Постанова № 41630813, 13.11.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2014
Номер справи
808/6417/14
Номер документу
41630813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 808/6417/14

13 листопада 2014 року 12год. 45хв. м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Ширшова А.А., та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Єльчанінова І.О.

відповідача: представник не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Інторгкій" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ :

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Інторгкій" (далі по тексту постанови - позивач, ТОВ "Інторгкій") до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві (далі по тексту постанови - відповідач, ДПІ) про визнання протиправними дій відповідача щодо коригування показників податкової звітності ТОВ "Інторгкій" в АІС "Податковий блок" "Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" на підставі актів № 83/1/26-57-22-03-10/38441831 від 27.01.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інторгкій" (код ЄДРПОУ 38441831) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад 2013 року"; №566/26-57-22-06-09/38441831 від 15.07.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Інторгкій" щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ "РБФ "РЕМ" (код ЄДРПОУ 37355679), ТОВ "Авенсіс-агро" (код ЄДРПОУ 32487095), ТОВ БК "Мегаполіс Буд Інвест" (код ЄДРПОУ 38912967) за період з 01.02.2014 по 31.03.2014 року"; зобов'язання відповідача відновити в АІС "Податковий блок" "Підсистема автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" показники податкової звітності ТОВ "Інторгкій" за період листопад 2013 року, лютий, березень 2014 року, що зазначені в податкових деклараціях з податку на додану вартість та були відкориговані на підставі актів № 83/1/26-57-22-03-10/38441831 від 27.01.2014 та №566/26-57-22-06-09/38441831 від 15.07.2014.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що між ним та його контрагентами були вчинені реальні господарські операції, що підтверджується первинними документами. Фахівці податкового органу, при складанні актів про неможливість проведення зустрічних звірок нібито здійснили перевірку та внесли зміни до АІС "Податковий блок" "Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів". Показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в АІС "Податковий блок" "Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів", формуються на підставі показників, поданих таким платником податкових декларацій з ПДВ і повинні їм відповідати. Самостійна зміна відповідачем показників позивача в АІС "Податковий блок" "Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" на підставі актів перевірок, без прийняття податкового повідомлення-рішення та без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків) порушує права та інтереси позивача. Просить позов задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просить задовольнити повністю.

Відповідач направив до суду письмові заперечення, в яких зазначає, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки і дії посадових осіб із включенням до такого акту певних висновків не породжує правових наслідків для платника податків, тобто не змінюють стану його суб'єктивних прав та не створюють жодних додаткових обов'язків для платника податків. Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів призначена для співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на центральному рівні та забезпечує доступ до результатів співставлення підрозділам органів державної податкової служби на регіональному та районному рівні для відпрацювання отриманих результатів та використання їх для подальшої контрольно-перевірочної роботи. Відображена у вказаних системах податкова інформація використовується контролюючим органом виключно для власних функціональних потреб та має на меті проведення аналізу господарської діяльності платника, правомірності формування ним податкового зобов'язання та податкового кредиту по операціям з іншими суб'єктами господарювання. Відтак, самі по собі дії ДПІ щодо внесення до автоматизованих інформаційних баз податкового органу відомостей про проведення податкової кваліфікації операцій платників податків та його контрагентів на підставі акту звірки, не впливає на права позивача у сфері податкових відносин. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що фахівцями відповідача складено акти від 15.07.2014 № 566/26-57-06-09/38441831 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Інторгкій" (код ЄДРПОУ 38441831) щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ "РБФ "РЕМ" (код ЄДРПОУ 37355679), ТОВ "Авенсіс-Агро" (код ЄДРПОУ 32487095), ТОВ БК "Мегаполіс Буд Інвест" (код ЄДРПОУ 38912967) за період з 01.02.2014 по 31.03.2014 (а.с.40-60) (далі по тексту постанови - Акт від 15.07.2014) та від 27.01.2014 № 83/1/26-57-22-03-20/38441831 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інторгкій" (код ЄДРПОУ 38441831) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад 2013 року" (а.с.21-25) (далі по тексту постанови - Акт від 27.01.2014). Крім того, відповідачем до матеріалів справи надано копію Акта "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інторгкій" (код за ЄДРПОУ 38441831) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період січень, березень, жовтень 2013 року" від 01.2014 № /26-57-22-03-10/38441831 (а.с.61-69).

В акті від 27.01.2014 зазначено, що звіркою ТОВ "Інторгкій" документально не підтверджено здійснення господарських відносин із платниками податків за період листопад 2013 року, вид, обсяг та розрахунки. В акті від 15.07.2014 зазначено, що в ході проведення звірки не встановлено факт взаємовідносин (передачі товарів, робіт/послуг) між ТОВ "Інторгкій" та контрагентами-постачальниками, у зв'язку з відсутністю (не наданням для звірки) договорів про господарську діяльність, актів приймання-передачі товару, довіреностей, документів, що засвідчують транспортування, зберігання товарів, а також інших документів. Звіркою встановлено відсутність будь-якої інформації про наявні складські приміщення, наявність автомобільного чи іншого транспорту, а також устаткування, що необхідне для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства. Враховуючи вищенаведене, операції купівлі-продажу ТОВ "Інторгкій" не спричиняють реального настання правових наслідків. Проведеною перевіркою відображених показників податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з ПДВ за перевіряємий період встановлено їх заниження та завищення.

На підставі актів про неможливість проведення зустрічної звірки, відповідачем проведено коригування показників податкової звітності ТОВ "Інторгкій" в АІС "Податковий блок" "Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (а.с.88-93). Вказані обставини відповідачем не заперечуються.

Даючи оцінку таким діям відповідача суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, пунктом 4.4 яких визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Разом з тим, відповідач не надав суду доказів щодо наявності у нього підстав для складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки у зв'язку з встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), оскільки відповідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ТОВ "Інтогкій" знаходиться за адресою: Донецька область, місто Докучаєвськ, провулок Комунальний, будинок 12, квартира 4 (а.с.26-). Відповідачем не надано суду доказів відсутності юридичної особи за місцезнаходженням. Також відповідачем, всупереч вимогам ч.2 ст. 71 КАС України, не надано суду доказів на підтвердження наявності у нього інших підстав для складання акту про неможливість проведення зустрічної звірки.

Слід зазначити, що за наслідками аналізу положень додатку 3 до Методичних рекомендацій в зразку "Акт про неможливість проведення зустрічної звірки" не передбачено викладення інформації про правильність формування податкових зобов'язань та податкового кредиту. При цьому, суд звертає увагу на те, що висновки податкового органу відносно правильності справляння платником податків сум податків та зборів за відображеними в податковій звітності показниками господарських операцій можуть бути викладені виключно в акті перевірки або довідці зустрічної звірки. Відображення таких суджень в акті про неможливість проведення зустрічної звірки, де мають зазначатись лише обставини, котрі спричинили таку неможливість, не передбачено чинним законодавством.

На підставі зафіксованих в актах про неможливість проведення зустрічної звірки висновків ДПІ здійснено коригування показників податкової звітності позивача з податку на додану вартість.

Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Наказом Державної податкової служби України від 24 грудня 2012 року № 1197 "Про введення в експлуатацію інформаційної системи "Податковий блок" з 1 січня 2013 року було введено в експлуатацію ІС "Податковий блок" в органах державної податкової служби всіх рівнів.

Виходячи з аналізу положень статті 74 Податкового кодексу України, інформаційна система "Податковий блок" повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.

Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Слід також наголосити, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

Таким чином, будь-які зміни до інформаційних баз мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового обліку.

Із наведеного вбачається, що дії відповідача щодо коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту в системі АІС "Податковий блок" на підставі актів від 27.01.2014 та 15.07.2014 р. змінюють стан суб'єктивних прав позивача та створюють додаткові обов'язки для платника податків.

Оскільки у даному разі жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки здійснено не було, то суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо коригування показників податкової звітності позивача в АІС "Податковий блок" "Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" є протиправними, а порушене право позивача слід поновити шляхом зобов'язання відповідача відновити в інформаційній системі показники податкової звітності позивача.

А відтак, адміністративний позов обґрунтований та підлягає до задоволення.

Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються на користь позивача.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві щодо коригування показників податкової звітності ТОВ "Інторгкій" в АІС "Податковий блок" "Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" на підставі актів № 83/1/26-57-22-03-10/38441831 від 27.01.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ "Інторгкій" (код ЄДРПОУ 38441831) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період листопад 2013 року"; №566/26-57-22-06-09/38441831 від 15.07.2014 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Інторгкій" щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ "РБФ "РЕМ" (код ЄДРПОУ 37355679), ТОВ "Авенсіс-агро" (код ЄДРПОУ 32487095), ТОВ БК "Мегаполіс Буд Інвест" (код ЄДРПОУ 38912967) за період з 01.02.2014 по 31.03.2014 року".

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві відновити в АІС "Податковий блок" "Підсистема автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" показники податкової звітності ТОВ "Інторгкій" за період листопад 2013 року, лютий, березень 2014 року, що зазначені в податкових деклараціях з податку на додану вартість та були відкориговані на підставі актів № 83/1/26-57-22-03-10/38441831 від 27.01.2014 та №566/26-57-22-06-09/38441831 від 15.07.2014.

Присудити на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Інторгкій" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М.Дуляницька