Ухвала суду № 41650916, 01.12.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2014
Номер справи
806/3202/14
Номер документу
41650916
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.

Суддя-доповідач:Франовська К.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"01" грудня 2014 р. Справа № 806/3202/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Франовської К.С.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Моніча Б.С.,

при секретарі Лялевич С.С. ,

за участю сторін:

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" вересня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська каолінова компанія" до Державного реєстратора реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області Шутько Олени Петрівни, Реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області, третя особа- ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська каолінова компанія" звернулося до адміністративного суду з позовом, у якому просить визнати протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області Шутько Олени Петрівни та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 4873320 від 09.08.2013 року щодо державної реєстрації права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку кадастровий номер 1820885600:08:000:0121, яка розташована за адресою Житомирська область, Бердичівський район, Садківська сільська рада, площа ділянки 0,6320 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; зобов'язати Реєстраційну службу Бердичівського міськрайонного управління юстиції внести запис про скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку кадастровий номер 1820885600:08:000:0121, яка розташована за адресою Житомирська область, Бердичівський район, Садківська сільська рада, площа ділянки 0,6320 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду позов задоволено.

Визнано протиправними дії державного реєстратора реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області Шутько Олени Петрівни і скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 4873320 від 09.08.2013 року.

Зобов'язано Реєстраційну службу Бердичівського міськрайонного управління юстиції внести запис про скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку кадастровий номер 1820885600:08:000:0121, яка розташована за адресою Житомирська область, Бердичівський район, Садківська сільська рада, площа ділянки 0,6320га.

Постанова суду мотивована тим, що станом на дату проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку за гр. ОСОБА_5 (09.08.2013 року), виданий їй 01.07.2003 року державний акт серії ЖТ № 002278, за рішенням Бердичівського міськрайонного суду від 14.08.2006 року визнаний частково недійсним, відтак, даний акт не міг бути законною підставою для проведення державної реєстрації права власності земельної ділянки кадастровий номер 1820885600:08:000:0121 площею 0,6320 га, яка розташована за адресою Житомирська область, Бердичівський район, Садківська сільська рада. Суд також вказав, шо проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку за гр. ОСОБА_5 порушує права ТОВ "Українська каолінова компанія" щодо користування земельною ділянкою, що відведена товариству з метою видобування надр на території Великогадомецького родовища первинних каолінів в Бердичівському районі згідно спеціального дозволу на користування надрами № 1104 від 17.10.1997 року.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Реєстраційна служба Бердичівського міськрайонного управління юстиції подала апеляційну скаргу, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

В обґрунтування апеляційної скарги покликається на те, що державним реєстратором були дотримані всі вимоги, передбачені п.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційну скаргу Реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції необхідно задовольнити, оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 09 серпня 2013 року державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області Шутько О.П. було проведено державну реєстрацію права власності (форма власності: приватна, розмір частки 1/1) на земельну ділянку, що розташована в Житомирській області, Бердичівському районі, Садківській сільській раді, кадастровий номер земельної ділянки 1820885600:08:000:0121 за суб'єктом ОСОБА_5, про що прийнято рішенням "Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень" № 4873320 від 09 серпня 2013 року.

Підставою для проведення державної реєстрації права власності став державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЖТ № 002278, виданий Бердичівською районною державною адміністрацією Житомирської області 01.07.2003 року.

Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень та процедура державної реєстрації регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-VI (далі - Закон № 1952) та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 року № 703 (далі - Порядок № 703) (чинним на час вчинення оспорюваних дій).

Відповідно до статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав проводиться на підставі:

1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом;

2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

5) рішень судів, що набрали законної сили;

6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Приписами частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державний реєстратор:

встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);

відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;

відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;

відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають державній реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;

2) приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав;

3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;

4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна;

5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;

6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

7) надає витяги з Державного реєстру прав або відмовляє у їх наданні у випадках, передбачених цим Законом;

8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень;

9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 16 Закону № 1952, разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, необхідні для державної реєстрації прав та їх обтяжень, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень.

Згідно з пунктом 16 Порядку № 703, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 703, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені у Законі України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 33 Порядку № 703 для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27, 28, 30 і 31 цього Порядку, подає витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документах, що зазначені у пункті 27 цього Порядку, відсутні відомості про кадастровий номер земельної ділянки).

Матеріалами справи встановлено, що поданий ОСОБА_5 перелік документів у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703, є достатнім для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку. Державний реєстратор не може вимагати у заявника документів не передбачених чинним законодавством.

Що стосується висновку суду першої інстанції про протиправність дій державного реєстратора з огляду на наявність станом на дату проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку за гр. ОСОБА_5 судового рішення про визнання державного акту про право власності на земельну ділянку недійсним, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст., ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Порядок оформлення та видачі державних актів регулювався Інструкцією "Про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі", затвердженою наказом Держкомзему № 43 від 04.05.1999 року.

Так, вказаною Інструкцією передбачено, що у випадку припинення права власності чи користування земельною ділянкою документ, який посвідчує це право, повертається до архіву державного органу земельних ресурсів, де зберігається другий примірник цього документа (п. 3.10 Інструкції).

Як встановив суд, рішенням Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 14.08.2006 року, яке залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного суду Житомирської області від 24.10.2006 року, визнано частково недійсним державний акт на право власності на землю серії ЖТ № 002278 від 01.07.2003 року, який видано ОСОБА_5 на підставі розпорядження голови Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області № 8 від 17.03.2003 року, в частині включення до нього земельної ділянки розміром 0,6320 га, кадастровий номер якої 1820885600:08:000:0121.

Постановляючи рішення, Бердичівський міськрайонний суд зобов"язав ОСОБА_5 передати визнаний недійсним державний акт на право власності на землю Бердичівській райдержадміністрації для його переоформлення (а.с.14).

Проте, рішення суду залишилось невиконаним, державний акт залишився в користуванні ОСОБА_5 і поданий нею державному реєстратору в серпні 2013 року для реєстрації права власності.

З огляду на перелік поданих ОСОБА_5 для реєстрації права власності на земельну ділянку документів, підстав для відмови у державній реєстрації прав, передбачених ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» виявлено не було, тому державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №4873320 від 09.08.2013 року.

Таким чином, при прийнятті вказаного рішення державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби діяв у межах чинного законодавства, а тому підстави для визнання його дій протиправними відсутні.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції також зобов'язав Реєстраційну службу Бердичівського міськрайонного управління юстиції внести запис про скасування державної реєстрації права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку.

Колегія суддів апеляційного суду з таким висновком не погоджується з наступних підстав.

Відповідно до п. 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі коли внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється щодо державної реєстрації переходу чи припинення речових прав, державний реєстратор робить відмітку про скасування державної реєстрації прав та поновлює записи про речові права на нерухоме майно, обтяження таких прав, що існували до проведення державної реєстрації прав.

Таким чином, з аналізу зазначеної норми вбачається, що поновлення державним реєстратором запису про речові права на нерухоме майно, обтяження таких прав, що існували до проведення державної реєстрації прав, передбачене законом, є однією із складових під час проведення процедури скасування відповідного запису та являється безпосереднім обов'язком суб'єкта владних повноважень, а тому не потребує додаткового судового захисту.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 24 червня 1999 року № 6-рп/99 наголосив на тому, що метою функціонального поділу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову є розмежування повноважень між різними органами державної влади та недопущення привласнення повноти державної влади однією з гілок влади.

Отже, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про відмову у позові в цій частині.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону № 1952-IV, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Пунктом 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 р. №3502/5, передбачено, що для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав, «заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили».

Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1141, у пункті 41 закріпив, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.

Таким чином, діючим законодавством закріплено, що скасування запису про реєстрацію права власності можливе лише у випадку скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності. Відтак, для скасування запису про реєстрацію права власності в будь-якому випадку необхідно звертатися з окремим позовом до суду.

Оскільки іншого механізму для скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності законом не передбачено, то єдиним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку є рішення суду про таке скасування.

З огляду на те, що рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку за ОСОБА_5 прийнято без врахування державним реєстратором рішення Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 14.08.2006 року, яке залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного суду Житомирської області від 24.10.2006 року, про визнання частково недійсним державного акту на право власності на землю серії ЖТ № 002278 від 01.07.2003 року, який видано ОСОБА_5, та враховуючи, що Відповідно до частини п'ятої статті 124 і частини третьої статті 129 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України, а обов'язковість рішень суду визнається однією з основних засад судочинства, колегією суддів приймається нове рішення про захист права позивача шляхом скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції про державну реєстрацію праві і обтяжень № 4873320 від 09.08.2013 року, яким проведена державна реєстрація права власності ОСОБА_5 на земельну ділянку кадастровий номер 1820885600:08:000:0121, яка розташована за адресою Житомирська область, Бердичівський район, Садківська сільська рада, площа ділянки 0,6320 га в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Зважаючи на викладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення, яким позов задовільняється частково з викладених мотивів.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області задовольнити, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "17" вересня 2014 р. скасувати.

Постановити нове рішення, яким позов задовольнити частково.

Скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області про державну реєстрацію прав та обтяжень № 4873320 від 09.08.2013 р.

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя К.С. Франовська

судді: І.Ф.Бондарчук

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено "02" грудня 2014 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська каолінова компанія" с.Великі Гадомці,Житомирська обл.,Бердичівський р-н.,13300

3- відповідачу: Державний реєстратор реєстраційної служби Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області Шутько Олена Петрівна вул. Володимирська,1-А,м.Бердичів,Житомирська область,13300

4- відповідачу: Реєстраційна служба Бердичівського міськрайонного управління юстиції Житомирської області вул. Володимирська,1-А,м.Бердичів,Житомирська область,13300

5-третій особі: ОСОБА_5 - АДРЕСА_1,