УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2014 р.Справа № 583/3471/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Тацій Л.В. , Бартош Н.С.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі Сумської області на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 07.10.2014р. по справі № 583/3471/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі Сумської області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
26 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом , в якому просить визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області по відмові 28 серпня 2014 року в призначенні пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС протиправними; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка та Охтирському районі Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в порядку ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу звернення її до відповідача з відповідною заявою.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 07.10.2014р. позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 20 серпня 2014 року №20 про відмову у призначенні пенсії. Зобов'язанл Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою пов'язаною із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в порядку ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу її звернення до відповідача із зазначеною заявою, а саме із 11 серпня 2014 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 07.10.2014р. скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції , що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, при житті мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії (а. с. 16).
ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про укладання шлюбу НОМЕР_1 від 12 липня 1980 року (а. с. 5).
Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по установленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діяннями іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 07 листопада 2013 року №30479/78-11 , захворювання, що привело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с. 11).
Після смерті чоловіка, позивачка повторно шлюбу не реєструвала та досягла 50 річного віку.
Позивачка 11 серпня 2014 року зверталась до відповідача з заявою про дострокове призначення їй пенсії за віком, тобто зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як дружині померлого ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС, але їй в цьому було відмовлено рішенням Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 20 серпня 2014 року №20 (а. с. 17).
Виходячи за межі позовних вимог на підставі вимог ст. 11 КАС України та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач незаконно відмовив позивачці в достроковому призначенні пенсії за віком з підстав того, що померлий чоловік був призваний на військові збори, як військовозобов'язаний для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців , працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України (Тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань).
Згідно ст. 16 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію:чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років;жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Частина 9 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" говорить щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які в добровільному порядку проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців,осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ,які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання,пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право напризначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Підставою для відмови позивачу у задоволенні призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку зазначено не поширення на дані правовідносини п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", оскільки померлий чоловік був призваний на військові збори як військовозобов'язаний для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Матеріали справи свідчать про те, що чоловік позивача отримав статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС саме у зв'язку з виконанням свого обов'язку як військовозобов'язаний призваний на військові збори.
Колегія суддів , після аналізу викладених вище норм дійшла до висновку про помилковість висновків відповідача про нерозповсюдження до даного спору п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ".
Враховуючи вищенаведене, суду першої інстанції вийшов за межі позовних вимог та дійшов вірного висновку щодо неправомірності відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі в призначенні ОСОБА_1 пенсії, як вдові військовослужбовця, смерть якого наступила внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги є помилковими та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Охтирці та Охтирському районі Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 07.10.2014р. по справі № 583/3471/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Бартош Н.С. Повний текст ухвали виготовлений 25.11.2014 р.