Постанова № 41622263, 11.08.2014, Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
11.08.2014
Номер справи
185/6120/14-а
Номер документу
41622263
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 185/6120/14-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2014 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого - судді Врони А.О., при секретарі - Константіновій К.Г., за участю позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Зюбан О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Павлограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

12 червня 2014 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області, в якому просить визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області щодо неврахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при призначенні пенсії державному службовцю, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок в розмірі 82% та виплату пенсії державного службовця з 01.11.2007 року за довідкою служби у справах дітей Павлоградської міської ради від 22.05.2014 року №325 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що при розрахунку її пенсії відповідачем не враховано у складі заробітної плати індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань хоча індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до складових заробітної плати, з яких сплачуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому має враховуватись у складі заробітної плати, виходячи з розміру якої визначається розмір пенсії.

Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11 серпня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 залишені без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду в частині вимог за період з 01 листопада 2007 року по 11 грудня 2013 року включно.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, надала пояснення, які відповідають змісту позовних вимог.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позову, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в запереченнях. В запереченнях на позов відповідачем зазначено, що з 01.05.2014 року відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої пенсія державним службовцям призначається (перераховується) в розмірі 70% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Довідка про заробітну плату, яку надала позивачка містить такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу"визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Стаття 1 Закону України "Про оплату праці" визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 цього Закону, яка визначає структуру заробітної плати, не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не ідентичні поняття, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати носять разовий характер та не є складовими заробітної плати у розумінні частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", а сам факт утримання із даних виплат збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Заслухавши позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з 01.11.2007 року, що не заперечується сторонами у справі.

23.05.2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у складі заробітної плати, виходячи з розміру якої визначається розмір пенсії, до вказаної заяви додала довідку від 22.05.2014 року №325 (а.с.9).

Листом управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області від 28.05.2014 року №К/130 позивачу роз'яснено, що проводити перерахунок її пенсії не має законних підстав, оскільки індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не належить до складових заробітної плати державного службовця (а.с.10-11).

Такі дії відповідача суд вважає протиправними виходячи з наступного.

Згідно з ст.37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно з частиною шостою статті 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003р. № 1078.

Індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (стаття 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078).

Структуру заробітної плати визначено у статті 2 Закону України "Про оплату праці", якою передбачено існування основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України "Про оплату праці").

Згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.2004, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Підпунктом 2.2.7 Інструкції визначено, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять, зокрема, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно з ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13, постанові від 14 травня 2013 року № 21-125а13.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

В довідці служби у справах дітей Павлоградської міської ради від 22.05.2014 року №325 про складові заробітної плати визначено, що до інших виплат входять матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати (а.с.14-16).

Позивач просить здійснити перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням у складі заробітної плати індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 82% від суми заробітної плати.

Пенсія позивачу була призначена Управлінням Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області 01.11.2007 року в розмірі 82% від суми заробітної плати згідно розпорядження відповідача та виходячи з матеріалів пенсійної справи, наданої суду представником відповідача для огляду, на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час призначення пенсії).

Згідно зі ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на час розгляду справи) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача в своїх запереченнях на позов на норми Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII, оскільки зміни до Закону України "Про державну службу" (ч.1 ст.37), внесені згідно вищевказаного Закону України № 1166-VII, стосуються порядку призначення пенсії державного службовця.

Таким чином, перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватись на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих нею, а саме довідки від 22.05.2014 року №325, виходячи з розрахунку 82% від суми заробітної плати.

За правилами частини 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з дати звернення позивача до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області з заявою про перерахунок від 23 травня 2014 року та уточнюючою довідкою.

Оскільки вказана заява була подана після 15 числа місяця, то датою перерахунку та видачі слід вважати перше число наступного місяця, тобто з 01 червня 2014 року.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог частково за період з 01 червня 2014 року.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 6 -11, 71, 161, 163, 167 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області щодо неврахування у складі заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_1 індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період з 01 червня 2014 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 82 % суми заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням у складі заробітної плати індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за період з 01 червня 2014 року з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Постанова в повному обсязі складена 15 серпня 2014 року.

Суддя А. О. Врона