ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
УХВАЛА
іменем України
"27" листопада 2014 р. Справа № 817/1989/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю сторін
представника позивача: Клочек Г.В.
представника відповідача: Якимчука Д.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "07" жовтня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод металевих виробів " до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень ,
ВСТАНОВИВ:
11 липня 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод металевих виробів" (далі - ТОВ "ЗМВ") звернулося з адміністративним позовом до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі - Сарненська ОДПІ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000942200 та № 0000952200 від 01.07.2014 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Сарненської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області від 01.07.2014 року № 0000942200 та № 0000952200.
Присуджено на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод металевих виробів" із Державного бюджету судовий збір у розмірі 487,20 грн.
Не погоджуючись з прийнятою постановою Сарненська ОДПІ звернулася до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судом першої інстанції, Сарненською ОДПІ з 05 травня 2014 року на підставі наказу №213 від 17.04.2014 та повідомлення №13 від 17.04.2014 проведено виїзну планову перевірку ТОВ "ЗМВ" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2012 по 31.12.2013.
За результатами перевірки складено акт №174/22/36697006 від 17.06.2014.
На підставі акта перевірки №174/22/36697006 від 17.06.2014 відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення:
- № 0000942200 від 01.07.2014, яким ТОВ "ЗМВ" збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 528 226 грн. за основним платежем, та на суму 264 113 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- № 0000952200 від 01.07.2014, яким ТОВ "ЗМВ" зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в сумі 16 996 грн.
Дані податкові повідомлення-рішення базуються на висновках податкового органу про завищення ТОВ "ЗМВ" податкового кредиту з податку на додану вартість за травень 2012 року, травень - жовтень 2013 року, та про завищення суми залишку від'ємного значення податку за квітень 2012 року, травень 2013 року.
Вказані висновки зроблені податковим органом на підставі аналізу господарських операцій ТОВ "ЗМВ" з ТОВ "ТПК "Астрея" та ґрунтуються на порушеннях позивачем вимог пп.14.1.11 п.14.1 ст.14, п.198.1, п.198.2, п.198.3 п.198.6 ст.198, п.201.4, п.201.6, п.201.10 ст.201 ПК України.
Надаючи правову оцінку правовідносинам що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне
Відповідно до пп.14.1.181 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий кредит, це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Згідно п.198.1 ст.198 ПК України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п.198.2 ст.198 ПК України).
Згідно з п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Вичерпний перелік операцій, що не є об'єктом оподаткування, визначений ст.196 Податкового кодексу України. Серед даного переліку операції з придбання товарно-матеріальних цінностей (слюсарних та електротехнічних товарів), виконаних ремонтних робіт відсутні.
За таких обставин колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що підстави для виключення зі складу податкового кредиту товариства сум ПДВ, сплачених в ціні придбаного товару, відсутні, оскільки отримання такого товару за договорами купівлі-продажу та підряду не суперечить чинному законодавству, та є такими, що спрямовані на отримання доходів, а тому належать до господарської діяльності позивача в розумінні податкового законодавства.
Пунктом 198.2 ст.198 Податкового кодексу України встановлено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: або дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з п.198.4 ст.198 Податкового кодексу України якщо платник податку придбає (виготовляє) товари/послуги та необоротні активи, які призначаються для їх використання в операціях, що не є об'єктом оподаткування або звільняються від оподаткування, то суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не відносяться до податкового кредиту зазначеного платника.
Відповідно до п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Податковий кредит по отриманих позивачем від ТОВ "ТПК "Астрея" товарно-матеріальних цінностях повністю підтверджено відповідними податковими накладними: №2 від 02.04.2012; №5 від 04.04.2012; №6 від 04.04.2012; №13 від 04.04.2012; №30 від 11.04.2012; №41 від 12.04.2012; №46 від 17.04.2012; №55 від 20.04.2012; №65 від 24.04.2012; №21 від 09.04.2012; №90 від 26.04.2012; №18 від 10.05.2012; №66 від 25.05.2012; №67 від 25.05.2012; №68 від 25.05.2012; №82 від 30.05.2012; №69 від 31.05.2013; №49 від 27.05.2013; №70 від 31.05.2013; №3 від 08.05.2013; №75 від 27.06.2013; №69 від 26.06.2013; №65 від 26.06.2013; №66 від 26.06.2013; №67 від 26.06.2013; №53 від 20.06.2013; №54 від 20.06.2013; №49 від 18.06.2013; №51 від 18.06.2013; №50 від 18.06.2013; №40 від 13.06.2013; №39 від 13.06.2013; №22 від 06.06.2013; №17 від 06.06.2013; №2 від 03.06.2013; №58 від 23.07.2013; №57 від 23.07.2013; №47 від 18.07.2013; №37 від 16.07.2013; №12 від 04.07.2013; №35 від 15.07.2013; №83 від 29.08.2013; №82 від 29.08.2013; №72 від 28.08.2013; №55 від 20.08.2013; №47 від 19.08.2013; №50 від 19.08.2013; №44 від 16.08.2013; №32 від 13.08.2013; №24 від 08.08.2013; №78 від 08.08.2013; №2 від 01.08.2013; №65 від 22.08.2013; №13 від 05.09.2013; №63 від 26.09.2013; №62 від 26.09.2013; №41 від 19.09.2013; №43 від 19.09.2013; №45 від 19.09.2013; №2 від 02.09.2013.
Зауважень до форми та змісту податкових накладних, виписаних ТОВ "ТПК "Астрея" для ТОВ "ЗМВ", в акті перевірки податковим органом не зазначено. Податкові накладні, виписані ТОВ "ТПК "Астрея" для ТОВ "ЗМВ" містять всі необхідні обов'язкові реквізити.
Статтею 67 Господарського кодексу України передбачено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
З огляду на реальний характер операцій, можливі порушення ТОВ "ТПК "Астрея" податкової дисципліни та правил здійснення господарської діяльності (як-то, відсутність за місцезнаходженням) не можуть бути підставою для позбавлення добросовісного платника податків ТОВ "ЗМВ" права на податковий кредит з податку на додану вартість.
Відсутність у вказаних контрагентів ТОВ "ТПК Астрея" власних трудових ресурсів, економічних потужностей для виконання господарських зобов'язань не можуть бути доказом неспроможності виконання тих чи інших господарських операцій з огляду на відсутність законодавчого обмеження щодо використання у господарській діяльності лише власних основних та транспортних засобів, як і найманої праці шляхом укладення трудових, а не цивільно-правових договорів, вони не можуть бути підставою для висновків про порушення вимог податкового законодавства позивачем, оскільки не залежать від волі останнього.
Таким чином, дії ТОВ "ЗМВ" як платника податку свідчать про його добросовісність, а вчинені ним господарські операції з ТОВ "ТПК "Астрея" не викликають сумніву в їх реальності та відповідності дійсному економічному змісту.
Судом встановлено достовірність підтвердження фактичності здійснення господарських операцій, сплати податку на додану вартість та його сум, а отже і правомірність віднесення позивачем сум податку, сплаченого ТОВ "ТПК "Астрея" у зв'язку з придбанням продукції до складу податкового кредиту.
Крім того, суд звертає увагу сторін на те, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 22.01.2009 у справі "БУЛВЕС" АД проти Болгарії" (заява № 3991/03), яке є обов'язковим до застосування судом при вирішенні спорів даної категорії, зазначено, що у разі якщо національні органи за відсутності будь-яких вказівок на безпосередню участь фізичної або юридичної особи у зловживанні, пов'язаним зі сплатою ПДВ, який нараховується у ланцюгу поставок, або будь-яких вказівок на обізнаність про таке порушення, все ж таки застосовують негативні наслідки до отримувача оподатковуваної ПДВ поставки, який повністю виконав свої зобов'язання, за дії або бездіяльність постачальника, який перебував поза межами контролю отримувача і у відношенні якого у нього не було засобів перевірки та забезпечення його виконання, то такі владні органи порушують справедливий баланс, який має підтримуватися між вимогами суспільних інтересів та вимогами захисту права власності.
Таким чином, результати перевірки контрагента позивача, контрагентів контрагента, наявність та/або відсутність контрагента за зареєстрованим місцезнаходженням, відсутність необхідних умов для ведення господарської діяльності, відсутність власних основних фондів, складських приміщень, транспортних засобів, наявність або відсутність порушених кримінальних справ, пояснення осіб не можуть впливати на право позивача щодо формування складу витрат операційної діяльності та податкового кредиту, оскільки наявними у справі доказами підтверджуються обставини щодо фактичного виконання спірних господарських операцій.
Одночасно, суд звертає увагу, що висновку акту перевірки №174/22/36697006 від 17.06.2014 ґрунтуються на висновках актів про неможливість проведення перевірки ТОВ "ТПК "Астрея" №315/22-2/37217385 від 07.05.2013, №131/22-2/37217385 від 06.03.2014 та №101/22-2/37217385.
Суд не може погодитися з позицією відповідача, згідно з якою акти про неможливість проведення перевірки контрагента позивача є доказами безтоварності господарських операцій ТОВ "ЗМВ" з даним контрагентом, у зв'язку з чим податковим органом прийнято оспорювані податкові повідомлення-рішення, враховуючи наступне.
Згідно з п.10 Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПС України від 22.12.2010 року за № 984, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 року за №34/18772, у разі відмови посадових осіб платника податків або його законних представників у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки або неможливості проведення перевірки складається відповідний акт, який засвідчує такий факт.
Позивач та його контрагент є окремими суб'єктами господарювання зі статусом юридичної особи, окремими платниками певних податків та зборів, кожен з яких має свої межі юридичної відповідальності, яка є індивідуальною, виходячи з вимог ст. 61 Конституції України
Відповідно до ч.4 ст.72 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Акт про неможливість проведення перевірки не є достатнім і належним доказом в підтвердження доводів податкового органу про нереальність здійснення угод між позивачем та його контрагентом, і не є підставою для визнання податкового кредиту (витрат) позивача непідтвердженим, так як доказами порушення правил податкової звітності є виключно матеріали перевірок платника податків, проведених з дослідженням його первинних бухгалтерських та інших документів.
За своєю правовою природою акт про неможливість проведення зустрічної звірки не повинен містити висновки щодо реальності здійснення господарської діяльності. Зазначений етап контрольно-перевірочної роботи не передбачає здійснення податковим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника. Питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій повинно досліджуватись податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку, а не відображатись в акті про неможливість проведення зустрічної звірки.
В акті про неможливість проведення перевірки суб'єкта господарювання засвідчується лише факт неможливості її проведення без встановлення будь-яких висновків стосовно документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Тобто такі акти не можуть містити жодних інших висновків, окрім висновку про неможливість проведення перевірки.
Таким чином, оскільки акти про неможливість проведення перевірки ТОВ "ТПК "Астрея" підтверджують лише факт неможливості проведення таких перевірок, то вони не є джерелом отримання податкової інформації, яка положеннями статті 83 Податкового кодексу України визначена як підстава для висновків під час проведення перевірок, та не є носіями доказової інформації про виявлені порушення вимог чинного законодавства (або їх відсутність), а тому не можуть слугувати підставою для висновків про безтоварність господарських операцій позивача з ТОВ "ТПК "Астрея".
Сама по собі неможливість реалізації податковими органами визначеної законодавством компетенції щодо проведення перевірок контрагента не може вважатися доказом вчинення певним платником податку порушень податкового законодавства.
Аналогічна позиція викладена Вищим адміністративним судом України в постанові від 27.02.2014 у справі № К/800/41631/13.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідач при прийнятті податкових повідомлень-рішень № 0000942200 та № 0000952200 від 01.07.2014 року діяв не на підставі, не в межах повноважень та не в спосіб, визначений чинним законодавством, а тому вказані податкові повідомлення-рішення є протиправними, такими, що прийняті без урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішень, а тому підлягають скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що позивач в повній мірі довів ті обставини, на яких грунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оспорюваних податкових повідомлень-рішень № 0000942200 та № 0000952200 від 01.07.2014 року не доказана.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги Сарненської ОДПІ відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "07" жовтня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) В.Б. Шидловський
судді: (підпис) В.В. Євпак
(підпис) М.М. Капустинський
З оригіналом згідно: суддя _______ В.Б. Шидловський
Повний текст cудового рішення виготовлено "27" листопада 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Завод металевих виробів " вул.17 Вересня, 21,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500
3- відповідачу/відповідачам: Сарненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул.Широка,18,м.Сарни,Рівненська область,34500
4-третій особі: - ,