Ухвала суду № 41595630, 26.11.2014, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.11.2014
Номер справи
759/19970/14-а
Номер документу
41595630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

пр. № 2-а/759/561/14

ун. № 759/19970/14-а

26 листопада 2014 року м. Київ

Суддя Святошинського районного суду м. Києва Ключник А.С., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ТОВ "Зелена Аквахвиля"до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ФГ "Мрія" про визнання незаконним та скасування розпорядженя, визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації,

ВСТАНОВИВ:

24.11.2014 року року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ФГ "Мрія" про визнання незаконним та скасування розпорядженя, визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації.

Частина 1 ст. 2 КАС України зазначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Таке звернення реалізовується шляхом пред'явлення позову у формі позовної заяви до суду першої інстанції.

Визначення поняття "справа адміністративної юрисдикції" наведено у статті 3 КАС України, під якою розуміється - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, в якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно ч.2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення

З адміністративного позову та доданих до нього документів вбачається, що позивач окрім

визнання незаконним та скасування розпорядженя, просить визнати недійсним державний акт та скасувати його державну реєстрацію.

Згідно з п.4.2 рішення Конституційного Суду України №6-рп/2001 від 23.05.2001р. правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорам відповідно до процесуального законодавства України.

Правовідносини щодо визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації регулюються нормами ЦК України.

Відповідно до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси. Суд визнає незаконним та скасовує нормативно-правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Відповідно до п. п. 1-3 ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій.

При цьому нормами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено що адміністративний позов, пред'явлений до суб'єкта владних повноважень, може містити вимоги про визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації.

Таким чином, вимоги про визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації розглядається судом в порядку цивільного судочинства.

Отже, частина позовних вимоги про визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, а можуть бути розглянуті в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, у відкритті провадження у справі за позовом ТОВ "Зелена Аквахвиля" до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ФГ "Мрія" про визнання незаконним та скасування розпорядженя, визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації, в частині позовних вимог про визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації, слід відмовити.

Також в даному позові позивач звертається з позовними вимогами до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ФГ "Мрія" про визнання незаконним та скасування розпорядженя.

Вказана позовна заява в тій частині підлягає поверненню позивачу з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи:однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Отже, позов ТОВ "Зелена Аквахвиля"до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ФГ "Мрія" в частині про визнання незаконним та скасування розпорядженя, підсудна окружному адміністративному суду.

Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.

Відповідно до ч. 4 ст. 108 КАС України копія ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надсилається особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Згідно ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом; повернення заяви або скарги; відмови у відкритті провадження у справі; залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням) та закриття провадження у справі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 6, 17, 18, 108, 160, 165, 185-187, 254 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

Відмовити ТОВ "Зелена Аквахвиля" у відкритті провадження у справі за його адміністративним позовом до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ФГ "Мрія" в частині вимог про визнання недійсним державного акту та скасування його державної реєстрації.

Роз'яснити позивачу, що з даними позовними вомогами він може звернутись до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.

Адміністративний позов ТОВ "Зелена Аквахвиля" до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: ФГ "Мрія" в частині про визнання незаконним та скасування розпорядженя - повернути позивачеві для звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка її подала, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Роз'яснити позивачу право на звернення з зазначеним позовом в частині про визнання незаконним та скасування розпорядженя до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Зобов'язати УДСК Святошинського району повернути ТОВ "Зелена Аквахвиля" суму судового збору в розмірір 74,00 грн. сплачену нею на розрахунковий рахунок № 31212206700009, код 37962074, код банку 820019, згідно квитанції № 193 від 24.11.2014 року.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд, шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня її отримання.Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А. Ключник