МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
19 листопада 2014 року Справа № 814/2449/14
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Зощак В.В. розглянувши адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1,Миколаїв,54055
доРеєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції, вул. Потьомкінська, 17/4,Миколаїв,54030 Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Миколаївській області, вул. Потьомкінська, 17/4,Миколаїв,54030
провизнання протиправним та скасування рішень про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, про відмову у реєстрації прав та їх обтяжень, зобов'язати зареєструвати право власності, ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції у Миколаївській області (далі по тексту також - відповідач 1, реєстратор) та Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Миколаївській області (далі по тексту - відповідач 2), в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції у Миколаївській області №13008077 від 14.05.2014 року про зупинення розгляду заяви та рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 26.06.2014 року, а також зобов'язати реєстратора зареєструвати за позивачем право власності на гараж АДРЕСА_2, з видачею свідоцтва про право власності та витягу з державного реєстру прав після подання документів, що подавалися 22.04.2014 року.
Відповідачі позов не визнали, зазначивши про правомірність оспорюваних рішень, прийнятих на підставі імперативних приписів Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 868 від 17.10.2013 року.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.
22.04.2014 року позивач звернувся до Реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції у Миколаївській області із заявою про реєстрацію за ним права власності на гараж АДРЕСА_2 у м. Миколаєві (далі також - заява про реєстрацію). До заяви позивачем додано технічний паспорт, акт державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію, рішення виконавчого комітету місцевої ради депутатів, договір та доповнення до нього.
12.05.2014 року позивач звернувся до реєстратора із заявою про відкликання своєї заяви про державну реєстрацію права власності від 22.04.2014 року з умовою повернення сплачених коштів та оригіналів усіх поданих документів.
14.05.2014 року відповідачем 1 прийнято рішення №13008077 про зупинення розгляду зазначеної заяви про державну реєстрацію права власності у зв'язку з неподанням усіх необхідних документів, а саме документа, що підтверджує виникнення, перехід, припинення речових прав на земельну ділянку під збудованих гаражем (далі також - документ про право на землю). Рішення отримано позивачем 16.05.2014 року.
02.06.2014 року відповідач 1 надав позивачеві відповідь-роз'яснення, у якій звернув увагу позивача на перелік документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав відповідно до Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №868 від 17.10.2013 року (далі по тексту також - Порядок), а також відмовив у відкликанні заяви про державну реєстрацію права власності та поверненні сплачених коштів, посилаючись на п.18 Порядку та п.6 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та недотримання позивачем порядку подання та форми заяви про відкликання заяви про реєстрацію.
26.06.2014 року державним реєстратором рішення про відмову у здійсненні реєстрації права власності на гараж з мотивів не надання документа про право на землю.
При цьому з моменту отримання відповіді-роз'яснення (02.06.2014 по 26.06.2014) позивач мав можливість відкликати заяву про реєстрацію у встановленому законодавством порядку.
26.06.2014 року позивач звернувся до реєстраційної служби Головного управління юстиції у Миколаївській області зі скаргою на неправомірні дії відповідача 1.
Реєстраційною службою Головного управління юстиції у Миколаївській області 16.07.2014 надана відповідь, якою позивачу відмовлено в задоволенні вимог, викладених у скарзі.
Вирішуючи питання про правомірність оспорюваних рішень, суд враховує наступне.
Правовідносини, що є предметом судового дослідження врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі по тексту також - Закон), Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. №868.
Так, відповідно до ст.5 Закону об'єкти нерухомого майна, стосовно яких проводиться державна реєстрація прав у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення. Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація прав на такий об'єкт проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
За змістом ст.22 Закону (зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень) у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно із ст.24 Закону (відмова у державній реєстрації прав та їх обтяжень) у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: … подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.
Пунктом 4 Порядку визначено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на об'єкти нерухомого майна, а саме на земельну ділянку, підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини, квартиру, житлове та нежитлове приміщення. У разі коли законодавством встановлено вимогу щодо прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація права власності на нього проводиться після прийняття такого об'єкта в експлуатацію в установленому законодавством порядку. Державна реєстрація права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини проводиться незалежно від того, чи зареєстроване право власності на земельну ділянку, на якій вони розташовані. Державна реєстрація права власності на квартиру, житлове та нежитлове приміщення проводиться незалежно від того, чи зареєстроване право власності на житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини, в яких вони розташовані. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки проводиться після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, що є похідними від права власності, проводиться після державної реєстрації права власності на таке майно відповідно до вимог цього Порядку, крім випадків, коли державна реєстрація речового права, що є похідним від права власності, проводиться одночасно з державною реєстрацією права власності, а також коли державна реєстрація права власності проведена до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення.
За змістом п.8 Порядку заява може бути відкликана заявником до прийняття рішення щодо державної реєстрації прав шляхом подання органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяви про відкликання заяви, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Під час подання заяви про відкликання заяви заявник пред'являє органу державної реєстрації прав, нотаріусу документ, що посвідчує його особу. У разі подання заяви про відкликання заяви шляхом надсилання поштою справжність підпису заявника засвідчується у порядку, передбаченому пунктом 11 цього Порядку. Орган державної реєстрації прав, нотаріус приймає заяву про відкликання заяви шляхом її реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів з автоматичним присвоєнням їй реєстраційного номера, фіксацією дати та часу реєстрації. Орган державної реєстрації прав у разі подання особисто заявником заяви про відкликання заяви видає йому картку прийому заяви. Орган державної реєстрації прав у разі подання заяви про відкликання заяви поштою реєструє таку заяву в базі даних про реєстрацію заяв і запитів не пізніше наступного робочого дня з моменту її надходження. При цьому заявникові картка прийому заяви не видається. Державний реєстратор розглядає заяву про відкликання заяви в день її прийняття.
За результатами розгляду заяви про відкликання заяви державний реєстратор приймає рішення про залишення заяви без розгляду у зв'язку з її відкликанням або про відмову в задоволенні такої заяви.
Державний реєстратор приймає рішення про відмову в задоволенні заяви про відкликання заяви за наявності таких підстав: із заявою про відкликання заяви звернулася неналежна особа; за результатами розгляду заяви державним реєстратором вже прийнято рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в державній реєстрації прав; заяву з відповідним реєстраційним номером заявник не подавав до відповідного органу державної реєстрації прав, нотаріуса; інші випадки, наявність яких може завдати шкоди чи порушити права та законні інтереси заявника або третіх осіб.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття рішення про залишення заяви без розгляду у зв'язку з її відкликанням або рішення про відмову в задоволенні заяви про відкликання заяви видає таке рішення особисто або надсилає поштою заявникові.
У разі прийняття рішення про залишення заяви без розгляду у зв'язку з її відкликанням орган державної реєстрації прав, нотаріус видає особисто заявникові або надсилає поштою з описом вкладення також документи, подані для проведення державної реєстрації прав.
У разі коли заявник особисто отримує рішення про залишення заяви без розгляду у зв'язку з її відкликанням або рішення про відмову в задоволенні заяви про відкликання заяви, заявник пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. На примірнику рішення, що залишається для формування облікової справи, проставляються дата його отримання та підпис заявника.
Після отримання документів особисто заявник у разі видачі йому картки прийому заяви повертає органові державної реєстрації прав таку картку з відміткою про отримання відповідних документів, яка підписується ним із зазначенням дати їх отримання.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус не повертає документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Заява про відкликання заяви, а також інші документи, що видані, оформлені або отримані державним реєстратором під час розгляду заяви про відкликання заяви, долучаються ним до облікової справи відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 50 Порядку для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник подає:
- документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об'єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо).
- довідку (виписку) із переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видану особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), про участь заінтересованої особи в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (у тому числі шляхом купівлі-продажу майнових прав);
- технічний паспорт на об'єкт інвестування (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо);
- завірені особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), копії (крім випадків подання оригіналів таких документів особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва):
- документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані);
- документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна);
- документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
- документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася).
Відповідно до ст. 22 Закону, у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі (передбаченому нормативно-правовими актами), державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Як випливає з п. 6 ст. 16 Закону та п. 18 Порядку заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень може бути відкликана до прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в державній реєстрації. Орган державної реєстрації прав, нотаріус приймає заяву про відкликання заяви шляхом її реєстрації у базі даних про реєстрацію заяв і запитів з автоматичним присвоєнням їй реєстраційного номера, фіксацією дати та часу реєстрації. Орган державної реєстрації прав у разі подання особисто заявником заяви про відкликання заяви видає йому картку прийому заяви.
З цього випливає, що відкликання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень можливе лише до прийняття рішення про її задоволення (державну реєстрацію права власності) або відмови у її задоволення.
В даному випадку заява про відкликання заяви про реєстрацію речового права не відповідала вимогам п. 18 Порядку (недотримана форма заяви та порядку її реєстрації). Позивач не заперечує факт подання заяви про відкликання заяви про реєстрацію без дотримання встановленої законом форми та порядку.
За таких обставин, вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення №13008077 від 14.05.2014 року про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію не підлягає задоволенню, оскільки на момент прийняття оспорюваного рішення у відповідача не було підстав для залишення заяви без розгляду у зв'язку з її відкликанням.
Як зазначалось вище, для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник подає, окрім інших, документ (копію), що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку.
Отже, вимога реєстратора про подання такого документа є правомірною, а її не невиконання у встановлений строк тягне за собою обов'язок державного реєстратора прийняти рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень. При цьому, орган державної реєстрації прав, нотаріус не повертає документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Посилання позивача на пункт 4 Порядку не має правового значення, оскільки вказана правова норма не суперечить приписам пунктам 49-50 Порядку, із яких слідує, що від заявника вимагається надати документ (копію), що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (а не документ на підтвердження права на земельну ділянку саме власнику забудови, або відомості про її попередню реєстрацію за власником майна). Тобто, якщо земельна ділянка під законною забудовою належить іншій юридичній (фізичній особі) або є державною власністю, державному реєстратору надається відповідний документ. В даному випадку, договір про користування земельною ділянкою, укладений між Миколаївською міською радою та забудовником багатоквартирного будинку і гаражів, який надано позивачем до суду, але не надано державному реєстратору незважаючи на зазначення про це в рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію права власності на гараж, є саме тим документом (зазначена обставина підтверджена відповідачем).
Таким чином, відповідач при прийнятті оспорюваних рішень діяв на підставі, в спосіб, що передбачені нормативними актами України, з врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Вищенаведене в сукупності є підставою для відмови в задоволені позову.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний