Ухвала суду № 41645802, 26.11.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
26.11.2014
Номер справи
815/1845/13-а
Номер документу
41645802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 листопада 2014 року м. Київ К/800/21029/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого - Смоковича М.І.,

суддів: Чумаченко Т.А., Шведа Е.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора Малинівського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Товариства з додатковою відповідальністю "Комсомолець" про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, касаційне провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Товариства з додатковою відповідальністю "Комсомолець" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2014 року,

у с т а н о в и л а :

У березні 2013 року Заступник прокурора Малинівського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю "Комсомолець" (далі - ТДВ "Комсомолець") про стягнення з відповідача в дохід державного бюджету штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТДВ "Комсомолець" не сплатив застосовані до нього штрафні санкції у відповідності до постанов Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 260-ОД-1-Е, № 261-ОД-1-Е, № 262-ОД-1-Е від 19 жовтня 2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, які прийняті на підставі Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Згідно із актами про правопорушення на ринку цінних паперів № 272-ОД-1-Е, № 273-ОД-1-Е, № 274-ОД-1-Е встановлено факт порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", а саме:

- не розкрито річну інформацію про емітента за 2011 рік, шляхом надання до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, не пізніше 01 червня року, наступного за звітним;

- не розкрито річну інформацію про емітента за 2011 рік, шляхом оприлюднення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;

- не розкрито регулярну річну інформацію про емітента за 2011 рік, шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні, не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

У зв'язку із несплатою відповідачем штрафних санкцій, Заступник прокурора Малинівського району міста Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся в суд з вимогою про стягнення з відповідача в дохід державного бюджету штраф у розмірі 5100 гривень.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2014 року, адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Стягнуто з ТДВ "Комсомолець" до Державного бюджету України штрафні санкції в сумі 5100 гривень.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ВАТ "Комсомолець" згідно із статтею 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів" подає регулярну інформацію про емітента (річну та квартальну) в строки, в порядку та за формою, що встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

13 січня 2011 року відбулась державна реєстрація припинення Відкритого акціонерного товариства "Комсомолець" у зв'язку із реорганізацією шляхом перетворення у Товариство з додатковою відповідальністю "Комсомолець".

28 вересня 2012 року відповідачем прийнято постанови № 581-ОД-1-Е, № 582-ОД-1-Е, № 583-ОД-1-Е про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до яких керівнику або уповноваженому представнику ТДВ "Комсомолець" необхідно було прибути о 10.00 годині 12 жовтня 2012 року до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку для ознайомлення та підписання актів про правопорушення на ринку цінних паперів.

12 жовтня 2012 року відносно ТДВ "Комсомолець" (правонаступника ВАТ "Комсомолець") складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 272-ОД-1-Е, № 273-ОД-1-Е, № 274-ОД-1-Е, в яких встановлено факт порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", що насамперед полягає у нерозкритті річної інформації про емітента за 2011 рік: шляхом надання до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, не пізніше 01 червня року, наступного за звітним; шляхом оприлюднення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні, не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

У зв'язку із неприбуттям представника відповідача на розгляд справ про правопорушення, що призначено на 12 жовтня 2012 року, Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови № 248-ОД-1-Е, № 249-ОД-1-Е, № 250-ОД-1-Е, якими визначено нову дату розгляду справ про адміністративне правопорушення, а саме: 19 жовтня 2012 року о 10.00 годині.

На підставі Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови № 260-ОД-1-Е, № 261-ОД-1-Е, № 262-ОД-1-Е від 19 жовтня 2012 року.

У відповідності до вищевказаних постанов, відповідач підлягає загальній фінансовій санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не оскаржувались постанови № 260-ОД-1-Е, № 261-ОД-1-Е, № 262-ОД-1-Е від 19 жовтня 2012 року та в добровільному порядку не було сплачено штраф, який встановлений Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Зазначена позиція була підтримана і Одеським апеляційним адміністративним судом, який переглянув постанову суду першої інстанції та залишив її без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначені висновки судів вважає вірними та такими, що зроблені на підставі правильно застосованих норм матеріального права.

Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Статтею 5 вказаного Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

У відповідності до статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 11 вищезазначеного Закону, передбачено право Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовувати до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 12 вказаного Закону, штрафи накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф. Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті.

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (у зв'язку з реорганізацією - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку).

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу V "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19 грудня 2006 року, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегульованим організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Згідно із пунктом 4 розділу 14 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2272 від 11 грудня 2007 року, розпорядження про усунення порушень надається особі щодо якої його винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику розпорядження, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати його винесення.

Згідно із статтею 79 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерне товариство припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим підприємницьким товариствам - правонаступникам (шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Відповідно до частини 1 статті 87 Закону України "Про акціонерні товариства" перетворенням акціонерного товариства визнається зміна організаційно-правової форми акціонерного товариства з його припиненням та передачею всього майна, прав і обов'язків підприємницькому товариству - правонаступнику згідно з передавальним актом.

Аналогічне положення кореспондується зі статті 108 Цивільного кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку із порушенням вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", що насамперед полягає у нерозкритті річної інформації про емітента за 2011 рік, Одеським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відносно відповідача складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 272-ОД-1-Е, № 273-ОД-1-Е, № 274-ОД-1-Е, на підставі яких прийнято постанови № 260-ОД-1-Е, № 261-ОД-1-Е, № 262-ОД-1-Е від 19 жовтня 2012 року, які в подальшому ТДВ "Комсомолець" не оскаржувались.

Доводи відповідача щодо протиправності Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку накладати санкції за нерозкриття річної інформації про емітента у відношенні товариства з додатковою відповідальністю, спростовуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, з якого вбачається, що ТДВ "Комсомолець" є правонаступником всіх прав та обов'язків ВАТ "Комсомолець".

Отже, відповідач внаслідок перетворення ВАТ " Комсомолець ", отримав належні останньому права та обов'язки.

З урахуванням наведеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що зміна організаційно-правової форми товариства не є підставою для несплати штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, накладених суб'єктом владних повноважень, який діяв в межах повноважень та у спосіб визначений законом.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 222-224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю "Комсомолець" залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2014 року у цій справі залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуючий М.І. Смокович

Судді Т.А. Чумаченко

Е.Ю. Швед