Рішення № 41588797, 28.10.2014, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
28.10.2014
Номер справи
243/3970/14
Номер документу
41588797
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

2/243/1738/2014

243/3970/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2014 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого - судді Сидоренко І.О.,

при секретарі - Рудь Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 8 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради до ОСОБА_1 про повернення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, -

В С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про повернення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що згідно Заяв, ОСОБА_1 у період з 01 листопада 2008 року по 30 квітня 2011 року, щомісячно, одержував в Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг. Виплати здійснювалися за рахунок Державного бюджету. В результаті проведеної відділом державних соціальних інспекторів УСЗН перевірки даних, наданих для призначення житлової субсидії встановлено, що ОСОБА_1 надано недостовірну інформацію щодо перебування у його власності квартири АДРЕСА_1. Власником зазначеної квартири, згідно повідомлення КП «БТІ» від 30.05.2011 року № 1780-86/0.90/СЛ, є його дружина, ОСОБА_2, яка зареєстрована АДРЕСА_3. Також перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 не надано інформацію про перебування у власності у сім'ї двох транспортних засобів. Відповідно до повідомлень ВРЕР м. Слов'янськ при УДАІ ГУМВС в Донецькій області від 20.05.2011 року № 9/17-1120, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів, у вигляді субсидії на суму 5288,22 грн. На підставі п. 5.3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050, далі - Положення) субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, та особи, які прописані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні (користуванні) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сукупності перевищує 21 кв. м. на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. м. на всіх тут прописаних. Відповідно до п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. Відповідно до п. 5.4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу). У зв'язку з вище зазначеним, Управлінням 09.06.2011 року надіслано ОСОБА_1 повідомлення про припинення виплати житлової субсидії з 01.06.2011 року, у відповідності з пунктом 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050), та зобов'язано терміново повернути незаконно отриману субсидію у сумі 3648,22 грн. 28.11.2011 року між УСЗН та ОСОБА_1, укладено договір про розстрочку платежу за № 08-41/385. У відповідності до положень договору, ОСОБА_1 зобов'язався щомісячно вносити переплату, яка виникла в наслідок подання недостовірної інформації, але відповідач дані зобов'язання не виконує, з моменту укладення Договору відповідачем на рахунок УСЗН перераховано суму у розмірі 1640 грн. У зв'язку з цим позивач просить суд стягнути з відповідача незаконно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 3648,22 грн.

Представник позивача - Управління Соціального захисту населення Слов'янської міської Ради Донецької області в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву з проханням справу слухати без його участі, позовні вимоги просив задовольнити. Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності позивача, що відповідає вимогам ст. 169 ЦПК України.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, до суду надав заяву з проханням справу слухати без його участі, позовні вимоги не визнає, так як не отримав від працівників УСЗН вичерпної інформації про документи, які необхідно було надати, йому не пояснили визначення терміну «сім'я», автомобіль був куплений його дружиною на гроші її матері отримані у спадщину, про доходи дружини ніхто його не питав, ніякого іншого житла ні він, ні його дружина не мали. Також просить суд застосувати строк позовної давності до позовних вимог позивача.

Суд, розглянувши подані заявником документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов'янської міської Ради Донецької області до ОСОБА_3 про повернення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.

Рішенням Слов'янської міської Ради Донецької області від 03 лютого 2014 року № 4-LVII-6 перейменовано Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради в Управління Соціального захисту населення Слов'янської міської ради.

Як встановлено у судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи згідно Заяв, ОСОБА_1 у період з 01 листопада 2008 року по 30 квітня 2011 року, щомісячно, одержував в Управління праці та соціального захисту населення Слов'янської міської Ради Донецької області субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг.

Виплати здійснювалися за рахунок Державного бюджету України.

Відповідно до Декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, ОСОБА_1 зазначив, що є власником житла, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 іншого житла не має, його дружина - ОСОБА_2, яка прописана за адресою: АДРЕСА_3 власником житла не є.

Згідно Повідомлення УПСЗН Слов'янської міської ради № 11-25/306 від 09.06.2011 року, на підставі висновків проведеної перевірки інформації, яка надана ОСОБА_1 у заявах для призначення субсидії на житлово-комунальні послуги в період з 01.11.2008 року по 30.04.2011 року виявлено, що він не надав повну інформацію щодо володіння житлом та про наявність двох транспортних засобів, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів, у вигляді субсидії на суму 5288,22 грн. Також відповідач повідомлявся про припинення виплати житлової субсидії з 01.06.2011 року, у відповідності з пунктом 20 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050), та про зобов'язання терміново повернути незаконно отриману субсидію у сумі 5288,22 грн.

Як зазначено у відповіді БТІ № 1780-86/0.90/СЛ від 30.05.2011 року, за ОСОБА_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, прав власності на нерухоме майно у м. Слов'янськ та Слов'янському районі не зареєстровано, але право власності на вищезазначену квартиру зареєстровано за ОСОБА_2.

Також, згідно відповіді ВРЕР м. Слов'янськ при УДАІ ГУМВС в Донецькій області від 20.05.2011 року № 9/17-1120, за ОСОБА_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрований транспортний засіб: ВАЗ 21083, а за ОСОБА_2, що мешкає за адресою: АДРЕСА_3 зареєстрований транспортний засіб: DACSA LOGAN 90 L.

28.11.2011 року між УСЗН та ОСОБА_1 укладено договір про розстрочку платежу за № 08-41/385. У відповідності до положень договору, ОСОБА_1 зобов'язався щомісячно вносити переплату, яка виникла. Дані зобов'язання ОСОБА_1 не виконує, з моменту укладення Договору відповідачем на рахунок УСЗН перераховано суму у розмірі 1640 грн., згідно наданих позивачем копій квитанцій за період з 26.12.2011 року по 25.06.2013 року.

Відповідно до п. 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.

На підставі п. 5.3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050, далі - Положення) субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, та особи, які прописані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні (користуванні) у сукупності більше ніж одне житлове приміщення (будинок), загальна площа яких у сукупності перевищує 21 кв. м. на наймача і кожного зареєстрованого у житловому приміщенні (будинку) та додатково 10,5 кв. м. на всіх тут прописаних.

На підставі п. 5.4 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) субсидія не призначається, якщо уповноважений власник (співвласник) житла, наймач житла у державному та громадському житловому фонді, член житлово-будівельного кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок, та особи, які зареєстровані разом з ним у житловому приміщенні (будинку), мають у своєму володінні чи володінні їх дружин (чоловіків, неповнолітніх дітей) більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). При цьому враховуються транспортні засоби, які згідно із законодавством не є об'єктами оподаткування (крім тракторів на гусеничному ходу)

Згідно п.п. 20.2., 20.7.-20.8. вищезазначеного Положення, надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Оцінююче надане суду письмове заперечення відповідача ОСОБА_1 про те, що він не отримав від працівників УСЗН вичерпної інформації про документи, які необхідно було надати, що йому не пояснили визначення терміну «сім'я», що автомобіль був куплений його дружиною на гроші її матері отримані у спадщину, що про доходи дружини ніхто його не питав, ніякого іншого житла ні він, ні його дружина не мали, суд вважає, що дані пояснення не містять доказів, які б спростовували доводів позивача. Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що обставини, якими відповідач обґрунтовує соє заперечення на позов, не можуть вплинути на висновок суду про необхідність стягнення надмірно сплаченої субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг.

При вирішенні питання про застосування строку позовної давності та відмові в задоволенні позовних вимог у зв'язку зі спливом позовної давності суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 264 ЦК України перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, яка свідчить про визнання свого боргу або іншого зобов'язання, після переривання перебіг позовної давності починається спочатку.

Як вбачається з квитанцій, наданих позивачем, починаючи з 26.12.2011 року по 25.06.2013 року відповідачем періодично проводилася переплата, яка виникла в наслідок подання недостовірної інформації. Тривалість часу між проведеними оплатами рахунків не перевищували трирічного строку. Таким чином, суд доходить до висновку, що з кожним платежем, здійсненим відповідачами, перебіг строку позовної давності переривався та починався спочатку. Тому підстав для застосування строку позовної давності та відмови в задоволенні позовних вимог з цієї підстави суд не вбачає.

Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_1 повідомив недостовірну інформацію щодо власника квартира АДРЕСА_2 якою є ОСОБА_2, та про наявність у сім'ї власника двох транспортних засобів, то відповідач, на підставі п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050, повинен повернути державі безпідставно отриману субсидію.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов'янської міської Ради Донецької області до ОСОБА_1 про повернення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг підлягають задоволенню в повному обсязі, а безпідставно отримана сума 3648 грн. 22 коп. - стягнута на користь держави.

Згідно п. 20 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» органи праці та соціального захисту населення звільняються від сплати судового збору в разі подання позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсації, виплат та доплат, установлених законодавством.

Відповідно до ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно ч. 3 ст. 88 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Отже, з відповідача ОСОБА_1 на користь держави, підлягає стягненню сума судового збору, у сумі 243 грн. 60 коп.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 88, 209, 212, 214-215, 218 ЦПК України, п.п. 6, 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050), п. 20 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов'янської міської Ради Донецької області до ОСОБА_1 про повернення субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_4, на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, яке розташовано за адресою: Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Генерала Батюка, 40, ЄДРПОУ 25954290, МФО № 834016, р/р 35423302052186 банк УДКСУ в Донецькій області, незаконно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг за період 01 листопада 2008 року по 30 квітня 2013 року у розмірі 3648 (три тисячі шістсот сорок вісім) грн. 22 коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_4, на користь держави до державного бюджету коштів, отримувач коштів Слов'янське УК/Слов'янськ/ 22030001, код ЄДРПОУ 37803368, банк ГУДКСУ у Донецькій області, код банка МФО 834016, рахунок 31210206700075, код класифікації доходів бюджету 22030001 судовий збір у розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржено до судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду І.О. Сидоренко