ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Бичківська К.Г.
Суддя-доповідач:Капустинський М.М.
УХВАЛА
іменем України
"25" листопада 2014 р. Справа № 281/1182/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Євпак В.В.
Мацького Є.М.,
при секретарі Волянській О.В. ,
за участю представника апелянта, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Коростенського управління експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "19" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області, Коростенського управління експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
11 червня 2014 року позивач - ОСОБА_3 звернувся до Лугинського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом до Відповідачів, про визнання дій відповідачів неправомірними і зобов'язання зробити перерахунок і виплату коштів, передбачених ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від "19" вересня 2014 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано дії відповідачів - Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області, Коростенського управління експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз", щодо невиплати ОСОБА_3 у повному розмірі коштів, передбачених ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - протиправними.
Зобов'язано Коростенське управління експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" зробити перерахунок ОСОБА_3 доплати до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, з застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати, згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року з урахуванням фактично виплачених коштів та передати його до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області виплатити ОСОБА_3 доплату до заробітної плати, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, з застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати, згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року з урахуванням фактично виплачених коштів та відповідно до розрахунку, поданого Коростенським управлінням експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз".
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 недоплачену щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40% мінімальної заробітної плати щомісячно, з застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати, згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", з урахуванням фактично виплачених коштів по доплаті, за період з 01.01.2014 року по 31.05.2014 року.
Вважаючи, що постанову суду прийнято з порушенням норм процесуального права, відповідач - Коростенське управління експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову та ухвалити нову - про відмову в задоволенні адміністративного позову.
Вислухавши пояснення представника апелянта, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Колегією суддів встановлено, що позивач - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, працює у Коростенському управлінні експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз", в м.Коростень Житомирської області; проживає в с.Глухова Лугинського району Житомирської області, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.1991 року віднесено до зони гарантованого (добровільного) відселення; а також є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.
Приписами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено що позивач має право на відповідні допомогу та доплату, які отримував згідно постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, в конкретних розмірах, зокрема, відповідно до ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи": в сумі 2,10 грн. та 10,50 грн. (пропорційно відпрацьованому часу).
Відповідно до вказаної постанови, позивачу і проводиться нарахування та виплата допомоги та доплати, як громадянинові, який проживає та працює на території радіоактивного забруднення. Зазначені обставини підтверджено довідкою Коростенського управління експлуатації газового господарства №2039/6 від 02.06.2014 року(а.с.9) та довідкою Лугинського РУПСЗН за №1472 від 11.06.2014 року. (а.с.10).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, колегія суддів зазначає наступне.
Положення п.28 розділу II Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI, яким були внесені зміни до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", які обмежували права громадян, щодо виплати доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, рішенням Конституційного суду України у справі №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відтак, вище наведені положення ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", є чинними у редакції до внесення змін до них Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Закони України "Про державний бюджет України на 2011 рік", "Про державний бюджет України на 2012 рік" та "Про державний бюджет України на 2013 рік" втратили чинність.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 01 січня 2014 року, такі обмеження не встановлені.
Враховуючи вищевикладене, починаючи з 01 січня 2014 року, є чинними і підлягають застосуванню:
- ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в зоні гарантованого добровільного відселення - 40% від мінімальної заробітної плати;
- ст.39 Закону - в редакції, відповідно до якої доплата громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого (добровільного) відселення, не може бути нижчим ніж дві мінімальні заробітні плати.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.01.2014 року -1218 грн..
Не зважаючи на вказані норми, позивач усупереч Закону №796-ХП, отримував передбачені кошти в розмірах, які є значно меншими, а тому суд задовольняючи позовні вимоги прийшов до обгрунтованого висновку, що права позивача порушені та підлягали відновленню.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов"язковість якого - надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Статтею 62 Закону України №796-ХП визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 р. №987 та п.2 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005р. №936, розпорядниками коштів нижчого рівня визначено управління праці та соціального захисту населення, тобто управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, тому заборгованість за ст.37 Закону підлягає нарахуванню та виплаті саме цим відповідачем.
Згідно п.п.5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, соціальні виплати за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами -суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру виплат застосуванню підлягає саме ст.ст.37,39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Також колегія суддів погоджується що Коростенське управління експлуатації газового господарства є належним відповідачем у справі так як Позивач є саме його працівником, а відповідно до довідки за підписом керівника зазначеного управління, саме ними проводиться нарахування компенсації згідно ст.39 Закону.
Враховуючи вищевикладене, судове рішення ухвалено з дотриманням норм процесуального права та у відповідності до норм матеріального права, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Коростенського управління експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "19" вересня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: В.В. Євпак
Є.М. Мацький
З оригіналом згідно: суддя _______ М.М. Капустинський
Повний текст cудового рішення виготовлено "26" листопада 2014 р.
Роздруковано та надіслано: ( рек. з пов. про вруч.)
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 с. Глухова,Лугинський район, Житомирська область,11301
3,4- відповідачам Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Червона Гірка,21,смт.Лугини,Житомирська область,11301 Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області вул.Кірова, 8,м.Коростень,Житомирська область,11500 Коростенське управління експлуатації газового господарства Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" 2-й пров.Житомирський, 2 а,м.Коростень,Житомирська область,11500
- ,