Рішення № 41602683, 20.11.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
20.11.2014
Номер справи
916/3611/14
Номер документу
41602683
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" листопада 2014 р.Справа № 916/3611/14

За позовом: заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської міської ради

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Арсенал"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: відділу Держземаганества у м. Білгород-Дністровському Одеської області

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Цісельський О.В.

За участю представників сторін:

від прокурора: Доброжан Н.І. - посвідчення № 010038 від 17.10.2012 р.

від позивача: Чернокульський С.С. - довіреність від 02.12.2013р.

від відповідача: Резнікова А.М. - довіреність від 08.01.2014р.

від третьої особи: не з'явився

СУТЬ СПОРУ: Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської міської ради (Білгород-Дністровська МР) з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю "арсенал" (ТОВ "Арсенал"), в якій просить суд:

Внести зміни до договору оренди землі від 24.12.2009р., укладеного між Білгород-Дністровською МР та ТОВ "Арсенал", на земельну ділянку площею 1,5880 га, за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Водопровідний, 4 для обслуговування виробничої бази строком на 49 років, зареєстрований у відділі Держкомзему м. Білгород-Дністровському, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 04.11.506.00006 від 21.03.2011р.;

Викласти пункт 5 у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1806985,20 грн.";

Викласти пункт 9 у наступній редакції: "Орендна плата за рік складає 54209,56 грн.".

Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.09.2014р. позовну заяву (вх.№ 3679/14) прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача судом залучено відділ Держземаганества у Білгород-Дністровському районі Одеської області та розгляд справи призначено в судовому засіданні.

Ухвалою господарського суду від 30.10.2014р. за письмовим клопотанням представника прокуратури термін розгляду справи було продовжено на 15 днів, а саме до 20.11.2014р.

Прокурор заявлений позов підтримує в повному обсязі, наполягає на його задоволенні.

Представник позивача - Білгород-Дністровської МР, згідно наданих суду усних пояснень, позов прокурора підтримує, просить суд його задовольнити.

Третя особа - Відділ ДЗА у м. Білгород-Дністровському, надав суду клопотання (вх. № 24570/14) в якому просив суд розглядати справу без участі її представника. Своєї позиції щодо позову суду не надала.

Представник відповідача - ТОВ "Арсенал", проти позову заперечує з підстав, викладених у наданих суду відзивах на позов, у задоволені позову просить суд відмовити.

В процесі розгляду справи учасниками процесу були надані додаткові докази, які оглянуті судом та залучені до матеріалів справи.

Відповідно до ст.85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, суд встановив.

17.04.2008р. пунктом 1 рішення Білгород-Дністровської міської ради за № 473-V було затверджено Додаток "№ 1 "Коефіцієнти , які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)" рішення Білгород-Дністровської міської ради від 11.06.2004р. № 669-ХХІV "Про внесення змін до рішення міської ради від 11.07.2003р. № 427-ХХІV "Про встановлення орендної плати за землю в місті Білгород-Дністровському» викласти в нової редакції.

17.04.2008р. рішенням Білгород-Дністровської міської ради за № 483-V було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано із земель міста: п.1.3. ТОВ "Арсенал" в оренду терміном на 49 років площею 1,5880га за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Водопровідний, 4, для обслуговування виробничої бази.

24.12.2010р. між Білгород-Дністровською МР (Орендодавець) та ТОВ "Арсенал" (Орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування на підставі рішення Білгород-Дністровської міської ради від 17.04.2008р. за № 483-V в оренду терміном на 49 років земельну ділянку для обслуговування виробничої бази за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Водопровідний, 4, площею 1,5880га, кадастровий номер земельної ділянки 5110300000010080042.

Путом 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 1,5880 га, в тому числі під капітальною одно-, двоповерховою забудовою - 0,1966 га, під проїздами, проходами та площадками 1,3914 га.

Пунктом 4 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1594828,40 грн.

Згідно із п.8 договору його укладено на 49 років.

Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем щомісяця у сумі 3987,07 грн. на розрахунковий рахунок Держказначейства в Білгород-Дністровському районі.

Відповідно до п. 12 договору оренди розмір орендної плати щорічно переглядається Орендодавцем. Розмір орендної плати переглядається також у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.

Пунктом 15 договору цільове призначення орендованої земельної ділянки визначено як - обслуговування виробничої бази.

Договір оренди землі зареєстровано у відділі Держкомзему у м. Білгород-Дністровському, про що у Держреєстрі земель вчинено запис за № 04.11.506.00006 від 21.03.2011р.

11.04.2013р. в газеті "Советское приднестровье" було опубліковано проект рішення Білгород-Дністровської МР "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського" та Аналіз регуляторного впливу до проекту рішення "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського".

31.05.2013р. Білгород-Дністровської МР було прийнято рішення № 565 -VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського" відповідно до якого було вирішено, зокрема: затвердити документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського Одеської області (п.1), ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста Білгород-Дністровського з 01.01.2014р.(п.2); прийняти середню (базову) вартість 1 м2 в розмірі 95,39 грн.(п.4.); забезпечити застосування нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського Одеської області у відповідності до діючого законодавства (п.6); доручити Виконавчому комітету Білгород-Дністровської МР довести до відома землевласників, землекористувачів та орендарів про необхідність отримання витягів з нормативної грошової оцінки земель для розрахунку розміру плати за землю шляхом опублікування на офіційному веб-сайті Білгород-Дністровської МР в зв'язку із затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель м. Білгород-Дністровський.

19.10.2013р. в газеті "Советское приднестровье" було опубліковано повідомлення в якому у зв'язку із прийняттям рішення Білгород-Дністровською МР рішення від 31.05.2013р. за № 565 -VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського" та введення цього рішення в дію з 01.01.2014р. до відома землевласників, землекористувачів та орендарів земельних ділянок м. Білгород-Дністровського було доведено було доведено інформацію щодо необхідності звернутися до відділу Держкомзему у м. Білгород-Дністровському Одеської області для отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для подальшого розрахунку орендної плати та укладання додаткових угод.

27.12.2013р. рішенням Білгород-Дністровської міської ради за № 731-V було внесено зміни в Додаток до рішення Білгород-Дністровської міської ради № 473-V від 17.04.2008р., а саме, доповнено перелік категорій земель за функціональним використанням п.15 тп.п.16, з застосуванням відповідних коефіцієнтів подобної категорії та встановлено, що це рішення набирає чинності з 01.01.2014р.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що регулювання земельних відносин з порушенням законодавства України спричиняє державі і територіальній громаді економічні збитки, перешкоджає здійсненню передбаченого Конституцією України права власності на землю, тягне нераціональне використання земель і спричинення збитків оточуючому середовищу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокурора, позивача та третьої особи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.

Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно із ст.ст.13, 41 Конституції України передбачено, що від імені українського народу права власника, зокрема, на землю здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Відповідно до ст.ст.142, 143 Основного Закону України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.

За змістом ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, належить розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.

Статтею 116 Земельного кодексу України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення відповідача) визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

В силу ч.1 ст.124 вказаного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно із ч.2 ст.126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.93 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.ст.18, 20 Закону України "Про оренду землі" (у відповідній редакції) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Згідно з ч.2 ст.125 Земельного кодексу України (в редакції, яка була чинною на момент укладання договору оренди) право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку державної реєстрації договорів, що затверджений Постановою №2073 від 25.12.1998р. Кабінету Міністрів України, який діяв на момент проведення державної реєстрації договору від 10.04.2009р., державна реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної та міської ради, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за місцем розташування земельної ділянки. Забезпечення реєстрації договорів оренди покладається на відповідні державні органи земельних ресурсів: районні відділи земельних ресурсів; управління (відділи) земельних ресурсів у містах обласного і районного підпорядкування; Київське і Севастопольське міське управління земельних ресурсів. Факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи.

Як встановлено судом, 24.12.2010р. (зазначена прокурором у позові дата договору - 24.12.2009р. на думку суду, є помилковою) 24.12.2010р. між Білгород-Дністровською МР (Орендодавець) та ТОВ "Арсенал" (Орендар) було укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування на підставі рішення Білгород-Дністровської міської ради від 17.04.2008р. за № 483-V в оренду терміном на 49 років земельну ділянку для обслуговування виробничої бази за адресою: м. Білгород-Дністровський, пров. Водопровідний, 4, площею 1,5880га, кадастровий номер земельної ділянки 5110300000010080042.

Путом 2 договору в оренду передається земельна ділянка площею 1,5880 га, в тому числі під капітальною одно-, двоповерховою забудовою - 0,1966 га, під проїздами, проходами та площадками 1,3914 га.

Згідно з п.4 договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1594828,40 грн.

Згідно із п.8 договору його укладено на 49 років.

Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем щомісяця у сумі 3987,07 грн. на розрахунковий рахунок Держказначейства в Білгород-Дністровському районі.

Приписами п.12 договору оренди встановлено, що розмір орендної плати щорічно переглядається Орендодавцем. Розмір орендної плати переглядається також у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.

Пунктом 15 договору цільове призначення орендованої земельної ділянки визначено як - обслуговування виробничої бази.

Договір оренди землі зареєстровано у відділі Держкомзему у м. Білгород-Дністровському, про що у Держреєстрі земель вчинено запис за № 04.11.506.00006 від 21.03.2011р.

31.05.2013р. Білгород-Дністровської МР було прийнято рішення № 565 -VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського" відповідно до якого було вирішено, зокрема: затвердити документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського Одеської області (п.1), ввести в дію нормативну грошову оцінку земель міста Білгород-Дністровського з 01.01.2014р.(п.2); прийняти середню (базову) вартість 1 м2 в розмірі 95,39 грн.(п.4.); забезпечити застосування нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського Одеської області у відповідності до діючого законодавства (п.6); доручити Виконавчому комітету Білгород-Дністровської МР довести до відома землевласників, землекористувачів та орендарів про необхідність отримання витягів з нормативної грошової оцінки земель для розрахунку розміру плати за землю шляхом опублікування на офіційному веб-сайті Білгород-Дністровської МР в зв'язку із затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель м. Білгород-Дністровський.

На виконання встановленого ст.188 Господарського кодексу України порядку внесення змін до договору, а також приписів рішення Білгород-Дніствровської МР № 565-VI від 31.05.2013р. в газеті "Советское приднестровье" 19.10.2013р. було опубліковано повідомлення про прийняття Білгород-Дністровською МР рішення № 565 -VI від 31.05.2013р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського" та введення цього рішення в дію з 01.01.2014р. та про необхідність землевласникам, землекористувачам та орендарям земельних ділянок м. Білгород-Дністровського звернутися до відділу Держкомзему у м. Білгород-Дністровському Одеської області для отримання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для подальшого розрахунку орендної плати та укладання додаткових угод.

Як на підставу для внесення змін до договору оренди, прокурор посилався на рішення Білгород-Дністровської районної ради № 565-VI від 31.05.2013р.

Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України, зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Жодних звичаїв ділового обороту, які б передбачали іншу форму внесення змін до договору сторонами суду не повідомлено.

Згідно зі ст.188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до ст.30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Виходячи зі змісту ч.ч.1, 2 ст.632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ч.1 ст.21 Закону України "Про оренду землі").

Законом України №309-VI від 03.06.2008р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були внесені зміни до ч.ч.4, 5 ст.21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

У зв'язку із введенням в дію з 01.01.2011р. Податкового кодексу України Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (ч.2 прикінцевих положень Податкового кодексу України).

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно зі ст.ст. 1, 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

За змістом ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Виходячи зі змісту ст.15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

При цьому п. 12 договору встановлено, що оренди розмір орендної плати щорічно переглядається Орендодавцем. Розмір орендної плати переглядається також у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що рішення Білгород-Дністровської МР № 565-VI від 31.05.2013р. "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Білгород-Дністровського" може бути підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині визначення розміру орендної плати, проте зазначене рішення не може бути належною підставою для внесення змін до спірного правочину, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 5, ч. 11 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

За змістом ч.5 ст.12 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після к прийняття та підписання.

Згідно зі ст.22 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Недержавні друковані засоби масової інформації мають право оприлюднювати офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до законодавства України і на засадах, передбачених укладеною угодою між цими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації.

Зі ст. 1 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" вбачається, що засіб масової інформації органу державної влади чи органу місцевого самоврядування - засіб масової інформації, засновником (співзасновником) якого є орган державної влади або орган місцевого самоврядування і який повністю або частково утримується за рахунок державного чи місцевих бюджетів, одночасно, офіційним друкованим виданням органів державної влади та органів місцевого самоврядування є видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність.

З огляду на викладене, враховуючи те, що рішення № 565-VI від 31.05.2013 р. Білгород-Дністровської міської ради є актом нормативно-правового характеру, суд дійшов до висновку, що рішення Білгород-Дністровської міської ради набирає чинності з дня його офіційного оприлюднення.

Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

На підтвердження оприлюднення наведеного рішення, позивачем до матеріалів справі надано випуск . газети "Советское приднестровье" від 19.10.2013р.

Проте, вказаний вище випуск газети не може бути прийнятий як належний та допустимий доказ офіційного оприлюднення рішення № 565-VI від 31.05.2013 р. Білгород-Дністровської міської ради, у розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, оскільки наведена позивачем стаття не містить в собі самого тексту рішення місцевої ради, а лише інформує про прийняття радою рішення про затвердження нормативної грошової оцінки земель та вимогу до землевласників, землекористувачів та орендарів землі щодо отримання у відділі Держкомзему в м. Білгород-Дністровському витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для подальшого розрахунку орендної плати та укладання додаткових угод.

Твердження позивача про те, що наведене рішення є оприлюдненим у встановленому чинним законодавством порядку шляхом розміщення інформації в Інтернеті, також не беруться судом до уваги, оскільки законодавством України не передбачено можливості офіційного оприлюднення актів органів місцевого самоврядування у мережі Інтернет.

Наразі, будь-яких інших доказів офіційного оприлюднення рішення № 565-VI від 31.05.2013 р. Білгород-Дністровської міської ради а ні прокурором, а ні позивачем до матеріалів справи не представлено.

Згідно зі ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

За таких обставин, враховуючи все вищенаведене, господарський суд дійшов висновку, що рішення № 565-VI від 31.05.2013 р. Білгород-Дністровської міської ради не було офіційно оприлюднене, а отже відповідно до вимог чинного законодавства України не набуло законної сили, а тому відсутні підстави для внесення змін до спірного правочину на підставі вказаного рішення.

Враховуючі наявні матеріали справи, пояснення учасників судового процесу, проаналізувавши норми законодавства України, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської міської ради в повному обсязі.

Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з Білгород-Дністровської міської ради на користь Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору в сумі 1218 грн.

Керуючись ст.ст. 32,33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволені позову заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора - відмовити повністю.

2. Стягнути з Білгород-Дністровської міської ради (67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Леніна, 56; код 26275763) на користь Державного бюджету України на п/р 31210206783008, одержувач ГУДКУ у Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206 - судовий збір в сумі 1218 (тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Накази видати в порядку ст. 116 ГПК України

Повний текст рішення складено 25.11.2014р.

Суддя О.В. Цісельський