Рішення № 4169218, 26.06.2009, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
26.06.2009
Номер справи
6/69-09-1981
Номер документу
4169218
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" червня 2009 р.

Справа № 6/69-09-1981

Позивач: Міністерство транспорту та зв'язку України

До відповідача: Одеська міська рада

Третя особа, без самостійних вимог на стороні позивача: Державне підприємство “Одеська залізниця”

Про визнання права власності

Суддя Демешин О. А.

Представники:

Від позивача: Зінченко В.М. - довіреність

Від відповідача: не з`явився

Від третьої особи : Зінченко В.М. - довіреність

СУТЬ СПОРУ: Міністерство транспорту та зв’язку України (далі –позивач) за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - “Одеська залізниця” звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської міської ради (далі –відповідач) про визнання права власності на комплекс нежитлових будівель Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1, що перебувають у Одеській залізниці на праві повного господарського відання та розташовані за адресою: м. Одеса, залізнична станція Одеса-Західна, провул. Аеропортовський, 4: одноповерхова будівля вокзалу площею 175,3 м2; одноповерхова будівля вбиральні на 2 очка площею 13,8 м2; двоповерхова будівля поста ЕЦ площею 315,7 м2.

Третя особа позов підтримала, про що зазначила у письмових поясненнях від 17.06.2009 року.

Відповідач відзив на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, в порядку ст. 75 ГПК України.

В С Т А Н О В И В :

Згідно ст. 133 Господарського кодексу України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права право господарського відання, право оперативного управління. Держава забезпечує рівний захист майнових прав усіх суб'єктів господарювання.

Відповідно до ст. 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується й розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.

Відповідно до п. 1.1. Статуту Одеської залізниці Одеська залізниця - це статутне державне підприємство, засноване на державній власності і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту України.

Згідно п. 4.2 Статуту майно Залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, Залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо цього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та Статуту.

Відповідно до ст. 116 Конституції України Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону. Відповідно до ст.ст. 3,4 Закону України „Про управління об'єктами державної власності” Міністерство транспорту та зв'язку України є суб'єктом управління майном, що закріплене за Одеською залізницею на праві господарського відання.

П. 1.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 № 6/5 (далі - Положення) передбачено, що дане Положення визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямоване на забезпечення визнання та захисту цих прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та п 1.5. Положення, речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, в тому рахунку держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном, підлягають обов'язковій державній реєстрації. Пунктом 1.4. Положення визначено, що реєстрація прав власності на нерухоме майно - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку із виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації за місцем знаходження об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів.

Відповідно до ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" підставою для реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є у т.ч. інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.

Згідно з п. 3.5. Положення реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документом, разом з тим, реєстратору забороняється самостійне тлумачення прав власності на майно.

Відповідно до п. 6.1. Положення оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна проводиться з видачею свідоцтва про право власності. Положенням передбачено обов'язкову реєстрацію права власності на підставі правовстановлюючих документів, одним із яких є свідоцтво на право власності, видане органами місцевого самоврядування та місцевими адміністраціями, а також рішення суду про визнання права власності.

Одеська залізниця, в особі відокремленого структурного підрозділу залізниці - Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1 звернулась на адресу Одеської міської ради з проханням оформити свідоцтва про право власності на об'єкти нерухомого майна за наявності актів про технічний стан будівель у зв'язку із відсутністю актів введення в експлуатацію об'єктів.

Листом від 25.05.2007 року № 5833вих Юридичним управлінням Одеської міської ради надано відповідь про можливість оформлення свідоцтв про права власності на об'єкти залізниці лише за наявності актів про прийняття об'єктів до експлуатації.

Як стверджує позивач, акти прийняття спірних нежитлових об'єктів до експлуатації державною приймальною комісією відсутні, дозвільна та проектно-кошторисна документація на будівництво втрачені (у позивача та третьої особи вони відсутні) у зв'язку з давністю будівництва цих об'єктів.

Саме відсутність зазначених актів введення об'єктів в експлуатацію і зумовило відмову Відповідача Одеській залізниці в оформленні свідоцтв про право власності на спірні об'єкти нерухомості на підставі вимог Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.

Листом від 29.04.2008 року № 949 Одеська залізниця, в особі відокремленого структурного підрозділу залізниці - Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1 по-друге звернулась на адресу Одеської міської ради із заявою про видачу свідоцтв про право власності, в тому числі на комплекс нежитлових будівель Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1 Одеської залізниці, розташованих по пров.. Аеропортовському, 4 на ст. Одеса-Західна у м. Одесі.

Відповідь на зазначений лист Одеська залізниця до цього часу не отримала, свідоцтва про право власності на нерухоме майно відсутні.

Таким чином, залишивши заяву Одеської залізниці без розгляду та виконання, відповідач фактично по-друге відмовив Одеській залізниці в оформленні свідоцтв про право власності на спірні об'єкти, чим фактично заперечив (не визнав) наявність права власності держави на нерухоме майно, що перебуває у Одеській залізниці на праві повного господарського відання.

Листом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23.03.1999 року № 12/5-126 „Щодо оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію" по об'єктам, що збудовані до 05.08.1992 (тобто до прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови від 05.08.1992 № 449, якою затверджено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів державного замовлення) встановлено, що при оформленні права власності на об'єкти, у випадку відсутності актів вводу в експлуатацію, правоустановчим документом є висновок про технічний стан будівлі.

Зазначені об'єкти спірного нерухомого майна побудовані залізницею до 05.08.1992. Відповідно до зазначеного листа Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, на замовлення Одеської залізниці виготовлені відповідні технічні висновки стану конструкцій зазначених нежитлових будівель.

Відповідно до п. 1.1. Положення, Одеське будівельно-монтажне експлуатаційне управління № 1 є відокремленим структурним підрозділом Одеської залізниці заснованим на загальнодержавній власності без права юридичної особи і входить до складу Служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд Одеської залізниці.

Спірні об'єкти нерухомого майна знаходяться на балансі Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1 і відображені в його самостійному балансі. На зазначені будівлі ведуться інвентарні картки обліку основних засобів (копії додаються).

Зазначений структурний підрозділ за власний рахунок утримує вказане майно, самостійно здійснює його обслуговування та ремонт, сплачує амортизаційні відрахування, земельні податки та інше (копії документів додаються).

На замовлення Одеської залізниці КП "ОМБТІ та РОН" було проведено інвентаризаційні роботи та виготовлено технічні паспорти на зазначені нерухомі об'єкти.

13.07.2000 року відповідно до рішення Одеської міської ради народних депутатів від 28.04.2000 року № 1234-ХХШ Одеській залізниці, як землекористувачу, виданий Державний акт на право постійного користування землею № 99 (серія І-ОД № 000301), яким надано у постійне користування землі в межах згідно з планом землекористування. Землі надано у постійне користування для виробничої діяльності.

Згідно з п. З Ст. 376 Цивільного кодексу України право власності на самочинно збудоване майно (у т. р. майно, збудоване на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети) може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. Спірні об'єкти побудовані Одеською залізницею до 1992 року, землі у постійне користування у встановленому порядку надані залізниці у 2000 році, тобто під уже збудоване майно.

Крім того, жодна фізична або юридична особа не заявляла про порушення своїх прав чи охоронювальних законом інтересів до Міністерства транспорту та зв'язку України та Одеської залізниці щодо здійснення нею права володіння чи користування даними об'єктами нерухомого майна.

Згідно ст. 41 Конституції України та ст. 321 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним і ніхто не може бути противоправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Безпосередньо Міністерство транспорту та зв'язку не зверталося до відповідача щодо реалізації права держави на спірне майно. Проте Позивачем таке право було делеговане Одеській залізниці пунктом 3 Окремого доручення Заступника Міністра транспорту та зв'язку України від 17.05.2006 № 410/16/11-06, пунктом 13.3 Рішення Колегії Мінтрансзв'язку про підсумки роботи транспортно-дорожнього комплексу та галузі зв'язку за 2005 рік. Зазначені звернення від імені Одеської залізниці, в силу обсягу повноважень, наданих ст. 136 Господарського кодексу України особі, у якої майно перебуває на праві повного господарського відання, були зроблені начальником Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № (балансоутримувачем спірного майна) Сузанським А.Ф., якій діяв на підставі довіреностей начальника Одеської залізниці від 26.06.2007 № 217, від 23.01.2008 № 135, від 18.02.2008 № 306.

Відповідно до ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право не оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, якій засвідчує його право. При цьому зазначена стаття Цивільного кодексу України не визначає спосіб втрати цього документа - юридичне значення для можливості подання позову про визнання права власності має лише сам факт його відсутності.

Крім того, положення вказаної статті не передбачає обов'язкового попереднього звернення до органу місцевого самоврядування або органу єдиної системи реєстрації речових прав та їх обмежень перед зверненням власника до суду з позовом про визнання права власності.

Згідно зі ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної влади.

Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" відповідна державна реєстрація є офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

Відповідно п. 10, додатку № 1 Тимчасового положення до переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна відносяться також Рішення судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, про наявність законних підстав для визнання за державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України права державної власності на комплекс нежитлових будівель Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1, що перебувають у Одеській залізниці на праві повного господарського відання та розташовані за адресою: м. Одеса, залізнична станція Одеса-Західна, провул. Аеропортовський, 4:

одноповерхова будівля вокзалу площею 175,3 м2;

одноповерхова будівля вбиральні на 2 очка площею 13,8 м2;

двоповерхова будівля поста ЕЦ площею 315,7 м2.

Однак, для належного здійснення позивачем свого права власності на вказане майно необхідне встановлення факту права власності Судом.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі з покладенням на позивача судових витрат, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій цієї сторони, яка не надала Одеській міській раді належних документів для видачі свідоцтва про право власності на спірний об`єкт нерухомості.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати за державою в особі Міністерства транспорту та зв’язку України (01135, м. Київ, пр-т Перемоги, 14, код –00017584) права власності на комплекс нежитлових будівель Одеського будівельно-монтажного експлуатаційного управління № 1, що перебувають у Одеській залізниці (65012, м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код –01071580) на праві повного господарського відання та розташовані за адресою: м. Одеса, залізнична станція Одеса-Західна, пров. Аеропортовський, 4:

одноповерхова будівля вокзалу площею 175,3 м2;

одноповерхова будівля вбиральні на 2 очка площею 13,8 м2;

двоповерхова будівля поста ЕЦ площею 315,7 м2.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття.

Суддя