Постанова № 41604375, 30.09.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
804/9191/14
Номер документу
41604375
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2014 р. Справа № 804/9191/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді при секретарі судового засіданняЗахарчук Н. В. Кузнецов С.М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного Відкритого акіонерного товариства "Першотравенське шахтобудівельне управління № 4" про надання дозволу на погашення суми, -

ВСТАНОВИВ:

Східно - Дніпровська об'єднана державна податкова інспекція Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - позивач, Східно - Дніпровська ОДПІ) звернулася з позовом до Державного відкритого акціонерного товариства «Першотравенське шахто будівельне управління №4» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Дніпрошахтобуд» (далі - відповідач), в якому просить суд надати Східно - Дніпровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу Державного відкритого акціонерного товариства «Першотравенське шахто будівельне управління №4» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Дніпрошахтобуд» (код ЄДРПОУ 00181846) в розмірі 982 812, 86 грн. за рахунок майна даного платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконує вимоги чинного податкового законодавства щодо своєчасності сплати податків, у зв'язку з чим існує податковий борг в загальній сумі 982 812, 86 грн., тому позивач просить надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі та стягнути в доход бюджету податковий борг з рахунків у обслуговуючих банках та за рахунок готівки.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином, просив суд розглядати справу за відсутності представника позивача в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом направлення судової кореспонденції на адресу відповідача, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, Державне відкрите акціонерне товариство «Першотравенське шахтобудівельне управління №4 Дочірнього підприємства холдингової компанії «Дніпрошахтобуд» зареєстрований як юридична особа 05.02.2014 р. №18099768 та перебуває на податковому обліку в Східно - Дніпровській ОДПІ.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про систему оподаткування" (у редакції чинній на час виникнення правовідносин між сторонами) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Статтею 6 Податкового кодексу України визначено, що податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до пункту 16.1.4 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата у повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до ст. ст. 61,62 ПК України контроль за правильністю обчислення та справляння податків покладається на податкову інспекцію.

Відповідно до п. п. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 20.1.28 ст. 20 ПК України визначено, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості перед державою.

Враховуючи положення статті 89 ПК України право податкової застави поширюється на будь - яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віддані або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків.

Пунктами 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 ПК України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до п. 95.4. ст. 95 ПК України передбачено, що орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Як вбачається з позовної заяви та підтверджується матеріалами справи, Державне відкрите акціонерне товариство «Першотравенське шахтобудівельне управління №4 Дочірнього підприємства холдингової компанії «Дніпрошахтобуд» має заборгованість перед бюджетом зі сплати наступних податків.

З податку на додану вартість в сумі 563 577, 36 грн., а саме: 320852, 45 грн. борг підтверджено виконавчим листом на виконання постанови Господарського суду Дніпропетровської області від 23.08.2005 р. по справі №38/67; 111 1145, 55 грн. - пеня нарахована відповідно до п.16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами №2181 від 21.12.2000; 17550, 00 грн. - борг виник внаслідок несплати узгоджених сум згідно з поданими деклараціями; 114029, 36 грн. - пеня, нарахована 31.05.2007 відповідно ст. 16 ЗУ №2181.

З податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності в сумі 217 276, 78 грн. В сумі 154 117, 00 грн. виник внаслідок часткової несплати узгоджених сум згідно з поданими податковими деклараціями. В сумі 3609, 00 грн. борг виник внаслідок несплати сум основного платежу нарахованих відповідно до Рішення про Мирову угоду №1 від 26.04.2004 року, який було визнано судом згідно виконавчого листа на виконання постанови Господарського суду по справі №А37/154, а також витягом з картки особового рахунку відповідача. в сумі 10966, 36 грн. - штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання нараховані відповідно до п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 ЗУ №2181. В сумі 1022,00 грн. - штрафні санкції нараховані згідно ст. 120 ПКУ, відповідно до податкового повідомлення - рішення №0000751510 від 07.06.2013 р. В сумі 47781, 23 грн. - пеня, нарахована на Рішення про мирову угоду №1 від 26.04.2004 згідно ст.16 ЗУ №2181.

З податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, в сумі 14620, 56 грн., зокрема: 8059, 61 грн. підтверджено виконавчим листом на виконання постанови Господарського суду Дніпропетровської області від 22.08.2006 по справі №А37/154; 4284, 00 грн. - основний платіж, що виник внаслідок несплати узгоджених сум податку відповідно до розрахунку №5907 від 07.02.2006; 2276, 95 грн. - пеня, нарахована на Рішення про мирову угоду №1 від 26.04.2004, згідно ст.16 ЗУ №2181.

По адміністративним штрафам та іншим санкціям, в сумі 12063, 43 грн. виник внаслідок несплати донарахованої штрафної санкції за відчуження активів, що перебувають у податковій заставі, нараховані відповідно до п.п. 17.1.8 п.17.1 ст. 17 Закону України №2181.

По земельному податку з юридичних осіб в сумі 9025, 63 грн.

По комунальному податку сума податкового боргу складає 2845, 59 грн, зокрема: 1026, 80 грн., який виник внаслідок несплати узгоджених сум податкового зобов'язання відповідно до поданих розрахунків; 806, 16 грн. виник внаслідок часткової несплати сум основного платежу нарахованих відповідно до Рішення про мирову угоду №1 від 25.03.2004; 398, 05 грн. - виник внаслідок несплати штрафної санкції за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов'язання, нарахованої відповідно до п. п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 ЗУ №2181; 614, 58 грн. - залишок несплаченої пені нарахованої на Рішення про мирову угоду №1 від 26.04.2004 згідно ст. 16 ЗУ №2181.

По штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО в сумі 2000, 00 грн., виник внаслідок несплати штрафної санкції нарахованої відповідно до Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» №7572602343 від 01.12.2011.

По податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 70414, 03 грн.

По єдиному внеску, нарахованому роботодавцями на суми заробітної плати в сумі 90989, 48 грн., зокрема: заборгованість в сумі 83586, 08 грн., яка виникла внаслідок часткової несплати самостійно задекларованого основного платежу відповідно до звітів про нарахування єдиного внеску; заборгованість в сумі 7403, 40 грн., яка виникла внаслідок несплати штрафних санкцій та пені, нарахованих за несвоєчасну сплату єдиного внеску на підставі ч.10 та п.2 ч. 11 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відповідно до рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

Відповідно до матеріалів справи, податковий борг у відповідача виник у 2001році та по даний час не сплачувалися.

Відповідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (у редакції чинній на час виникнення правовідносин між сторонами) з метою погашення податкового боргу, Східно - Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією у Дніпропетровській області Державному відкритому акціонерному товариству «Першотравенське шахтобудівельне управління №4 Дочірнього підприємства холдингової компанії «Дніпрошахтобуд»» були направлені податкові вимоги: №1/4 від 10.10.2001 року та №2/57 від 22.11.2001 року, які містяться в матеріалах справи.

Проте вищевказані заходи не спричинили погашення податкового боргу Державним відкритим акціонерним товариством «Першотравенське шахтобудівельне управління №4 Дочірнього підприємства холдингової компанії «Дніпрошахтобуд»».

На час подання адміністративного позову кошти на погашення податкового боргу відповідачем не сплачені, скасування податкового обов'язку по його сплаті у передбачений законодавством спосіб не відбулось.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно облікових даних Східно - Дніпровської ОДПІ відповідач має рахунки в установах банків.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 23.08.2005 по справі №38/67 податкові службі надано дозвіл на звернення стягнення на активи відповідача в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в розмірі 320852, 45 грн.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 22.08.2006 по справі №А37/154 податковій службі надано дозвіл на звернення стягнення на активи відповідача в рахунок погашення податкового боргу, а саме: з податку на додану вартість в розмірі 5781, 00 грн., по податку на прибуток в сумі 159790, 28 грн., по комунальному податку в сумі 1353, 55 грн., по земельному податку в сумі 5952, 72 грн.. по податку з власників транспортних засобів в сумі 8059, 61 грн.

На виконання зазначених судових рішень відділом державної виконавчої служби Першотравенського МУЮ у Дніпропетровській області відкриті виконавчі провадження «про звернення стягнення на активи відповідача» від 07.07.2011 р.

27.07.2011 року прийнято постанови про закриття зазначених виконавчих проваджень.

30.08.2011 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийнято постанову по справі №2а/0470/9691/11 за позовом Західно - Донбаської ОДПІ до відповідача про стягнення заборгованості, якою позов задоволено в повному обсязі та вирішено стягнути з рахунків у банках 243100, 24 грн.

На виконання зазначеної постанови суду, Західно - Донбаською ОДПІ були направлені платіжні вимоги від 13.12.2011 р. №№3516, 35617, 35619, 35621, 35622, 35624. Однак зазначені платіжні вимоги 23.12.2011 року були повернуті без виконання у зв'язку з відсутністю на рахунках грошових коштів, на які можливо звернути стягнення.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно пункту 95.3 статті 95 цього Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

У відповідності до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Таким чином, основними умовами для звернення до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, є наявність податкового боргу, відсутність коштів у платника податків, що перебувають у його власності та перебування майна платника податків у податковій заставі.

Згідно пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Як встановлено судом, вжиті позивачем заходи щодо стягнення податкового боргу не призвели до його погашення відповідачем.

Враховуючи, що податковий борг в розмірі 982 812, 86 грн. відповідачем не погашено, його стягнення з рахунків підприємства та за рахунок його готівки, також не відбулося та з врахуванням відсутності грошових коштів на рахунках відповідача у банках, то суд, приходить висновку про наявність підстав для надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.

За таких обставин, суд вважає стягнення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі обґрунтованим.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 69, 71, 128, 158 - 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Східно - Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного відкритого акціонерного товариства «Першотравенське шахто будівельне управління №4» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Дніпрошахтобуд» про стягнення заборгованості - задовольнити повністю.

Надати Східно - Дніпровській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу Державного відкритого акціонерного товариства «Першотравенське шахто будівельне управління №4» Дочірнього підприємства державної холдингової компанії «Дніпрошахтобуд» (код ЄДРПОУ 00181846) в розмірі 982 812,86 грн. (дев'ятсот вісімдесят дві тисячі дванадцять гривень. 86 коп.) за рахунок майна даного платника податків, що перебуває в податковій заставі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук