Постанова № 41672140, 29.08.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.08.2014
Номер справи
804/10480/14
Номер документу
41672140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2014 р. Справа № 804/10480/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Ніколайчук С.В.

при секретарі судового засідання Бринзі О.В.

за участю представників сторін:

від позивача: Павлова Т.І.

від відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «Птахофабрика «Крила Таврії» про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

22.07.2014р. Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ТОВ «Птахофабрика «Крила Таврії» та просить суд:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахофабрика «Крила Таврії» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 17157,08грн.;

- стягнути з відповідача на користь держави, в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 478,95грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач не виконав нормативу щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановлений ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» внаслідок чого до відповідача були застосовані адміністративно-господарські санкції у розмірі 17157,08грн. Зазначена сума адміністративно-господарських санкцій своєчасно відповідачем не була сплачена у зв'язку з чим була нарахована пеня у сумі 478,95грн. Внаслідок несплати відповідачем вищевказаних сум адміністративно-господарських санкцій та пені у відповідача утворилась заборгованість у розмірі 17157,08грн. Несплата відповідачем цих адміністративно-господарських санкцій до Фонду завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє в повній мірі створити інвалідам необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя.

Ухвалою суду від 25.07.14р. відкрито провадження по справі №804/10480/14 та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 08.08.14р.

В подальшому розгляд справи відкладався на 26.08.14р. та 29.08.14р.

Представник позивача в судовому засіданні вищевказані позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, у наданих суду письмових запереченнях просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що норматив робочих місць для інвалідів на підприємстві додержано та відповідно відповідачем виконані вимоги Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме працевлаштовано двох інвалідів, що відповідає мінімальній кількості передбаченій ст.19 Закону.

Заслухавши представників сторін, які брали участь у справі, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи, перевіривши доводи та давши їм належну правову оцінку, проаналізувавши норми чинного законодавства України, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

відповідно до звіту за формою 10-ПІ (Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів) за 2013 звітний рік, ТОВ "Птахофабрика ''Крила Таврії" вказало середньооблікову кількість штатних працівників, яким встановлена група інвалідності, облікового складу за рік - 2 особи.

Водночас, згідно витягу з акту перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №040715 від 22.04.2014 року, територіальною державною інспекцією з питань праці у Дніпропетровській області встановлено, що у 2013 році в ТОВ «Птахофабрика «Крила Таврії» працевлаштовано 2 інвалідів згідно наказу про прийняття на роботу від 04.11.2013 року №36-к та наказу про прийняття на робот від 04.11.2013 року №36-к.

Відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників №286 від 28.09.2005 р. відповідно до вимог якої, зокрема заповнюється форма 10-ПІ що подається роботодавцями підсумково за рік (Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів), середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4,.. 12.

Таким чином, при середньообліковій чисельності штатних працівників у 2013 році 41 особа, ТОВ «Птахофабрика «Крила Таврії» у 2013 році мало середньооблікову кількість штатних працівників, яким відповідно до висновків МСЕК встановлена група інвалідності: у листопаді - 2 особи, у грудні - 2 особи. Середньооблікова кількість штатних працівників за 2013 звітний рік становить 0 осіб (2 + 2) : 12.

Таким чином, за 2 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 15.04.2014 року повинен був самостійно сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі: 17157,08 грн.

Дана сума заборгованості по адміністративно господарських санкціях підтверджується документом - звіт за формою 10-ПІ за 2013 рік, актом перевірки Територіальної державної інспекції з питань праці у Дніпропетровській області та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.

Розмір пені у сумі 478,95 грн. підтверджується розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.

У зв'язку із відсутністю працевлаштованих інвалідів у кількості 1 особи позивач склав розрахунок адміністративно-господарських санкцій та пені із середньої річної заробітної плати штатного працівника - 8578,54грн., перераховано коштів адміністративно - господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів 0,00 грн., суми адміністративно-господарських санкцій грн. 8578,54грн. х 45 - 0 = 17157,08грн. та пені: станом на 17.07.2014 року ставка НБУ склала 9,50%, кількість днів у поточному році 365, одноденний розмір пені 0,03%, кількість прострочених днів з 16.04.14р. по 17.07.14р. включно 93 день, сума пені = 478,95грн. Загальна сума до сплати 17157,08грн. + 478,95 грн. = 17636,03грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить із того, що спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-XII (далі - Закон №875).

Відповідно до Положення про Фонд соціального захисту інвалідів затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України 14.04.2011 № 129 Фонд соціального захисту інвалідів є бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України.

Основним завданням Фонду соціального захисту інвалідів є координація та контроль роботи територіальних відділень Фонду соціального захисту інвалідів, у тому числі щодо збору сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; обліку зазначених сум адміністративно-господарських санкцій та пені і використання шляхом надання фінансової допомоги, цільової позики, дотацій на створення спеціальних робочих місць для працевлаштування інвалідів, забезпечення функціонування всеукраїнських, державних, міжрегіональних центрів професійної реабілітації інвалідів і державних центрів соціальної реабілітації дітей-інвалідів, фінансування заходів, спрямованих на фізкультурно-спортивну реабілітацію інвалідів, фінансування витрат на професійну підготовку, підвищення кваліфікації та перепідготовку інвалідів та інші заходи, визначені законом.

Частиною 2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда. Частинами 1 та 3 ст. 18 вищевказаного Закону передбачено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані:

-виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

-забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;

-надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів;

-звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Інвалідам, які не мають змоги працювати на підприємствах, в установах, організаціях, державна служба зайнятості сприяє у працевлаштуванні з умовою про виконання роботи вдома.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. № 1836 «Про реалізацію статті 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» потреба у створенні для безробітного інваліда спеціального робочого місця та вимоги до нього встановлюються індивідуальною програмою реабілітації інваліда.

Статтею 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що інвалід, який не досяг пенсійного віку, не працює, але бажає працювати, має право бути зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітний. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для інвалідів, зареєстрованих у державній службі зайнятості, а також проводити професійну підготовку, підвищення кваліфікації і перепідготовку цієї категорії інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 20 вищезгаданого Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007р. № 70, визначає процедуру подання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів - центру зайнятості. Частиною 1 пункту 2 Порядку встановлено, що звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до ч.4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та п.3.7 Інструкції про заповнення форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» відповідач самостійно у рядку 06 Звіту відображає суму коштів адміністративно-господарських санкцій, яку повинен сплатити самостійно у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст. 19 вказаного Закону.

Також, частиною 3 пункту 2 вказаною Порядку передбачено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідачем не надано жодних доказів щодо забезпечення працевлаштування інвалідів та виконання ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні",а також доказів того, що відповідач вчиняв будь-які дії по пошуку та працевлаштуванню інвалідів з липня місяця, бо саме з цього місяця у відповідача виникла кількість вакантних місць та з'явилась необхідність для працевлаштування інвалідів.

Крім того, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік подано з запізненням, санкції самостійно нараховані не були за 2 не працевлаштованих інваліди.

Зважаючи на відсутність доказів, що вказували би на зворотне, суд приходить до висновку, що відповідачем не виконано покладені на нього законодавством обов'язки щодо працевлаштування інвалідів, не дотримано існуючих правил здійснення господарської діяльності щодо забезпечення працевлаштування інвалідів та не вжито всіх можливих заходів, спрямованих на забезпечення працевлаштування інвалідів на підприємство.

Відповідачем на час розгляду справи в добровільному порядку не сплачені адміністративно-господарські санкції у розмірі 17157,08грн. та пеня у сумі 478,95грн., у зв'язку з чим дана сума підлягає примусовому стягненню.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оскільки відповідачем не було спростовано правомірності застосування до нього позивачем адміністративно-господарських санкцій, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 71, 86, 94,122, 160, 161, 162, 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ТОВ «Птахофабрика «Крила Таврії» про стягнення заборгованості - задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахофабрика «Крила Таврії» (код ЄДРПОУ 38657824) на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 17157,08грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Птахофабрика «Крила Таврії» (код ЄДРПОУ 38657824) на користь держави, в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 478,95грн.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови відповідно до вимог ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили у порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 03 вересня 2014 року

Суддя С.В. Ніколайчук