ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2014 р. Справа № 804/14341/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ніколайчук С.В.
розглянувши у письмовому провадженні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Першотравенського міського житлово-комунального підприємства про надання дозволу на погашення суми податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
11.09.2014р. Східно-Дніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулася з позовом до Першотравенського міського житлово-комунального підприємства та просить прийняти рішення про стягнення коштів з рахунків Першотравенського міського житло-комунального підприємства (код ЄДР 32598423) у розмірі податкового боргу у сумі 214750,65грн. та за рахунок готівки, що належить Першотравенському міському житлово-комунальному підприємству.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач перебуває на обліку у Східно-Дніпровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області та має борг у сумі 214750,65грн., що складається: з податку на додану вартість в сумі 36738,74грн., з екологічного податку в сумі 167565,17грн., по земельному податку з юридичних осіб в сумі 3572,53грн. та по надходженням зі збору за спеціальне використання води підприємствами ЖКГ, в сумі 6874,21грн., які несплачені відповідачем. Позивачем вживалися заходи щодо примусового стягнення податкового боргу та у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України на адресу відповідача була надіслана податкова вимога № 1/883 від 31.12.2008р. та №2/64 від 11.02.2009р. Однак, відповідачем не було сплачено вказану суму податкового боргу, а тому позивач просить стягнути її в судовому порядку, посилаючись на ст.ст. 16, 20, 59, 95 Податкового кодексу України.
Ухвалою суду від 15.09.2014р. відкрито провадження у справі № 804/14341/14 та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 30.09.2014р.
30.09.2014р. позивач надав до канцелярії суду заяву, в якій просить розглянути справу за відсутності представника податкового органу.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причину неявки не повідомив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином відповідно до вимог ст.35,38 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Частиною 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Враховуючи вищенаведене, клопотання позивача про розгляд справи за його відсутності, те, що відповідач був повідомлений про розгляд справи у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, строки розгляду і вирішення справи, визначені ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне розглядати справу у письмовому провадженні за відсутності представників сторін за наявними у справі доказами відповідно до ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав:
Першотравенське міське житлово-комунальне підприємство зареєстровано Першотравенською міською радою Дніпропетровської області 04.07.2003 р. та перебуває на обліку у Східно-Дніпровській об'єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області з 21.07.2003 р. Підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади м. Першотравенська і знаходиться в управлінні Першотравенської міської ради Дніпропетровської області, яка є засновником підприємства.
Як свідчать Довідка про суми податкового боргу, Розрахунок податкового боргу та Виписки з карток особового рахунку станом на 22.08.2014р., які містяться у справі, у Першотравенського міського житлово-комунального підприємства існує заборгованість в загальній сумі 214750,65 грн., а саме: з податку на додану вартість в розмірі 36738,74грн., з екологічного податку в розмірі 167565,17грн., з земельного податку з юридичних осіб в сумі 3572,53грн. та за спеціальне використання води підприємствами ЖКГ в сумі 6874,21грн.
Особливості погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств, встановлені ст. 96 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 96.1 ст. 96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
-виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;
-затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;
-ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
-прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.
Згідно п. 96.3 ст. 96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених у п. 96.1 цієї статті рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення. У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
З наведеної норми вбачається, що суд вирішує питання щодо звернення стягнення податкового боргу на кошти органу місцевого самоврядування за таких умов: у комунального підприємства відсутнє майно, яке може бути внесено в податкову заставу та відчужено, а податковий орган направив відповідне звернення до органу місцевого самоврядування проте вказаний орган відмовив у задоволенні вимог органу державної податкової служби.
З матеріалів справи вбачається, що 17.07.2014року відповідачем було подано декларацію з податку на додану вартість № 9041000526 за 6 місяців 2014 року, в якій сума податку на додану вартість, що підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду складає 7617,00грн.
Пунктами 57.1. та 57.3. статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Проте вказана сума відповідачем не сплачена.
Відповідно до п.п. 129.1.1. п. 129.1 ст. 129 Податкового Кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідачу було нараховано пеню по податку на додану вартість в сумі 29121,74грн., згідно податкового повідомлення-рішення №0000041500 від 25.07.14р.
Таким чином, борг Першотравенського міського житлово-комунального підприємства по податку на додану вартість становить 36738,74грн. (7617,00грн.- нараховано відповідачем згідно декралації + 29121,74грн.- пеня)
Також, 30.07.2014 року відповідачем було подано декларацію з з екологічного податку (по надходженням від викидів забруднюючих речовин) № 9043736481 від 30.07.14р. за 2 квартал 2014 року, в якій сума податку по надходженню від викидів забруднюючих речовин) нарахованого за результатами останнього календарного кварталу податкового періоду складає 151845,62 грн.
Проте, вказана сума відповідачем не сплачена.
Відповідно до п.п. 129.1.1. п. 129.1 ст. 129 Податкового Кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Таким чином, відповідачу була нарахована пеня в сумі 15719,55грн., а тому загальна сума заборгованості по екологічному податку складає 167565,17грн. (151845,62 грн.- нараховано згідно декларації + 15719,55грн.- пеня).
10.07.14р. Першотравенське міське житлово-комунальне підприємство, подало до податкового органу декларацію №9039092845 по збору за спеціальне використання води підприємствами ЖКГ, згідно якої у відповідача виник податковий борг в сумі 6874,21грн. внаслідок часткової несплати узгоджених сум зобов'язань.
20.02.14р. відповідач подав до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області декларацію №9008702214 по земельному податку з юридичних осіб, в наслідок часткової несплати узгоджених сум з даного податку, виникла заборгованість в сумі 3572,53грн.
Таким чином, внаслідок часткової несплати узгоджених сум згідно з податкових декларації у відповідача виник податковий борг з земельного податку з юридичних осіб в сумі 3572,53грн. та зі збору за спеціальне використання води підприємствами ЖКГ в сумі 6874,21грн.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно пункту 49.7 статті 49 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання, самостійно визначену ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.
Положеннями статті 129 Податкового кодексу України визначено, що пеня нараховується:
- після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня (підпункт 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті);
- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження), (пункт 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті).
Згідно пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Пунктом 95.3 цієї статті визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно положень статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв'язку із виникненням у відповідача податкового боргу до набрання чинності Податковим кодексом України, вимоги були сформовані та направлялись з урахуванням положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року №2181-ІІІ.
Так, Східно-Дніпровською ОДПІ з метою погашення податкового боргу сформовані у відношенні відповідача:
- перша податкова вимога від 31 грудня 2008 року №1/883 на суму податкового боргу в розмірі 5093659,93 грн., вручена головному бухгалтеру підприємства 12 січня 2009 року;
- друга податкова вимога від 11 лютого 2009 року №2/64 на суму податкового боргу в розмірі 5094832,37 грн., вручена головному бухгалтеру підприємства 12 лютого 2009 року.
Таким чином, суд доходить висновку про наявність у Першотравенського міського житлово-комунального підприємства податкового боргу з податку на додану вартість в сумі 36738,74грн. (основний платіж - 7617,00грн., пеня - 29121,74грн.), з екологічного податку в сумі 167565,17грн. (основний платіж 151845,62грн., пеня - 15719,55грн.), по земельному податку з юридичних осіб в сумі 3572,53грн. та по надходженням зі збору за спеціальне використання води підприємствами ЖКГ, в сумі 6874,21грн., який відповідач у добровільному порядку не сплачує.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
У відповідності до п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд, згідно зі ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 69, 70, 71, 72, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Першотравенського міського житлово-комунального підприємства про надання дозволу на погашення суми податкового боргу - задоволити.
Стягнути з рахунків Першотравенського міського житлово-комунального підприємства (ЄДРПОУ 32598423) та за рахунок готівки, що належить Першотравенському міському житлово-комунальному підприємству податковий борг в сумі 214750,65грн. (двісті чотирнадцять гривень сімсот п'ятдесят грн. шістдесят п'ять коп.).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук