копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2014 р. Справа № 804/9240/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Горбалінського В.В.
при секретарі судового засідання - Червяченко Д.В.
за участю:
представника позивача - Воробйова Ю.В.
представника відповідача - Чохелі Т.Р.
представника третьої особи - Зімодро А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Східбудінвест» до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, третя особа Синельниківська міська рада, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
04.07.2014 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Східбудінвест» до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, третя особа Синельниківська міська рада, в якому позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 03.03.2014 року № 0000821500.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що податковим органом неправомірно винесено податкове повідомлення-рішення від 03.03.2014 року № 0000821500, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 45 468,75 грн. Відповідачем зроблено невірний висновок про те, що ТОВ «Східбудінвест» є користувачем земельної ділянки по вул. Миру, 12-а, оскільки відповідно до договору купівлі-продажу від 17.12.2009 року № 5540 квартири, розташовані за вказаною адресою, були продані Державній іпотечній установі, тому саме з цього часу землекористувачем є держава, в особі Державної іпотечної установи. У зв'язку з цим рішенням Синельниківської міської ради право користування земельною ділянкою було припинено ще в 2010 році.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд задовольнити їх.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та зазначив, що за результатами невиїзної перевірки ТОВ «Східбудінвест» з питань правильності нарахування та своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 року по 26.09.2013 року виявлено заниження позивачем суми орендної плати за землю за вказаний період в розмірі 37 752,60 грн., що в подальшому стало підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Оскільки факт порушення вимог податкового законодавства відображено в акті перевірки, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Представник третьої особи в судовому засіданні зазначила, що право користування позивача земельною ділянкою за адресою м. Синельниково, вул. Миру, 12-а припинилося з дати прийняття Синельниківською міською радою рішення від 04.06.2010 року № 754-47/V «Про розірвання договору оренди земельною ділянкою ТОВ «Східбудінвест».
Суд, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, та дослідивши докази, що містяться в ній, зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Східбудінвест» зареєстроване як юридична особа 08.07.2008 року та перебуває на податковому обліку в Дніпропетровській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
11.10.2013 року працівниками Дніпропетровської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області складено акт № 179/1520/35982455 «Про результати документальної невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Східбудінвест» з питання правильності нарахування та своєчасності сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 року по 26.09.2013 року».
Відповідно до висновків вказаного акту документальною невиїзною перевіркою ТОВ «Східбудінвест» встановлено порушення п.288.1, п.288.7 ст.288 ПКУ, внаслідок чого занижено суму орендної плати за землю за період з 01.01.2011 року по 26.09.2013 року на суму 37 752,60 грн.
17.02.2014 року позивачем подано заперечення на акт перевірки від 11.10.2013 року № 179/1520/35982455.
Листом Дніпропетровської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 26.02.2014 року № 251/10/151-04 повідомлено ТОВ «Східбудінвест» про результати розгляду заперечень та про залишення їх без задоволення.
03.03.2014 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000821500, яким підприємству визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 45 468, 75 грн., в т.ч. за основним платежем в розмірі 37 752,60 грн. та за штрафними санкціями - 7 716,15 грн.
Подана позивачем 12.03.2014 року скарга на вказане податкове повідомлення-рішення залишена без задоволення рішенням від 25.04.2014 року № 2398/101/04-36-10-08-09.
Вирішуючи правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення суд виходить з наступного.
Матеріалами справ підтверджується, що 10.03.2009 року між Синельниківською міською радою (орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Східбудінвест» (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 26.
Згідно умов вказаного договору орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер № 1213000000:01:541:0002, площею 0,7230 га., яка знаходиться на вулиці Миру, будинок 12, міста Синельникове, Дніпропетровської області для будівництва та обслуговування житлових будинків за рахунок земель житлової забудови Синельниківської міської ради. Строк дії договору 49 років. Грошова оцінка земельної ділянки становить 459 466,50 грн. Орендна плата встановлювалась в розмірі 45 946,65 грн. за рік. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 3 денний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки від 10.03.2009 року товариством з обмеженою відповідальністю «Східбудінвест» прийнято вказану земельну ділянку.
Відповідно до умов додаткової угоди, укладеної сторонами договору оренди земельної ділянки № 26 від 22.05.2009 року, в новій редакції викладено пункт 9 договору, відповідно до якого орендна плата складає 13 784,00 грн. за рік, що становить 3% від грошової вартості земельної ділянки.
Пунктами 34-40 вищевказаного договору визначались підстави для зміни умов договору і припинення його дії, зокрема, пунктом 40 договору передбачено, що у разі припинення або розірвання цього договору, орендар має забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки, визначених у цьому договорі.
04.06.2010 року Синельниківська міська рада прийняла рішення № 754-47/V «Про розірвання договору оренди земельної ділянки ТОВ «Східбудінвест», яким міська рада вирішила припинити право користування земельною ділянкою ТОВ «Східбудінвест», розірвати договір оренди земельної ділянки від 13.03.2009 року № 26, доручити Синельниківському міському голові укласти від імені Синельниківської міської ради договір розірвання оренди на визначену земельну ділянку.
Розпорядженням міського голови від 07.06.2010 року № 88-р рішення Синельниківської міської ради від 04.06.2010 року № 754-47/V «Про розірвання договору оренди земельної ділянки ТОВ «Східбудінвест» зупинено.
31.01.2014 року Синельниківською міською радою прийнято рішення № 722-39/VІ «Про рішення Синельниківської міської ради від 04.06.2010 № 754-47/V «Про розірвання договору оренди земельної ділянки ТОВ «Східбудінвест»», яким вирішено вважати чинним рішення Синельниківської міської ради від 04.06.2010 № 754-47/V «Про розірвання договору оренди земельної ділянки ТОВ «Східбудінвест» в частині припинення права користування земельною ділянкою ТОВ «Східбудінвест» та покладено на ТОВ «Східбудінвест» обов'язок забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки, визначених договором оренди земельної ділянки від 10.03.2009 року № 26, за актом прийому-передачі - до 28.02.2014 року та здійснити реєстрацію припинення користування земельною ділянкою згідно чинного законодавства.
27.02.2014 року між ТОВ «Східбудінвест» та Синельниківською міською радою підписано Акт приймання-передачі земельної ділянки, згідно якого міська рада приймає, а ТОВ «Східбудінвест» передає земельну ділянку площею 0,7230 га, що розташована за адресою: вул.. Миру, 12, м. Синельникове.
Відповідно до п.1.1 ст. 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно статті 9 Податкового Кодексу України визначено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата).
Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень Податкового кодексу України з урахуванням критеріїв, які визначені у розділі XIII «Плата за землю»
Відповідно до пунктів 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» (далі-Закон) визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 17 Закону передбачено, що передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Статтею 31 Закону встановлено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
Згідно статті 34 Закону у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Відповідно до ч.1 ст. 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Таким чином, з наведеного можна дійти висновку, що припинення або розірвання договору оренди здійснюється в такій самій формі, що й договір, та за умови повернення орендодавцеві земельної ділянки на умовах, визначених договором.
Оскільки, договором оренди земельної ділянки від 10.03.2009 року № 26 передбачалося його розірвання відбувається шляхом повернення земельної ділянки у спосіб, передбачений договором, тобто шляхом складання акту приймання-передачі земельної ділянки, і вказаний акт було підписано лише 27.02.2014 року, у суду відсутні підстави вважати, що договір № 26 був розірваний ще в 2010 році.
Також, звертає увагу той факт, що дійсність рішення Синельниківської міської ради від 04.06.2010 № 754-47/V «Про розірвання договору оренди земельної ділянки ТОВ «Східбудінвест» підтверджено лише 31.01.2014 року і позивач не мав правових підстав для несплати орендної плати.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а нерухоме майно - це земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
В матеріалах справи міститься витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованого станом на 28.08.2014 року, в якому зазначено, що орендарем земельної ділянки за адресою: вул. Миру, будинок 12, м. Синельникове є ТОВ «Східбудінвест» і факт припинення права оренди цієї земельної ділянки не зареєстровано.
Таким чином, матеріалами справи спростовується твердження позивача про відсутність обов'язку по сплаті орендної плати за земельну діяльну, яка фактично перебувала в його користуванні з 10.03.2009 року по 27.02.2014 року.
Посилання позивача на те, що договір оренди був припинений 17.12.2010 року у зв'язку з укладенням ним договору купівлі-продажу з Державною іпотечною установою, за яким передавалось право власності на житловий будинок, що розташовані на орендованій земельній ділянці, судом вважається необґрунтованими, оскільки Законом України «Про оренду землі» передбачено, як підставу для припинення договору оренди землі зокрема: набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
З наданого позивачем до матеріалів справи договору від 17.12.2010 року не можливо встановити факт переходу права власності до Державної іпотечної установи саме на житловий будинок, будівлю або споруду. Придбання у власність квартир, розташованих в будинку по вулиці Миру,12-а не може вважатись судом як обставини, що припиняє дію договору оренди.
Доказів розірвання, або обставин які можуть свідчити про припинення договору оренди земельної ділянки в період з 10.03.2009 року по 27.02.2014 року до суду не надано.
Відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Згідно до вимог п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Оскільки в ході судового розгляду справи судом підтверджено висновки податкового органу про заниження підприємством грошового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 37 752,60 грн., суд вважає оскаржуване податкове повідомлення - рішення обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог п.123.1 ст. 123 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1,54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 183-3, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволені адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Східбудінвест» до Дніпропетровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, тертя особа Синельниківська міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 15.09.2014 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 15.09.2014 року Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.В. Горбалінський В.В. Горбалінський А.О. Кошля