ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2014 року Справа № 925/1971/14
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Пащенко А.Д., із секретарем судового засідання Ковбою І.М.,
представники: позивача: ОСОБА_1- за довіреністю,
відповідача: Філатов С.М. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області справу
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3
до Смілянської міської ради
про зміну договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 подано позовну заяву до Смілянської міської ради від 20.10.2014, в якій позивач просить внести зміни до Договору оренди землі від 24 травня 2005 року, із змінами від 03 листопада 2008 року, та викласти пункт 9 у новій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що складає 4 214,98 грн. в рік". Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав на те, що відповідно до рішення ХVІІІ сесії Смілянської міської ради від 22.12.2011 № 18-23/VI "Про грошову оцінку земель м. Сміла" та рішення ХХІ сесії Смілянської міської ради від 29.03.2012 № 21-15/VІ "Про внесення змін до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Сміла" розмір щомісячної орендної плати має складати 4 % нормативної грошової оцінки землі. У вересні 2012 року до всіх договорів оренди землі, у яких розмір орендної плати перевищував 4%, укладені договори про внесення відповідних змін до їх умов, за виключенням договору від 24.05.2005. Пропозицію позивача від 24.07.2014 про внесення зміни до договору оренди землі від 24 травня 2005 року та проведення відповідних перерахунків розміру орендної плати відповідач листом від 06.08.2014 відхилив, у зв'язку з чим позивач змушений звернутися з даним позовом до господарського суду.
У судовому засіданні 25.11.2014 позивач подав Заяву про зміну предмету позову, в якій просить прийняти цю заяву до розгляду та внести зміни до договору оренди землі від 24 травня 2005 року із змінами від 03 листопада 2008 року, та викласти пункти 5, 9 договору у такій редакції: пункт 5. "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 149 985, 76 грн."; пункт 9 "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що складає 5 999,43 грн. в рік".
Вказана заява прийнята судом до розгляду як така, що відповідає праву позивача, встановленому в статті 22 ГПК України, підписана повноважною особою, подана до початку розгляду спору по суті.
У відзиві на позов відповідач заперечив проти позовних вимог позивача у зв'язку з тим, що договір оренди землі від 24 травня 2005 року, із змінами від 03 листопада 2008 року, як і договори інших власників приміщень будівлі АДРЕСА_2, укладений на одну й ту ж земельну ділянку під всією будівлею, при цьому будівля безпосередньо позивачу не належить. Відповідач звертав увагу позивача на необхідність з усіма власниками приміщень будівлі по АДРЕСА_2 у відповідності до ст. 123 Земельного кодексу України звернутися до міської ради з клопотанням для оформлення спільного права оренди земельної ділянки. Розмір орендної плати для кожного із власників у договорі буде визначатися окремо з урахуванням площ часток ділянок, що використовується одним суб'єктом та пропорційно площам приміщень, відповідно до представлених позивачем та іншим власникам документів, що посвідчують право власності на нерухоме майно.
У судовому засіданні:
представник позивача підтримав позов в редакції заяви про зміну підстав позову, просив внести зміни до п. 5 та п. 9 договору оренди землі від 24 травня 2005 року із змінами, заперечив проти доводів відповідача у відзиві на позов, оскільки вказане міською радою у відзиві не ґрунтується на законі, жодною нормою не передбачено право орендодавця вимагати від орендарів приміщень у будинку якось групуватися з іншими орендарями для оформлення спільного права оренди земельної ділянки; просить зобов'язати відповідача подати нормативний документ, на підставі якого вказана вимога викладена у відзиві на позов; просив задовольнити позов та стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати;
представник відповідача, заперечуючи проти позову, посилався на доводи і міркування, викладені у відзиві на позов, та пояснив, що вказаними в позові рішеннями Смілянської міської ради дійсно встановлено, що розмір щомісячної орендної плати має складати 4 % нормативної грошової оцінки землі та у 2012 році встановлено нову нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка є предметом оренди за договором із позивачем, та позивачем вірно вказано її вартість відповідно до Витягу із технічної документації від 16.02.2012, однак, відповідач не прийняв пропозицію позивача щодо оренди приміщення будівлі АДРЕСА_2 та рекомендував йому звернутися до міської ради спільно з усіма власниками приміщень будівлі з клопотанням про оформлення спільного права оренди земельної ділянки.
У судовому засіданні оголошувалася перерва із 18.11.2014 по 25.11.2014 на підставі частини 3 статті 77 ГПК України.
У судовому засіданні 25.11.2014 оголошена вступна та резолютивна частини рішення суду на підставі статті 85 ГПК України.
Оцінивши докази у справі в їх сукупності, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, суд встановив таке.
24 травня 2005 року Смілянська міська рада, як орендодавець, і фізична особа - підприємець ОСОБА_3, як орендар, на підставі рішення 24 сесії Смілянської міської ради від 03.03.2005 № 24-15 уклали договір оренди землі, далі - Договір, згідно з якими орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,0424 га в АДРЕСА_2, яка за цільовим призначенням відноситься до земель громадської забудови.
На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: цегляна нежила 2-х поверхова будівля - заклад громадського харчування - кафе, а також інші об'єкти інфраструктури: проїзди, проходи та площадки (п. 3 Договору) .
В пункті 5 Договору вказано: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 99 037,92 гривень (233,58 грн. - за 1 кв. м.) "
Відповідно до пункту 8 Договору він укладений терміном на 10 років згідно рішення ХХІV сесії Смілянської міської ради від 03.03.2005 № 24-15.
В пункті 9 Договору вказано таке: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що складає 2 971,14 грн. в рік".
Відповідно до пункту 36 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Будь - які зміни та доповнення до договору оформляються у вигляді додатків в письмовому виді, проходять державну реєстрацію і є невід'ємною частиною договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
24 травня 2005 року Договір оренди землі від 24 травня 2005 року зареєстрований Смілянським міським відділом Черкаської регіональної філії державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040577800130.
В подальшому, на підставі рішення ХVІ сесії Смілянської міської ради від 26.07.2007 № 16-14/V "Про внесення змін до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі м. Сміла" Смілянська міська рада, як орендодавець, та фізична особа - підприємець ОСОБА_3, як орендар, уклали Договір про внесення змін до договору оренди землі від 24 травня 2005 року, згідно якого з 26.07.2007 внесли зміни до пункту 9 та встановили орендну плату у розмірі 7,5 відсотків нормативної грошової оцінки землі, що складає 7 903,08 грн. в рік ".
03 листопада 2008 року договір про внесення змін до договору оренди землі від 24 травня 2005 року зареєстрований Смілянським міським відділом Черкаської регіональної філії ДП "Центр Державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040877800321.
Рішенням ХVІІІ сесії Смілянської міської ради від 22.12.2011 № 18-23/VI "Про грошову оцінку земель м. Сміла" та рішенням ХХІ сесії Смілянської міської ради від 29.03.2012 № 21-15/VІ "Про внесення змін до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі у м. Сміла" розмір щомісячної орендної плати для розміщення закладів громадського харчування (ресторани, кафе, бари та інші) повинен складати 4 % нормативної грошової оцінки землі.
24 липня 2014 року позивач надіслав відповідачу лист (а. с. 12), в якому просив останнього внести зміни до договору оренди землі від 24 травня 2005 року та провести відповідні перерахунки.
06 серпня 2014 року відповідач надіслав позивачу відповідь на його пропозицію щодо внесення змін до договору оренди землі від 24 травня 2005 року, в якому відмовив в укладенні змін до договору, посилаючись на те, що цей договір оренди, як і договори інших власників приміщень будівлі АДРЕСА_2, укладений на одну й ту ж земельну ділянку під всією будівлею, при цьому будівля безпосередньо позивачу не належить. Електронні системи обліку унеможливлюють одночасну реєстрацію прав оренди різних суб'єктів на одну і ту ж земельну ділянку. За даних умов земельні відносини підлягають перегляду, а документи приведенню у відповідність до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим відповідач рекомендував позивачу звернутися спільно з усіма власниками приміщень будівлі до міської ради з клопотанням для оформлення спільного права оренди земельної ділянки.
У зв'язку з відмовою позивача від внесення змін до договору оренди землі позивач звернувся з даним позов до суду.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, з огляду на таке.
Згідно статті 30 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон) зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
За приписом частини 2 статті 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Позивач та відповідач не досягли згоди щодо внесення до Договору змін, які були запропоновані позивачем, у зв'язку з чим виник даний спір.
Згідно частини 1 статті 15, статті 21 Закону однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
В пункті 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу в редакції Закону України від 27.03.2014 р. № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" вказано, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
За приписом пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до частини 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Згідно частини 2 статті 20, статті 23 ЗУ "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою у межах населених пунктів.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Таким чином, нормативна грошова оцінка землі та встановлений договором оренди землі розмір орендної плати, який має відповідати встановленим Податковим кодексом України граничним розмірам орендної плати за землю, є основою для визначення конкретної суми орендної плати за землю, тому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки на підставі Закону України "Про оцінку земель" та зміна законодавчо встановлених граничних розмірів орендної плати за землю є підставою для внесення відповідних змін до договору оренди землі.
В пункті 36 Договору вказано, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Будь - які зміни та доповнення до договору оформляються у вигляді додатків в письмовому вигляді, проходять державну реєстрацію і є невід'ємною частиною договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Смілянська міська рада на ХVІІІ сесії 22.12.2011 прийняла рішення № 18-23/VI "Про грошову оцінку земель м. Сміла", відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що орендується позивачем за Договором від 24.05.2005, стала складати 149985,76 грн., про що вказано у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1336 від 16.02.2012, наданому міськрайонним управлінням Держкомзему у м. Сміла та Смілянському районі. Рішенням ХХІ сесії Смілянської міської ради від 29.03.2012 № 21-15/VІ "Про внесення змін до Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі у м. Сміла" встановлено розмір щомісячної орендної плати у вигляді 4 % від нормативної грошової оцінки землі. Прийняття вказаних рішень підтверджено представником міської ради у судовому засіданні.
Пунктом 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що річна сума платежу не може перевищувати:
а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом;
в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
З огляду на викладені вище обставини та правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про внесення змін в пункти 5 та 9 Договору щодо розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати у розмірі 4 відсотка нормативної грошової оцінки землі є обґрунтованими і законними, підтвердженими належними доказами, тому підлягають задоволенню. Доводи відповідача у відзиві на позов суд вважає такими, що не відповідають чинному законодавству України, відповідач не вказав правову норму, яка зобов'язує орендарів разом звертатися до орендодавця щодо спільного оформлення права оренди земельної ділянки.
Відповідно до приписів статті 653 ЦК України, статті 188 ГК України договір вважається зміненим з дня набрання даним рішенням суду законної сили.
На підставі статті 49 ГПК України з відповідача підлягають відшкодуванню позивачу понесені останнім витрати на сплату судового збору в сумі 1 827 грн.
Виходячи з викладеного, керуючись статтями 49, 82- 85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до договору оренди землі від 24 травня 2005 року, укладеного Смілянською міською радою та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3, із змінами від 03 листопада 2008 року, та викласти пункт 5 та пункт 9 у такій редакції:
пункт 5. "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 149 985, 76 грн.";
пункт 9. "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 4 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що складає 5 999,43 грн. в рік ".
Стягнути з Смілянської міської ради (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 37, ідентифікаційний код 25874705) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) - 1 827 грн. (одну тисячу вісімсот двадцять сім гривень) судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено та підписано 01.12.2014 (понеділок).
Суддя А.Д. Пащенко