У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 686/13734/14
Головуючий у 1-й інстанції: Карплюк О.І.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
20 листопада 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О.
за участю секретаря судового засідання:Марцісь Ю.А.,
за участю представників сторін:
апелянта - ОСОБА_3
відповідача - Молявчик О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання протиправними дій щодо відмови здійснити перерахунок пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
В липні 2014 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області про визнання притиправними дій щодо відмови здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зобов"язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23 квітня 2012 року "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням пенсії в розмірі 90% від розміру грошового забезпечення, починаючи з 21 грудня 2013 року.
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області постановою від 23.07.2014 року у задоволенні вказаного позову відмовив.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти доводів апелянта заперечив, та посилаючись на правомірність і обґрунтованість висновків суду першої інстанції, просив у її задоволенні відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача та думку учасників процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 198 Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує державну пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-XII.
В червні 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 «Про збільшення розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з вимогою перерахувати пенсію.
Листом від 11.06.2014 року №392/Б-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про відмову в перерахунку, вказавши, що пенсія останньому виплачується відповідно до вимог чинного законодавства.
Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, ОСОБА_5 оскаржив їх до суду.
Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови виходив з безпідставності та недоведеності позовних вимог ОСОБА_5, а відтак відсутності правових підстав для задоволення адміністративного позову.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційної інстанції погоджується, виходячи з наступного.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивачу з 17.07.2001 року нараховується і виплачується пенсія, яка була призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 р.
Згідно статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами та доповненнями, пенсії особам офіцерського складу обчислюються з грошового забезпечення цих військовослужбовців за останньою штатною посадою перед звільненням. При цьому для обчислення їм пенсії враховуються відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, та членам їх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньої штатною посадою, займаною перед звільненням, окладу за військове звання або спеціальне звання, процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця. Премії не належать до категорії обов'язкових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії, що встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 року за №452.
Відповідно до вимоги ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одною з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошовою забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
В силу п. 2 ч. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, надати право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення;
Відповідно до ч.4 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, тому перерахунок пенсій можливий лише в разі прийняття Урядом рішення про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.
Подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007троку та зареєстрованому у Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військо служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року №393", затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військо служби, та деяких інших осіб", є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу" від 07.11.2007 року № 1294 були визначені нові види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як зясовано під час апеляційного розгляду та не заперечується безпосередньо самим позивачем, на виконання зазначеної постанови ОСОБА_5 здійснено перерахунок пенсії.
В свою чергу, оскільки інші рішення про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Урядом не приймалось, підстав для перерахунку пенсії позивачу у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області немає, а відтак вказані дії відповідача є законними.
На думку суду апеляційної інстанції, виплата премії діючим військовослужбовцям у підвищеному розмірі не є підставою для перерахунку пенсії апелянта, оскільки виплата премії є змінною величиною та залежить від фінансового забезпечення військової установи, що в свою чергу свідчить про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_5
Суд апеляційної інстанції не бере до уваги посилання позивача на наказ ДДВП України від 07.10.2009року №222, яким затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, оскільки останній не є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій та визначає лише порядок грошового забезпечення, тому протиправність дій відповідача судом не встановлено.
Отже, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Зважаючи на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 23 липня 2014 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 25 листопада 2014 року .
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Залімський І. Г.
Сушко О.О.