РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2014 року Справа №924/1134/14
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Дужич С.П.
судді Саврій В.А. ,
судді Мельник О.В.
при секретарі Ткач Ю.В.
за участю представників сторін:
позивача: не з'явився
відповідача: не з'явився
розглянувши апеляційну скаргу відповідача Виконавчого комітету Хмельницької міської ради на рішення господарського суду Хмельницької області від 16 жовтня 2014 року у справі №924/1134/14 (суддя Музика М.В.)
за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта"
до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради
Міського комунального підприємства по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності
Управління комунального майна Хмельницької міської ради
про зобов'язання укласти договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна з річною орендною ставкою 1 гривня
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
16 жовтня 2014 року, рішенням господарського суду Хмельницької області було частково задоволено позов УДППЗ "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" до виконкому Хмельницької міської ради, МКП по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності та УКП Хмельницької міської ради про зобов'язання укласти Договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького загальною площею 6,5 м2, яке розташоване по вул. Театральна, 12 (вул. Героїв Майдану) в м. Хмельницький, з річною орендною ставкою 1 грн. на рік, на умовах наданого позивачем проекту Договору №19-255 від 01 липня 2014 року оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького та викладено редакцію даного договору, яку слід вважати чинною. В решті позовних вимог було відмовлено.
Виконком Хмельницької міської ради, не погоджуючись з прийнятим рішенням, у своїй апеляційній скарзі просить рішення скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити, вважаючи, що прийняті судом висновки не відповідають обставинам справи, а також порушено норми матеріального та процесуального права, оскільки розповсюдження періодичних видань не відноситься до основного виду діяльності позивача, а у комунальному приміщенні по вул. Театральна, 12, у м. Хмельницький, яке орендується позивачем, розповсюдження періодичних видань здійснюється на незначній площі, а також не було надано належних доказів в підтвердження наявності у Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" договорів на розповсюдження друкованих засобів в період до 15 грудня 2016 року по м. Хмельницький і цільового використання заявленого нерухомого майна саме в цілях розповсюдження вказаних друкованих засобів масової інформації.
Так, вважає, що у суду відсутні підстави для застосування ст. 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" та встановлення орендної плати у розмірі 1 грн. за користування приміщенням, оскільки в даному випадку застосуванню підлягає п.12 додатку 6 до рішення Хмельницької міської ради №11 "Про впорядкування управління об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького" від 30 жовтня 2013 року, на підставі якого позивачу була встановлена орендна ставка за розміщення відділень поштового зв'язку в розмірі 4%.
Крім цього, приміщення надавалось позивачу з урахуванням його клопотання №19-3821 від 20 грудня 2013 року, яким позивач просив передати йому приміщення по вул. Театральній, 12 для розміщення робочого місця відділення поштового зв'язку №7, а не для розповсюдження періодичних видань.
Окрім того, такий спосіб захисту, як зобов'язання укласти договір оренди, не зазначений в переліках способів захисту права, що містяться у ст. 16 ЦК України.
Відповідач у своєму відзиві на апеляційну скаргу вважає дане рішення таким, що прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а апеляційна скарга є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки за приписами ст. 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", орендна плата повинна за користування приміщенням встановлюється у розмірі 1 грн.
07 листопада 2014 року, ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу було прийнято до провадження та призначено її розгляд на 20 листопада 2014 року.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, хоча і були завчасно повідомлені про час і місце судового розгляду, на що вказують повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення. Заяв про відкладення судового засідання не надходило.
Враховуючи вимоги ст.ст. 101, 102 ГПК України про межі та строки перегляду справи в апеляційній інстанції, а також те, що сторони по справі належним чином повідомлені про час і місце розгляду апеляційної скарги, суд вважає за можливе провести судове засідання за відсутності представників сторін.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, дослідивши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права встановила, що:
09 лютого 2011 року, на підставі рішення Хмельницької міської ради №14 "Про передачу в тимчасове безоплатне користування приміщень міської комунальної власності", УДППЗ "Укрпошта" було передано у тимчасове безоплатне користування приміщення площею 6,5 м2 по вул. Театральна (зараз вул. Героїв Майдану), 12 в м. Хмельницький, для розміщення відділення поштового зв'язку строком на 2 роки та 11 місяців. (а.с.21)
15 лютого 2011 року, між УКМ Хмельницької міської ради, УДППЗ "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції, як користувачем, та МКП по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності, як балансоутримувачем, було укладено Договір тимчасового користування №19-107, згідно умов якого управління передає, а користувач приймає в тимчасове користування нежитлове приміщення площею 6,5 м2, розміщене по вул. Театральна, 12 в м. Хмельницький для розміщення відділення поштового зв'язку строком на 2 роки 11 місяців по 15 січня 2014 року. (а.с.23-25)
Пунктом 8.4 Договору визначено, що його дія може бути продовжена лише за заявою користувача шляхом укладення нового договору на підставі рішення органу місцевого самоврядування.
30 жовтня 2013 року, рішенням Хмельницької міської ради №11 визначено, що органом, який здійснює управління комунальним майном в межах наданих йому повноважень було визначено виконком Хмельницької міської ради та надано йому повноваження орендодавця. Також, визначено, що рішення про передачу в оренду об'єктів комунальної власності (крім передачі в оренду нерухомого майна на строк більше 5 років) приймає виконавчий комітет, було затверджено "Положення про передачу в оренду об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького" (додаток 2), затверджено типовий договір оренди індивідуально визначеного майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького (додаток 3), і встановлено орендні ставки за використання нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького (додаток 6).. (а.с.62-69)
Пунктом 13 вказаного рішення було уповноважено УКМ Хмельницької міської ради від імені виконкому Хмельницької міської ради укладати та підписувати договори оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста.
Відповідно п.12 додатку №6 до вказаного рішення, орендні ставки за використання нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького, визначені, зокрема, для розміщення відділень поштового зв'язку у розмірі 4 % від вартості нерухомого майна.
20 грудня 2013 року, листом №19-3821 Хмельницька дирекція УДППЗ "Укрпошта" звернулась до Хмельницької міської ради щодо надання в тимчасове безоплатне користування нежитлового приміщення площею 6,5 м2 по вул. Театральна, 12 в м. Хмельницький для розміщення відділення поштового зв'язку. (а.с.20)
24 січня 2014 року, листом №12-5145-02-08 УКМ Хмельницька міська рада повідомила позивача, що на розгляд виконкому Хмельницької міської ради було винесено проект рішення про внесення на розгляд сесії міської ради пропозиції щодо передачі в тимчасове безоплатне користування вищевказаного приміщення, однак, рішення не прийнято. (а.с.19)
17 лютого 2014 року, листом №14-382 Хмельницька дирекція УДППЗ "Укрпошта" звернулась до Хмельницької міської ради з проханням укласти Договір оренди нежитлового приміщення, що знаходиться по вул. Театральна, 12 в м. Хмельницький, в якому розмір орендної плати складав 1,0 грн./рік. (а.с.18)
27 лютого 2014 року, рішенням виконкому Хмельницької міської ради було передано в оренду УДППЗ "Укрпошта" нежитлове приміщення міської комунальної власності площею 6,5 м2 по вул. Театральна, 12 строком на 2 роки 11 місяців під відділення поштового зв'язку №7, та доручено УКМ, яке діє від імені виконкому Хмельницької міської ради, і МКП по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності укласти договір оренди відповідно до чинного законодавства, застосувавши орендну ставку за використання нерухомого майна, відповідно до п.12 додатку 6 до рішення Хмельницької міської ради №11 "Про впорядкування управління об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького" від 30 жовтня 2013 року, - у розмірі 4%. (а.с.61)
04 березня 2014 року, управління комунального майна листом №12-709-02-08 повідомило позивача про прийняте рішення виконавчого комітету. (а.с.17)
17 березня 2014 року, листом №14-565 позивач звернувся до Хмельницької міської ради щодо погодження та підписання проекту Договору оренди нежитлових приміщень у трьох примірниках. (а.с.16)
08 квітня 2014 року, виконком Хмельницької міської ради листом №12-1049-02-08 повідомив Хмельницьку дирекцію УДППЗ "Укрпошта" про можливість укладення договору оренди приміщення лише з орендною ставкою за використання нерухомого майна в розмірі 4%, на підставі п.12 додатку 6 до рішення Хмельницької міської ради №11 "Про впорядкування управління об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького" від 30 жовтня 2013 року. (а.с.15)
03 липня 2014 року, позивач повторно направив голові Хмельницької міськради, листом №14-14.19, проект договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького, у трьох примірниках з запропонованою орендною платою у розмірі 1 грн./рік. (а.с.14)
21 липня 2014 року, листом №12-1049-02-08 виконком Хмельницької міської ради повідомив позивача про непогодження із застосуванням запропонованої орендної плати розміром 1 грн./ рік, у зв'язку з чим, договір вважає неукладеним. (а.с.13)
05 серпня 2014 року, УДППЗ "Укрпошта" в особі Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" звернулось до господарського суду Хмельницької області з позовом до виконкому Хмельницької міської ради, МКП по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності та УКП Хмельницької міської ради про зобов'язання укласти Договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького загальною площею 6,5 м2, яке розташоване по вул. Театральна, 12 (вул. Героїв Майдану) в м. Хмельницький, з річною орендною ставкою 1 грн. на рік, на умовах наданого позивачем проекту Договору №19-255 від 01 липня 2014 року оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького. (а.с.2-7)
16 жовтня 2014 року, рішенням господарського суду Хмельницької області даний позов було частково задоволено та викладено редакцію Договору, яку слід вважати чинною. В решті позовних вимог було відмовлено. (а.с.100-104)
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступне.
За ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання іншою особою.
Захист свого особистого немайнового або майнового права та інтересу в суді кожна особа вправі здійснювати шляхом звернення з позовом, предмет якого або кореспондує із способами захисту, визначеними у ст. 16 ЦК України, договором або іншим законом.
Згідно з ч.1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідного орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно ч.1 ст. 9, ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, визначеним Фондом державного майна України відповідному орендодавцеві, зокрема, органам місцевого самоврядування щодо майна, яке перебуває у комунальній власності.
З матеріалів справи встановлено, що 27 лютого 2014 року виконкомом Хмельницької міської ради (що рішенням Хмельницької міської ради №11 "Про впорядкування управління об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького" від 30 жовтня 2013 року був визначений органом, який приймає рішення про передачу в оренду об'єктів комунальної власності на строк більше 5 років) було прийнято рішення №142 про передачу в оренду УДППЗ "Укрпошта" нежитлового приміщення міської комунальної власності строком на 2 роки і 11 місяців по вул. Театральна, 12 площею 6,5 м2 для розміщення робочого місця відділення поштового зв'язку №7. Також, вказаним рішенням було доручено управлінню комунального майна, яке діє від імені виконкому Хмельницької міської ради та МКП по утриманню нежитлових приміщень комунальної власності укласти договір оренди відповідно до чинного законодавства, застосувавши орендну ставку за використання нерухомого майна в розмірі 4%, відповідно до п.12 додатку 6 до рішення Хмельницької міської ради №11 "Про впорядкування управління об'єктами комунальної власності територіальної громади м. Хмельницького" від 30 жовтня 2013 року.
В той же час, позивач, не погоджуючись з зазначеною ставкою, неодноразово направляв для підписання проект договору оренди нежитлового приміщення, що розташований по вул. Театральна, 12 в м. Хмельницький, в якому розмір орендної плати зазначав 1 грн./рік (листи № 14-565 від 17 березня 2014 року та № 14-1419 від 03 липня 2014 року), мотивуючи свою позицію тим, що він є розповсюджувачем видавничої продукції, а тому підпадає під дію ст. 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", однак, відповідачі відмовились його укладання, вказуючи на орендну ставку за використання нерухомого майна лише у розмірі 4% вартості приміщення, що буде надано в оренду.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст. 6 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", засобам масової інформації у встановленому порядку передаються у безстрокову оренду приміщення загальнодержавної і комунальної власності, якими вони користуються для здійснення виробничої діяльності.
Державні та комунальні телерадіоорганізації, редакції державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємства зв'язку, що їх розповсюджують, користуються орендою та послугами поштового, телеграфного і телефонного зв'язку в порядку та за тарифами, встановленими для бюджетних організацій.
Відповідно до п.10 "Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04 жовтня 1995 року (з подальшими змінами і доповненнями до неї), розмір річної орендної плати за оренду нерухомого майна бюджетними організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету, державними та комунальними закладами охорони здоров'я, які утримуються за рахунок державного та місцевих бюджетів, державними та комунальними телерадіоорганізаціями, редакціями державних і комунальних періодичних видань та періодичних видань, заснованих об'єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, навчальними закладами, трудовими і журналістськими колективами, підприємствами зв'язку, що їх розповсюджують, Товариством Червоного Хреста України та його місцевими організаціями, асоціаціями органів місцевого самоврядування із всеукраїнським статусом, а також інвалідами з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування становить 1 гривню.
Частиною 2 ст. 2 Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів" встановлено, що норми цього Закону поширюються також на телерадіоцентри та підприємства поліграфії і зв'язку тією мірою, наскільки вони забезпечують діяльність цих засобів масової інформації.
За ст. 30 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" суб'єкт підприємницької діяльності, який продає, надсилає за передплатою чи іншим способом розповсюджує виданий тираж періодичного і такого, що продовжується, видання, є розповсюджувачем продукції друкованого засобу масової інформації.
Відповідно до п.2.2.3 Статуту УДППЗ "Укрпошта" предметом діяльності позивача є розповсюдження періодичних друкованих видань, в тому числі державних і комунальних. Згідно свідоцтва №572 від 20 серпня 2001 року про внесення УДППЗ "Укрпошта" до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції видами діяльності останнього є видавнича діяльність, розповсюдження видавничої продукції.
Хмельницька дирекція УДППЗ "Укрпошта" є філіалом УДППЗ "Укрпошта" (додаток №1 до Статуту УДППЗ "Укрпошта"). Відповідно до п.2.2.8.3 Положення про Хмельницьку дирекцію УДППЗ "Укрпошта", затвердженого наказом УДППЗ "Укрпошта" №426 від 25 вересня 2006 року, функцією Хмельницької дирекції УДППЗ "Укрпошта" є надання послуг з розповсюдження періодичних видань по передплаті і вроздріб на території України.
Наявними в матеріалах справи договорами про розповсюдження місцевих видань №22-462 від 18 жовтня 2013 року, №22-417 від 16 жовтня 2013 року, що укладались позивачем та реєстром договорів по розповсюдженню періодичних видань підтверджується, що позивач є розповсюджувачем місцевої продукції друкованого засобу масової інформації, а саме газети "Прибузька зоря" та газети Хмельницької міськради "Проскурів". (а.с.43-48)
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що діяльність позивача підпадає під дію Закону України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу", затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04 жовтня 1995 року (зі змінами та доповненнями), а відтак правильно зазначив, що річна орендна ставка за договором оренди нежитлового приміщення, що знаходиться по вул. Театральна, 12, в м. Хмельницький, повинна становити 1 гривню на рік.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Вищого господарського суду України у справах №920/13/13 від 14 жовтня 2013 року, №5024/274/2011 від 18 січня 2012 року та №5024/1284/2012 від 20 лютого 2013 року.
Посилання відповідача на те, що такий спосіб захисту, як зобов'язання укласти договір оренди, не зазначений в переліках способів захисту права, що містяться у ст. 16 ЦК України, а тому не підлягають захисту шляхом звернення до суду, колегією суддів оцінюється критично та відхиляє тому, що дійсно ст. 16 ЦК України, за якою кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, не містить такого способу захисту права, як спонукання до укладення договору. Проте, ст. 20 ГК України передбачено такий спосіб захисту прав, як установлення господарських правовідносин, а оскільки, однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України), цей спосіб захисту опосередковує позовні вимоги про зобов'язання укласти договір, тому позивач вправі був звернутися до суду з такими позовними вимогами.
Зважаючи на викладене, вимога позивача про зобов'язання укласти договір оренди нежитлового приміщення є законною, обґрунтованою матеріалами справи, а відтак і такою, що підлягає задоволенню.
Також, місцевим господарським судом було вірно відмовлено в частині позовних вимог, щодо зазначення у проекті договору оренди (п.1.3. Договору), що умови цього договору застосовуються до відносин між сторонами, які виникли до його укладення, а саме з 16 січня 2014 року, оскільки надання будь-якій угоді зворотної дії в часі може мати місце лише за згодою сторін, а така згоди відсутня.
Відповідно до п. 9.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23 березня 2012 року "Про судове рішення" резолютивна частина рішення викладається із зазначенням умов договору, на яких він укладається.
Тому, господарський суд першої інстанції приймаючи рішення по справі, вірно, в його резолютивній частині, виклав повну редакцію Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Хмельницького, яка підлягала укладенню між його учасниками.
Інші заперечення відповідачів, викладені у апеляційній скарзі, також не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а тому відхиляються як необґрунтовані.
Згідно ст.ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду першої інстанції прийняте у відповідності до норм ст. 43 ГПК України із всебічним, повним та об'єктивним дослідженням матеріалів справи в їх сукупності та вірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні правові підстави для скасування рішення господарського суду та задоволення вимог апеляційної скарги.
Судові витрати за подачу апеляційної скарги, на підставі ст.ст. 49, 105 ГПК України, у зв'язку з відмовою в її задоволенні, покладаються на апелянта.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Рішення господарського суду Хмельницької області від 16.10.14 р. у справі №924/1134/14 залишити без змін, апеляційну скаргу Виконавчого комітету Хмельницької міської ради - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.
Справу №924/1134/14 повернути господарському суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Дужич С.П.
Суддя Саврій В.А.
Суддя Мельник О.В.