Рішення № 41631379, 25.11.2014, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
25.11.2014
Номер справи
924/677/14
Номер документу
41631379
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"25" листопада 2014 р. Справа № 924/677/14

Господарський суд Хмельницької області у складі:

суддя Виноградова В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Хмельницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький

до публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор", м. Славута

про стягнення 1230910,00 грн. шкоди

за участю представників сторін:

від позивача: Сліпчук О.П.- за довіреністю від 08.01.2014 р.

від відповідача: Кершис А.А. - за довіреністю № 3757/01-10 від 04.12.2013 р.

від прокуратури: Ткачук Н.С. - прокурор прокуратури м. Хмельницького

В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

встановив: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся з позовом про стягнення з публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" 1230910,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, без відповідного дозволу, обґрунтовуючи позовні вимоги наявними в матеріалах справи доказами й посилаючись на ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" та ст. ст. 37, 40, 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Повноважний представник відповідача у відзиві на позов та в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив. Вказав на недотримання позивачем вимог щодо досудового врегулювання спорів, передбачених п. 6 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011р. № 454/2011, п. п. 3.1, 3.2 Положення про організацію та порядок ведення правової роботи в територіальних органах Держекоінспекції України, затвердженого Наказом державної екологічної інспекції України №17 від 16.01.2012 р. (далі - Положення №17), абз. 1 ст. 7 ГПК України. З огляду на зазначені норми законодавства робить висновок про те, що ними встановлений обов'язок позивача дотримуватись порядку досудового врегулювання спору, однак позивачем порушено строк надання відповіді на претензію, у зв'язку з чим передчасно подано позов про стягнення коштів. Також вказує, що в порушення норм ГПК України, приписів Положення №17, в претензії №1880/07 від 05.05.2014р. не зазначено розрахунок, а лише додано його неналежно засвідчену копію як додаток, що суперечить абз. 6 ст. 6 ГПК України, абз. 6 п. 3.8 Положення № 17, п. 5.27 Національних стандартів України ДСТУ 4163-2003 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації", затверджених Держспоживстандартом № 55 від 07.04.2003 р. Разом з тим, вважає позовні вимоги неправомірними з огляду на положення ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", ст. ст. 29, 69 Бюджетного кодексу України. Не заперечує проти виявленого порушення та заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в розмірі 1230910,00 грн.

Ухвалою господарського суду від 23 червня 2014 р., за клопотанням позивача, було зупинено провадження у справі №924/677/14 до набрання законної сили рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №822/2201/14 за позовом публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області щодо визначення розміру відшкодування збитків в розмірі 1230910,00 гривень та направлення листа-претензії №1880/07 від 05.05.2014 року.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2014 року по справі № 822/2201/14 в позові ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області щодо визначення розміру відшкодування збитків в розмірі 1230910,00 гривень та направлення листа-претензії № 1880/07 від 05.05.2014 року відмовлено.

Ухвалою господарського суду від 10 листопада 2014 р. за клопотанням Хмельницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері провадження у справі № 924/677/14 поновлено.

Розглядом матеріалів справи встановлено:

ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" зареєстроване як юридична особа, одним з видів господарської діяльності якої є виробництво керамічних санітарно-технічних виробів (відображено у витязі з ЄДРЮО та ФОП від 08.05.2014р.).

На підставі направлення № 939/02 від 14.05.2015р. працівниками Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області було проведено планову перевірку дотримання ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що складено акт перевірки №123/02 від 30.05.2013р.

Перевіркою, зокрема, встановлено, що ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" в порушення ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за відсутності дозволу на викиди. Акт підписано генеральним директором товариства, начальником екологічного відділу та інженером - екологом товариства без зауважень та заперечень.

У зв'язку із виявленим порушенням, на підставі протоколу №207 від 30.05.2013р. про адміністративне правопорушення позивачем винесено постанову №207/02 від 31.05.2013р. про накладення адміністративного стягнення на начальника екологічного відділу ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" за порушення ст.ст. 10, 11 Закону України "Про атмосферне повітря" у вигляді штрафу в розмірі 136 грн. Штраф сплачено відповідно до квитанції від 14.06.2013р.

З метою усунення недоліків та порушень природоохоронного законодавства, виявлених 30.05.2013 р. під час перевірки дотримання природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, Державною екологічною інспекцією було винесено припис № 123/02 від 03.06.2013р., яким приписано ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" отримати, зокрема, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до 01.08.2013р. та надати інформацію про хід виконання припису.

ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" було розроблено заходи по усуненню недоліків, виявлених в ході перевірки Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області, серед яких - отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

На підставі направлення № 2103/02 від 07.08.2013р. працівниками Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, зокрема, щодо виконання ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" припису інспекції №123/02 від 03.06.2013р. За наслідками перевірки складено акт №202/08 від 08.08.2013р., в якому зафіксовано невиконання відповідачем припису №123/02 від 03.06.2013р. щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Акт підписано представником відповідача без зауважень та заперечень.

У зв'язку із виявленим порушенням, на підставі протоколу №307 від 08.08.2013р. про адміністративне правопорушення позивачем винесено постанову №307/02 від 08.08.2013р. про накладення адміністративного стягнення на начальника екологічного відділу ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" у вигляді штрафу в розмірі 250 грн. Даний штраф сплачено відповідно до квитанції від 23.08.2013р.

Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області було винесено ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" припис № 2020/02 від 12.08.2013р., зокрема, щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

На виконання вищезазначеного припису, наказом №290 від 27.08.2013р. було затверджено заходи по усуненню недоліків, виявлених в ході перевірки ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор", серед яких - отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Аналогічна перевірка, з метою контролю за виконанням припису щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин, була проведена працівниками Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області 03.12.2013р. За її результатами було складено акт, в якому зафіксовано невиконання ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" припису інспекції щодо отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря. На підставі протоколу №425 від 03.12.2013р. про адміністративне правопорушення позивачем винесено постанову №425/02 від 08.08.2013р. про накладення адміністративного стягнення на начальника екологічного відділу ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" у вигляді штрафу в розмірі 306 грн.

24.01.2014 р. Департаментом екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації було видано ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" дозвіл №6810600000-126/17 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами терміном дії з 24.01.2014р. по 24.01.2019р.

В листі Департаменту екології та природних ресурсів Хмельницької обласної державної адміністрації від 10.06.2014р., адресованому в.о. Хмельницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, зазначено, що Департаментом було отримано заяву щодо видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" 14.01.2014р. за № 04/0116-05. Згідно поданої заяви товариство отримало відповідний дозвіл від 24.01.2014р. № 6810600000-126/17.

На вимогу Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області (лист від 31.01.2014р. №372/02) ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" направило (лист від 06.02.2014р.) копію звіту про охорону атмосферного повітря за 2013р. за формою 2-ТП; завірену копію дозволу на викиди, протокол якості газу, таблицю.

За наслідками перевірки від 30.05.2013р. працівниками Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" в результаті наднормативних викидів, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, на загальну суму 1230910,00 грн. та направлено лист - претензію №1880/07 від 05.05.2014р. про відшкодування зазначених збитків.

Оскільки відповідач не сплатив 1230910,00 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу в результаті наднормативних викидів, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 1230910,00 грн. шкоди.

ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області щодо визначення розміру відшкодування збитків в розмірі 1230910,00 грн. та направлення листа - претензії №1880/07 від 05.05.2014р. про відшкодування збитків.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2014р. по справі №822/2201/14 в задоволенні позову ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області щодо визначення розміру відшкодування збитків в розмірі 1230910,00 грн. та направлення листа - претензії № 1880/07 від 05.05.2014р. про відшкодування збитків було відмовлено. При винесенні постанови суд виходив із правомірності проведення перевірки відповідача, складання акту перевірки від 30.05.2013р., здійснення розрахунку розміру відшкодування збитків в сумі 1230910,00 грн., завданих відповідачем державі в результаті викидів в атмосферне повітря без відповідного дозволу, направлення листа - претензії №1880/07 від 05.05.2014р. про відшкодування збитків.

Дослідивши зібрані у справі докази та надавши їм правову оцінку в сукупності, судом взято до уваги таке.

Згідно зі ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.

Статтею 5 цього Закону визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).

В ст. 66 Конституції України встановлено, що кожний зобов'язаний не заподіювати шкоду природі.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Відповідно до п. 4.2 Положення про Державну екологічну інспекцію у Хмельницькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12.12.2011р. (далі - Положення), Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами, зокрема, вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин (пп. г)).

Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження (п. 6.4), складає протоколи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення у випадках передбачених законом (п. 4.3 Положення).

В ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" зазначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Приписами ч. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно з п. п. 2, 3, 4 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302), дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну. Дозвіл видається суб'єкту господарювання за формою, встановленою Мінприроди. Дозвіл видається безоплатно на строк не менш як п'ять років: суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до першої групи, - Мінприроди за погодженням з Держсанепідслужбою; суб'єкту господарювання, об'єкт якого відповідно до законодавства належить до другої або третьої групи, - обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища через дозвільні центри за погодженням з територіальними органами Держсанепідслужби.

Як убачається з матеріалів справи, працівниками Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області було проведено планову перевірку дотримання ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що складено акт перевірки №123/02 від 30.05.2013р. в якому встановлено, що ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" в порушення ст.ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за відсутності дозволу на викиди. Акт перевірки підписаний генеральним директором товариства, начальником екологічного відділу та інженером - екологом товариства без зауважень та заперечень.

Так, на підставі акту перевірки працівниками позивача 30.05.2013р. складено протокол про адміністративне правопорушення № 207 та винесено постанову про накладення на начальника екологічного відділу ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" Шнерегу О.Л. адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136 грн., який оплачено в повному обсязі.

За результатами перевірки позивачем винесено відповідачу припис № 123/02 від 03.06.2013р., яким відповідача зобов'язано, зокрема, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами та надати до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області відповідну інформацію.

В ході судового розгляду встановлено, що позивачем з метою перевірки виконання вимог припису щодо отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами було проведено позапланові перевірки відповідача від 08.08.2013р. (акт № 202/08), від 03.12.2013р. (акт №305/02), якими встановлено невиконання ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" вимог припису щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин; на підставі даних актів відповідальних осіб товариства було притягнуто до адмінвідповідальності.

24.01.2014р. ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" отримав дозвіл № 6810600000-126/17 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами основного виробництва строком дії з 24.01.2014р. по 24.01.2019р.

Отже, відповідач здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу, що підтверджено актом перевірки від 30.05.2013р. (підписаний без зауважень та заперечень представниками відповідача), до отримання нового дозволу (24.01.2014р.).

Статтею 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Аналогічні приписи містить і ст. 34 Закону України " Про атмосферне повітря", а саме: шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у розмірах, встановлених законом.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб), визначений у Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 21.01.2009р. №48/16064. (надалі Методика №639).

Положеннями п. п. 2.1.2., 2.7.1. Методики №639 передбачено, що наднормативними викидами вважаються, зокрема, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства і розрахункові методи визначення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та об'ємної витрати газопилового потоку застосовуються, зокрема, у випадках викиду забруднюючих речовин від джерел викидів, які здійснюються без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання.

Начальником відділу - старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Хмельницької області відділу екологічного контролю атмосферного повітря та водних ресурсів Вишомірською О.Ю. за наслідками перевірки від 30.05.2013р. було здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" в результаті наднормативних викидів, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на загальну суму 1230910 грн. та направлено лист - претензію №1880/07 від 05.05.2014р. про відшкодування зазначених збитків.

В розрахунку зазначено, що розмір відшкодування збитків за наднормативний викид однієї тонни забруднюючої речовини в атмосферне повітря розраховувався на основі розміру мінімальної заробітної плати, установленої на час виявлення порушення, помноженої на коефіцієнт 1,1, з урахуванням регулювальних коефіцієнтів і показника відносної небезпечності кожної забруднюючої речовини. Розмір збитків розраховується за формулою 12 Методики: З = mі х 1,1П х Aі х Кт х К зі, де З - розмір збитків, грн.; mі - маса i-тої забруднюючої речовини, що викинута в атмосферне повітря наднормативно, т; 1,1П - розмір мінімальної заробітної плати (П) на момент виявлення порушення за одну тонну умовної забруднюючої речовини, помноженої на коефіцієнт (1,1), грн/т; Aі - безрозмірний показник відносної небезпечності i-тої забруднюючої речовини; Кт - коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості; К зі - коефіцієнт, що залежить від рівня забруднення атмосферного повітря населеного пункту i-тою забруднюючою речовиною. Загальний розмір збитків розраховується як сума розмірів збитків за наднормативний викид в атмосферне повітря кожної забруднюючої речовини.

В силу п. 3.11 Методики №639 час роботи джерела в режимі наднормативного викиду визначається з моменту виявлення порушення до моменту його усунення, з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

За змістом п.1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. № 464, моментом виявлення порушення є дата складання акту перевірки. При цьому відповідно до п.3.12 Методики №639 факт усунення порушення може бути підтверджений, зокрема, отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Правомірність визначення розміру збитків з 30.05.2013р. (дата складання акту перевірки) по 23.01.2014р. (до отримання відповідного дозволу на викиди) в розмірі 1230910,00 грн. встановлена постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2014 р. по справі № 822/2201/14 за позовом ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" до Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області про визнання протиправними дій Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області щодо визначення розміру відшкодування збитків в розмірі 1230910,00 грн. та направлення листа претензії № 1880/07 від 05.05.2014 р. При цьому судом беруться до уваги приписи ст. 35 ГПК України.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Приписи вказаної норми передбачають, що підставою для виникнення цивільно-правової відповідальності є наявність шкоди, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювача шкоди, причинний зв'язок між ними та наявність вини особи, яка заподіяла шкоду.

Як убачається з вищенаведеного, факт здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів без дозволу підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря № 123/02 від 30.05.2013р., який підписаний генеральним директором товариства без зауважень та заперечень та не спростовується відповідачем. При цьому судом враховується, що згідно з п. 1.4 вказаного Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464, акт є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Отже, відповідач як винна особа повинен відшкодувати завдані державі збитки внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря в повному обсязі. Правомірність розрахунку шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, в сумі 1230910,00 грн. підтверджена постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2014 р. по справі 822/2201/14.

Відповідачем не надано суду будь-яких доказів на спростування висновків акту перевірки, розрахунку розміру шкоди. Не надано також і доказів відшкодування в добровільному порядку 1230910,00 грн. шкоди, заподіяної внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, без відповідного дозволу на викиди.

З огляду на викладене, приписи ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди у сумі 1230910,00 грн., заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, без відповідного дозволу на викиди, є обґрунтованими, підтвердженими доказами та такими, що підлягають задоволенню.

Доводи відповідача з приводу недотримання позивачем претензійного порядку (щодо строків розгляду претензії) суд оцінює критично, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002р. №15-рп/2002 у справі 1-2/2002 (про досудове врегулювання спорів), а також те, що позов заявлено прокурором в інтересах держави в особі позивача. Також враховується й та обставина, що після порушення провадження у справі відповідачем не вчинено будь-яких дій щодо розгляду претензії і виконання її вимог щодо сплати спричиненої шкоди природному середовищу.

Непереконливими є також посилання відповідача на необхідність визначення в претензії розрахунку вимог, оскільки позивачем було долучено копію розрахунку шкоди.

Крім того, суд зазначає, що доводи відповідача ніяким чином не спростовують заявлених позовних вимог.

При стягненні шкоди судом враховуються положення ст. 42 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", якими, зокрема, передбачено, що в Україні фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України, республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів.

Відповідно до статті 47 вказаного Закону для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством (ч. 2 ст. 47 вказаного Закону).

Державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюється за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством (ч. 4 ст. 47 вказаного Закону).

Кошти місцевих, республіканського Автономної Республіки Крим і Державного фондів охорони навколишнього природного середовища можуть використовуватись тільки для цільового фінансування природоохоронних та ресурсозберігаючих заходів, в тому числі наукових досліджень з цих питань, ведення державного кадастру територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також заходів для зниження впливу забруднення навколишнього природного середовища на здоров'я населення (ч. 6 ст. 47 вказаного Закону).

Також суд бере до уваги положення п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, відповідно до якого до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків. Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 зазначеного Кодексу джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Статтею 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2014 рік у частині доходів є надходження, визначені частиною третьою статті 29 Бюджетного кодексу України, зокрема, 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

З приписів вищенаведеного законодавства вбачається, що збитки (шкода), заподіяні порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, стягуються з порушника (суб'єкта господарювання) до спеціального фонду відповідних бюджетів, до спеціального фонду місцевого (місцевих) бюджету - 50% суми шкоди, до спеціального фонду обласного бюджету - 20%, до спеціального фонду Державного бюджету України - 30%.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах ВГСУ від 16.10.2014 р. у справі № 922/1115/14, від 02.09.2014 р. у справі № 904/1197/14.

При цьому у пункті 2.2, 2.10 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 43 від 29.01.2013 р. № 43 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.02.2013 р. за № 291/22823), передбачено, що у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Казначейства: відкривають бюджетні рахунки для зарахування надходжень у національній валюті в головних управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Головні управління Казначейства) та Державній казначейській службі України (далі - Казначейство України) для зарахування до державного бюджету доходів та інших надходжень (далі - платежі); здійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальним фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами відповідно до нормативів відрахувань, визначених бюджетним законодавством, та перераховують розподілені кошти за належністю; здійснюють операції, зокрема, за платежами, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд дійшов висновку, що позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними по справі доказами, тому підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 12, 32, 33, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов Хмельницького міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор", м. Славута Хмельницької області про стягнення 1230910,00 грн. шкоди задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" м. Славута, вул. Козацька, буд. 122 (код 32285199) 1230910,00 грн. (один мільйон двісті тридцять тисяч дев'ятсот десять гривень 00 коп.) шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в дохід Державного бюджету України, місцевих бюджетів Славутської міської ради та Хмельницької обласної ради, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в головному управлінні Державної казначейської служби України у Хмельницькій області за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок 33116331700005, код бюджетної класифікації доходів 24062100, код одержувача 38009078, МФО 815013, банк одержувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, для подальшого перерозподілу між бюджетами.

Стягнути з публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" м. Славута, вул. Козацька, буд. 122 (код 32285199) в дохід Державного бюджету України (по коду класифікації доходів бюджету 22030001, р/р 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, ОКРО 38045529, банк отримувача ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 24618,20 грн. (двадцять чотири тисячі шістсот вісімнадцять гривень 20 коп.).

Видати накази.

Повний текст рішення складено 28.11.2014 р.

Суддя В.В. Виноградова

Віддрук. 5 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Івана Франка, 2/2); 3 - відповідачу (30002, м. Славута, вул. Козацька, 122); 4 - Хмельницька міжрайонна прокуратура з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (30100 (а/с 498), м. Нетішин, вул. Лісова 6); 5 - прокуратура м. Хмельницького