ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" листопада 2014 р.Справа № 916/2543/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Савицького Я.Ф.
Суддів: Гладишевої Т.Я.
Лисенко В.А.
(склад судової колегії сформовано відповідно до розпорядження голови суду від 12.11.2014р.
№2816)
при секретарі судового засідання Будному О.В.
за участю представників сторін в судовому засіданні від 26.11.2014р.:
від позивача: Барбін В.В., за довіреністю;
від відповідача: Стащенко М.І., за довіреністю;
від ДВС: не з'явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті
на ухвалу господарського суду Одеської області
від 09 жовтня 2014 р.
по справі № 916/2543/14
за позовом Державного підприємства "Адміністрація морських портів України" в особі Миколаївської філії
до відповідача Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті
про стягнення 1345,60 грн.
за участю Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції
Сторони належним чином повідомлені про час і місце засідання суду.
В судовому засіданні 26.11.2014р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В с т а н о в и в:
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.10.2014р. по справі №916/2543/14 (суддя Цісельський О.В.) відмовлено в задоволені скарги Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті про визнання дій Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції незаконними та визнання постанови про відкриття виконавчого провадження недійсною в порядку ст.121-2 ГПК України з посиланням на те, що матеріали скарги не містять доказів того, що виконання рішення господарського суду Одеської області від 17.07.2014р. у справі №916/2543/14 в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження" є неможливим, отже й підстав для виконання рішення суду за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду матеріали скарги також не містять.
Не погоджуючись з ухвалою господарського суду першої інстанції, до Одеського апеляційного господарського суду звернулась Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Одеської області від 09.10.2014р. по справі №916/2543/14, скаргу Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті про визнання дій Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції незаконними та визнання постанови про відкриття виконавчого провадження недійсною в порядку ст.121-2 ГПК України задовольнити, мотивуючи це тим, що судом першої інстанції невірно застосовано ст.ст. 2-4 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», ч. 2. ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2013р.
Представник ДВС в судове засідання 26.11.2014р. не з'явився, про час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлений належним чином, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 14.11.2014р.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, заслухавши представників позивача та відповідача. перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставин справи, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ухвали, колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду - без змін, з огляду на наступне.
Як свідчать матеріали справи, рішенням господарського суду Одеської області від 17 липня 2014р. позов Державного підприємства "Адміністрація портів України" в особі Миколаївської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту) задоволено повністю, стягнуто з Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті на користь державного підприємства "Адміністрація портів України" в особі Миколаївської філії державного підприємства "Адміністрація морських портів України" (адміністрація Миколаївського морського порту) 1125,25 грн. основного боргу, 74,66 грн. пені, 124,92 грн. втрат від інфляції, 20,77 грн. у якості 3% річних, 1827,00 судового збору.
На виконання рішення господарського суду Одеської області 04.08.2014р. судом було видано відповідний наказ.
Постановою державного виконавця першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Сокол Ю.Є. від 02.09.2014р. було відкрито виконавче провадження №44564667.
22.09.2014р. Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті звернулась до господарського суду Одеської області із скаргою (вх.№2-4062/14) про визнання дій Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції незаконними та визнання постанови про відкриття виконавчого провадження недійсною.
В обґрунтування поданої скарги відповідач зазначає, що відповідно до п.1 Типового Положення про регіональну службу державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №801 від 23.07.2009р. регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні є державним органом ветеринарної медицини, що здійснює державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд на відповідній території.
Пунктом 11 приведеного Типового положення визначено, що фінансування та матеріально-технічне забезпечення регіональної ветслужби здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Згідно довідки Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області №05-08/4-455 від 17.01.2014р. Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті у 2014 році отримує фінансування з загального фонду державного бюджету та обслуговується в Головному управлінні державної казначейської служби України в Одеській області, власні надходження установи є доходами спеціального фонду державного бюджету.
Отже, Одеська регіональна служба державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті є бюджетною установою.
Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2013р.
Пункт 3 наведеного Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників встановлює, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
На думку скаржника постанова державного виконавця першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції Сокол Ю.Є. від 02.09.2014р. про відкриття виконавчого провадження №44564667 є незаконною, а дії щодо її винесення протиправними з підстав того, що боржник є державним підприємством, але ніщо не заважало державному виконавцю провести примусове виконання рішення суду від 17.07.2014р. у спосіб та порядок, визначені положеннями Закону України „Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", що і стало підставою для Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті звернутись до суду із даною скаргою.
Дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд дійшов наступних висновків.
Згідно ч.4 ст.82 Закону України "Про виконавче провадження", рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України „Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Стаття 4 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Протягом десяти днів з дня встановлення державним виконавцем факту наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до пунктів 2-4, 9 частини першої статті 47 Закону України "Про виконавче провадження", крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, але не пізніше строку, встановленого частиною другою цієї статті, керівник відповідного органу державної виконавчої служби подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування стягувачу коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, про що повідомляє в установленому порядку стягувача. У разі відсутності необхідних документів та відомостей кошти перераховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, про порядок виплати коштів з якого державний виконавець повідомляє в установленому порядку стягувача не пізніше наступного дня після перерахування коштів.
Кошти, що надійшли на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, перераховуються стягувачу протягом десяти днів з дня надходження всіх необхідних для цього документів та відомостей. Перерахування коштів за рішенням суду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у тримісячний строк з дня надходження документів та відомостей, необхідних для цього, з одночасним направленням повідомлення про виплату коштів державному виконавцю, державному підприємству або юридичній особі. Державний виконавець протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення виносить постанову про заміну стягувача на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, з одночасним направленням повідомлення такому органу. Державне підприємство або юридична особа, які визнані боржниками за рішеннями суду, зобов'язані протягом десяти днів з дня перерахування коштів відкрити рахунки в органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та проводити розрахунки виключно з цих рахунків. Положення цієї частини не поширюються на банки, сто відсотків або частка статутного капіталу яких належить державі.
Відповідно до ч.1 ст.121-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Беручи до уваги вищезазначені приписи законодавства, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що матеріали, додані до скарги не містять доказів, в розумінні ст.ст.32-34 Господарського процесуального кодексу України, того, що виконання рішення господарського суду Одеської області від 17.07.2014р. у справі №916/2543/14 в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження" є неможливим, отже й підстави для виконання рішення суду за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду відсутні.
Враховуючи вищенаведене, Одеський апеляційний господарський суд приходить до висновку, що ухвалу господарського суду Одеської області від 09.10.2014р. по справі №916/2543/14 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Одеської регіональної служби державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті - без задоволення.
Керуючись ст. ст. 99, 101 - 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -
П о с т а н о в и в :
Ухвалу господарського суду Одеської області від 09.10.2014р. по справі №916/2543/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови підписаний 01.12.2014р.
Головуючий суддя Савицький Я.Ф.
Суддя Гладишева Т.Я.
Суддя Лисенко В.А.