ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 листопада 2014 року № 826/16294/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:
головуючого судді - Добрівської Н.А., Дегтярьової О.В., Катющенка В.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1до Пенсійного фонду Українипро зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
14 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Пенсійного фонду України про:
1) визнання бездіяльності відповідача - виконання зобов'язань по внесенню змін в основний документ діяльності ПФУ - «Порядок подачі та оформлення документів для призначення пенсії» у відповідності до Рішення КСУ №25-рп/2009 від 07.10.2009 року - актом порушення матеріальних прав позивача;
2) зобов'язати відповідача негайно внести та затвердити зміни в «Порядок подачі та оформлення документів для призначення пенсії», що забезпечують документальне виконання та реальну виплату пенсій всім українським пенсіонерам, які проживають за межами України, у відповідності з Рішенням КСУ Рішення КСУ №25-рп/2009 від 07.10.2009 року;
3) зобов'язати відповідача визначити уповноважене територіальне управління ПФУ (бажано за місцем поживання позивача перед виїздом з України) і дати йому вказівку: прийняти у позивача необхідні документи для призначення пенсії за віком; призначити та виплачувати позивачу в Ізраїль пенсію за віком з 03.08.2014 року (дата першого звернення позивача до ПФУ) у відповідності до Конституції України та діючими законами України.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що до травня 2000 року вона проживала в місті Сімферополь і працювала на підприємствах України до 2000 року. 01 травня 2000 року вона виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю. У зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України рішення від 07 жовтня 2009 року за № 25-рп/2009 у справі № 1-32/2009 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень п.2 ч.1 ст.49, другого речення ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач 28 лютого 2013 року та 29 серпня 2014 року направила заяву до правління Пенсійного фонду України про призначення та виплати їй через будь-який уповноважений територіальний орган Пенсійного фонду України пенсії за трудовим стажем у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року за №25-рп/2009, у відповідь на яку отримала від Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України лист від 24.09.2014р. №9797/Л-11, в якому останній вказує на необхідність подання позивачем документів до територіального органу Пенсійного фонду для призначення пенсії особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
В судове засідання позивач не з'явилась. При цьому, ОСОБА_1 у своїй позовній заяві просила здійснювати розгляд справи у її відсутність.
Відповідач у судовому засіданні 11 листопада 2014 року проти позову заперечив, виклавши свої доводи у письмових запереченнях.
У своїх письмових запереченнях Пенсійний фонд України стверджує про дотримання ним під час розгляду заяви ОСОБА_1 вимог чинного законодавства України. Крім іншого, відповідач звертає увагу на наступне: оскільки Верховною Радою України не прийняті зміни до законодавчих актів, зокрема, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підстави для внесення змін ПФУ до Порядку відсутні; позивач не звертався до територіального управління ПФУ з відповідною заявою про призначення йому пенсії, а Правління ПФУ не наділене повноваженнями визначати уповноважений орган ПФУ. Також відповідач зазначив, що оскільки позивачу пенсія на території України не призначалась, бо вона досягла пенсійного віку після виїзду за кордон, рішення Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року за №25-рп/2009 не поширює свою дію на спірні правовідносини щодо призначення пенсії особі, що постійно проживає за межами України.
З огляду на неявку в судове засідання позивача, та враховуючи її клопотання про здійснення розгляду справи у її відсутність, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі ч.6 ст.71, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України розглядає справу у порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.
Ухвалою суду від 27 листопада 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог про визнання бездіяльності Правління Пенсійного фонду України щодо виконання зобов'язань по внесенню змін в основний документ діяльності ПФУ - «Порядок подачі та оформлення документів для призначення пенсії» у відповідності до Рішення КСУ №25-рп/2009 від 07.10.2009 року - актом порушення матеріальних прав ОСОБА_2 та про зобов'язання Правління Пенсійного фонду України негайно внести та затвердити зміни в «Порядок подачі та оформлення документів для призначення пенсії», що забезпечують документальне виконання та реальну виплату пенсій всім українським пенсіонерам, які проживають за межами України, у відповідності з Рішенням КСУ Рішення КСУ №25-рп/2009 від 07.10.2009 року - залишено без розгляду.
Отже, предметом дослідження у даній справі по суті заявлених вимог є наявність правових підстав для зобов'язання Правління Пенсійного фонду України (далі по тексту - відповідач, Правління ПФУ) визначити уповноважене територіальне управління ПФУ (бажано за місцем поживання позивача перед виїздом з України) і дати йому вказівку: прийняти у позивача необхідні документи для призначення пенсії за віком; призначити та виплачувати позивачу в Ізраїль пенсію за віком з 03.08.2014 року (дата першого звернення позивача до ПФУ) у відповідності до Конституції України та діючими законами України.
Даючи правову оцінку встановленим у справі обставинам з урахуванням наявних в матеріалах справи доказів суд при вирішенні питання щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача зважає на наступне.
Згідно з частиною першою 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (ч.2 ст.44).
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію (ч.3 ст.44).
При цьому, відповідно до п.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ від 25 листопада 2005 р. №22-1 (в редакції на час формування позивачем заяви та її отримання ПФУ) днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.
У разі, якщо до заяви про призначення, відновлення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за пенсією вважається день приймання заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
В даному випадку, як встановлено під час розгляду справи, позивач звернувся із заявою від 29.08.2014 р. не до територіального органу, а до Пенсійного фонду України, тобто до органу, який не здійснює безпосередньо призначення пенсії за віком.
Втім, відповідно до положень ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.
Як вбачається з матеріалів справи, ПФУ сформовано лист від 12.08.2014 р. №8609/К-11 на адресу ГУ Пенсійного фонду України в АР Крим, в якому зазначено, що згідно ст.7 Закону України «Про звернення громадян» направляється за належністю вказана заява позивача для розгляду питань, що належать до компетенції управління.
Однак, під час розгляду справи не надано доказів того, що вказаний лист фактично був направлений.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до п.1.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі Порядок №22-1 у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1), заява про призначення пенсії громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника, або надсилається поштою до органів, що призначають пенсію, визначених постановою правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-4 «Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14 липня 2014 року за №804/25581 (далі - постанова).
Згідно останньої, органами, що здійснюють пенсійне забезпечення та надання соціальних послуг особам, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя є:
- головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - щодо пенсійного забезпечення осіб, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей) або згідно з міжнародними договорами України з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
- управління Пенсійного фонду України в Генічеському, Каланчацькому, Новотроїцькому та Чаплинському районах Херсонської області - щодо осіб, які отримують пенсію відповідно до інших законодавчих актів.
Пунктом 1.5 вказаного Положення (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) також передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім1ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.
Як зазначено вище, відповідачем сформовано супровідний лист від 12.08.2014 р. на адресу ГУ Пенсійного фонду України в АР Крим із доданою до нього заявою позивача, однак доказів направлення цієї заяви суду не надано. Більш того, вказаний орган ПФУ не здійснює безпосередньо призначення пенсії за віком у зв'язку з чим формування вказаного листа не є виконанням вимог ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» у кореспонденції з приписами ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо забезпечення розгляду заяви позивача про призначення пенсії компетентним органом ПФУ.
Таким чином, на даний час заява позивача від 03.08.2014р. в порядку ст.7 Закону України «Про звернення громадян» фактично ПФУ не розглянута та відповідь на неї не надана.
В контексті наведеного слід зазначити, що заява про призначення пенсії подається заявником до уповноваженого територіального органу ПФУ, який визнається з урахуванням вимог ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вищезгаданих положень Порядку №22-1, постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-4.
Однак, з урахуванням ситуації, що склалася в АР Крим та в порядку п.13 ч.2 ст.64 вищезгаданого Закону, позивачу не роз'яснено найменування та місцезнаходження територіального органу ПФУ, до якого може звертатися позивач із заявою з приводу призначення пенсії, порядок звернення та переліку документів, які мають подаватися разом із заявою про призначення пенсії.
Відповідь Пенсійного фонду України від 24.09.2014р. також не містить таких роз'яснень, що свідчить про формальний підхід відповідача до розгляду зазначених позивачем питань.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково з урахуванням положень ч.2 ст.11 КАС України (щодо права суду вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав позивача) шляхом зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача та надати відповідь із роз'ясненням щодо територіального органу, до якого позивач може подати заяву про призначення пенсії, порядку звернення та переліку документів, які мають подаватися разом із заявою про призначення пенсії.
В задоволені вимоги позивача про зобов'язання Правління ПФУ дати вказівку уповноваженому територіальному управлінню ПФУ (бажано за місцем поживання позивача перед виїздом з України) прийняти у позивача необхідні документи для призначення пенсії за віком і призначити та виплачувати позивачу в Ізраїль пенсію за віком з 03.08.2014 року (дата першого звернення позивача до ПФУ) у відповідності до Конституції України та діючими законами України, слід відмовити з підстав їх передчасності, оскільки призначення та виплата пенсії здійснюється за результатами розгляду заяви по суті, дій щодо чого в даному випадку ще не було вчинено.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку, виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, як зазначено вище.
Керуючись вимогами 69-71, 94, ч.6 ст.128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Правління Пенсійного Фонду України (код з ЄДР 00035323; адреса: 01014, м. Київ, вул. Бастіонна, 9) розглянути заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; адреса: АДРЕСА_1) від 03.08.2014 р. та надати відповідь на вказану заяву, зазначивши у відповіді відомості щодо територіального органу Пенсійного фонду України, до якого позивачем може бути подана заява про призначення пенсії, та роз'яснивши порядок звернення із заявою про призначення пенсії та перелік документів, які мають подаватися разом із заявою про призначення пенсії.
У задоволенні позову в іншій частині - відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст.ст.185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Н.А. Добрівська
Судді: О.В. Дегтярьова
В.П. Катющенко