Постанова № 41606279, 25.11.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2014
Номер справи
813/6072/14
Номер документу
41606279
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 листопада 2014 року № 813/6072/14

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Косів М.Б.

за участю:

представника позивача - Думич Н.Я.

представника відповідача - Чабана О.С.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

в с т а н о в и в :

Відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області від 14.05.2014 №0005381703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахування штрафу на суму 5892,72 грн та пені на суму 454,60 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на протиправність нарахування відповідачем суми штрафної санкції у розмірі 5892,72 грн та пені в сумі 454,60 грн за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску, оскільки позивач не допускав несплату даного внеску, а перерахував його не на той рахунок. Позивач зазначає, що на його звернення від 02.10.2013 ДПІ у Франківському р-ні м.Львова Головного управління Міндоходів не надала інформації про відкриті рахунки для сплати єдиного соціального внеску. Натомість, на офіційному сайті Міндоходів станом на 02.10.2013 оприлюднено рахунок, відкритий СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів у Головному управлінні державної казначейської служби України у Львівській області за № 37195201002806, на який і була проведена сплата єдиного соціального внеску. Між тим, 22.10.2013 позивач повідомив відповідача про те, що кошти перераховані ним на невідповідні рахунки.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з мотивів, вказаних в позовній заяві, просила суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, зазначив, що спірне рішення винесене відповідно до вимог чинного податкового законодавства, просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши думку сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VI), відповідно до статті 4 якого позивач є платником єдиного внеску.

З 01.10.2013 Міністерство доходів і зборів України розпочало процедуру адміністрування єдиного внеску на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування. Так, Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (надалі - Інструкція № 455).

Згідно підпункту 6 пункту 4.3. Інструкції № 455 нараховані за відповідний календарний місяць суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа наступного місяця.

Відповідно до абз.1 ч.5 ст.9 Закону України № 2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Згідно Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19.09.2013р. № 493/815 для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску територіальні органи Міндоходів відкривають рахунок 3719 на балансі Головних управлінь державної казначейської служби України в областях.

Позивач зазначає, що 02.10.2013 звернувся до ДПІ у Франківському р-ні м.Львова Головного управління Міндоходів з проханням надати інформацію не про відкриті рахунки для сплати єдиного соціального внеску, однак такої не отримав.

Натомість, на офіційному сайті Міндоходів станом на 02.10.2013 оприлюднено рахунок, відкритий СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів у Головному управлінні державної казначейської служби України у Львівській області за № 37195201002806.

Тому, на виконання положень Закону №2464-VI та у строки визначені для сплати єдиного соціального внеску, Львівське обласне відділення Фонду 03.10.2013р. перерахувало єдиний соціальний внесок на рахунок за №37195201002806, відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Львівській області за вересень-жовтень 2013.

22.10.2013 позивач звернувся із листом №02-16-2119 до начальника СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів, в якому зазначив, що в жовтні 2013 помилково перераховано єдиний соціальний внесок на рахунок СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів в сумі 107107,09 грн. та просить повернути дані кошти для подальшого перерахування ДПІ у Франківському районі.

В подальшому, 31.10.2013 та 01.11.2013 позивачем перераховано на рахунок ДПІ у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області єдиний соціальний внесок в сумі 107107,09 грн, що був помилково перерахований на рахунок СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ Міндоходів, що підтверджується платіжними дорученнями від 31.10.2013 №552 та від 01.11.2013 №558 відповідно.

Однак, відповідачем 14.05.2014 прийнято рішення №0005381703 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 6003 грн 62 коп. та нараховано пеню в розмірі 466 грн 80 коп. за період з 22.10.2013 по 31.03.2014.

Позивачем вказане рішення оскаржувалось в адміністративному порядку, однак під час процедури адміністративного оскарження залишене без змін.

Львівське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вважає правомірним рішення ДПІ у Франківському районі мЛьвова Головного управління Міндоходів у львівській області від 14.05.2014 №0005381703 лише в частині застосування штрафу на суму 110, 90 грн. та пені на суму 12,20 грн.,

Частиною 11 статті 9 Закону України № 2464 встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п.2 ч.11 ст.25 Закону України № 2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, частиною 10 статті 25 цього Закону встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Під недоїмкою, згідно п.6 ст. 1 Закону України №2464 розуміється сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Таким чином, Законом України № 2464 виключно визначені правопорушення, за вчинення яких до правопорушника застосовуються штрафні санкції. Зокрема таким порушенням є несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

З огляду на викладене можна дійти висновку, що позивачем сплачено єдиний внесок нарахований за відповідний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки Управління.

Дане твердження грунтується також на висновку викладеному в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 19.03.2014 р. у справі № К/800/30622/13

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним і скасування спірного у справі податкового рішення від 14.05.2014 №0005381703.

Питання щодо присудження судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законом порядку.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 128, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області від 14.05.2014 №0005381703 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в частині нарахування штрафу на суму 5892,72 грн та пені на суму 454,60 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Р.М. Брильовський

Повний текст постанови виготовлений 28.11.2014.