Постанова № 41592527, 27.11.2014, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2014
Номер справи
825/3603/14
Номер документу
41592527
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

24 листопада 2014 року Чернігів Справа № 825/3603/14

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Поліщук Л.О.,

суддів Д'якова В.І.,

Смірнової О.Є.,

за участі секретаря Сірого І.В.,

за участі представників позивача Казацького А.В., Стасюк В.М.,

за участі представника відповідача Назаренка Н.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівської обласної державної адміністрації до Державної виконачої служби України про визнання незаконною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Чернігівська обласна державна адміністрація, звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України (далі - відповідач), в якому просить суд визнати незаконною та скасувати постанову відповідача про накладення штрафу від 27 жовтня 2014 року ВП № 44456709, винесену старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України.

24.11.2014 в судовому засіданні відбулась заміна неналежного відповідача - Відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України на належного відповідача - Державну виконавчу службу України.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 05 червня 2014 року позивачем в добровільному порядку було виконано постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року, а саме виписано вкладку НОМЕР_1 до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 НОМЕР_2 та передано до місцевого управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради для видачі її громадянці ОСОБА_5. Крім того, позивач зазначає, що 06 червня 2014 року Новозаводська районна у м. Чернігові рада простим листом № 4810/05 та 12 серпня 2014 року рекомендованим листом №6612/05 направила ОСОБА_5 листи за адресою АДРЕСА_1 про можливість отримання вкладки до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1. Рекомендований лист було повернуто з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».

Таким чином, позивач вважає, що постанова відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 27 жовтня 2014 року ВП № 44456709 про накладення штрафу є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки Чернігівською обласною державною адміністрацією для виконання рішення суду було вжито всіх необхідних заходів, а саме: видано вкладку, відповідними листами повідомлено громадянку ОСОБА_5 про можливість її отримання.

З огляду на зазначене, представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд ухвалити рішення про їх задоволення.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував зважаючи на їх безпідставність та необґрунтованість.

Суд, розглянувши та дослідивши подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, дійшов наступних висновків.

Так, судом встановлено, що постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року у справі № 825/262/14 зобов'язано Чернігівську обласну державну адміністрацію видати вкладку до посвідчення громадянці ОСОБА_5 від 27 вересня 2007 року (категорія 1 НОМЕР_2).

28 липня 2014 року Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі № 825/262/14 про зобов'язання Чернігівську обласну державну адміністрацію видати вкладку до посвідчення ОСОБА_5 від 27.09.2007 року (категорія 1 НОМЕР_2).

19 серпня 2014 року старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України відкрито виконавче провадження № 44456709 з примусового виконання виконавчого листа, виданого 28 липня 2014 року Чернігівським окружним адміністративним судом по справі №825/262/14, про зобов'язання Чернігівської обласної державної адміністрації видати вкладку до посвідчення ОСОБА_5 від 27.09.2007 року (категорія1 НОМЕР_2) (а.с.8).

Боржнику надано строк для добровільного виконання рішення суду: у 7-денний строк з моменту винесення (отримання) постанови про відкриття виконавчого провадження.

26 серпня 2014 року №04-08/3774 Чернігівською обласною державною адміністрацію на адресу відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України направлено лист про те, що на підставі рішення обласної державної адміністрації 05 червня 2014 року на ім'я ОСОБА_5 виписано вкладку НОМЕР_1 до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 НОМЕР_2. Оформлену вкладку 06 червня 2014 року передано до місцевого управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради для видачі її громадянці ОСОБА_5. Листом від 06 червня 2014 року №4810/05 та повторно рекомендованим листом від 12 серпня 2014 року №6612/05 управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у м. Чернігові ради повідомило ОСОБА_5 про необхідність отримання вкладки (а.с.9-10).

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням від 05 червня 2014 року на ім'я ОСОБА_5 виписано вкладку НОМЕР_1 до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія1 НОМЕР_2 (а.с.15).

Позивачем надано суду копію самої вкладки НОМЕР_1 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1 НОМЕР_2) на ім'я ОСОБА_5 виданої 05 червня 2014 року (а.с.16).

Вимогою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України №490/6 від 06 жовтня 2014 року Чернігівську обласну державну адміністрацію у строк до 17 жовтня 2014 року повідомити відділ чи виконано фактично у повному обсязі рішення суду, на підставі якого виконано виконавчий лист №825/262/14 від 28.07.2014 року, що видав Чернігівський окружний адміністративний суд та чи отримано стягувачем вкладку до посвідчення ОСОБА_5 від 27.09.2007 року (категорія 1 НОМЕР_2) (а.с.11-12).

27 жовтня 2014 року постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України у виконавчому провадженні № 44456709 за невиконання без поважних причин рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником накладено на Чернігівську обласну державну адміністрацію штраф у розмірі 680,00 грн. (а.с.13-14).

Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб,інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ст. 181 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією, або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Частиною 1 статті 5 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що вимоги державного виконавця щодо виконання рішень обов'язкові для всіх органів, організацій, посадових осіб, фізичних і юридичних осіб на території України.

Відповідно до положень статті 89 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

У судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалам справи, що рішенням Чернігівської обласної державної адміністрації від 05 червня 2014 року на ім'я ОСОБА_5 виписано вкладку НОМЕР_1 до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 НОМЕР_2. Оформлену вкладку 06 червня 2014 року передано до місцевого управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради для видачі її громадянці ОСОБА_5. Листом від 06 червня 2014 року №4810/05 та повторно рекомендованим листом від 12 серпня 2014 року №6612/05 повідомлено ОСОБА_5 про можливість отримання вкладки.

Відповідно до статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року N 51, видача посвідчень провадиться потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Тобто, визнання і видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи та відповідно вкладок до них, а також вирішення спірних питань з цього приводу до компетенції місцевого управління праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради не відноситься.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що у Чернігівської обласної державної адміністрації не було нормативно визначених підстав фактично делегувати свої обов'язки щодо виконання рішення суду видати вкладку до посвідчення ОСОБА_5 від 27.09.2007 (категорія 1 № 113035) управлінню праці та соціального захисту населення Новозаводської районної у місті Чернігові ради, а дії позивача по оформленню вкладки до посвідчення не можуть вважатися виконанням рішення суду в повному обсязі, оскільки стягував вкладку до посвідчення не отримав.

З огляду на викладені норми законодавства, що визначають права та обов'язки державного виконавця під час примусового виконання судового рішення, беручи до уваги відсутність доказів на підтвердження протиправності дій відповідача під час винесення постанови про накладення штрафу від 27 жовтня 2014 року ВП№44456709, суд приходить до висновку про відсутність підстав для її скасування.

Крім того, суд звертає увагу, що посилання представника позивача на не співпадіння норм статей 27, 76, 87 Закону України «Про виконавче провадження», на які посилається старший державний виконавець, з нормами статей Закону діючого на момент винесення постанови не впливають на зміст та правомірність оскаржуваного рішення державного виконавця.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про не обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 158, 159, 160 - 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя Л.О. Поліщук

Судді В.І. Д'яков

О.Є. Смірнова