Ухвала суду № 41581001, 13.11.2014, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
13.11.2014
Номер справи
904/1460/13-г
Номер документу
41581001
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

13.11.14р. Справа № 904/1460/13-г

За скаргою: Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа", (м. Дніпродзержинськ)

на дії державної виконавчої служби

У СПРАВІ:

за позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль", (м. Дніпродзержинськ)

до Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа", (м. Дніпродзержинськ)

про стягнення 198 570 439,57 грн.

Суддя Дубінін І.Ю.

Представники:

Від позивача: не з'явився

від відповідача (заявника): Миткалик Є.В. - юрисконсульт (дов. № 00.01.0136 від 10.07.14р.)

від ДВС: Кравченко О.І. - пров. спец. (дов. № 44-03/44/1720 від 25.12.13р.)

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" 23.07.14р. надіслало до господарського суду Дніпропетровської області скаргу на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, у якій він просить:

1. Визнати дії старшого державного виконавця Кеди М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України по винесенню постанови про арешт коштів Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" від 07.07.2014 року незаконними.

2. Скасувати постанову старшого державного виконавця Кеди М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про арешт коштів підприємства від 07.07.2014 року.

3. Зняти арешт на кошти, що містяться на рахунках Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа", зазначені у постанові від 07.07.2014 року.

Обґрунтовуючи подану скаргу, стягувач посилається на те, що старшим державним виконавцем Кедою М.В. 07.07.2014 року у межах виконавчого провадження ВП № 38619961, з підстав невиконання боржником судового рішення у наданий йому строк, було винесено постанову про арешт коштів на його банківських рахунках. 07.07.2014 року державним виконавцем винесено також постанову про стягнення з боржника виконавчого збору у сумі 19 318 263,12 грн., що становить 10% від суми, яка підлягає стягненню. Загальна сума заборгованості по виконавчому провадженню, що зазначена у постанові про арешт коштів, складає 212 500 894,40 грн.

Скаржник стверджує, що на момент винесення постанови про арешт коштів частина заборгованості у сумі 55 439 024,73 грн. була сплачена боржником. Відтак скаржник вважає, що старшим державним виконавцем Кедою М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України порушено норми законодавства України щодо винесення постанови про арешт коштів божника у сумі 212 500 894,40 грн.

17 вересня 2014 року представником ДВС наданий до господарського суду відзив на скаргу № 02-52/31-14 від 17.09.14р., в якому зазначає, що вищевказана скарга заявника є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню.

21 жовтня 2014 року представник ДВС надав до канцелярії суду доповнення до відзиву № 02-52/31-14 від 20.10.14р. на скаргу, в яких ДВС вважає, що постанова про арешт коштів боржника від 07.07.14р. прийнята обґрунтовано, оскільки Закон зобов'язує державного виконавця вживати заходів примусового виконання у разі невиконання такого рішення самостійно, у зв'язку з чим, просить суд відмовити в задоволенні скарги КП Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" в повному обсязі, тому що дана скарга заявника є безпідставною і такою, що не підлягає задоволенню.

Представник відповідача (заявник) 22.10.14р. подав пояснення № 00.01.1769 від 20.10.14р. до скарги на дії відділу примусового виконання рішень ДВС України, в яких вказує на те, що залишки коштів на арештованих рахунках не можуть на даний час (до 01.01.2016р.) бути спрямовані на погашення заборгованості по справі № 904/1460/13-г. Заборгованість підприємства по податкам і зборам до бюджетів усіх рівнів складає на даний час 24 043,6 тис. грн., а також рахується заборгованість по заробітній платі ще за серпень 2014 року. На сьогоднішній день у підприємства КП ДМР "Дніпродзержинськтепломережа" склалася складна економічно-фінансова ситуація і початок опалювального сезону також потребує коштів, які потрібно направляти на основі виробничі фонди теплопостачання, у зв'язку з чим, просить суд задовольнити скаргу підприємства в повному обсязі.

Публічне акціонерне товариство "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" згідно відзиву на скаргу № 1474/07 від 10.11.14р. просить відмовити у задоволенні скарги КП "Дніпродзержинськтепломережа" на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, оскільки враховуючи великий розмір заборгованості і не виконання боржником рішення суду добровільно, державний виконавець був змушений накласти арешт на рахунки КП "Дніпродзержинськтепломережа". Крім того, позивач вказує на те, що посилання відповідача (скаржника) на те, що наявність постанови про арешт коштів боржника перешкоджають діяльність підприємства боржника. Якщо оскаржуваною постановою про арешт коштів накладено арешт на рахунки зі спеціальним режимом використання, то в цій частині вимоги скарги підлягають задоволенню. В іншій же частині вимоги не можуть бути задоволені.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17.04.2013 року позов задоволено частково та присуджено до стягнення з Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" на користь Публічного акціонерного товариства "Дніпродзержинська теплоелектроцентраль" - 162 994 259 грн. 48 коп. основного боргу, 16 196 339 грн. 10 коп. пені, 10 659 364 грн. 66 коп. 7% штрафу, 3 265 738 грн. 53 коп. 3% річних, 66 929 грн. 51 коп. витрат по сплаті судового збору. В решті позову відмовлено.

08 травня 2013 року на виконання рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 17.04.2013 року судом видано наказ про примусове виконання по справі № 904/1460/13-г.

Старшим державним виконавцем Кедою М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 27.06.2013р. про примусове виконання наказу № 904/1460/13-г виданого 08.05.2013р. господарським судом Дніпропетровської області про стягнення з КП ДМР «ДТМ» 162 994 259,48 грн. основного боргу, 16 196 339,10 грн. пені, 10 659 364,66 грн. 7% штрафу, З 265 738,53 грн. 3% річних, 66 929,51 витрат по сплаті судового збору.

Постановою старшого державного виконавця Кеди М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 25.07.2013р. було зупинено виконавче провадження з примусового виконання наказу № 904/1460/13-г виданого 08.05.2013р. господарським судом Дніпропетровської області, в зв'язку з включенням КП ДМР «ДТМ» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно зо Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року № 2711-IV, зі змінами від 15.05.2013 №238-УП.

Постановою старшого державного виконавця Кеди М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 17.01.2014р. поновлено виконавче провадження з примусового виконання наказу № 904/1460/13-г виданого 08.05.2013р. господарським судом Дніпропетровської області, в зв'язку з тим, що процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діяла до 01.01.2014р. та на той час закінчилась.

За таких обставин, старшим державним виконавцем Кедою М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України винесена постанова про арешт коштів боржника від 07.07.2014р., що містяться на всіх рахунках підприємства, а також на рахунках, що будуть відкриті після винесення постанови про арешт коштів боржника, окрім рахунків захищених відповідно до Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та інших соціальних рахунків.

Вказана постанова про арешт активів підприємства боржника мотивована тим, що «боржник (КП ДМР «ДТМ») не виконав рішення суду в строк, наданий для самостійного виконання відповідно до ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження», державним виконавцем 07.07.2014 винесено постанову про стягнення з підприємства виконавчого збору в розмірі 19 318 263,12 грн., що становить 10% від суми, яка підлягає стягненню. Загальна сума заборгованості по виконавчому провадженню, зазначена в постанові про арешт коштів, становить 212 500 894,40 грн.».

Стадія виконання рішення господарського суду є завершальною стадією господарського процесу, тому питання оскарження дій державного виконавця (якщо такі дії були вчинені державним виконавцем під час виконання рішення господарського суду) вирішується в порядку господарського судочинства відповідно до ст. 121-2 ГПК України і таке оскарження реалізується шляхом звернення до господарського суду із скаргою на дії державного виконавця.

За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.

Вимогами ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів визначає Закон України "Про виконавче провадження" (в редакції Закону, який діяв на час проведення спірних виконавчих дій) від 21.04.1999 року № 606-ХІV та інші нормативно-правові акти.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження", Виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).

Статтею 2 вказаного Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу" (далі - державні виконавці).

Державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. (ст. 6 вказаного Закону).

Статтею 8 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.

Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 3 вказаної статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" серед іншого, державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право: накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку.

Статтею 25 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.

У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення у строк до семи днів з моменту винесення постанови (у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п'ятнадцяти днів) та зазначає, що у разі ненадання боржником документального підтвердження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій, передбачених цим Законом. За заявою стягувача державний виконавець одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження може накласти арешт на майно та кошти боржника, про що виноситься відповідна постанова.

Згідно вимог пункту 1 ст. 31 Закону України «Про виконавче провадження», копії постанов державного виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження), що державний виконавець зобов'язаний довести до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам із супровідними листами простою кореспонденцією, крім постанов про відкриття виконавчого провадження або відмову у відкритті виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу відповідно до статті 47 цього Закону, що надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Боржник вважається повідомленим про відкриття виконавчого провадження, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Статтею 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" від 24.03.98р. № 202/98-ВР встановлено, що Державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України. Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.

Статтею 2 вказаного Закону, передбачено правову основу діяльності державної виконавчої служби, відповідно до якої, правова основа діяльності державної виконавчої служби становить Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.

Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу".

Стаття 11 Закону визначає права та обов'язки державних виконавців.

Державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пункт 6 даної статті передбачає, що державний виконавець має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунках в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.

Стаття 52 Закону визначає порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника.

На кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках, вкладах та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, накладається арешт. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, які будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту.

З огляду на вказані вище норми Закону, судом встановлено, що дії державного виконавеця Кеди М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України по винесенню постанови про арешт коштів боржника від 07.07.2014 року є правомірними, оскільки передбачені Законом, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні вимоги щодо визнання дій старшого державного виконавця ДВС Кеди М.В. по винесенню постанови про арешт коштів Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" від 07.07.2014р. незаконними.

Стосовно вимог скаржника про скасування постанови старшого державного виконавця Кеди М. В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про арешт коштів підприємства від 07.07.2014р. та зняття арешту на кошти, що містяться на рахунках КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», зазначені у постанові від 07.07.2014р. підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.06.2014р. № 217 «Про затвердження Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу» (далі - Порядок) визначено, що теплопостачальні та теплогенеруючі організації повинні відкрити у місячний строк з дня набрання чинності цієї постанови, якою затверджено цей Порядок, в уповноваженому банку спеціальні рахунки для зарахування коштів, що надходять, відповідно, за спожиту теплову енергію від категорій «населення», «бюджетні установи» та «інші споживачі» і як плата за вироблену теплову енергію.

Відповідно до абз.4 п.8 Порядку відповідальність за своєчасне укладення з уповноваженим банком договорів банківського рахунка, відкриття та обслуговування спеціальних рахунків покладається на керівників теплопостачальних та теплогенеруючих організацій.

Відповідно до ч.5 ст.60 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції Закону, який діяв на час проведення спірних виконавчих дій) від 21.04.1999 року № 606-ХІV у всіх інших випадках незавершеного виконавчого провадження арешт з майна чи коштів може бути знятий за рішенням суду.

Частиною 2 статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" (в редакції Закону, який діяв на час проведення спірних виконавчих дій) від 21.04.1999 року № 606-ХІV визначено, що боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку.

На підставі викладеного, судом встановлено, що дії ДВС правомірні, але прийняття оскаржуваної постанови створює перешкоди для заявника в частині можливості погашення боргу згідно чинному законодавству. Отже, постанова про арешт коштів перешкоджає підприємству боржника виконати вимоги Порядку, який затверджено постановою КМУ від 18.06.2014р. № 217, у зв'язку з чим, суд вважає за необхідне скасувати постанову старшого державного виконавця Кеди М. В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про арешт коштів підприємства від 07.07.2014р. та зняти арешт на кошти, що містяться на рахунках Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», зазначені у постанові від 07.07.2014р.

Керуючись Закону України "Про виконавче провадження", ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

Скаргу Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" від 17.07.14р. за № 00.01.1691 на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України задовольнити частково.

Скасувати постанову старшого державного виконавця Кеди М. В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про арешт коштів підприємства від 07.07.2014р.

Зняти арешт на кошти, що містяться на рахунках Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" (51914, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Петровського, 168; код ЄДРПОУ 03342573), зазначені у постанові від 07.07.2014р.:

- код фінансової установи: 305482, назва фінансової установи: ФДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ ОАТОЩАД М.ДНІПРОПЕ, номер рахунку: 26037300753037, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 300012, назва фінансової установи: ПАТ Промінвестбанк, номер рахунку: 26006619939584, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 300023, назва фінансової установи: ПАТ "УКРСОЦБАНК", номер рахунку: 26000000080135, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 300023, назва фінансової установи: ПАТ "УКРСОЦБАНК", номер рахунку: 26002000080144, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 300023, назва фінансової установи: ПАТ "УКРСОЦБАНК", номер рахунку: 26005000080259, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 300023, назва фінансової установи: ПАТ "УКРСОЦБАНК", номер рахунку: 26008000080182, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 300023, назва фінансової установи: ПАТ "УКРСОЦБАНК", номер рахунку: 26009000080200, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 305299, назва фінансової установи: ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", номер рахунку: 26006050270263, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 305299, назва фінансової установи: ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", номер рахунку: 26007050266265, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 305299, назва фінансової установи: ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК", номер рахунку: 26007050272293, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 305482, назва фінансової установи: ФДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ ОАТОЩАД М.ДНІПРОПЕ, номер рахунку: 26000000751195, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 305482, назва фінансової установи: ФДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ О АТОЩАД М.ДНІПРОПЕ, номер рахунку: 26036000753037, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 305965, назва фінансової установи: ДН.Ф. ПАТ "ПРИВАТБАНК, М.ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬК, номер рахунку: 26065060011288, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 306083, назва фінансової установи: ФДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКЕ АТОЩАД М.ДНІПРОДЗ, номер рахунку: 26000305000702, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 320478, назва фінансової установи: АБ "Укргазбанк", номер рахунку: 26005158828, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 320478, назва фінансової установи: АБ "Укргазбанк", номер рахунку: 26049158828, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 805012, назва фінансової установи: ГУ ДКСУ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, номер рахунку: 35435012003840, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 805012, назва фінансової установи: ГУ ДКСУ У ДНІРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, номер рахунку: 35439007003840, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 805012, назва фінансової установи: ГУ ДКСУ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, номер рахунку: 37114007003840, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 805012, назва фінансової установи: ГУ ДКСУ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, номер рахунку: 37121911602502, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 805012, назва фінансової установи: ГУ ДКСУ У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, номер рахунку: 37123440013002, код валюти рахунку: 980;

- код фінансової установи: 380236, назва фінансової установи: АТ "Дельта Банк", номер рахунку: 26004002020404, код валюти рахунку: 980;

та всіх інших рахунках, відкритих підприємством в даних установах банків.

В частині визнання дій старшого державного виконавця Кеди М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України по винесенню постанови про арешт коштів Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськтепломережа" (боржника) від 07.07.2014р. незаконними - відмовити.

Суддя І.Ю. Дубінін