ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Капинос О.В.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
ПОСТАНОВА
іменем України
"01" грудня 2014 р. Справа № 806/2078/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Одемчука Є.В.
Шевчук С.М.,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю
представника позивача Вірьовкіна О.І.
представника відповідача Гусєва О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" липня 2014 р. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ф.Л.П." до Інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирською окружного адміністративного суду від 03 липня 2014 року визнано протиправним та скасовано рішення Інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області №006 від 05.05.2014 року.
В апеляційній скарзі Інспекція з питань захисту прав споживачів у Житомирській області посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати рішення суду першої інстанції із ухваленням нового про відмову в позові.
Апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Ф.Л.П." зареєстроване 06.10.2009 року в єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та основним видом діяльності є оптова торгівля іншими проміжними продуктами. Згідно довідки АА №865303 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, видами діяльності ТОВ "Ф.Л.П." є: роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах, оптова торгівля іншими проміжними продуктами (а.с.12).
Господарську діяльність, ТОВ "Ф.Л.П." здійснює в будинку (складські приміщення), площею 114 кв.м, що розташований за адресою м.Житомир, вул.Ватутіна 100 на праві оренди з 01.01.2014 року (договір оренди № 2 від 01.01.2014 року, акт прийому-передачі приміщення).
01 квітня 2014 року посадовою особою інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області складено протокол №006 про порушення законодавства про рекламу ТОВ "Ф.Л.П." у зв'язку з розміщенням об'єкту зовнішньої реклами на фасаді будинку за адресою м.Житомир, вул. Ватутіна 100 з рекламною інформацією, зокрема, банера з написами великими літерами "Розрізняєш колір - розрізняй якість!", "Фарби Лаки Покриття декоративні", площа якого перевищує 3 кв.м. Зовнішня реклама, розповсюджена ТОВ "Ф.Л.П.", призначена сформувати і підтримати обізнаність та інтерес будь-яких осіб щодо діяльності вказаного товариства у місті Житомир, за адресою вул. Ватутіна 100, а її дія спрямована на невизначене коло осіб - споживачів реклами.
Також у протоколі зазначено, що за інформацією (лист від 04.02.2014 року) КП "Реклама" Житомирської міської ради зовнішню рекламу ТОВ "Ф.Л.П." розміщено без отримання дозволу виконавчого органу міської ради - Житомирського міськвиконкому. Цим порушено вимоги ч.1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", п.3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ від 29.12.2003 року №2067, п.4.1 Правил розміщення зовнішньої реклами в м.Житомирі, затверджених рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 11.03.2010 року №168.
03 квітня 2014 року інспекцією з питань захисту прав споживачів у Житомирській області винесено рішення №006 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
04 квітня 2014 року за №534-02/16 до ТОВ "Ф.Л.П." надіслано лист щодо повідомлення про розгляд справи та надання документів згідно переліку (а.с. 41).
ТОВ "Ф.Л.П." надало письмові пояснення від 22.04.2014 року та просило справу про порушення законодавства про рекламу закрити за відсутністю порушення.
Рішенням інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 05 травня 2014 року №006 накладено на юридичну особу ТОВ "Ф.Л.П." штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 1700,00 грн., у відповідності до ст. 27 Закону України "Про рекламу".
У вказаному рішенні зазначено, що при здійсненні контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту прав споживачів ТОВ "Ф.Л.П." на підставі матеріалів справи, протоколу засідання від 05.04.2014 року №006 встановлено факт розміщення об'єкту зовнішньої реклами юридичною особою на фасаді будинку за адресою: м.Житомир, вул. Ватутіна 100, з рекламною інформацією, зокрема, банера з написами великими літерами "Розрізняєш колір - розрізняй якість!", "Фарби Лаки Покриття декоративні", площа якого перевищує 3 кв.м.
Зовнішня реклама призначена сформувати і підтримати обізнаність та інтерес будь-яких осіб щодо діяльності ТОВ "Ф.Л.П." у місті Житомирі за адресою вул. Ватутіна 100, а її дія спрямована на невизначене коло осіб - споживачів реклами.
За інформацією (лист від 04.02.2014 року) КП "Реклама" Житомирської міської ради зовнішню рекламу ТОВ "Ф.Л.П." розміщено без отримання дозволу виконавчого органу міської ради - Житомирського міськвиконкому.
Вказане є порушенням вимоги ч.1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", п.3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ від 29.12.2003 року №2067, п.4.1 Правил розміщення зовнішньої реклами в м.Житомирі, затверджених рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 11.03.2010 року №168.
ТОВ "Ф.Л.П." надано інспекції письмові пояснення, проте останні не містять інформації про вартість виготовлення банеру та діючих документів дозвільного характеру на право розміщення товариством об'єкту зовнішньої реклами у зв'язку з розповсюдженням якої здійснюється розгляд справи.
Оцінюючи спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 26 Закону України "Про рекламу" визначені органи державної влади, які здійснюють у межах своїх повноважень контроль за дотриманням законодавства України про рекламу.
Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів є Державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України).
Повноваження Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів визначені Положенням про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 року №465/2011.
Реалізацію повноважень Держспоживінспекції України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці здійснюють інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відповідно до Положення про інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 09.11.2011 року №206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.11.2011 року за №1337/20075.
Свої повноваження Інспекції здійснюють відповідно до Законів України "Про захист прав споживачів", "Про рекламу", "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", "Про загальну безпечність нехарчової продукції", Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 465.
Згідно з пунктом 4 Положення Інспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють, зокрема: - державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів (крім Держспоживінспекції в АРК), рекламу в цій сфері та державний ринковий нагляд (п.п. 4.1 п.4 Положення); - сприяють органам місцевого самоврядування у здійсненні ними повноважень щодо захисту прав споживачів (п.п. 4.6. п. 4 Положення).
У сфері захисту прав споживачів Інспекції мають право вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами надання документів, усних чи письмових пояснень, відео- та звукозаписів, іншої інформації, необхідної для здійснення інспекціями повноважень щодо контролю за додержанням законодавства про рекламу (п.п.6.1.12 п. 6.1 Положення).
Відповідно до частини 2 статті 26 Закону України "Про рекламу", на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
За нормами даної статті відповідний орган державної влади має право вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень законодавства; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень.
Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
Відповідно до статті 27 Закону України "Про рекламу" особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність.
Частиною 4 статті 27 Закону України "Про рекламу" встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України на осіб, винних у порушенні законодавства про рекламу.
За неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч.6 ст. 27 Закону України "Про рекламу").
Питання щодо накладення штрафів на осіб, винних у порушенні законодавства про рекламу, врегульовані Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №693. Відповідно до пункту 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол про порушення законодавства про рекламу, складений уповноваженою особою Держспоживінспекції України або його територіальних органів.
За наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи (п. 11 Порядку).
Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду (п. 12 Порядку).
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Отже, перевірка відповідності підстав розміщення реклами вимогам чинного законодавства здійснюється в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 693 від 26.05.2004 року, Законом України "Про рекламу" та Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 року №2067, тобто спеціальними нормативно-правовими актами, порушення яких з боку відповідача судом апеляційної інстанції під час розгляду справи не встановлено.
Таким чином, колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції про те, що спірні дії відповідача вчинені не у відповідності до вимог діючого законодавства, у зв'язку з чим підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Відповідно до ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Інспекції з питань захисту прав споживачів у Житомирській області задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "03" липня 2014 р. скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) Є.В.Одемчук
(підпис) С.М. Шевчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Повний текст cудового рішення виготовлено "01" грудня 2014 р.
Роздруковано та надіслано:
1- в справу:
2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "Ф.Л.П." вул.Ватутіна,100,м.Житомир,10003
3- відповідачу: Інспекція з питань захисту прав споживачів у Житомирській області вул.Черняховського,3,м.Житомир,10014
- ,