Постанова № 41633417, 25.11.2014, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.11.2014
Номер справи
916/2262/14
Номер документу
41633417
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" листопада 2014 р.Справа № 916/2262/14 Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

головуючого судді: О.Л. Воронюка

суддів: В.В. Лашина, С.В. Таран

(склад колегії суддів сформований розпорядженням в.о. голови суду від 29.09.2014р.)

при секретарі: Кияшко Р.О.

За участю:

Від Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Пересипський" - Назаренко В.Д., довіреність № 02/исх, дата видачі : 08.01.14;

Від Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - Лазарчук К.Р.., довіреність № 08-13/384, дата видачі : 31.01.14;

розглянувши апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ"

на рішення господарського суду Одеської області від 10.09.2014 року

по справі № 916/2262/14

За позовом: Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ";

до відповідача: Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України;

про визнання недійсним та скасування рішення

за зустрічним позовом: Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України;

до відповідача: Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ";

про стягнення 72080,00грн.

Відповідно до ст. 77 ГПК України в судовому засіданні 11.11.2014р. оголошувалась перерва до 25.11.2014р.

Відповідно до ст.ст. 44, 811 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.

В судовому засіданні 25.11.2014р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Встановила:

16.06.2014 року ухвалою господарського суду Одеської області порушено провадження по справі за позовом Комунального підприємства «Житлово- комунальний сервіс «ПЕРЕСИПСЬКИЙ» до Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним та скасування рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 92-р/к від 09.04.2014 року.

24.06.2014 року до господарського суду першої інстанції звернулося Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету із зустрічною позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства «Житлово- комунальний сервіс «ПЕРЕСИПСЬКИЙ» 72080.00грн. з яких 68000.00грн. - штраф, 4080.00грн. - пеня.

25.06.2014 року ухвалою господарського суду Одеської області прийнято зустрічну позовну заяву Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до спільного розгляду з первісним позовом у справі № 916/2262/14.

Рішенням господарського суду Одеської області від 10.09.2014 року у задоволенні позову Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" відмовлено повністю, зустрічну позовну заяву Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задоволено у повному обсязі, стягнено з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" на користь Державного бюджету України штраф у сумі 68000 грн., пеню у сумі 4080грн, стягнено з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" судовий збір у розмірі 1827грн.

Зазначений судовий акт обґрунтовано відсутністю правових підстав для визнання недійсним чи скасування рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.042014 року № 92-р/к по справі №45-01/2014 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».

Задовольняючи зустрічні позовні вимоги Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" щодо стягнення штрафу у розмірі 68000.00грн та пені у сумі 4080грн. у повному обсязі господарський суд Одеської області виходив із правомірності рішення Антимонопольного комітету

Не погодившись із зазначеним судовим актом господарського суду від 10.09.2014 року до Одеського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою звернулось Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" в якій просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 10.09.2014 року та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ", а у зустрічному позові Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" відмовити повністю.

30.10.2014 року до суду від КП «ЖКС «Пересипський» надійшли додаткові пояснення по справі.

05.11.2014 року від Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якій відповідач просить рішення господарського суду Одеської області від 10.09.2014 року залишити без змін, а апеляційну скаргу КП «ЖКС «Пересипський» без задоволення з підстав наведених у відзиві.

Колегія суддів, заслухавши представників Комунального підприємства «Житлово- комунальний сервіс «ПЕРЕСИПСЬКИЙ» та Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне:

Відповідно до приписів ст. 101 ГПК України апеляційна інстанція не зв'язана доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному обсязі, а відповідно до приписів ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна належними і допустимим доказами довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог чи заперечень.

Згідно зі ст. 35 Закону України «Про захист економічної конкуренції» від 11.01.2001р., розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.

Статтею 48 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, зокрема, про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу.

Отже, вирішення питання про наявність або відсутність факту порушення законодавства про захист економічної конкуренції та зайняття суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку вирішується виключно за наслідками розгляду відповідної справи органами Антимонопольного комітету України, що включає в себе послідовність проведення певних дій.

Як вбачається із матеріалів справи Розпорядженням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 11.02.2014р. №46рп/к була відкрита справа №45-01/2014 відносно Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», яке кваліфікується за частиною 1 ст. 13 цього ж Закону у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем, що призвело або може призвести до ущемлення інтересів споживачів.

Рішенням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу" визнано, що, відповідно до ч.2 ст.12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та відповідно до п.10.1.2 Методики на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою в територіальних межах обслуговування КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" згідно укладених договорів з власниками (користувачами, орендарями) гаражів, КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" в 2013році займало монопольне (домінуюче) становище, частка якого перевищує 35%; визнано, що дії КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ", які полягають у поданні на затвердження виконавчому комітету Одеської міської ради розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5,00грн. за 1кв.м площі гаража на місяць (з ПДВ), не має економічного обґрунтування, та, як наслідок, його застосуванням, є порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", яке кваліфікується за ч.1 ст.13 цього ж Закону у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою, шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущімлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; за вчинене порушення накладено на КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" штраф у розмірі 68000,00грн.

Як вбачається із матеріалів справи КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" є юридичною особою і діє як суб'єкт господарювання на підставі Статуту, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 1449-V від 04.07.2007р. Основною метою створення підприємства є задоволення міських, суспільних потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, торгівельної та іншої господарської діяльності з метою отримання прибутку в порядку, передбаченому законодавством.

Відповідно до пункту 2.1. Статуту КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" предметом діяльності підприємства є організаційне забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання та прилеглих територій, організація надання різного виду послуг, пов'язаних з експлуатацією, утримання та ремонтом житлового та нежитлового фонду і одержання прибутку в інтересах Засновника.

Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції.

Відповідно до п.10.1.2 Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої Розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002р, установлення монопольного (домінуючого) становища суб'єкта (суб'єктів) господарювання включає такі дії як, зокрема, установлення перевищення часткою суб'єкта господарювання, сукупною часткою кількох суб'єктів господарювання, яким належать найбільші частки на ринку, кількісних показників, які передбачені статтею 12 Закону, а саме для: одного суб'єкта господарювання - 35 відсотків.

Для кваліфікації дій суб'єктів господарювання як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку необхідним є встановлення самого факту вчинення дій, визначених законом як зловживання монопольним (домінуючим) становищем відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

Судова колегія вважає за необхідне зазначити, що відповідач при прийнятті рішення № 92-р/к від 09.04.2014 року по справі № 45-01/2014 мав довести що КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" займало монопольне (домінуюче) становище, частка якого перевищує 35% та встановити конкретний склад правопорушення, передбачений законодавством, що обмежує монополізм та захист суб'єктів господарювання від недобросовісної конкуренції, що містять дії позивача, вказавши відповідну норму закону, якою ці дії передбачені, як правопорушення, визначити причинний зв'язок між вчиненим правопорушенням та спричиненими наслідками.

Так відповідно до Порядку встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради, що затверджений розпорядженням Одеського міського голови № 1031-01р від 26.10.2012., Комунальні підприємства Одеської міської ради як виконавці (виробники) здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на відповідні послуг (роботи) та надають їх уповноваженим органам, які здійснюють контроль за ефективною діяльністю комунальних підприємств (далі - уповноважені органи), на розгляд.

Уповноважені органи протягом 30-ти календарних днів перевіряють та підтверджують (погоджують) достовірність вхідної інформації, яку комунальні підприємства використовують при розрахунках тарифів , приймають рішення щодо економічної і соціальної доцільності встановлення і зміни тарифів та надають ці розрахунки на перевірку до управління економіки, промисловості та інвестиції Одеської міської ради.

Управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради протягом 30-ти календарних днів перевіряє надані розрахунки та інформує уповноважений орган щодо правильності їх виконання та економічної обґрунтованості тарифів комунальних підприємств.

Уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами.

Проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та при будинкових територій для будинків комунальної власності готує та виносить на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради департамент міського господарства Одеської міської ради спільно з районними адміністраціями Одеської міської ради.

Як вбачається з вищенаведеного Порядку, для затвердження виконавчим комітетом Одеської міської ради розрахунку розміру пайової участі, що був підтверджений КП „ЖКС „Пересипський „ необхідна наявність декілька обов'язкових дій, а саме:

1.Рішення уповноваженого органу щодо економічної та соціальної доцільності встановлення встановлення і зміни тарифів та факт перевірки цих розрахунків управлінням економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради;

2. Висновок Управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради щодо правильності виконання та економічної обґрунтованості тарифів комунальних підприємств;

3. Наявність відповідного проекту рішення виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами.

Сама по собі наявність вихідної інформації і розрахунку тарифа для визначення розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкта благоустрою на 2013 рік, яким був розрахований розмір пайової участі ПДВ 5,01 грн/м.2, що був підготовлений Позивачем за первісним позовом та наданий на адресу Суворовської районної адміністрації у м. Одеса у 2012 році не може бути підставою для затвердження такого розміру пайової участі виконавчим комітетом Одеської міської ради. А як наслідок, такі дії не могли призвести до ущемлення інтересів споживачів.

Як вбачається із матеріалів справи, при прийнятті рішення № 443 від 13.12.2012 року, виконавчий комітет Одеської міської ради керувався Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про благоустрій населених пунктів», рішенням Одеської ради від 23.12.2011 року № 1631-УІ «Про затвердження Правил благоустрою території міста Одеси (текстової частини) у новій редакції».

Крім того, п.4 Розділу 2 Порядку встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальним підприємствами Одеської міської ради, що затверджений розпорядженням Одеського міського голови № 1031-01 від 26.10.2012 року встановлено, що уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчому комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення та перегляду тарифів на житлово - комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами.

П.5 Розділу 2 зазначеного Порядку встановлено, що проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для будинків комунальної власності готує та виносить на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради Департамент міського господарства Одеської міської ради спільно з районними адміністраціями Одеської міської ради.

Відповідачем за первісним позовом не вказано, в яких саме проявах ( у який спосіб) можливе настання такого ущемлення та/або реального настання негативних для споживачів наслідків. Відповідних обґрунтованих письмових пояснень та доказів на їх підтвердження не надано. Підтвердженої належними доказами можливості настання такого ущемлення інтересів споживачів не наведено.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія доходить висновку, що встановлення цін (встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою) є повноваженнями виконавчого комітету Одеської міської ради.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Отже, в діях КП «ЖКС «Пересипський» відсутній факт встановлення цін (тарифів), оскільки рішенням Одеської міської ради № 443 від 13.12.2012 року «Про встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою» встановлено розмір пайової участі 5,0 грн. за 1 кв. м. площі гаража на місяця (з ПДВ) для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою, що обслуговуються комунальними підприємствами «Житлово - комунальний сервіс».

Щодо зустрічного позову Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до КП «ЖКС «Пересипський» про стягнення штрафу 68000грн. та пені 4080грн. судова колегія вважає за необхідне зазначити наступне.

Рішенням Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладання штрафу", зокрема, накладено на КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" штраф у розмірі 68000,00грн. на підставі п.1 ч.2 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції". У рішенні зазначено, що відповідно до ч.3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про захист економічної конкуренції», заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено.

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про захист економічної конкуренції», підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Судова колегія вважає, що відповідачем за первісним позовом не доведено, що дії КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ", які полягають у поданні до Суворовської районної адміністрації розрахунку розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою за 1 кв. м площі гаража на місяць (з ПДВ), призвели або могли призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Оскільки рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 09.04.2014р. №92-р/к по справі №45-01/2014 є неправомірним тому відсутні підстави для застосування до позивача за первісним позовом штрафу в розмірі 68000 грн. та пені у сумі 4080грн.

Таким чином, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у рішенні місцевого господарського суду, колегія суддів дійшла висновків про те, що господарським судом Одеської області в порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України не розглянуто всебічно та повно в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності.

Вищенаведене свідчить про неповне з'ясування судом першої інстанції фактичних обставин справи, що мають значення для правильного вирішення спору, що призвело до неправильного застосування до спірних правовідносин норм матеріального права, та відповідно до ст. 104 ГПК України є підставою для скасування рішення суду.

За таких обставин та з огляду на вищезазначені приписи чинного законодавства, судова колегія вважає, що апеляційну скаргу КП "ЖКС "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" слід задовольнити, рішення господарського суду Одеської області від 10.09.2014р. у справі №916/2262/14 скасувати, позов Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" задовольнити, у задоволенні зустрічних позовних вимог Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо стягнення з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ до Державного бюджету на рахунок ГУДКСУ в Одеській області штрафу у сумі 68 000грн. та пеню у сумі 4080грн. слід відмовити у повному обсязі

Керуючись ст. 85, 99, 103- 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -

Постановила :

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" задовольнити.

Рішення господарського суду Одеської області від 10.09.2014 року по справі № 916/2262/14 - скасувати.

Позов Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ" задовольнити.

Визнати недійсним та скасувати рішення Адміністративної колегії Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 92-р/к від 09.04.2014 року по справі № 45-01/2014.

У задоволенні зустрічних позовних вимог Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України щодо стягнення з Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "ПЕРЕСИПСЬКИЙ до Державного бюджету на рахунок ГУДКСУ в Одеській області штрафу у сумі 68 000грн. та пеню у сумі 4080грн. відмовити у повному обсязі.

Повний текст складено та підписано 01.12.2014 року.

Головуючий суддя О.Л. Воронюк

Суддя С.В. Таран

Суддя В.В. Лашин