ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Невмержицький С.С.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"27" листопада 2014 р. Справа № 286/4658/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "05" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 05.09.2014 року позов задоволено.
Зобов"язано відповідачів вчинити певні дії, а зокрема Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області - провести донарахування та виплату ОСОБА_3 з 01.01.2014 по 30.06.2014 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, передбачених ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щомісячно.
У апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, посилаючись, зокрема на порушення норм матеріального та процесуального права, просить врахувати строки звернення до суду відповідно до ст.99 КАСУ, постанову у відповідній частині скасувати та залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі.
Відповідно до ст.195 КАСУ справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку у відповідача, віднесена до 3 категорії громадян, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи, та проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, отримує підвищення до пенсії та додаткову пенсію, передбачені ст.ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ), але у розмірах, встановлених постановами КМУ.
Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
Згідно положень ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до третьої категорії, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Закони України "Про державний бюджет на 2011 рік", "Про державний бюджет на 2012 рік" та "Про державний бюджет на 2013 рік", встановлювали обмеження щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, та пенсії по інвалідності.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження на момент розгляду справи судом першої інстанції встановлені не були.
Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, починаючи з 1 січня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню: ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( в редакції, відповідно до якої підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення - не може бути нижчим, ніж дві мінімальні заробітні плати ); ст.51 цього Закону України ( в редакції, відповідно до якої особам, віднесеним до 3 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком ).
Судова колегія погоджується з рішенням суду попередньої інстанції по суті, однак вважає помилковим зобов"язання, зокрема УПФ вчинити відповідні дії, про які йшлося вище, за період з 01.01.2014 по 30.06.2014 (як зазначено в адмінпозові) з огляду на таке.
З врахуванням положень ст.99 КАСУ, дати звернення ОСОБА_3 до суду (29.07.2014) до задоволення підлягають позовні вимоги про зобов"язання Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести донарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, за період з 29.01.2014 по 30.06.2014.
Суд першої інстанції вказаного не врахував.
З огляду на вищевикладене апеляційний суд частково погоджується з відповідними доводами апеляційної скарги УПФ.
Оскаржену постанову у відповідній частині слід змінити.
Інші доводи скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не впливають на правильність прийнятого судового рішення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "05" вересня 2014 р. змінити в частині зобов"язання Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести ОСОБА_3 донарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю, передбачених ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зазначивши, що до задоволення підлягають позовні вимоги за період з 29.01.2014 по 30.06.2014.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3,4- відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вул. Леніна, 17,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11101 Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
- ,