Постанова № 41650763, 02.12.2014, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2014
Номер справи
819/2531/14-а
Номер документу
41650763
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2531/14-a

02 грудня 2014 р.м.Тернопіль Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої Дерех Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у м. Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,

в с т а н о в и в:

Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області ( надалі позивач, Управління соцзахисту Збаразької РДА) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 (надалі відповідач) по стягнення 10137 грн. 49 коп. надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а саме в сумі 5969 грн. 45 коп. за період з 01.06.2013 р. по 30.11.2013 р., від 10.12.2013 року - в сумі 8368 грн. 04 коп. за період з 01.12.2013 року по 30.05.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі висновків проведеної ревізії Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в управлінні соціального захисту населення Збаразького району,встановлено, що подані разом із заявою від 10.06.2013р., 10.12.2013р. ОСОБА_2 відомості для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям містять невірну інформацію про здійснення нею догляду за пристарілим, так як вона перебувала за кордоном та не здійснювала догляд протягом трьох місяців перед датою звернення, що призвело до надмірної виплати їм бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Представник позивача Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації Тернопільської області в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, подав письмове клопотання про розгляд справи без участі представника.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання повторно не прибула, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, клопотань про розгляд справ за її відсутності не надходило.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Отже, враховуючи зазначені вище підстави, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши докази по справі, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно заяв ОСОБА_2, їй, з урахуванням членів сім'ї, які проживають за адресою с. Гніздичне Збаразького району Тернопільської області, надана державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в сумі 5969,45 грн. за період з 01.06.2013р. по 30.11.2013р., від 10.12.2013 року - в сумі 8368,04 грн. за період з 01.12.2013р. по 30.05.2014р.

При призначенні допомоги відповідач засвідчила особистим підписом те, що вона попереджена про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї та одночасно дала згоду на збір інформації про сім'ю та доходи, що необхідно для призначення допомоги.

На підставі висновків проведеної ревізії Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в управлінні соціального захисту населення Збаразького району, щодо перевірки інформації по здійсненню догляду за пристарілим ОСОБА_3, що подані разом із заявою від 10.06.2013р., 10.12.2013р. від ОСОБА_2 для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виявлено подачу невірної інформації про здійснення нею догляду за пристарілим, так як вона перебувала за кордоном та не здійснювала догляд протягом трьох місяців перед датою звернення, що призвело до надмірної виплати їм бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 12137,29 грн. Факт перебування відповідача за кордоном України підтверджений Інформацією Управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/8/1-3049 від 26.06.2014 року.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України № 250 від 23.02.2003 р. «Про порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» допомога не призначається у разі коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно - технічних, вищих навчальних - закладах І-ІУ рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю - звернення за призначенням державної соціальної допомоги (окрім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією; центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II груп» внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягай 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги). Однак, оскільки ОСОБА_2 не працювала та не здійснювала догляду, тому, на думку суду, вона права на призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям не мала.

Відповідно ст. 13 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Згідно ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Відповідно п. 25 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; за заявою уповноваженого представника сім'ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Пунктом 28 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. N 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", передбачено якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Заявниця 11.09.2014 року отримала повідомлення за № 01-11/1704 від 08.09.2014р. про припинення надання допомоги малозабезпеченим сім'ям та з пропозицією повернути надмірно виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством.

Громадянка ОСОБА_2 добровільно відшкодувала частину надмірно виплачених коштів державної допомоги в сумі 4 200 грн. Станом на день розгляду спору, належна до повернення на рахунок управління соціального захисту населення сума в розмірі 10 137,49 грн. не погашена.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтовані, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 160-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити.

2.Стягнути з ОСОБА_2 (с. Гніздичне Збаразького району Тернопільської області інд. код НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації 10137 (десять тисяч сто тридцять сім) грн. 49 коп. надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, шляхом перерахування на рахунок Управління соціального захисту населенн яЗбаразької районної державної адміністрації р/р 35415008009403, МФО 838012, ЄДРПОУ 03195665.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Копію постанови надіслати сторонам по справі.

Головуючий суддя Дерех Н.В.

копія вірна:

Суддя Дерех Н.В.