням громадянина ОСОБА_1 про встановлення факту щодо належності саме йому правовстановлюючих документів на земельну ділянку, в зв'язку із зміною прізвища. Рішенням суду встановлено, що громадянин ОСОБА_1 - 22.10.2001р. змінив прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1, що підтверджується витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про внесення до актового запису змін, доповнень та його паспортом, серії НОМЕР_1 виданого 18.05.2002 р. на ім'я ОСОБА_1
Отже, зазначена обставина лише підтверджує той факт, що державний акт на право приватної власності на землю був виданий на ім'я ОСОБА_1 та не змінений в установленому законом порядку станом на момент винесення рішення Томаківської селищної ради № 640-22/VІ від 16.01.2014р.
Крім того, відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням також поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови тощо.
Як зазначено у експлікації земельних угідь (згідно форми 6-зем), виданої заступником начальника відділу Держземагенства у Томаківському районі Дніпропетровської області Коломоєць Ю.С., земельна ділянка на території АДРЕСА_1 у власності гр. ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства площею 0,0510 га відноситься до земель сільськогосподарського призначення.
Разом з тим, у порушення вимог п. 5 ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» у рішенні № 640-22/VІ від 16.01.2014 р. Томаківською селищною радою Томаківського району Дніпропетровської області не зазначено кадастровий номер земельної ділянки, оскільки, вказаною нормою закону встановлено, що кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок.
Згідно зі статтею 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: визнання недійсним рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.
Відповідно до п. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Аналогічний спосіб захисту передбачений ст. 152 Земельного кодексу України.
Таким чином, прокурор обґрунтовував свої позовні вимоги про визнання рішення Томаківської селищної ради № 640-22/VІ від 16.01.2014 незаконним та його скасування, наявністю порушень порядку встановлення та зміни цільового призначення земель, а саме проект щодо зміни цільового призначення земельної ділянки громадянина ОСОБА_1 не погоджений в установленому законом порядку відділом Держземагенства у Томаківському районі, що є порушенням вимог ст. 186-1 Земельного кодексу України. Також, в порушення вимог ст. 16 Закону України «Про державний земельний кадастр» у рішенні № 640-22/VІ від 16.01.2014р. не зазначено кадастровий номер земельної ділянки.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 69 КАС доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст.. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Нікопольського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Томаківської селищної ради Томаківського району Дніпропетровської області № 640-22/VІ від 16.01.2014 р. «Про затвердження проекту щодо зміни цільового призначення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) гр. ОСОБА_1 в АДРЕСА_1».
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови складений 24.10.2014р.
Суддя П.О.Борисенко