Постанова № 41605628, 27.11.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.11.2014
Номер справи
826/14581/14
Номер документу
41605628
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

27 листопада 2014 року письмове провадження № 826/14581/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., вирішив адміністративну справу

за позовом Комунального підприємства “Керуюча дирекція Шевченківського району”

до Управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про визнання дій незаконними та скасування постанови

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із зазначеним позовом, в якому просив :

- визнати дії посадових осіб Управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо винесення постанови № 29-14 від 05.09.2014 року про накладення фінансових санкцій за порушення законодавства України у сфері охорони культурної спадщини незаконними;

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 29-14 від 05.09.2014 про накладення фінансових санкцій за порушення законодавства України у сфері охорони культурної спадщини.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеному у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, на адресу суду направив письмові заперечення у яких позов не визнав, вважав його необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, просив у задоволенні позову відмовити.

З урахуванням вимог ст.128 КАС України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справу у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Позивач - Комунальне підприємство "Керуюча дирекція" Шевченківської районної у м. Києві ради створене на підставі рішення Шевченківської районної у м. Києві ради №187 від 19.02.2007 року "Про вдосконалення системи управління житлово-комунальним господарством Шевченківського району".

Відповідно до п. 1.8 вказаного рішення, за комунальним підприємством "Керуюча дирекція" Шевченківської районної у м. Києві ради закріплено на праві господарського відання майно територіальної громади Шевченківського району м. Києва.

На підстав п. 4.4. розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10.12.2010 № 1112 «Про питання організації управління районами в місті Києві», додатку 3 до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 31.01.2011 року № 121 «Про реалізацію районними в місті Києві державними адміністраціями окремих повноважень» розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 09.02.2011 № 80 «Про закріплення майна за Комунальним підприємством «Керуюча дирекція», будинки 16-А по вул. Ярославів Вал закріплено за КП «Керуюча дирекція» на праві господарського відання.

Рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 24/6240 «Про питання діяльності комунальних підприємств, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва» змінено назву Комунального підприємства "Керуюча дирекція" Шевченківської районної у м. Києві ради на Комунальне підприємство "Керуюча дирекція Шевченківського району".

Будинок на вул. Ярославів Вал, 16-А у Шевченківському районі міста Києва, є пам’яткою архітектури місцевого значення – «Будинок прибутковий» 1897-1898 р.р. (рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 21.01.1986 № 49), охоронний № 156, розташовується у Центральному історичному ареалі м. Києва рішення КМР від 28.03.2002 року №370/1804).

Відповідачем було здійснено перевірку на об'єкті культурної спадщини, який знаходиться за адресою: вул. Ярославів Вал, 16.

За результатами перевірки складено Акт №48 про вчинення правопорушення від 15.08.2014 р.

Під час перевірки було встановлено порушення: ч.1 ст. 24, абз. 2 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини», в частині проведення робіт по зняттю аварійних елементів архітектурно-художнього оформлення головного фасаду будинку — пам’ятки без документів, які надають право на виконання вказаних робіт. Також вказано, що балансоутримувачем не виконуються зобов’язання щодо утримання пам’ятки в належному стані, а також захисту її від пошкодження або руйнації.

На підставі Акту перевірки Відповідачем було винесено Постанову №29-14 від 05.09.2014 р. про накладання фінансових санкцій за порушення чинного законодавства України у сфері охорони культурної спадщини.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулює Закон України "Про охорону культурної спадщини".

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України від 08.06.2000 № 1805-ІІІ "Про охорону культурної спадщини" (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 1805-ІІІ) державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини.

До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини належать: центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері охорони культурної спадщини; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим; обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішення сесії Київради від 11 жовтня 2005 року № 239/3700, Головне управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі за текстом - Головне управління) є структурним підрозділом виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), підконтрольним та підзвітним Київській міській раді та підпорядкованим заступнику голови Київської міської державної адміністрації згідно з розподілом обов'язків.

Пунктом 4 Положення про Головне управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) встановлено, що основними завданнями Головного управління є: забезпечення реалізації державної політики, національних пріоритетів і світових стандартів у сфері охорони культурної спадщини м. Києва з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і прийдешніх поколінь; забезпечення виявлення, наукового вивчення, класифікації, захисту, збереження, належного утримання і відповідного використання об'єктів культурної спадщини; забезпечення дослідження, консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування об'єктів культурної спадщини; контроль за дотриманням Закону України "Про охорону культурної спадщини", інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини.

Згідно пункту 5 Положення про Головне управління охорони культурної спадщини виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує доступ юридичним і фізичним особам до інформації, що міститься у Державному реєстрі нерухомих пам'яток України (підпункт 5.5.); надає дозволи на проведення робіт, у тому числі містобудівних, архітектурних чи ландшафтних перетворень, будівельних, меліоративних, дорожніх, земляних робіт, а також робіт з консервації, реставрації, реабілітації, ремонту і пристосування на пам'ятках, територіях пам'яток місцевого значення, охоронних зонах регулювання забудови охоронюваного природного ландшафту та охоронюваних археологічних територіях (підпункт 5.13); Складає протоколи щодо адміністративної відповідальності та застосовує фінансові санкції за порушення Закону України "Про охорону культурної спадщини", а також готує матеріали про вчинення незаконних дій і подає їх до відповідних органів для притягнення винних до кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому чинним законодавством (пунктом 5.19).

Під час розгляду справи Позивач зазначав, що відповідно до ч.2 ст. 15 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, 27.12.2013 року між КП «Керуюча дирекція Шевченківського району» та КП «Житлово-експлуатаційна контора «Михайлівська» Шевченківського району укладено договір на утримання житлових будинків, споруд, об’єктів благоустрою і прибудинкових територій № 573 від 27.12.2013 року.

Відповідно до п. 3.1.5 вказаного договору балансоутримувач зобов’язується: формувати поточні та перспективні програми ремонтних робіт капітального характеру на підставі пропозицій, наданих Виконавцем відповідно до актів весняно-осіннього оглядів житлового фонду та невідкладних потреб.

Також Позивач зазначає, що ним ніяких ремонтних робіт щодо фасаду будинку 16-А не здійснювалося, Обслуговуючою організацією були здійснені невідкладні дії з утримання будинку та запобігання настання нещасних випадків.

Пояснив, що за наслідками систематичних оглядів стін та фасадів житлових будинків працівниками КП «Житлово-експлуатаційна контора «Михайлівська» було виявлено аварійне відшарування штукатурного шару на фасаді будинку № 16-А по вул. Ярославів Вал, що могло бути небезпечним для людей.

У зв’язку з цим та для уникнення нещасних випадків 24.07.2014 працівниками КП «ЖЕК«Михайлівська» було проведено його обстукування з дотриманням техніки безпеки та правил охорони праці.

Позивач вказує, що обстукування було проведено відповідно до п. 1.1.5.1 Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженого наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004, № 150, яке відноситься до переліку послуг з утримання будинків і споруд.

Правилами утримання жилих будинків та при будинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству №76 від 17.05.2005р., визначений граничний строк ліквідації виявлених несправностей елементів жилих будинків, а саме Порушення зв’язку зовнішнього облицювання, ліпних виробів, установлених на фасадах, із стінами на висоті більше 1,5 м ліквідується негайно.

Будь-яких актів складаних за наслідками огляду , та виконання робіт позивач суду не надав.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про охорону культурної спадщини", власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Згідно ч.ч. 2,3 ст. 15 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації.

Орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Судом встановлено, що в 2013 році від КП «ЖЕК «Михайлівська» пропозицій, щодо проведення ремонтних робіт фасаду будинку № 16-А по вул. Ярославів Вал до КП «Керуюча дирекцій Шевченківського району» не надходило, відповідно до програми капітального ремонту житлового будинку Шевченківського району м. Києва на 2013 рік.

У переліку об’єктів для виконання робіт з капітального ремонту фасадів житлових будинків у м. Києві в 2014 році затвердженому розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24.06.2014 року № 795 будинок № 16-А по вул. Ярославів Вал у м. Києві не значиться.

Таким чином позивач належним чином обов’язки, щодо утримання архітектурної пам’ятки не виконував, питання про зняття з балансу у зв’язку з відсутністю фінансування не порушував.

Позивач зазначає, що на даний час програма капітального ремонту житлового фонду в м. Києві на 2015 рік знаходиться в стадії формування, готуються відповідні переліки об’єктів. Капітальний ремонт фасаду житлового будинку № 16-А по вул. Ярославів Вал включений в план ремонтних робіт по КП «ЖЕК «Михайлівська» на 2015 рік, про що Управління охорони культурної спадщини було проінформоване листом.

Згідно до ст. 27 Закону - у разі, коли пам'ятці загрожує небезпека пошкодження, руйнування чи знищення, власник або уповноважений ним орган, особа, яка набула права володіння, користування чи управління, зобов'язані привести цю пам'ятку до належного стану (змінити вид або спосіб її використання, провести роботи з її консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту та пристосування).

Відповідно до ст. 26 Закону - консервація, реставрація, реабілітація, музеєфікація, ремонт, пристосування пам'яток національного значення здійснюються лише за наявності письмового дозволу центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації.

Консервація, реставрація, реабілітація, музеєфікація, ремонт, пристосування пам'яток місцевого значення здійснюються за наявності письмового дозволу органу охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції, на підставі погодженої з ними науково-проектної документації.

Розробленню проектів консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування пам'яток передує проведення необхідних науково-дослідних робіт, у тому числі археологічних і геологічних.

У складі організаційно-функціональної структури підприємства - виконавця робіт з консервації, реставрації, реабілітації, музеєфікації, ремонту, пристосування пам'яток мають передбачатися підрозділи та/або фахівці, які забезпечують виконання відповідних виробничо-технічних, виробничих функцій.

Роботи із збереження об'єктів культурної спадщини проводяться згідно з реставраційними нормами та правилами, погодженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Будівельні норми та правила застосовуються у разі проведення робіт із збереження об'єкта культурної спадщини лише у випадках, що не суперечать інтересам збереження цього об'єкта.

Суд погоджується із доводами відповідача що роботи по зняттю (демонтажу) аварійних елементів архітектурно-художнього оформлення головного фасаду вказаної пам’ятки передують подальшому відновленню пошкоджених елементів і є послідовним виконанням робіт з реставрації пам’ятки, а отже повинні виконуватись з дотриманням вимог ст. 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини» на підставі погодженої науково-проектної документації та дозволу на виконання таких робіт.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» реставрація пам’яток – це сукупність науково обґрунтованих заходів щодо укріплення (консервації) фізичного стану, розкриття найбільш характерних ознак, відновлення втрачених або пошкоджених елементів об’єктів культурної спадщини із забезпеченням збереження їхньої автентичності.

На думку суду роботи по зняттю аварійних елементів архітектурно-художнього оформлення головного фасаду будинку-пам’ятки, як складова частина здійснення реставраційних робіт, повинні проводитися спеціальними організаціями на підставі дозволів та ліцензії компетентних органів. Доказів наявності ліцензії у КП «ЖЕК «Михайлівська» на проведення таких робіт позивачем суду не надано.

Відповідно до п. 5.2 розділу 5 Правил благоустрою міста Києва, затверджених рішенням Київської міської ради № 1051/1051 від 25.12.2008 обов'язками власників (балансоутримувачів), орендарів житлових будинків та прибудинкових територій є:

- постійно утримувати в належному стані оздоблення фасадів житлових будинків, вуличних та будинкових покажчиків встановленого зразка, прапоротримачів, вхідних груп та іншого обладнання на прибудинкових територіях, антен ефірного телебачення.

- дотримуватись вимог системи весняного і осіннього оглядів житлових будинків та прибудинкових територій і засвідчувати проведені обстеження актами не менше 2 разів на рік.

- обстеження балконів, лоджій, еркерів, піддашків, карнизів та поясів проводити з обов'язковими механічними випробуваннями на предмет надійності кріплення їх елементів.

- негайно огороджувати небезпечну територію та місця виконання робіт на житлових будинках та прибудинкових територіях, забороняти вихід мешканців на небезпечні балкони або еркери.

- ремонт житлових будинків, утримання їх у належному стані та своєчасне фарбування проводиться згідно з паспортами на фасади, які видає Головне управління містобудування та архітектури, і контрольними картками на тимчасове порушення благоустрою території у зв'язку з виконанням відповідних робіт Головного управління контролю за благоустроєм.

Згідно п.1 ч.1 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об'єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов'язковість його отримання передбачена законом.

З огляду на вищенаведене суд дійшов висновку, що Відповідач правомірно прийняв оскаржуване рішення.

Слід зазначити, що інших доводів, які б спростовували правомірність оскаржуваного рішення Відповідача від 05.09.2014 року № 29-14 Позивач не наводить.

Частиною 1 ст. 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінюючи дії Відповідача, суб'єкта владних повноважень на предмет їх відповідності вимогам ст. 19 Конституції України та статті 9 КАС України, суд дійшов висновку що, оскаржуване рішення ним прийнято в межах повноважень, і у спосіб, передбачений законом.

Оскільки Позивач не довів неправомірність оскаржуваного рішення, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

У задовленні позову Комунального підприємства “Керуюча дирекція Шевченківського району” відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій