Постанова № 41671146, 19.11.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.11.2014
Номер справи
808/6725/14
Номер документу
41671146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2014 року /15:30/Справа № 808/6725/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О., за участю секретаря Бабаченко В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку»

про стягнення штрафу за порушення законодавства України в галузі електроенергетики у сумі 1700,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

09 жовтня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку» (далі - відповідач), в якому позивач просить стягнути з відповідача до Державного бюджету України 1700,00 грн. штрафу за порушення законодавства України в галузі електроенергетики.

Позов мотивований Законом України "Про електроенергетику", Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання та зазначено, що Державним інспектором з енергетичного нагляду відповідачу виданий Припис від 11.01.2013 № 01/22-54-002 та 26.03.2014 при перевірці відповідача на предмет виконання припису, встановлено факт його невиконання, а саме: не виконані вимоги п.п. 1,2 Припису, про що 26.02.2014 складено Акт перевірки №01/22-51-009 та Акт перевірки (протокол) №01/22-51-009. На підставі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" 06.03.2014 позивачем було винесено Постанову №01/20-01-011 про накладення на відповідача штрафу у розмірі 1700,00 грн. за порушення законодавства у сфері електроенергетики. Також в позові зазначено, що у встановлений чинним законодавством строк Припис від 11.01.2013 №01/22-54-002 та Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 06.03.2014 №01/20-01-011 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачений, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, 19.11.2014 подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі та зазначив, що позов підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 11.01.2013, Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії Старовойтовою Н.С. керівнику відповідача видано Припис №01/22-54-002 із зазначенням обов'язкових для виконання заходів та строків їх виконання. Усунути виявлені порушення встановлено у строк до 11.04.2013.

Судом встановлено, що 26.02.2014 проведеною позаплановою перевіркою виконання відповідачем Припису №01/22-54-002 від 11.01.2013 встановлено ухилення відповідача від виконання вимог вказаного Припису, а саме: не виконані вимоги пунктів п.п. 1,2 Припису, про що 26.02.2014 складено Акт перевірки №01/22-51-009 та Акт перевірки (протокол) №01/22-51-009. Вказані документи були отримані особисто уповноваженою особою відповідача.

На підставі Акту перевірки (протоколу) від 26.02.2014 №01/22-51-009 Старшим Державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драним Р.В. 06.03.2014 було винесено Постанову №01/20-01-011 про накладення штрафу на відповідача у розмірі 1700,00 грн. за ухилення від виконання вимог припису №01/22-54-002 від 11.01.2013, порушення ст. 26 Закону України "Про електроенергетику". Постанову було отримано уповноваженою особою відповідача 17.03.2014, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Варто зазначити, що Припис №01/22-54-002 від 11.01.2013 та Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 06.03.2014 №01/20-01-011 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку до Державного бюджету України не сплачений, у зв'язку з чим позивач звернувся із позовом про стягнення вказаної суми в судовому порядку.

Суд надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, виходить з наступного.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії регулює Закон України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 №575/97-ВР (далі - Закон України №575/97).

В ст. 9 Закону України №575/97 визначено, що державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.

При цьому, інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж; вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів постачання та споживання енергії.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" відповідач, споживач енергії, несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Частиною 7 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що санкції, передбачені ч. 3 ст. 27 цього Закону, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 №1312 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання (далі - Положення). Це положення визначає порядок накладення Національною комісією з регулювання електроенергетики, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за:

- ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно до п. 5 Положення старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи:

- за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання встановлено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Згідно ч. 6 ст.27 Закону України "Про електроенергетику" суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

На час розгляду справи в суді, сума штрафу у розмірі 1700,00 грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.

Отже, суд дійшов висновку, що позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні" є доведеним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов позивача задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Товари народного вжитку» (код ЄДРПОУ 25482098) штраф у розмірі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень) 00 коп. до Державного бюджету України на п/р №31111106700013 у банку ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37968956, МФО 813015, одержувач - УДКСУ м. Мелітополь Запорізької області за кодом бюджетної класифікації 21081100.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О. Нестеренко