Постанова № 41672859, 10.11.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2014
Номер справи
813/7248/14
Номер документу
41672859
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2014 року № 813/7248/14

Львівський окружний адміністративний суд,

у складі:

головуючого-судді Ланкевича А.З.

секретар судового засідання Приймак С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій та стягнення коштів,-

встановив:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача в частині не повернення коштів примусово стягнутих у межах виконавчого провадження ВП № 43619576 з рахунку у банку, обслуговуючого позивача, та стягнути з Державного бюджету України кошти в сумі 4 549 708 грн. 48 коп. примусово стягнутого виконавчого збору.

Посилається на те, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24 червня 2014 року у справі № 813/2923/14 задоволено адміністративний позов ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» про визнання протиправною та скасування постанови Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України № 20566877 від 21 березня 2014 року про стягнення виконавчого збору. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2014 року постанова Львівського окружного адміністративного суду від 24 червня 2014 року у справі № 813/2923/14 залишена без змін. Позивач зазначив, про те, що копію постанови Львівського окружного адміністративного суду від 24.06.2014 року надав Відповідачу, втім останній постановою від 01.07.2014 року наклав арешт на всі рахунки Позивача та в примусовому порядку стягнув з Позивача виконавчий збір згідно з постановою від 21.03.2014 року. Як зазначив позивач, такі дії Відповідач мотивував тим, що згадана вище постанова суду першої інстанції станом на дату її пред'явлення органу державної виконавчої служби не набрала законної сили. 26 вересня 2014 року позивач звернувся до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області із заявою № 82/1982 про повернення безпідставно стягнутих грошових коштів, які були зараховані до Державного бюджету України. В свою чергу, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області не вчинило жодних дій щодо повернення коштів, у зв'язку з чим ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» звернулося з даним позовом до суду.

Дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Відповідно до постанови Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 21.03.2014 року № 20566877 з ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» підлягає стягнення виконавчий збір в сумі 4549708,48 грн.

Зазначену постанову органу державної виконавчої служби позивач оскаржив до суду. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.06.2014 року по справі № 813/2923/14 (залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.09.2014 року) повністю задоволено позовні вимоги ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» та скасовано постанову Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України № 20566877 від 21.03.2014 року про стягнення виконавчого збору.

Поряд з тим, платіжною вимогою № 118 від 22.07.2014 року Головне управління юстиції у Львівській області стягнуло з арештованого рахунку ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» кошти в сумі 4549708,48 грн. Платіжним дорученням № 2270 від 01.08.2014 року ці кошти перераховано в дохід державного бюджету м. Львова.

У зв'язку з тим, що постанова від 21.03.2014 року про стягнення виконавчого збору в сумі 4549708,48 грн. скасована судовим рішенням, яке набрало законної сили, ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» звернулося до Державної виконавчої служби України із заявою від 26.09.2014 року за № 82/1982 про повернення цих коштів.

Листом від 20.10.2014 року № 09.1-45/10785 Відділ ПВР УДВС Головного управління юстиції у Львівській області повідомив, що кошти, стягнені з ПАТ «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» в сумі 4549708,48 грн. перераховано до Державного бюджету України, тому не можуть бути повернені позивачу.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 № 606-XIV (далі - Закон № 606-XIV), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

У відповідності з ч. 1 ст. 28 Закону № 606-XIV, у разі невиконання боржником рішення майнового характеру у строк, встановлений частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного його виконання, постановою державного виконавця з боржника стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає стягненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом. У разі невиконання боржником у той самий строк рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - фізичної особи і в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з боржника - юридичної особи. У зазначених розмірах виконавчий збір стягується з боржника також у разі повернення виконавчого документа без виконання за письмовою заявою стягувача та у разі самостійного виконання боржником рішення після початку його примусового виконання, зокрема шляхом перерахування коштів безпосередньо на рахунок стягувача. Постанова про стягнення виконавчого збору може бути оскаржена в десятиденний строк у порядку, встановленому цим Законом.

За змістом пункту 7 частини другої статті 17 Закону № 606-XIV постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат на проведення виконавчих дій та накладення штрафу є виконавчими документами.

У відповідності з ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України виконавчий збір, стягнутий органами державної виконавчої служби, належить до доходів загального фонду Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67 1 цього Кодексу).

Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону № № 606-XIV грошові суми, стягнуті державним виконавцем до Державного бюджету України або місцевих бюджетів, перераховуються в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

У підп. 1 п. 9 Розділу VI. Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України передбачено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Зазначені рішення передаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011року № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, за змістом п. 16 якого органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, зокрема, тих, що надійшли в інший установлений законодавством спосіб.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Крім того, відповідно до положень, закріплених статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Оскільки постанова Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про стягнення виконавчого збору від 21.03.2014 року № 20566877, що слугувала підставою для стягнення з позивача на користь державного бюджету коштів на суму 4549708,48 грн. скасована судом як протиправна, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Понесені позивачем судові витрати у формі судового збору на підставі ст. 94 КАС України присуджуються з державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними дії Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівський області в частині не повернення коштів, примусово стягнутих у межах виконавчого провадження ВП № 43619576 з рахунку у банку, обслуговуючого Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО».

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 23269555) 4 549 708 грн. 48 коп. (чотири мільйона п'ятсот сорок дев'ять тисяч сімсот вісім грн. 48 коп.) стягнутого виконавчого збору.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 23269555) 487 грн. 20 коп. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.) судового збору, сплаченого за подання цього позову.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.