ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2014 р. Справа № 804/15691/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної Ради м. Кривий Ріг до ОСОБА_2 про стягнення надмірно сплачених коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної Ради м. Кривий Ріг звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_2, у якому просить стягнути з відповідача кошти у вигляді незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з 01.09.2010р. по 11.09.2012р. у розмірі 3167, 67 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що згідно заяви ОСОБА_2 від 20.01.2010 року їй було призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку. В результаті здійснення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної допомоги було виявлено, що відповідач при реєстрації вказаної заяви на отримання допомоги була надано недостовірну інформацію. Зокрема, відповідач не повідомила управління праці про переривання відпустки по догляду за дитиною за наказом від 01.09.2010р. №20/528-В, у зв'язку з винесенням якого ОСОБА_2 почала працювати в режимі повної зайнятості від 01.09.2010 року, що призвело до надмірної сплати коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з 01.09.2010р. по 11.09.2012р. у загальному розмірі 3167, 67 грн. Позивач звертався до ОСОБА_2 щодо повернення незаконно отриманих коштів, проте відповідачем зазначені кошти у добровільному порядку повернути не були.
Відповідачем заперечень на позов до суду не надано.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
За Наказом директора ТОВ "МЕТРО Кеш енд Кері Україна" (Торговий центр №20) №20-733-В від 02.11.2009р. ОСОБА_2 було надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від 01.12.2009р. по 11.09.2012р.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 20.01.2010р. на підставі Рішення від 29.01.2010р. відповідачу було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.12.2009р. по 11.09.2012р.
Згідно п. 49 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тощо).
Так, відповідач була проінформована про умови надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і засвідчила це своїм особистим підписом у заяві про призначення всіх видів соціальної допомоги від 20.01.2010 року.
На підставі проведної перевірки управління було виявлено, що відповідач при реєстрації вказаної заяви на отримання допомоги була надано недостовірну інформацію.
Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної Ради м. Кривий Ріг звернулось до директора ТОВ "МЕТРО Кеш енд Кері Україна" (Торговий центр №20) із запитом за вих. 9/15-42 від 15.11.2012р. щодо надання інформації по ОСОБА_2, яка працювала на посаді - старша керуюча торгівельним залом, зокрема про дату перервання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У відповідь на отриманий запит директор ТОВ "МЕТРО Кеш енд Кері Україна" (Торговий центр №20) направив лист (вих. №406/20від 29.11.2012р.), у якому повідомив про те, що ОСОБА_2 з 01.09.2010р. по 31.08.2010р. перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також зазначив, що відповідач від 01.09.2010р. працювала у режимі повної зайнятості.
На підтвердження зазначених обставин директором ТОВ "МЕТРО Кеш енд Кері Україна" (Торговий центр №20) була надана копія Наказу ;20/528-В від 01.09.2010р.
Враховуючи виявлені факти, позивачем було здійснено розрахунок надмірно сплачених ОСОБА_2 коштів та встановлено, що внаслідок надання недостовірної інформації відповідачу у період з 01.09.2010р. по 11.09.2012р. було надмірно сплачено кошти у загальному розмірі 3167, 67 грн.
08.01.2013 р. позивачем було складено та направлено повідомлення №1 про припинення надання соціальної допомоги, у якому відповідача було повідомлено про наявність переплачених коштів у розмірі 3167, 67 грн., які ОСОБА_2 запропоновано самостійно повернути надмірно виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством до 20.02.2013р.
Враховуючи те, що в добровільному порядку сума переплати відповідачем не відшкодована, Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної Ради м. Кривий Ріг звернулось до суду із даним позовом про стягнення зазначених коштів у примусовому порядку.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми:
1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;
2) допомога при народженні дитини;
2-1) допомога при усиновленні дитини;
3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
5) допомога на дітей одиноким матерям.
Пунктами 48, 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 визначено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги. Підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім'ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку. Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено,що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Пунктом 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи відповідач не повідомила орган праці та соціального захисту населення про поновлення праці у повному режимі та отримання заробітної плати, що згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є підставою для припинення виплати державної допомоги.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність заперечень на позов та доказів сплати відповідачем надмірно отриманих коштів, позов Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної Ради м. Кривий Ріг до ОСОБА_2 про стягнення надмірно сплачених коштів - підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Виконавчого комітету Довгинцівської районної Ради м. Кривий Ріг (код ЄДРПОУ 20260022) кошти у вигляді незаконно отриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з 01.09.2010 р. по 11.09.2012 р. у розмірі 3167, 67 грн. (три тисячі сто шістдесят сім гривень шістдесят сім копійок).
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.А. Барановський