ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 6/182
04.06.09
За позовом Приватного підприємства «Будмаш»
До відповідача-1 Київської міської ради
До відповідача-2 Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
Про визнання права на оренду земельної ділянки, визнання договору оренди земельної ділянки укладеним, зобов’язання зареєструвати договір
Суддя Ковтун С.А.
Представники сторін:
Від позивача Янчук О.Ф. (за дов.)
Від відповідача-1 Ткаченко А.Т. (за дов.)
Від відповідача-2 Боровик І.О. (за дов.)
Обставини справи:
Приватне підприємство «Будмаш»звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про:
- визнання права позивача на оренду земельної ділянки по вулиці Інженерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва згідно з проектом відведення та висновками, що містяться в ньому, який погоджено в порядку, встановленому рішенням Київської міської ради № 457/1867 від 15.07.2004 р. «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»;
- визнання укладеним договору оренди вказаної вище земельної ділянки між позивачем та Київською міською радою в редакції, яка підписана приватним підприємством «Будмаш»;
- зобов’язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є невід’ємними частинами.
Позовні вимоги мотивовані наступним.
За згодою відповідача-1 позивач, відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про оренду землі»та ст. 123 Земельного кодексу України, розробив та погодив в установленому порядку проект відведення земельної ділянки, необхідної для обслуговування нерухомого майна, що належить позивачу на праві власності. Проект відведення земельної ділянки було направлено відповідачу-1 у 2007 р., але до цього часу ним не розглянуто.
Крім того, позивач направив відповідачу-1 пропозицію про укладання договору оренди земельної ділянки, однак Київрада не підписала зі своєї сторони договір та не надала зауважень до нього. Оскільки відповідач-1 не надав заперечень проти укладення договору, позивач просить визнати його право оренди та вважати договір оренди земельної ділянки укладеним в редакції позивача.
Вимоги до відповідача-2 обґрунтовуються необхідністю державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.
Нормативно позивач посилається на положення ст.ст. 33, 42, 77 «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 1, 3, 15, 16, 18, 20 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 377, 638, 641, 642 Цивільного кодексу України, ст.ст. 181, 187 Господарського кодексу України, ст.ст. 116, 123-125, 152, 158 Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 16.03.2009 р. було порушено провадження у справі № 6/182 та призначено її розгляд на 09.04.2009 р..
Відповідач-2 позовні вимоги відхилив повністю, виклавши свої заперечення у поданому суду відзиві. Зокрема, відповідач-1 зазначив, що оскільки Київською міською радою не прийнято рішення про надання в оренди земельної ділянки, підстави для укладення договору відсутні. Крім того, проект відведення земельної ділянки наданий позивачем було відхилено комісією з питань земельних відносин, містобудування та архітектури Київської міської ради. Також відповідач-1 вказав, що проект договору не погоджений з Київською міською радою, не відповідає типовому договору про оренду земельної ділянки затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220 та вимогам ст. 15 Закону України «Про оренду землі».
Відповідач-2 у наданому суду відзиві позовні вимоги відхилив, зазначивши, що позивач з належним чином оформленими документами до нього не звертався.
У судовому засіданні 09.04.2009 р. було оголошено перерву до 23.04.2009 р..
Дослідивши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників учасників процесу, суд витребував додаткові докази, відклавши розгляд справи на 18.05.2009 р..
У судове засідання 18.05.2009 р. позивач на виклик суду не з’явився, розгляд справи було відкладено на 01.06.2009 р..
У судовому засіданні 01.06.2009 р. було оголошено перерву до 04.06.2009 р..
Розглянувши надані учасниками процесу документи і матеріали, заслухавши пояснення їх повноважних представників, всебічно та повно з’ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об’єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
16.01.2003 р. між відкритим акціонерним товариством «Комбінат будіндустрія»та приватним підприємством «Будмаш»(далі - Підприємство) було укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна - склад готової продукції (відкритий склад матеріалів) площею 1000 кв.м.; залізобетонна огорожа майданчика довжиною 75 м., що розташовані по вулиці Інженерна, 2 у Голосіївському районі міста Києва.
Земельна ділянка, на якій було розташоване нерухоме майно, була закріплена за відкритим акціонерним товариством «Комбінат будіндустрія»на підставі рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих № 1388 від 12.08.1969 р..
Відповідно до ч. 2 ст. 377 Цивільного кодексу України, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною земельної ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві передбачений рішенням Київради від 15.07.2004 р. № 457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві».
На підставі доручення Київської міської ради (№ 225-КР-3117/2 від 01.07.2002 р. Підприємство замовило розробку проекту відведення у товариства з обмеженою відповідальністю «Транспроект», яке має відповідні ліцензії на землевпорядні роботи.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Транспроект»було підготовлено проект відведення Підприємству земельної ділянки площею 0,63 га по вулиці Інженерна, 2 у Голосіївському районі міста Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази в оренду строком на 5 років.
Відповідно до ч. 6 та 7 ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Доказами, наданими в матеріали справи, доводиться погодження проекту відведення земельної ділянки Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища (висновок від 17.09.2004 р. № 19 - 8571); Київською міською санепідемстанцією ( висновок від 21.07.2004 р. №76); Державним управлінням екології та природних ресурсів у м. Києві (висновок від 14.10.2004 р. № 08-8- 20/5925); Головним управлінням культури, мистецтв та охорони культурної спадщини (висновок від 22.04.2004 р. № 001-09/1110); Головним управлінням охорони культурної спадщини (висновок від 27.07.2006 р. № 3893); Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією (висновок від 27.10.2003 р. №521-86); Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації ( висновок від 30.03.2007 р. № 03-344/442-6).
Також проект відведення, відповідно до вимог Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», був погоджений з Київським міським Головним управлінням земельних ресурсів державного комітету земельних ресурсів України, про що свідчить позитивний висновок від 21.10.2005 р. № 09-02-4/2711 та позитивний висновок державної землевпорядної експертизи від 24.10.2005 р. № 01-57.
Стаття 16 Закону України «Про оренду землі»визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 7 ст. 123 Земельного кодексу України, погоджений в установленому законом порядку проект відведення земельної ділянки надається до міської ради, яка розглядає його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки в оренду.
У квітні 2007 р. позивач передав до Київської міської ради погоджений відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України проект відведення приватному підприємству «Будмаш»земельної ділянки загальною площею 0,63 га по вулиці Інженерна, 2 в Голосіївському районі міста Києва.
Відповідно до ст. 24 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, що затверджене рішенням від 15.07.2004 р. № 457/1867 «Про врегулювання процедури передачі в користування земельних ділянок в м. Києві»встановлено, що проект рішення Київради після ухвалення постійною комісією Київради з питань містобудування та землекористування висновку з цього питання відповідно до Регламенту Київради подається до президії Київради для внесення на розгляд на найближчому пленарному засіданні Київради.
Не зважаючи на те, що проект землеустрою було погоджено у встановленому законодавством порядку, Київська міська рада протягом одного місяця не прийняла відповідного рішення про передачу земельної ділянки приватному підприємству «Будмаш»в оренду, тобто вбачається бездіяльність Київської міської ради, що призвела до порушення прав позивача на оформлення землі.
23.09.2008 р. комісією з питань земельних відносин, містобудування та архітектури Київської міської ради було відхилено проект рішення «Про передачу приватному підприємству «Будмаш»земельних ділянок для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази на вул. Інженерній, 2 у Голосіївському районі»та доручено Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради запропонувати заявнику викупити земельну ділянку.
Доказів повідомлення позивачем про прийняте комісією рішення суду не надано.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
09.01.2009 р. позивач листом № 425 звернувся до Київської міської ради з клопотанням зареєструвати договір оренди земельної ділянки площею 0,63 га для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази по вулиці Інженерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва та надав три примірника договору оренди земельної ділянки підписані зі сторони Підприємства.
Згідно з ч. 2 ст. 638 Цивільного кодексу України договір укладається шляхам пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) іншою стороною.
Відповідно до ч. 1 ст. 641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати наміри особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Згідно з ч. 1-4 ст. 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою зі сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Ні протоколу розбіжностей до договорів, ні заперечень щодо редакції договору, яка була направлена позивачем, Київською міською радою надано не було.
16.09.2008 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву», яким було внесено зміни до деяких законодавчих актів, в тому числі до ст. 124 Земельного кодексу України, який набув чинності 14.10.2008 р.. Так, згідно з новою редакцією ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі, крім випадків відмови власника розташованого на земельній ділянці нерухомого майна від її викупу або укладення договору оренди; використання земельних ділянок для користування надрами та спеціального водокористування відповідно до отриманих спеціальних дозволів (ліцензій); використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями; перебування в користуванні земельних ділянок або розташованих на них будівель підприємств, установ та організацій, що належать до державної та комунальної власності, підприємств і громадських організацій у сферах культури і мистецтв (у тому числі національних творчих спілок); розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав і міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України; будівництва та обслуговування лінійних об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тощо); проведення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду відповідно до закону; будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено.
Згідно з п. 1 Перехідних положень Земельного кодексу України (відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»від 16.09.2008 р.) у разі прийняття відповідними органами рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки до 01.01.2008 р. передача в оренду таких земельних ділянок із земель державної та комунальної власності здійснюється без проведення земельних торгів (аукціонів).
Позивач звернувся до Київради у 2007 році. Таким чином, оформлення в оренду земельної ділянки для відведення Підприємству земельної ділянки земельної ділянки площею 0,63 га по вулиці Інженерна, 2 у Голосіївському районі міста Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази має здійснюватись без проведення земельного аукціону.
Частиною 11 ст. 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Матеріали справи свідчать про те, що проект договору земельної ділянки, надісланий позивачем відповідачу-1, відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типовій формі договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 р. № 220.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
З огляду на викладене, беручи до уваги факт наявності у відповідача цивільно-правового обов’язку (належне виконання обов’язку, який на нього покладено законом –стаття 526 Цивільного кодексу України) щодо надання земельних ділянок в оренду, при умові виконання позивачам всіх передбачених земельних законодавством вимог (подача клопотання про надання земельної ділянки в оренду, розробка проекту відведення земельної ділянки, підписання та надсилання договору оренди земельної ділянки, що відповідає вимогам Закону України «Про оренду землі»та Типового договору оренди землі, до відповідача), суд вважає, що позовні вимоги щодо визнання договору оренди землі площею 0,63 га по вулиці Інженерна, 2 у Голосіївському районі міста Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази укладеним в редакції позивача є обґрунтованими.
Судом не приймаються заперечення Київської міської ради про те, що сторонами не було узгоджено усі істотні умови договору оренди земельної ділянки, з огляду на те, що процедура узгодження умов договору має відбуватись шляхом направлення протоколу розбіжностей до договору.
Як вже зазначалось, ні протоколу розбіжностей до договору, ні заперечень щодо редакції договору, яка була надана позивачем до суду, Київською міською радою надано не було.
Позовні вимоги до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про зобов’язання зареєструвати договір оренди земельної ділянки з усіма додатками, що є його невід’ємною частиною, між орендодавцем –Київською міською радою та орендарем –позивачем, у встановленому порядку, також підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, що також передбачено ст. 18 Закону України «Про оренду землі».
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про оренду землі»державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею;
Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 р. № 182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.
Також, відповідно до рішення Київради від 29.05.2003 р. № 433/593 «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві», Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено у повному обсязі здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту «з»статті 9 та пункту «є»статті 184 Земельного кодексу України.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги чи заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 р. № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється згідно з ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав, застосування інших передбачених законом способів. Зокрема, при оскарженні рішень органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з питань, віднесених до їх компетенції (наприклад про відмову в передачі у власність чи в продаж земельної ділянки або розміщення об’єкта), суд у разі задоволення позову визнає рішення цих органів недійсними зобов’язує їх, залежно від характеру спору, визнати певні дії на захист порушеного права чи сам визнає право за позивачем (частина 3 пункту 7).
З огляду на вищевикладене, оскільки позивачем було дотримано вимоги ст. 123 Земельного кодексу України та ст. 15 Закону України «Про оренду землі»щодо оформлення земельної ділянки, а ненадання відповідачем-1 відповіді на клопотання про підписання договору оренди земельної ділянки є ухиленням від його укладення, що порушує права позивача, суд вважає вимоги позивача до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідачів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати право приватного підприємства «Будмаш»(01135, м. Київ, вул Чорновола, 25, код 21701571) на оренду земельної ділянки по вул. Інженерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва.
Вважати укладеним договір оренди земельної ділянки площею 0,63 га по вулиці Інженерна, 2 у Голосіївському районі міста Києва для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази між приватним підприємством «Будмаш»(01135, м. Київ, вул. Чорновола, 25, код 21701571) та Київською міською радою (01044, м, Київ, вул. Хрещатик, 36 код 22883141) в наступній редакції:
Київська міська рада (м. Київ, вул. Хрещатик, 36) - далі у тексті - «Орендодавець»та приватне підприємство «Будмаш»(код ЄДРПОУ 21701571, 01135 м. Київ, вул. Чорновола,25, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, видане Голосіївською районною у місті Києві державною адміністрацією, номер запису про державну реєстрацію 1068105000100776 від 22.05.1998 р. - далі у тексті - «Орендар»- з іншої сторони, уклали договір оренди земельної ділянки (далі в тексті - Договір) про нищенаведене:
1. Предмет Договору
1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі - Об'єкт оренди або Земельні ділянки), визначені цим Договором.
2. Об'єкт оренди
2.1. Об'єктом оренди відповідно до цього Договору є Земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування - вул. Інженерна,2 у Голосіївському районі м. Києва .
- розмір - 6300 (Шість тисяч триста) кв.м.;
- цільове призначення - для будівництва, експлуатації та обслуговування виробничої бази;
2.2. Нормативна грошова оцінка - згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).
2.3. Земельна ділянка, які передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії Договору 3.1. Договір укладено строком на 5 ( п'ять) років.
4. Орендна плата
4.1. Визначена цим Договором орендна плата за Земельну ділянку становить платіж, який Орендар вносить Орендодавцеві за користування Земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за Земельну ділянку, відповідно до рішення Київської міської ради від 21.12.2000 р. №118/1095 «Про оренду плату за землю в м. Києві»встановлюється у розмірі 2 (двох) відсотків від нормативної грошової оцінки Земельної ділянки.
4.3. Розмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Київською міською радою та внесення змін до цього Договору.
4.4. Зміна нормативної грошової оцінки Земельної ділянки та її індексація проводиться внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
4.5. Орендна плата вноситься Орендарем щомісячно рівними частинами за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок 33215811700002, КЕКД 13050100 у ГУДК у м. Києві. МФО 820019. Одержувач УДК у Голосіївському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077879.
4.6. Зміна дотримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору.
Орендар зобов'язується уточнювати банківські реквізити і назву дотримувача орендної плати.
4.7. Розмір орендної плати може переглядатись у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше ніж один раз у рік.
4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.9. Контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування Земельної ділянки.
4.10. 5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
5.1. Умови збереження стану об'єкта оренди:
- на Земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов'язана з цільовим призначенням Земельної ділянки. Зміна цільового призначення Земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення Земельної ділянки у зв'язку зі зміною цільового призначення Земельної ділянки та внесення відповідних змін до Договору. Роботи по розробці проекту відведення сплачує Орендар.
5.2. Обмеження та сервітути щодо Земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.
6. Умови і строки передачі Земельної ділянки в оренду
6.1. Земельна ділянка є переданою з моменту державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду Земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення Земельної ділянки
7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві Земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої Земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.
8. Права та обов'язки Сторін
8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання Земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
- дотримання місцевих правил забудови;
- своєчасного внесення орендної плати;
- відшкодування понесених збитків, в тому числі неотриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2. Орендодавець зобов'язаний:
- повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати Земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та інших умов, на яких вона продається;
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися Земельною ділянкою; - передати в користування Земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору.
8.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір при умові належного виконання обов'язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору;
- переважне право па купівлю Земельної ділянки .
8.4. Орендар зобов'язаний:
- приступати до використання Земельної ділянки в строк, встановлений цим Договором, та після підписання цього Договору і акту приймання-передачі Земельної ділянки та державної реєстрації Договору;
- використовувати Земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
- своєчасно вносити орендну плату;
- забезпечити вільний доступ до Земельної ділянки представнику контролюючих органів;
- повернути Земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством звітувати перед податковими органами району за місцем розташування Земельної ділянки про сплату орендної плати;
- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку,
- виконати вимоги, викладені в листах Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 17.09.2004 р. №19-8571, Державного управління екології та природних ресурсів в м. Києві від 14.10.04 №08-8-20/5925, Головного управління культури,мистецтв та охорони культурної спадщини від 22.04.2004 р. №001-09/1110, Київської міської санепідемстанції від 21.07.2004 р. №76, ДП «Інститут генерального плану м. Києва»від 17.04.2003 р. №06-1028/КГП.
- забезпечити вільний доступ для прокладання нових, ремонту та експлуатації існуючих інженерних мереж і споруд, що знаходяться в межах земельної ділянки;
- питання майнових відносин вирішувати в установленому порядку;
- у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування Земельної ділянки.
8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов'язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини
9.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його несе Орендар.
10. Страхування об'єкта оренди
10.1. Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об'єкт оренди.
11. Зміна умов договору та припинення і пролонгація Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством України порядку.
11.2. Витрати, пов'язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.
11.3.Договір оренди припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу Земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження Земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
- поєднання в одній особі власника Земельної ділянки та Орендаря;
- ліквідації юридичної особи - Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.
Договір може бути розірваний:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі коли Орендар використовує Земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом півроку), здійснення без згоди Орендодавця передачі або відчуження права користування Земельною ділянкою третім особам;
11.5. Договір може бути достроково розірваний у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов'язків визначених у пунктах 8.4 та 5.1 цього Договору.
11.6. Розірвання цього Договору не потребує укладення додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття Орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.
11.7. Пролонгація Договору:
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар за умови належного виконання своїх обов'язків, має за інших рівних умов, переважне право на пролонгацію Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію;
- у разі пролонгації Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.8. У разі припинення або розірвання цього Договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві Земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов'язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобов'язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.9. Перехід права власності на орендовану Земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи - Орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання Договору та вирішення спорів
12.1. У разі невиконання своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.
12.2. У разі невиконання Орендарем умов цього Договору та обов'язків, передбачених законодавством України, Договір може бути достроково розірваний.
12.3. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.4. Усі спори, що пов'язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда Земельної ділянки
13.1. Орендар має право передати Земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі Земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3. Умови договору суборенди Земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного Договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1. Витрати , пов'язані з нотаріальним посвідченням цього договору, сплачує Орендар.
14.2. Цей Договір складений у трьох примірниках. Один примірник - для Орендаря, один - для Орендодавця (знаходиться на зберіганні у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), один - для зберігання у Київському міському нотаріальному архіві.
14.3. Невід'ємною частиною цього Договору є:
- план Земельної ділянки;
- кадастровий план Земельної ділянки;
- акт визначення меж Земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання-передачі Земельної ділянки.
Юридична адреса сторін:
Орендодавець Орендар
01001 м. Київ, вул. Хрещатик, 36 01135 м. Київ, вул. Чорновола,25
Зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (01001, місто Київ, вул. Хрещатик, 32-а, код 26199097) зареєструвати договір оренди земельної ділянки по вул. Інженерній, 2 у Голосіївському районі міста Києва з усіма додатками, що є його невід'ємними частинами, укладений між орендодавцем - Київською міською радою (01044, м, Київ, вул. Хрещатик, 36 код 22883141) та орендарем - приватним підприємством «Будмаш»(01135, м. Київ, вул. Чорновола, 25, р/р 26002301331119 в філії Шевченківське відділення Промінвестбанку в м. Київ, МФО 322216, код 21701571) у встановленому порядку.
Стягнути з Київської міської ради (01044, м, Київ, вул. Хрещатик, 36 код 22883141) на користь приватного підприємства «Будмаш» (01135, м. Київ, вул. Чорновола, 25, код 21701571) 42,5 грн. державного мита та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Стягнути з Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а код 26199097) на користь приватного підприємства «Будмаш» (01135, м. Київ, вул. Чорновола, 25, р/р 26002301331119 в філії Шевченківське відділення Промінвестбанку в м. Києві, МФО 322216, код 21701571) 42,5 грн. державного мита та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Суддя С.А. Ковтун
Рішення підписано 08.07.2009 р.