Справа № 640/18172/14-а
н/п 2-а/640/227/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.2014 Київський районний суд м. Харкова в складі:
Головуючого судді Зуб Г.А.
при секретарі Левченко І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
17 жовтня 2014 року до Київського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому він просить визнати неправомірними діями відповідача щодо обмеження прав позивача під час перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Харківської області 27.09.2012 року №18-863, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати за період з вересня 2013 року по вересень 2014 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати. Позовні вимоги позивач обґрунтовував наступним.
Позивач працював в органах прокуратури з 1989 року по 2004 року та набув право на пенсію за вислугу років. З грудня 2004 року, позивач отримує пенсію призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітку на посаді старшого помічника прокурора району. 05.09.2014 року позивач звернувся до відповідача з письмовим проханням про здійснення перерахунку пенсії у розмірі 90% від заробітку вказаного у довідці про заробітну плату від 27.09.2012 року №18-863, виданої прокуратурою Харківської області у зв'язку із змінами посадових окладів працівників прокуратури, здійснених на підставі Постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури». Відповідач визнав право позивача на здійснення перерахунку пенсії, але у розмірі 80% заробітної плати, посилаючись при цьому на Закон України «Про прокуратуру» в редакції чинній на час набрання чинності постановою КМУ від 31.05.2012 року №505, та з урахуванням п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668- VI від 08.07.2011р. Таким чином, відповідач прийняв рішення про перерахунок пенсії у розмірах нижчих, ніж встановлено законодавством України, тому за захистом своїх прав позивач звернувся до суду.
В судове засідання позивач з'явився, свій позов підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.
В судове засідання представник відповідача Максимчук М.М. з'явилась, заперечувала проти задоволення позову в повному обсязі, надала до суду письмові заперечення.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вивчивши письмові матеріали справи, суд задовольняє позов ОСОБА_1 з наступних підстав.
Відповідно до пенсійного посвідчення, позивач є пенсіонером з 20.12.2004 року та отримує пенсію за вислугою років в органах прокуратури, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітку на посаді старшого помічника прокурора району .(а.с. 11).
Відповідно до довідки прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року №18-863 виданої позивачу, заробітна плата позивача станом на 14.06.2012 року становила 5 085,66 грн. (а.с. 12).
Як вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. (а.с. 6-8).
Відповідно до листа відповідача від 15.09.2014 року №220/П-7, позивачу був здійснений перерахунок пенсії з розрахунку пенсії від заробітку 80%. (а.с. 9-10).
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-III, чинній до 1 жовтня 2011 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру "змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).
Таким чином, зміни, внесені до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
У відповідності до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №2663-III, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно ч. 18 ст. 50-1 вказаного закону №2663-III, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Підставою для відмови у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати стали пояснення відповідача з приводу звернення з відповідною заявою позивача після введення в дію Закону №3668-VI. Крім того, слід зазначити, що з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31 травня 2012 року № 505 виникли підстави саме для перерахунку пенсії.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернувся до відповідача з заявою від 05.09.2014 про перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку, посилаючись на зміст статті 50-1 Закону №2663-III в редакції що діяла на час призначення пенсії.
Суд виходить з того, що перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії.
У відповідності ч.2 ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію згідно з довідкою прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року за вихідним № 18-863, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити позивачу відповідні виплати зазначених коштів. Також суд зобов'язує відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 15.03.2014 року з моменту відповіді про відмову в перерахунку пенсії, виходячи з положень ст. 99 КАС України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 11, 99, 158- 163,186,256 КАС України, Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова щодо обмеження прав ОСОБА_1 під час перерахунку розміру пенсії неправомірними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, код 22682017, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року №18-863, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати починаючи з 15.03.2014 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати.
В іншій частині в задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ