Постанова № 41638707, 21.11.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2014
Номер справи
813/7125/14
Номер документу
41638707
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2014 року м. Львів № 813/7125/14

15 год. 52 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Юхименко Г.А.;

відповідача: представник Ледчак Т.Я.;

третьої особи 1: представник Чорнопис В.В.;

третьої особи 2: представник не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Згода» до Золочівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Куровицька сільська рада Золочівського району Львівської області, Відділ Держземагенства у Золочівському районі Львівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Згода» (далі - ФГ «Згода») звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Золочівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - Золочівська ОДПІ), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Куровицька сільська рада Золочівського району Львівської області (Куровицька сільська рада), Відділ Держземагенства у Золочівському районі Львівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000992200 та №0001002200 від 09.09.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржувані рішення прийнято на підставі акта перевірки №25/22-22329781 від 28.08.2014 року, у якому податковий орган вказав, що згідно даних Відділу Держземагентства у Золочівському районі в користуванні ФГ «Згода» перебувають земельні ділянки загальною площею 787,3759 га.

Проте, згідно поданої податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2014 рік фермерським господарством відображено нарахування фіксованого сільськогосподарського податку лише на площу 717,1490 га, а відтак, господарством занижено та не доплачено в бюджет за період квітень-червень 2014 року суму фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 141,18 грн.

Також, в акті перевірки податковий орган вказав, що згідно даних Куровицької сільської ради по розрахунках за земельні ділянки пайового фонду (померлих і невизначених громадян), що використовуються ФГ «Згода», розрахована орендна плата за землю на 2014 рік, яка становить 93248,96 грн. Проте, господарством занижено та не доплачено в бюджет за період квітень-червень 2014 року суму орендної плати за землю в розмірі 23312,24 грн.

Позивач з такими висновками не погоджується, оскільки орендує земельні ділянки площею 717,1490 га, що підтверджується відповідними договорами оренди. Площа, якою користується позивач з того часу не збільшилася, жодних даних про нові укладені договори оренди немає, оскільки такі не укладалися.

Відтак, вважає дані відділу Відділу Держземагентства у Золочівському районі про те, що за ФГ «Згода» рахується земля площею 787,3759 га такими, що не відповідають дійсності, а висновки відповідача про порушення податкового законодавства щодо заниження фіксованого сільськогосподарського податку та орендної плати за землю неправомірними. А тому прийняті на основі таких висновків податкові повідомлення-рішення є протиправними і підлягають скасуванню. Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

Відповідач позов заперечив повністю з підстав, викладених в письмових запереченнях на позовну заяву, зміст яких зводиться до такого. Оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі висновків акта №25/22-22329781 від 28.08.2014 року, складеного за наслідками позапланової виїзної документальної перевірки ФГ «Згода» (код за ЄДРПОУ 22329781) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період квітень, серпень 2011 року, травень 2012 року, січень 2013 року та квітень -червень 2014 року.

В процесі даної перевірки встановлено, що згідно даних Відділу Держземагентства у Золочівському районі в користуванні ФГ «Згода» перебувають земельні ділянки загальною площею 787,3759 га, а також згідно даних Куровицької сільської ради по розрахунках за земельні ділянки пайового фонду (померлих і невизначених громадян), що використовуються ФГ «Згода», розрахована орендна плата за землю на 2014 рік, яка становить 93248,96 грн.

Проте, фермерським господарством відображено нарахування фіксованого сільськогосподарського податку лише на площу 717,1490 га, а відтак, занижено і не доплачено в бюджет за період квітень-червень 2014 року суму фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 141,18 грн. та занижено і не доплачено в бюджет за період квітень-червень 2014 року суму орендної плати за землю в розмірі 23312,24 грн.

Саме з цих мотивів податковий орган прийняв оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0000992200 від 09.09.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 23312,24 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 5828,06 грн., всього на суму 29140,30 грн. та №0001002200 від 09.09.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку за основним платежем 141,18 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 35,30 грн., всього на суму 176,48 грн., і на думку відповідача підстав для їх скасування немає. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Куровицької сільської ради, зазначив, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення. Пояснив, що в користуванні ФГ «Згода» перебувають земельні ділянки загальною площею більше, ніж 717,1490 га. Відтак, вважає, що відповідач правомірно виніс податкові повідомлення-рішення.

В судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділу Держземагенства у Золочівському районі не прибув, подав до суду клопотання, у якому просить розгляд справи проводити у відсутності представника.

Суд заслухав пояснення представників сторін, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності і встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ФГ «Згода» зареєстроване як юридична особа 04.09.1995 року. Видами діяльності названого господарства є вирощування зернових та технічних культур; посередництво в торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин; оптова торгівля фруктами та овочами; оптова торгівля іншими продуктами харчування; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту.

Золочівською ОДПІ проведено позапланову виїзну документальну ФГ «Згода» (код за ЄДРПОУ 22329781) з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період квітень, серпень 2011 року, травень 2012 року, січень 2013 року та квітень -червень 2014 року, за наслідками якої складено акт №25/22-22329781 від 28.08.2014 року (далі - акт перевірки від 28.08.2014 року).

У висновках акта перевірки від 28.08.2014 року відповідач зазначив про порушення ФГ «Згода» п. 302.1 ст. 302, п. 303.1 ст. 303, п. 304.1 ст. 304, п. 305.1 ст. 305, п. 306.1, п. 306.2 ст. 306 Податкового кодексу України, в результаті чого господарством занижено та не доплачено в бюджет за період квітень-червень 2014 року фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 141,18 грн.;

ст. 285, ст. 286, ст. 287, п. 288.1, п. 288.2, п. 288.3, п. 288.4, п. 288.5, п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого господарством занижено та не доплачено в бюджет орендної плати за землю в розмірі 23312,24 грн.

На основі таких висновків було прийнято податкові повідомлення-рішення від №0000992200 від 09.09.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю з юридичних осіб за основним платежем 23312,24 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 5828,06 грн., всього на суму 29140,30 грн. та №0001002200 від 09.09.2014 року про збільшення суми грошового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку за основним платежем 141,18 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями 35,30 грн., всього на суму 176,48 грн.

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України містить наступні нормативні положення щодо порядку формування та сплати зобов'язань з орендної плати за землю та фіксованого сільськогосподарського податку.

Відповідно до ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Згідно з ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Статтею 287 ПК України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними у пунктах 276.1, 276.4 статті 276, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).

Відповідно до ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до ст. 302 ПК України об'єктом оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

Згідно з ст. 303 ПК України базою оподаткування податком для сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), проведена за станом на 1 липня 1995 року, для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) - нормативна грошова оцінка одного гектара ріллі в Автономній Республіці Крим або в області, проведена за станом на 1 липня 1995 року.

Відповідно до п. 305.1 ст. 305 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для податку є календарний рік.

Сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Сплата податку проводиться щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: а) у I кварталі - 10 відсотків; б) у II кварталі - 10 відсотків; в) у III кварталі - 50 відсотків; г) у IV кварталі - 30 відсотків. (п. 306.1, п. 306.2 ст. 306 ПК України).

Як вбачається із змісту акта перевірки від 28.08.2014 року, підставою для висновку податкового органу про заниження та не доплату в бюджет за період квітень-червень 2014 року фіксованого сільськогосподарського податку та орендної плати за землю слугував лист Відділу Держземагентства у Золочівському районі від 12.08.2014 року №01-08/1711, згідно якого в користуванні ФГ «Згода» перебувають земельні ділянки загальною площею 787,3759 га.

Статтею 83 ПК України визначено, що матеріалами, які є підставами для висновків під час проведення перевірок є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.

З огляду на вимоги ст. 286 ПК України, суд не приймає до уваги твердження позивача, що дані Відділу Держземагентства у Золочівському районі про те, що за ФГ «Згода» рахується земля площею 787,3759 га, не можуть бути підставою для висновків під час проведення перевірки податковим органом.

Суд також враховує те, що податкові органи наділені повноваженнями контролювати дотримання платниками податків норм податкового та окремих норм господарського законодавства у випадках, прямо передбачених законом. Функції контролю за дотриманням норм земельного законодавства до повноважень органів державної податкової служби не належить. Відповідно, порушення платниками норм іншого законодавства, дотримання якого не контролюється органами державної податкової служби, не можуть бути підставою для застосування відповідальності, передбаченої нормами Податкового кодексу України.

Водночас об'єктом оподаткування фіксованим сільськогосподарським податком відповідно до пункту 302.1 статті 302 Податкового кодексу України є площа сільськогосподарських угідь, надана платнику податку у власність чи користування, в тому числі на умовах оренди.

Отже, об'єктом оподаткування є ті сільськогосподарські угіддя, що перебувають у власності або в користуванні платника податку на будь-яких умовах, включаючи, але не обмежуючись, орендою.

При цьому зазначеною нормою не встановлено, що відповідні права на ділянки (зокрема, право користування) мають бути певним чином оформлені та зареєстровані.

За таких обставин відсутність належного оформлення земельних ділянок, зокрема, відсутність державної реєстрації відповідних договорів оренди, не є підставою для звільнення платника фіксованого сільськогосподарського податку від нарахування податку з площі всіх ділянок, що перебувають у його користуванні.

Таким чином, фіксований сільськогосподарський податок сплачується з усіх земель, що фактично використовуються платником цього податку для виробництва сільськогосподарської продукції.

На підтвердження того, що в користуванні ФГ «Згода» перебувають земельні ділянки площею більшою, ніж 717,1490 га., представником третьої особи до матеріалів справи також долучено: довідку Виконкому Куровицької сільської ради №722 від 18.11.2014 року; акт Куровицької сільської ради від 08.07.2014 року та додаток до акту; звіти про наявність орендованих земель пайового фонду ФГ «Згода» станом на 01.01.2011 р., станом на 01.01.2012 р., станом на 01.01.2013 р., станом на 01.01.2014 р.; список пайовиків, які уклали договори оренди з ФГ «Згода».

Відтак, доводи податкового органу щодо заниження і не доплати в бюджет за період квітень-червень 2014 року суми фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 141,18 грн. та заниження і не доплати в бюджет за період квітень-червень 2014 року суми орендної плати за землю в розмірі 23312,24 грн. підтверджується належними та допустимими доказами, долученими до матеріалів справи.

Вимогами ст. 70 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з ст. 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд відмічає, що позивачем не подано допустимих та належних в розумінні ст.70 КАС України доказів протиправності рішень відповідача та не спростовано обставин, які слугували підставою для їх прийняття.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи рішення відповідача на відповідність ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає, що вони були прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України; з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи пояснення позивача та заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтовані і не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові, не передбачено.

За приписами ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Відповідно до квитанції №ПН1225 від 21.10.2014 року, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 182,70 грн., відтак решта несплаченої суми судового збору становить 1644,30 грн.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163,167 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Стягнути з Фермерського господарства «Згода» (вул. Б. Хмельницького, 8, с. Куровичі, Золочівський район, Львівська область, 80725, код ЄДРПОУ 22329781) решту суми судового збору в розмірі 1644 (одна тисяча шістсот сорок чотири) грн. 30 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 28.11.2014 року.

Суддя Клименко О.М.